Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sumowanie sygnału telewizji kablowej i cyfrowej naziemnej.

S3B3Q 23 Dec 2010 12:10 6222 4
 • #1
  S3B3Q
  Level 11  
  Witam
  Czy jest możliwe sumowanie sygnału z telewizji kablowej oraz cyfrowej naziemnej? Telewizja kablowa oferuje dużo kanałów, ale jednak cyfrowa naziemna daje lepszą jakość. Czy dało by się jakoś korzystać z zalet obu sygnałów? Mam telewizor Samsung 40c6000 z wbudowanym tunerem MPEG4. Od razu zapytam o antenę: w linii prostej do najbliższego nadajnika(Raszyn, k.Warszawy) mam ok. 15-17km. Jaka antena zapewni mi wystarczający sygnał?
  Pozdrawiam
 • #2
  matis057
  Level 33  
  Jest możliwe lecz niedozwolone ze względów prawnych. W taki sposób wszystkim wprowadzasz programy i zakłócenia a zakazane jest wprowadzanie sygnałów do sieci wewnętrznej. A co do drugiego pytania to powinna wystarczyć zwykła antena logarytmiczna. Temat był wiele razy poruszany na forum.
 • #3
  S3B3Q
  Level 11  
  Czyli pomijając kwestie prawne(tak czysto teoretycznie oczywiście :) ) to czego potrzebuje? A tak swoją drogą, skoro jest taki przepis, to jednak po coś musi być, co się może stać jak wprowadzę dodatkowe kanały? To chyba nie idzie nigdzie dalej(w sensie działa tylko w jedną stronę) a telewizora też raczej nie popsuje.
  Pozdrawiam
 • #4
  irekr
  Moderator
  Jest tak:
  1. Bezpośrednio łaczyć nie wolno by sygnały nie przenikały.
  2. Można połączyć stosujac buforowanie każdego sygnału tak od strony anteny jak i od strony kabla.
  3. Warunkiem powodzenia jest niekolizyjność widma sygnału kablowego i naziemnego, co w warunkach warszawskich jest niewykonalne.
  4. Najtańszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zwykły przełącznik mechaniczny źródeł sygnału. Poszukaj w googlach a znajdziesz.
 • #5
  zlotow
  Level 1  
  Chciałbym tu opisać sposób łączenia obu sygnałów, który wypróbowałem u siebie i DZIAŁA SKUTECZNIE. Zamówiłem filtr wycinający (na poziomie 45dB) sygnał z kablówki na kanałach na których nadaje w moim regionie naziemna dvb-t MUX 2 i MUX3 oraz filtr, który mi przepuszcza tylko w/w kanały z naziemnej (aby nie zakłócać kablówki). Następnie oba kable połączyłem razem zwykłym sumatorem i docelowo do multiswitcha. Odbieram (na 6 telewizorach) analogową kablówkę (poza wyciętymi kanałami) i naziemną dvb-t z JEDNEGO kabla. Filtry kosztowały razem 80zł. Teraz planuje zamówić jeszcze jeden filtr, który zamontuje na kablu z kablówki ale w stronę sieci - aby nie wysyłać sygnału naziemnego. I wierzę, że będzie to skuteczne...czyli nie będę wysyłał sygnału MUX-ów w sieć kablową. pozdrawiam.