Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Platformy antywibracyjne - cuda na kiju, czy przełom?

exik 23 Gru 2010 05:32 1543 1
  • #1 23 Gru 2010 05:32
    exik
    Poziom 25  

Panowie, tak jak w temacie chciałbym was zapytać.. nawet nie wiem jak to ująć, o sens stosowania takich platform? o ich faktyczne "cudowne" właściwości? Miał ktoś z was do czynienia z tym wynalazkiem? Czytając artykuł poświęcony takiej platformie miałem wrażenie, że ktoś na siłę usiłuje zrobić mi z mózgu "galaretę"

Zaznaczam, że nie jest to platforma pod kolumny a pod elektronikę..

link: http://rogoz-audio.nazwa.pl/FOTO/artykul.pdf

0 1
  • #2 23 Gru 2010 05:41
    W11
    Poziom 9  

Zapomniałeś dodać, że cena tego Audiofilskiego, Highend'owego sprzętu to na chwilę obecną około 700zł.

Za 490zł można mieć wersję "demo" w postaci kawałka grubej dechy (bodajże sklejka MDF)

Myślę, że warto by było umieścić poglądowe foto, nie wszyscy mają Acrobat'a zainstalowanego:

RogozAudio:

Cytat:
    Platforma o konstrukcji typu sandwicz (sklejka, MDF, fornir mahoń sapeli) służy do zmniejszania amplitudy drgań mechanicznych, przenoszących się z podłoża na elementy sprzętu audio (zasada wytracania energii układu drgającego). Konstrukcja wykorzystuje różnicę gęstości powierzchniowej sił wewnętrznych w różnych materiałach (naprężenia rozciągające i ściskające). Niejednorodność cech fizycznych platformy (różna gęstość poszczególnych warstw) sprawia, że jej masa właściwa nie jest stała w przestrzeni i cechuje się selektywnym pochłanianiem i filtrowaniem fal mechanicznych – polaryzowaniem, skręcaniem kierunku polaryzacji oraz rozpraszaniem.

Podobnie jak w stolikach antywibracyjnych, znajdujące się w podstawie platformy stożki separują ją od podłoża, minimalizując przenoszenie drgań – zmieniają energię kinetyczną w energię termiczną. W efekcie redukowane są rezonansowe podbarwienia urządzeń ustawianych na platformie.

Hit czy kit? Czekam na jakieś sensowne i rzeczowe wytłumaczenia jakim sposobem kawałek deski, w fornirze, stojącej na kolcach jest w stanie w tak znaczący sposób wpłynąć na dźwięk...

0