Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ZRK AT9115 szumi podczas odbioru na FM

djlj24 23 Gru 2010 12:32 1496 4
  • #1 23 Gru 2010 12:32
    djlj24
    Spec od car audio

Dostałem do przestrojenia amplituner ZRK AT9115. Po otwarciu obudowy okazało się, że ktoś próbował go przestrajać - równolegle do fabrycznej była założona głowica Omega (wyjście podłączone na drugi filtr 10,7 a dotychczasowa głowica nie odłączona). Amplituner pracował dosyć dziwnie - poza występującym cały czas silnym przydźwiekiem sieciowym (nawet jak głośność była na minimum) dostrojona stacja zachowywała się jakby tuner się zatykał, przy czym wskaźnik poziomu sygnału i zielona dioda detektora zera pokazywały w miarę poprawnie. Postanowiłem zrobić to jak należy - wymontowałem dołożoną głowicę i przestroiłem oryginalną głowicę zgodnie ze sztuką - jednak to nie poprawiło odbioru. W trakcie sprawdzania zauważyłem, że dekoder stereo gorączkuje - sprawdzenie napięcia zasilania pokazało problem z jego stabilizacją (na gałęzi 21V było około 35V). Po wymianie tranzystora w układzie stabilizatora napięcie wróciło do normy, zniknął przydźwięk i trochę poprawił się dźwięk z radia - jednak ze strasznym szumem.
    Strojenie p.cz. nic nie daje, podstawienie głowicy równolegle po odłączeniu wyjścia oryginalnej także, zresztą czułość wygląda na przyzwoitą bo tuner zbiera słabsze stacje i gra na przysłowiowym kawałku druta.
    Niestety jest szum podczas odbierania audycji - w związku z czym także nie pracuje poprawnie dekoder stereo (o ile jeszcze żyje ale to dalszy etap). Szum jest już na wyjściu UL1200. Tuner nie reaguje na przycisk wyciszenia FM Mute, wskaźnik poziomu sygnału działa i pokazuje duży poziom (potencjometr od ustawiania poziomu sygnału wygląda na nieruszany). I niestety skończyły mi się pomysły - może ktoś podpowie? Co prawda mam dwie niesprawdzone koncepcje, że może któryś z filtrów 10,7 leży lub uwalony jest UL1200 ale na ten moment nie podłożyłem jeszcze. Liczę na podpowiedź bo chciałbym zrobić ten sprzęt, ma szansę jeszcze komuś posłużyć.

0 4
  • Pomocny post
    #2 23 Gru 2010 15:49
    Artur k.
    Admin grupy audio

Ja bym podmieniał w ciemno UL1200 i UL1621. Miałeś tam dość wysokie napięcie zasilające, te układy mają graniczne 16V. W szereg z zasilaniem UL masz tylko R35 - 430R - napięcie zasilające mogło przekroczyć maksymalne katalogowe 16V. Sprawdź też kondensatory w tej gałęzi - według schematu są na 25V. Jakie aktualnie napięcie masz na n.11 UL1200?

0
  • #3 24 Gru 2010 13:53
    djlj24
    Spec od car audio

W tej chwili napięcie zasilające UL1200 około 15V - nie znalazłem u siebie w zbiorach takiego na podstawienie. Po świętach powrócę do tematu - podstawię jeszcze ten układ i filtry 10,7 a jak ruszy to będę się martwił stereodekoderem (tu powinno pójść łatwiej).

0
  • Pomocny post
    #4 24 Gru 2010 14:52
    Artur k.
    Admin grupy audio

Jak teraz masz tam 15V, to wiesz co mogło być wcześniej, gdy zasilacz był uszkodzony.
    Możesz jeszcze spróbować (jak masz gdzieś inny tuner) podać sygnał zza filtrów na tor p.cz. innego tunera :)

Moim zdaniem filtry są w porządku, ale jak chcesz to podstaw żeby mieć 100% pewność.

0
  • #5 28 Gru 2010 16:07
    djlj24
    Spec od car audio

Wymieniłem UL1200 i tuner zaczął zachowywać się prawidłowo. Ponownie dostroiłem obwody p.cz. i poprawiłem zestrojenie głowicy. I gra aż miło. Dzięki za pomoc - uważam, że temat wyczerpany.

0
  Szukaj w 5mln produktów