Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpiecznik gniazda USB (hp nx6310)

23 Gru 2010 17:24 3527 12
  • Poziom 12  
    Witam,

Z nieprzyjemnego powodu jakiegoś zwarcia w instalacji elektrycznej mój laptop zamarł. Zwarcie na 99,9% przyszło od strony USB. Podłączony do niego był HUB na 7 portów (aktywny - z własnym zasilaniem) a do niego tylko karta SB Live External z głośnikami 5.1. Muzyka sobie grała, natomiast w momencie wyciągnięcia żelazka z gniazdka coś strzeliło, wybiło bezpiecznik, laptop, który pracował na zasilaniu wraz z baterią zgasł. Początkowo się nie uruchamiał a potem uruchomił z błędem napięcia na USB. Później w ogóle przestał się włączać (czarny ekran, szum wentylatora i tyle). Dzwoniłem do serwisu, opisałem sytuację, stwierdzono na 99,9% zwarcie ze strony USB, które nie jest zabezpieczone nadprądowo (faktycznie tak jest?) i spalenie się mostka zarządzającego (któryś z mostków Intela). Dokładniejszą ocenę będę mieć w poniedziałek jak ktoś sprzęt obejrzy fizycznie. Jednak przez wyżej wspomniany błąd, sprawa ma się raczej jasno, winny był za duży prąd, który wszedł przez USB.

Kwestią tego tematu byłoby pytanie, jaki bezpiecznik zastosować, by zabezpieczyć gniazdo USB? Laptopa mi szkoda, bo trzyma się nieźle, koszt naprawy teraz będzie oscylować w granicach 300zł ... kosmos... . Stąd też, na przyszłość, chciałbym jakoś zabezpieczyć to USB - np w przewód przedłużacza USB wstawić bezpiecznik/bezpieczniki na te 700mA (taki jest chyba szczytowy prąd USB?).

Czy ktoś robił już taką modyfikację, ewentualnie mógłby coś poradzić, żeby taka sytuacja nie spaliła drugi raz czegoś w notebooku?
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 21  
    Cytat:
    wyciągnięcia żelazka z gniazdka coś strzeliło,

żelazko było wpięte na tą samą listwę i czy ma ona bezpiecznik? , żelazko wpinaj do innej listwy/gniazdka zasilającego, to powinno wystarczyć
    jaki model huba masz

choć mogę się mylić
  • Poziom 12  
    Żelazko akurat było w tej samej listwie (ta ma bezpiecznik -> Ever Komfort). Nigdy wcześniej nie sprawiało żadnych problemów. Do gniazda usb podłączony był 7-portowy Hub Manhattan, modelu dokładniejszego nie widać. Do niego podłączona była karta na USB -> SB Live external i głośniki Logitech x520 (te jak i zasilacz od huba były w innej listwie, bez bezpiecznika) a w drugim gnieździe w laptopie (bezpośrednio) myszka. Muzyka podczas zdarzenia grała. Obecnie: karta dźwiękowa działa, głośniki też, hub nie, choć sam zasilacz do niego raczej działa, a przynajmniej świeci się na nim dioda.

Zasilaczowi od laptopa też raczej nic się nie stało, bo komp się wcześniej włączył a na baterii teraz reaguje w ten sam sposób co na zasilaczu.

A czy mimo wszystko poza pilnowaniem się z żelazkiem nie da się zrobić jakiegoś zabezpieczenia?
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 18  
    Wydajność prądowa USB 2.0 wynosi 500mA, dopiero USB 3.0 obiecuje 900mA. Lecz niektóre płyty potrafią dać więcej niż 500mA bez problemu. W standardowo gniazda USB posiadają jakieś zabezpieczenie lecz jak widać w Twoim przypadku okazało się nie wystarczające.

Raczej nie spotkałem się z dodatkowymi zewnętrznymi zabezpieczeniami do portu USB. W twoim przypadku doszło raczej do zwarcia pomiędzy liniami danych i zasilania i bezpiecznik 700mA raczej nie wiele by zmienił.

--
    pozdrawiam,
    demeus
  • Poziom 12  
    demeus napisał:
    W twoim przypadku doszło raczej do zwarcia pomiędzy liniami danych i zasilania i bezpiecznik 700mA raczej nie wiele by zmienił.

Tzn zastanawiałem się nad bezpiecznikami na wszystkich liniach - danych i zasilającej. Wtedy w razie zwarcia na linię danych bezpiecznik też by się przepalał.

Pozostaje pytanie, czy bezpiecznik nie będzie dodatkowym oporem, przez który transmisja będzie odbywać się niepoprawnie...

Apropo zabezpieczenia, nie widać, żeby cokolwiek na płycie było przypalone. Za USB widziałem jakiś układ -> Maxim lub coś w tym stylu, jednak nic nie było okopcone (nawet styki od gniazda) ani nic... Pewnie poszedł niedużo większy prąd, który nie był znacząco większy niż dopuszczalna wartość...
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Linii danych nie zabezpiecza się "bezpiecznikami". I wcale nie potrzeba znacznego prądu by uszkodzić port jakiegoś uC wystarczy przyłożyć napięcie do portu, który jest nieodpowiednio skonfigurowany i nie popłynie tam wielki prąd a port zostanie spalony bez żadnych wizualnych oznak.

Bezpieczniki, o których myślisz stosuje się raczej w obwodach analogowych, gdzie wartość płynącego prądu ma znaczenie, poza tym od momentu wystąpienia takiego prądu do momentu spalenia bezpiecznika upływa pewien czas, który to jest zbyt długi aby w ten sposób poprawnie chronić porty uC.

Polecam więcej poczytać o sposobach zabezpieczeń różnych układów, w tym wypadku dużo lepiej sprawdziła by się optoizolacja niż typowy bezpiecznik.

--
    pozdrawiam,
    demeus
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Do ochrony lini danych przed przepięciami w niektórych komputerach stosuje się elementy AOZ8001JI będące połączeniem mostka prostowniczego i transila. Ich skuteczność zależy głównie od wielkości pioruna na wejściu.
    http://www.aosmd.com/pdfs/datasheet/AOZ8001JI.pdf

Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Ok, a gdzie taki element można kupić? Zajrzałem do tego PDFa i faktycznie jest to rzecz, która jest tworzona między innymi dla USB i da radę wpiąć ją między wtyk męski a żeński (czyli zrobić chronioną przedłużkę, coby nie grzebać w laptopie).

Z tego co widzę, w PDFie jest zaznaczone, że do nowych projektów już się go nie poleca a zamiast niego zamiennik AOZ8001A. Z tym, że wszedłem w strony kilkunastu pierwszych wylistowanych przez google sklepów z elektroniką i takiego symbolu nie znaleziono.
  • Poziom 14  
    A mi się wydaje że wystarczy jak urządzenia zewnętrzne które potrzebują dodatkowego zasilania będziesz podłączał do tej samej listwy co laptopa. Jak podłączasz w różne punkty urządzenia zewnętrzne i laptopa to mogą powstać duże impulsy prądowe które powodują właśnie takie awarie.
  • Poziom 12  
    Z tym, żeby było w tej samej listwie to będzie problem (2 strony dość dużego pokoju - byłby spory przedłużacz). A czy może być w 2 listwach zabezpieczających? (to ten sam obwód w mieszkaniu).

Wracając do listwy to mam Ever Komfort za około 70zł. Ma ona z tego co pamiętam w stosunku do zwykłej listwy jeszcze warystory.

Co do tego, że dostał most południowy to wiem :) W serwisach podobnie mówili.
  • Poziom 14  
    to już lepiej żeby listwy nie miały w sobie filtrów przeciwzakłóceniowych.
    Taki filtr zbudowany jest w oparciu o cewkę i 2 kondensatory . Jak dochodzi do sytuacji takiej jak zdarzyła się u ciebie kiedy od listwy odłącza się obciążenie to na tym filtrze może powstać impuls elektryczny pomiędzy wejściem i wyjściem listwy.
    Chodzi o to że w takiej sytuacji nic się nie dzieje jak urządzenia są podłączone do listwy, jak urządzenia są podpięte przed listwą, ale jeśli urządzenie jest równocześnie zasilane z listwy i przed listwą mogą powstawać takie awarie.
  • Poziom 12  
    Ok, w takim razie dzięki za odpowiedzi. Wydaje mi się, że po prostu trzeba będzie zrobić dłuższy przedłużacz na głośniki i wpiąć je w listwę.