Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sumowanie sygnału telewizji kablowej i cyfrowej naziemnej.

23 Gru 2010 12:10 5685 4
  • Poziom 11  
    Witam
    Czy jest możliwe sumowanie sygnału z telewizji kablowej oraz cyfrowej naziemnej? Telewizja kablowa oferuje dużo kanałów, ale jednak cyfrowa naziemna daje lepszą jakość. Czy dało by się jakoś korzystać z zalet obu sygnałów? Mam telewizor Samsung 40c6000 z wbudowanym tunerem MPEG4. Od razu zapytam o antenę: w linii prostej do najbliższego nadajnika(Raszyn, k.Warszawy) mam ok. 15-17km. Jaka antena zapewni mi wystarczający sygnał?
    Pozdrawiam
  • Poziom 33  
    Jest możliwe lecz niedozwolone ze względów prawnych. W taki sposób wszystkim wprowadzasz programy i zakłócenia a zakazane jest wprowadzanie sygnałów do sieci wewnętrznej. A co do drugiego pytania to powinna wystarczyć zwykła antena logarytmiczna. Temat był wiele razy poruszany na forum.
  • Poziom 11  
    Czyli pomijając kwestie prawne(tak czysto teoretycznie oczywiście :) ) to czego potrzebuje? A tak swoją drogą, skoro jest taki przepis, to jednak po coś musi być, co się może stać jak wprowadzę dodatkowe kanały? To chyba nie idzie nigdzie dalej(w sensie działa tylko w jedną stronę) a telewizora też raczej nie popsuje.
    Pozdrawiam
  • Moderator
    Jest tak:
    1. Bezpośrednio łaczyć nie wolno by sygnały nie przenikały.
    2. Można połączyć stosujac buforowanie każdego sygnału tak od strony anteny jak i od strony kabla.
    3. Warunkiem powodzenia jest niekolizyjność widma sygnału kablowego i naziemnego, co w warunkach warszawskich jest niewykonalne.
    4. Najtańszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zwykły przełącznik mechaniczny źródeł sygnału. Poszukaj w googlach a znajdziesz.
  • Poziom 1  
    Chciałbym tu opisać sposób łączenia obu sygnałów, który wypróbowałem u siebie i DZIAŁA SKUTECZNIE. Zamówiłem filtr wycinający (na poziomie 45dB) sygnał z kablówki na kanałach na których nadaje w moim regionie naziemna dvb-t MUX 2 i MUX3 oraz filtr, który mi przepuszcza tylko w/w kanały z naziemnej (aby nie zakłócać kablówki). Następnie oba kable połączyłem razem zwykłym sumatorem i docelowo do multiswitcha. Odbieram (na 6 telewizorach) analogową kablówkę (poza wyciętymi kanałami) i naziemną dvb-t z JEDNEGO kabla. Filtry kosztowały razem 80zł. Teraz planuje zamówić jeszcze jeden filtr, który zamontuje na kablu z kablówki ale w stronę sieci - aby nie wysyłać sygnału naziemnego. I wierzę, że będzie to skuteczne...czyli nie będę wysyłał sygnału MUX-ów w sieć kablową. pozdrawiam.