Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diody płynnie zmieniające barwę!

09 Paź 2004 09:27 5592 24
  • Poziom 38  
    Parę miesięcy temu, widziałem efektownie urządzony biały sufit (kilkaset lampek), które płynnie zmieniały swoją barwę i jasność w zakresie całego widma (prawie). Ich wygląd był podobny do takich najmniejszych żaróweczek samochodowych, lecz wystających z syfitu na ok. 4 mm. Zastanawiałwem się nad tym i doszedłem do wniosku, że nie jest to trudne do wykonania bo w jednej obudowie można (oczywiście w fabryce) umieścić trzy świecące diody w kolorach podstawowych -RGB i wykonać cztery wyprowadzenia. Jedno wspólne wyprowadzenie można podłączyć na masę a do pozostałych trzech, zrobić specjalny zasilacz (a w zasadzie trzy), który dawałyby płynnie i automatycznie regulowane napięcie od "zera" do jakiegoś tam maksimum. To napięcie byłoby tak regulowane, że zmieniałoby się trochę z inną częstotliwością na tych trzech wyprowadzeniach, co w rezultacie dałoby okresową zmianę barw. Przeszukałem oferty handlowe sklepów i "Allegro" i nic takiego nie znalazłem.
    MOJE PYTANIE brzmi następująco - czy ktokolwiek spotkał się z tymi efektami i czy może podzielić się jakąkolwiek wiedzą na ten temat?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 15  
    Słyszałem, że jeśli zasili się diodę szybko zmiennym impulsem, to zmieni kolor (miał to znajomy na laborkach), ale o co chodzi dokładnie to nie mam pojęcia.
  • Poziom 32  
    Witam.

Projekcik taki znajduje się w "Elektronice dla Wszystkich" nr. 9/97 - "Sterownik różnokolorowych diod LED".

Do sterowania diod wykorzystany jest układ TL084 (wykorzystane trzy wzmacniacze), trzy diody LED (zielona, czerwona i niebieska - może być jedna trójkolorowa).
    Jak przedstawia autor -
    "Natężenie swiatła każdej z diod na przemian rośnie i maleje w sposób płynny od zera do wartości maksymalnej, a długość cyklu pracy poszczególnych diod jest inny. Dzięki takiemu brakowi synchronizacji trzech generatorów sterujących, uzyskuje się płynne przechodzenie jednej barwy w drugą." - "można w ten sposób uzyskać wszystkie barwy tęczy".

Pozdrawiam.
  • Poziom 38  
    Cześć! I dzięki za odpowiedzi!
    Z tymi impulsami będę musiał spróbować ale bardziej mnie zainteresowała ta wiadomość o trójkolorowej diodzie. Chciałem zapytać czy takie diody są dostępne w Polsce a jeśli tak to gdzie?
  • Poziom 32  
    Witam.

Dioda przedstawiona w EdW ma oznaczenie - LF-59 EBGBW.
    Co do dostępności, to możesz zapytać tutaj m.in tutaj: http://www.sklep.avt.pl/go/_info/?id=9544

LF59EMBGMBC (5mm), LF59EMBGMBW (5mm), LF799EMBGMBC (8mm), LF819EMBGMBC (10mm) - http://www.tme.com.pl/

Tutaj masz coś takiego jak SUNBEAM LASER LED RGB - http://www.angela.pl/index.php?action=TowarPokaz&id_towaru=301

Kit wypuszczony przez AVT ma nr. 2158 - układ był zaprojektowany jako symulator alarmu do samochodu (czwarty wzmacniacz kostki TL84 jest wykorzystany do sterowania brzęczyka piezo).

Pozdrawiam.
  • Poziom 42  
    Diody płynnie zmieniające kolor, są tak zbudowane że jednej strukturze półprzewodnika są dwie struktury świecące (różne kolory), oraz coś w rodzaju generatora który odpowiada za zmiane wypełniania a co za tym idzie odcienia świecenia..
    Preskaler napisał:
    bardziej mnie zainteresowała ta wiadomość o trójkolorowej diodzie. Chciałem zapytać czy takie diody są dostępne w Polsce a jeśli tak to gdzie?
    3 kolory to nie problem, kupujesz zielon-czerwoną i jeśli zasilisz końcówki odpowiednimi prądami to możesz uzyskać kolor pomarańczowy. Istnieją też diody wielokolorowe które niestety kosztują więcej.
    http://www.tme.pl/arts2/pl/opto/opto65.html
    http://zefiryn.tme.pl/arts/pl/html_nowe2/lf-79waembgmbc.html
    http://www.tme.pl/arts2/pl/opto/opto66.html
  • Poziom 14  
    Preskaler napisał:
    Cześć! I dzięki za odpowiedzi!
    Z tymi impulsami będę musiał spróbować ale bardziej mnie zainteresowała ta wiadomość o trójkolorowej diodzie. Chciałem zapytać czy takie diody są dostępne w Polsce a jeśli tak to gdzie?

O jakieś 17 godzin za późno :wink:
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=31928237
  • Poziom 32  
    kaccc napisał:

Taniej chyba jednak np. w TME: LF59EMBGMBW (5mm) Cena: 7.99 PLN :wink:

Pozdrawiam.

Ps.
    :arrow: kaccc - zwracam honor - wieki już u nich nie kupowałem i dlatego zapomniałem, że trzeba przecież doliczyć "haracz".
  • Poziom 14  
    elbob napisał:
    kaccc napisał:

Taniej chyba jednak np. w TME: LF59EMBGMBW (5mm) Cena: 7.99 PLN :wink:

Pozdrawiam.

A czy ja mówiełem ze tanio? Chodziło mi tylko o to że miałem. Pozatym koszt wysyłki chyba większy w TME (nie wiem bo nie sprawdzałem) i z nimi nie mozna się dogadać :D
  • Poziom 38  
    Jeszcze raz Wszystkim DZIĘKUJĘ!!! Za informacje i wyjaśnienia!
    Mam już teraz tylko "na głowie" zakup tych diodek i przetestowanie ich.
    Pozdrawiam Wszystkich Serdecznie!
  • Poziom 17  
    elbob napisał:
    Witam.

Projekcik taki znajduje się w "Elektronice dla Wszystkich" nr. 9/97 - "Sterownik różnokolorowych diod LED".

Do sterowania diod wykorzystany jest układ TL084 (wykorzystane trzy wzmacniacze), trzy diody LED (zielona, czerwona i niebieska - może być jedna trójkolorowa).

Czy mógłby ktoś wrzucić schemacik tego układu albo podesłać mi na priv?

mail: amino(malpa)lasershow.pl
  • Poziom 11  
    moglby ktos wrzucic schemat tego ukladu na forum?
    bo znalazlem u siebie w elektronicznym diody rgb 5mm za 6zl/szt
    i chcialbym sobie takie "cos" zrobic ;)
    pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    Znalazłem takie egzemplarze w sklepie we Wrocku

LED5mm FYL-5013RGBC super RGB NINGBO

w cenie 5 zł/sztuka.
    Jeśli ktoś potrzebuje mogę zakupić i przesłać pocztą.

pozdrawiam
  • Poziom 24  
    To ja może pochwalę się swoim pomysłem.

Sprawę rozwiązałem w ten sposób:

Diody LED RGB (notabene sample) podłączyłem do portu LPT komputera (poprzez klucze na tranzystorach). Do regulacji jasności poszczególnych kolorów (r,g,b) stworzyłem software'owego PWMa w C. Działa całkiem fajnie, ponadto fakt, iż sterowanie jest z PC daje dość niegoraniczone możliwości zmiany sposobu świecenia. Naturalnie najbardziej widowiskowe są płynne przejścia pomiędzy kolorami. Jeśli komuś nie podoba się fakt, iż sterowanie jest z komputera, można pomyśleć o mikrokontrolerze.
  • Poziom 19  
    A może to nie są diody.
    robilem kiedys cos takiego aly bylo to oparte na swiatłowodach i jednym oświetlaczu do tego. Napewno wyszło o wiele taniej.
  • Poziom 10  
    istnieją diody któe samoczynie powoli zminiają barwe wychodzi około 7 kolorów albo i wiecej
  • Poziom 1  
    Jedno pytanie do tematu, przeszukałem forum ale nie znalazłem odpowiedzi - jak zrobic aby kolor nie zmieniał się sam ale np był regulowany potencjometrem - najlepiej jednym....
  • Poziom 24  
    Przedtem ten układ kosztował 50zł <hehehe>
  • Poziom 18  
    A mam drobne pytanko bo nie chce zamieszcac nowego temat.

Bo mam diody mrugające w dwóch kolorach niebiesko-czerwone i mam je podłaczone ale nei wiem jak zrobić zeby świeciły równoczesnie w takim samym rytmie czy da się to jakoś zrobić ??
  • Poziom 12  
    Gwiezdny sufit jak w pierwszym poście to mnóstwo światłowodów które są podpięte do kilku oświetlaczy rgb. Dioda oświetlająca (jej średnica) i grubość światłowodów determinuje ilość gwiazdek z jednego oświetlacza. Pojawiły się firmy produkujące właśnie tego typu oświetlenie. Sterowanie to pudełko z wyświetlaczem Philipsa bodajże i zaprogramowanym procesorem. Aplikacja zawiera blokadę jednego koloru, przygasanie i rozjaśnianie, i wszystkie kolory po kolei.
    Tomeech możesz mi podesłać swoje dokonania, będę wdzięczny. To sterowanie comem zawsze mnie ciekawiło.