Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pamięć RAM. System się zacina. Włącza się na starej kości.

23 Gru 2010 13:25 3273 15
  • Poziom 8  
    Miałem 512, dokupiłem 1gb, przez jakiś czas było znacząco lepiej, ale od niedawna zaczyna mi się system przycinać, świeżo po formacie jest to samo, płyta obsługuje max 2 gb, bios zaktualizowany, memtest nie wykazał żadnych błędów, CPU-Z widzi ram (1536) kończą mi się pomysły co może być jeszcze przyczyną przycinania? jakieś 5 min po włączeniu systemu jest ok, poźniej zaczyna przycinać (np podczas przesuwania suwaka w przeglądarce). Dodam że laptop włącza się tylko gdy jest w nim stara kość sama bądź z inną (mam 1gb i 512), sama 1gb lub 512 laptop się nie włączy, dzieje się tak samo jak bez kości. Co może być przyczyną? Jak potrzebne jakieś dane to pisać.
  • Poziom 43  
    Ani wiadomo jaki laptop, ani jakie to pamięci (SPD z CPU-Z), ani czy czasem objaw opisany nie jest kwestią sterowników lub samej karty graficznej, ani nawet o jakim systemie mowa.
    Przy okazji rozwiń to
    Cytat:
    Dodam że laptop włącza się tylko gdy jest w nim stara kość sama bądź z inną (mam 1gb i 512), sama 1gb lub 512 laptop się nie włączy, dzieje się tak samo jak bez kości.
    zdanie, w kontekście tego coś tak
    Cytat:
    CPU-Z widzi ram (1536)
    opisał.

BTW - pomijając niejasności dot. pamięci, to jeszcze i informacja o temperaturze by się przydała (dysk sobie, przynajmniej na razie, daruję).
  • Poziom 43  
    Podaj pełną konfigurację komputera.
    Co do faktu, że nie działa ta 1GB jeżeli jest tylko ona to prawdopodobnie jest szybsza niż obsługuje komputer - jeżeli są obie to prawdopodobnie pracują na wolniejszej prędkości tej 512MB - i wtedy normalnie pracują. Co do przycinania to pierwszym podejrzanym jest przegrzanie: komputer najpierw zmniejsza parametry pracy niektórych elementów a później wyłącza się aby zapobiec uszkodzeniom. Dopóki nie udzielisz informacji o jakie prosił Matuzalem będą to tylko domysły.
  • Poziom 8  
    Dzięki za odp. już uzupełniam.
    Laptop toshiba a 105 s-171
    ram DDR2, sloty 1 i 2 na obrazku

System XP, sterowniki powinny być ok, instalowane to co zawsze, chyba że po dołożeniu ramu trzeba coś zmienić... wszystko ze strony toshiby

Rozwinięcie:
    Mam obecnie 3 kości ramu, oryginalna 512, z innego laptopa 512, i nowa 1gb, jak zostawię starą oryginalną kość w laptopie to normalnie się włącza, jak dołożę drugą to też, ale jak w laptopie nie ma oryginalnej kości, włożę tą 512 z innego laptopa, albo tą 1gb, albo obie na raz, to się nie włączy, dzieje się to samo jak by tych kości w ogóle nie było. Próbuje odpalić i się wyłącza, tak chyba z 5 prób i koniec.

w CPU memory size jest właśnie całkowita pamięć z dwóch kości, 512 + 1024 czyli 1536.

temperatura zaraz też będzie

Temperatury
    Procesor 51 °C (124 °F)
    Hitachi HTS541010G9SA00 34 °C (93 °F)
  • Poziom 8  
    Ma ktoś może jakiś pomysł? Może coś z taktowaniem nie tak??
  • Poziom 10  
    jedna 512 ma taktowanie 266mhz a ta 1gb ma już 400mhz więc radziłbym dokupić kość o takim samym taktowaniu jak jest w manualu bądź jak oryginalna:)
  • Poziom 43  
    Najwyraźniej tamte pamięci są za szybkie: Specyfikacja
    DDR2 SDRAM - 533.0 MHz, w przypadku DDR częstotliwość liczy się podwójnie czyli 266 * 2 = 532. Kiedy masz włożoną oryginalną pamięć obydwie pracują na 266MHz (ponieważ DDR pracuje na obydwu zboczach zegara efektywnie będzie to 533Mhz) i wszystko działa. Kiedy zostawiasz tylko nowszą to pracuje na 400MHz (efektywnie 800MHz) - za szybko jak na ten komputer - nie obsługuje takich pamięci.
  • Poziom 8  
    Rozumiem, czyli na co zwrócić uwagę dokupując RAM??
    Dodam jeszcze że po włączeniu laptopa jest ok, działa w miarę szybko, dopiero po jakimś czasie zaczyna się tak mulić że nie ma jak pracować, sprawę rozwiązuje ponowne wyłączenie i włączenie laptopa.
  • Poziom 43  
    Pamięć, zależy jak będzie oznaczona ma mieć prędkość 266MHz (lub 533MHz - w zależności czy będzie oznaczona prędkością FSB czy rzeczywistą prędkością pracy - 2xFSB). U Ciebie problem rozwiązuje wstawienie tylko jednej wolniejszej kości więc druga może być dowolna (jeśli zamontowane są różne kostki to będą działać prawidłowo tylko gdy będą pracowały z tą samą prędkością więc wszystkie mają pracować z prędkością najwolniejszej i u Ciebie tak się dzieje).
  • Poziom 8  
    ok, faktycznie są kości z 533 i 667 mhz, czyli muszę polować na tą 533, dzięki za pomoc, mam nadzieję że to jest przyczyna tych niedobrych rzeczy:]
  • Poziom 14  
    Jak zaczyna mulić to wtedy sprawdź obciążenie procesora i temperaturę. Może RAM to jedno a mulenie to drugie, jak memtest nie wywala błędów to powinno być OK i ja szukałbym gdzieindziej. Może się okazać że jakiś robak albo wirus ci procesor obciąża a on zaczyna się przegrzewać i układ zabezpieczający zaczyna zwalniać procesor żeby się nie przegrzał.
  • Poziom 8  
    No też tak myślałem, ale temperatura jest w zasadzie taka sama przy mulącym się jak i przy nie mulącym to raz, a dwa to jest świeżo po formacie i to nic nie pomogło, do tego jeszcze rozkręciłem i przeczyściłem wentylator bo mi się już w pewnym momencie zatrzymał jak się syfu nazbierało

Ale tak y drugiej strony to ciekawi mnie jedna rzecz, dlaczego po zainstalowaniu nowej kości RAMu przez jakieś 2-3 tyg wszystko śmigało pięknie, a dopiero później takie problemy:|
  • Poziom 14  
    Skoro to nie temperatura to sprawdź jak zacznie mulić obciążenie procesora i taktowanie zegara.
  • Poziom 8  
    Tak wygląda użycie procesora na kości tylko oryginalnej 512, razem z nową 1 gb częściej skacze do 100%, powiedzmy na całym wykresie 4-5 razy jest na 100 %,
    A jak sprawdzić taktowanie zegara??
    Dodam że najbardziej przymula przeglądarkę, Mozilla Firefox najnowsza, chyba 3.6 przy otwartych 6 kartach jest masakra, o dziwo dawniej na tylko oryginalnej kości przy tak małej ilości kart chodziło w miarę... o_O
  • Poziom 14  
    W CPU-Z masz podawane na bieżąco taktowanie procesora.
  • Poziom 8  
    To jest z sytuacji gdy jest tylko oryginalna kość 512, zaraz po włączeniu jak się nie muli, i po jakimś czasie jak się już przymula.
    Pamięć RAM. System się zacina. Włącza się na starej kości. Pamięć RAM. System się zacina. Włącza się na starej kości.

Dodano po 1 [godziny] 31 [minuty]:

dodaje jeszcze wykres pracy procesora podczas gdy są dwie kości, org 512 i nowa 1 gb.
    Nowy motyw jaki zauważyłem to problem z sterownikami karty graficznej, chciałem otworzyć ATI poprzez kliknięcie w ikonke na pasku zadań i wywaliło mi bluescreena i system trzeba było uruchomić ponownie, odinstalowałem stery i puki co wszystko chodzi w miarę szybko, pomijając oznaki braku sterów do grafiki, zobaczymy czy będzie dobrze dalej bez sterów.