Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Zlece] Wykonanie sterowania grzalki z PID i nadmuchem

lgorek 23 Dec 2010 17:51 2122 5
SterControl
  • #1
    lgorek
    Level 11  
    Witam

    Buduje urządznie podobne do stacji lutowniczej, rozwiązaniowo wszystko sam robie jednak nie programuje i dlatego daje takie zlecenie.



    OPIS DZIAŁANIA URZĄDZENIA:

    Wentylator 12V zasysa powietrza które następie przelatuje przez grzałkę ceramiczną do dysz 240V, w niewielkiej odległości od wylotu chce zastosować termoparę (z szybkim czasem reakcji) do aby dobrze sterować temperaturą. Chciałbym zapewniać dokładną temperaturę (+/- 5°C, max 10). Zasilacz 15V (aby mieć możliwość większych obrotów) dla wentylatora oraz innych podzespołów. Zastosowanie opto/przekazniak ssr.


    OPIS FUNKCJI:
    - ustawienie temperatury i utrzymanie jej na odpowiednim poziomie, aby nie było skoków temperatury tylko jak to najbardziej możliwe jest jednakowa, chyba tutaj bedzie funkcja PID
    - ustawienie siły nawiewu + zabezpiecznie przed przegrzaniem grzałki (możliwe że grzałka będzie mieć wbudowaną termoparę)
    - zabezpiecznie grzalki po jej wylaczeniu, wentylator dziala poki grzalka nie osiagnie bezpiecznej temperatury, wtedy może wentylator automatycznie przełączać pracować z 12V
    - dioda ON/OFF
    - przycisk który kończy pracę grzałki wtedy gaśnie dioda sygnalizacyjna, ale wentylator dziala w celu osiagniecia bezpiecznej temperatury
    -wyswietlacz (4x16/20 nie wiem jaki posiadam) na wyświetlaczu znalazłby by sie najważniejsze informacje, temperatura zadana, temperatura aktualna, temperatura grzalki, sila nawiewu Volt, czas pracy grzalki w sek. (automatycznie przechodzi na min i godz)
    - do ustawiania myslalem zeby zastosowac dwa impulsatory z przyciskiem, jeden bedzie od temperatury drugi od nawiewu, jak rowniez jeden z nich bedzie to przycisk do zalaczania zadania pracy grzalki, drugi wejscie do menu w celu ustawienia kilku np wartosci max i min.
    - wybor w menu miedzy F i C
    - w menu kasowanie licznika pracy grzalki
    - bateria podtrzymujaca pamiec ostatnie parametry


    Tak to mniej więcej Ja widzę.

    UWAGA - możliwe że jeżeli okaże się że obecny wentylator jest za słaby zostanie zastąpiony mocniejszym lub kompresorem.

    DOSTARCZYĆ mogę:
    - grzałkę
    - wentylator
    - termoparę
    - wyświetlacz

    WYMAGANIA:
    - program z funkcjami jak powyżej, ATMEL, PIC lub coś innego jest to obojętne aby chodziło tak jak ma chodzić i aby było jeszcze wolne miejsce
    - wykonanie schematu ideowego
    - wykonanie plytki PCB może być ona zamówiona lub zrobiona domowym sposobem np termotransfer


    MOJE PYTANIA:
    - cena projeku całościowego (program + czesci potrzebne do kompletnego dzialania)
    - termin realizacji
    - co dobrze byłoby tutaj dodać/zmienić
    - czy opto/przekaźnik SSR to najlepszy wybór aby wszystko poprawnie dzialalo
    - jaka cena byla by wraz z kodem zrodlowym
    - prosil bym o podanie linkow lub strony do ostatnio wykonanym projektow
    - czy była by możliwość rozbudowy/przeprojektowania projektu gdyby zaszla taka potrzeba np wyswietlacz graficzny zastosowanie dodatkowych czujnikow itp.


    Propozycję proszę składać drogą mailowa jk(malpa)bufu.plwraz z podaniem preferencji oraz danych kontaktowych (tel, gg, skype itp) lub poprzez wiadomosc na elektrodzie. Na propozycje czekam do 28 grudnia 2010
  • SterControl
  • #2
    andrzej55
    Level 36  
    Tutaj - www.pakowanie.com.pl firma robi urządzenia podobnie działające. Niestety nie posiadają algorytmu PID i stosują tanie czujniki KYxx, ale może uda Ci się z nimi dogadać.
  • SterControl
  • #3
    janusz182
    Level 14  
    Hm, mógłbyś napisać co to za urządzenie i do czego ono służy??

    Jestem automatykiem w branży wentylacji i nigdy nie sterujemy wydajnością wentylatora do uzyskania żądanego parametru jaką jest temperatura powietrza za nagrzewnicą, gdyż oprócz parametru temperatury powietrza rozróżnia się jeszcze temperaturę odczuwalną, która niewątpliwe zależy od wydajności.
    Sugerowałbym rozwiązanie takie:
    -stała wartość wydajności wentylatora,
    -zmienna wartość mocy grzewczej grzałki.

    Pozdrawiam
  • #5
    rafał
    Level 22  
    Napisz więcej o układzie laboratoryjnym. Zajmuję się pomiarami laboratoryjnymi. Może coś wymyślimy do Twojego projektu.
  • #6
    Rkarcz
    Automation specialist
    janusz182 wrote:
    Hm, mógłbyś napisać co to za urządzenie i do czego ono służy??

    Jestem automatykiem w branży wentylacji i nigdy nie sterujemy wydajnością wentylatora do uzyskania żądanego parametru jaką jest temperatura powietrza za nagrzewnicą, gdyż oprócz parametru temperatury powietrza rozróżnia się jeszcze temperaturę odczuwalną, która niewątpliwe zależy od wydajności.
    Sugerowałbym rozwiązanie takie:
    -stała wartość wydajności wentylatora,
    -zmienna wartość mocy grzewczej grzałki.

    Pozdrawiam


    Dokładnie. Wydajność wentylatora jest stała jeśli myślisz o wentylacji - ważny jest spręż. Chyba, że kolega tylko nagrzewa, wtedy jak najbardziej może regulować wentylator, a nie grzałkę. Poza tym 2 czujniki temperatury i kaskada regulatorów. PID na wyliczenie temperatury nawiewu od temperatury w pomieszczeniu, a drugi PID na wydajność albo grzałki, albo wentylatora. Pytanie skąd jest powietrze? Z pomieszczenia, czy z zewnątrz. Jak z pomieszczenia to 2 czujka jest na ssaniu wentylatora. Jak z zewnątrz to w pomieszczeniu. Dodałbym wtedy 3 czujkę i ograniczenie temperatury nawiewu zrobiłbym liniowo przesuwane od temperatury zewnętrznej. Tak samo jak i nastawy PID elementu wykonawczego płynnie zależałyby od temp. zewnętrznej. Oczywiście ktoś powie ale niepotrzebna kombinacja. Pewnie, zawsze można prościej i dać włącznik nagrzewnicy na ścianie i niech ten co odczuwa temperaturę włączy/wyłączy nagrzewnicę... :-)) żadnych czujek, falowników itp. Zawsze taniej, ale z jaką histerezą... No i druga rzecz to programowy regulator PID w sterowniku. Ja osobiście znam tylko Siemensa, bo robię baaardzo duże systemy (1000-2000 I/O, 200 AI/AO) i pewnie przekombinowuję temat. Ale takie rozwiązanie załatwi sprawę w tak zwany punkt.

    Miłego dnia.