Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik FCLU - uniwersalny miernik na PIC16F873A

Freddy 03 Mar 2011 08:56 110206 236
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Computer Controls
    eurotips
    Poziom 36  
    no to mnie zmartwiłeś tym pstrykaniem bo z tym licznikiem to też trzeba w kółko by było więc...

...więc zrobiłem inaczej: dałem PIC16F84A bo mnóstwo akurat takich wala się u każdego, to portu B podłaczyłem switche, wykorzystałem wszystkie 8 wejść, 6 do bezpośredniego wybierania zamiast potencjometru i dwa do przełącznika: do wyboru można wykorzystać sterowanie przekaźnikiem L/C lub użyć do właczania/wyłaczania podświetlenia. Ten włacznik jest sterowany z RA3. Wyjścia RA0-RA2 sterują w kodzie BCD analogicznymi wejściami multipleksera 4051. Multiplekser ma 8 wejść ale my wykorzystujemy tylko 6. Do wejść napięcia doprowadzamy najlepiej drabinką, wartości jeszcze nie dobierałem, można też do każdego wejścia dać osobny dzielnik.

Może martwię się na zapas jak się pozbędę potencjometru utrudnię ponowną kalibrację, bo tam jest chyba 9 pozycji, z tego ostatnie X8 i X9 są domyślne więc można pominąć, wtedy wejść multiplexera wystarczy, tylko zabraknie mi jednego przycisku albo z czegoś będę musiał zrezygnować. Wtedy kalibracja też byłaby z bezpośrednim dostępem tymi samymi przyciskami. Tutaj aż się prosi zrezygnować z 4051 i dać PWM, ale jak to zrobić w 16F84 mając do dyspozycji Port A ? jaką dać częstotliwość i jaki filtr aby otrzymać dobrej jakości napięcie stałe za PWM ? może jakiś link na gotowca ?
    Freddy
    Poziom 43  
    eurotips napisał:
    ... Może martwię się na zapas jak się pozbędę potencjometru utrudnię ponowną kalibrację, bo tam jest chyba 9 pozycji, z tego ostatnie X8 i X9 są domyślne więc można pominąć, wtedy wejść multiplexera wystarczy, tylko zabraknie mi jednego przycisku albo z czegoś będę musiał zrezygnować. Wtedy kalibracja też byłaby z bezpośrednim dostępem tymi samymi przyciskami. Tutaj aż się prosi zrezygnować z 4051 i dać PWM, ale jak to zrobić w 16F84 mając do dyspozycji Port A ? jaką dać częstotliwość i jaki filtr aby otrzymać dobrej jakości napięcie stałe za PWM ? może jakiś link na gotowca ?

Nawet 10 od X0 do X9 i Y0 do Y9, Panowie nie kombinujcie, ktoś wymyślił i widocznie tak jest najwygodniej ! Jest rozwiązanie, potencjometr na wtyczce, albo przełącznik na tej samej wtyczce. Po kalibracji zmieniasz na przełącznik.
    Serwis1

Poziom 23  
    Gdyby ktoś miał problemy z zaprogramowaniem PIC16F873 programatorem typu JDM to problem jest tylko w tym ze na MCLR (1) jest tylko około 10V a musi być około13V więc trzeba podać 13V z zewnątrz i idzie nawet na najprostszym programatorze typu dwa opory jak w tym temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic36131-0.html
    zorg666
    Poziom 21  
    - WinPic najlepiej mi programuje PIC16F873a, inne programatory czasami zgłaszają błędy na pojedynczym baicie.

--
    --
    --
    --
    --
    --
    - moje panele do elektronicznego potencjometru.

--
    --
    Freddy
    Poziom 43  
    Serwis1 napisał:
    Gdyby ktoś miał problemy z zaprogramowaniem PIC16F873 programatorem typu JDM to problem jest tylko w tym ze na MCLR (1) jest tylko około 10V a musi być około13V więc trzeba podać 13V z zewnątrz i idzie nawet na najprostszym programatorze typu dwa opory jak w tym temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic36131-0.html

... ale nikt nie ma problemu z JDM, bo go nie używa, bo to najbardziej badziewny programator !
  • Computer Controls
    Freddy
    Poziom 43  
    Dla chcących wykonać przełącznik, zamiast potencjometru, podaje zakresy napięć dla poszczególnych pozycji, według informacji od autora projektu.
    Code:

0.0...0.8 первый режим.
    0.9...1.6 второй
    1.7...2.4 третий
    2.6...3.3 четвертый
    3.4...4.1 пятый
    4.2...5 шестой.

Należy wybrać "środkowe" wartości napięć.
    zorg666
    Poziom 21  
    - z pola walki z miernikiem.
    - zdjęcie specjalnie niskiej jakości aby nie było widac jak jest porysowana obudowa.
    --
    --
    eurotips
    Poziom 36  
    Potrzebny prosty program na PIC16F84A do obsługi multipleksera CD4051.
    EDIT
    program poprawiony, wszystko działa...
    Tak wygląda mój egzemplarz, już uruchomiony, brakuje tylko front panelu. Zmieściłem go w obudowie plastikowej Z-49 z pojemnikiem na baterię 6F22.
    Ta płytka po lewej na samym dole to własmie PIC z multiplexerem zamiast potencjometru/przełącznika.
    zorg666
    Poziom 21  
    @eurotips
    - dla mnie wyjście na kwarc to jest strzał w 10.
    eurotips
    Poziom 36  
    zorg666 napisał:
    @eurotips
    - dla mnie wyjście na kwarc to jest strzał w 10.

No niestety te ładne pola kontaktowe pod spodem stały się jedynie dekoracją. Za długie kabelki bym musiał zastosować dlatego wejścia L/C oraz na kwarc dałem tuż przy pinach na płytce. Rozdzielenie kwarcu od L/C zaowocowało skróceniem kabelków do 15mm i mam nadzieję że zwiększę w ten sposób górną granicę pomiarową. Praktycznie na razie nie mogę tego sprawdzić z powodu braku LMX.
    Te piny na kwarc to może być mylące, te kołki wcale nie służa do wkładania w nie kwarcu, po prostu była zbyt mała średnica otworu aby wszedł zwykły goldpin dlatego jest nózka od podstawki precyzyjnej. Docelowo zostaną przycięte przy samym spodzie i krótkimi drucikami wyprowadzone do gniazda widocznego z boku.
    Taką samą zasadę przyjąłem również dla wejść częstościomierza. Gniazda są przy samych wejściach, nawet kabelka nie trzeba, wystarczy 3cm drucika i żadnych złącz, tylko bezpośrednie lutowanie końcówek gniazd do płytki.

A teraz ciąg dalszy:
    -poprawiłem program i mam piękne przełaczanie swiczami,
    czytałem rosyjskie forum i tam wyraźnie napisano, że po wybraniu nowego zakresu należy zresetować ustrojstwo czyli wyłączyć i włączyć na nowo.
    Może nie zawsze jest problem, bo kto ma potencjometr to sobie nie przeskoczy zakresów tylko idzie po kolei, ale przyuważyłem że przełaczając z pojemności na napięcie pozostaje u góry napis Capacitance a napis Volt pojawia się w prawym dolnym rogu. Dzieje się tak regularnie za każdym razem, zauważyłem że także z Voltage na Frequency coś jest nie tak, więc nie kończę eksperymentów, mam jeszcze jeden wolny port wyjścia i na nim wyprowadzę sygnał resetu dla dużego PICa podczas przełaczania programów.
    eurotips
    Poziom 36  
    Uzupełniłem sterowanie o Reset PICa 16F873 podczas zmian funkcji i wrzucam płytki. Oryginały są w formacie .dxf i prześlę mailem chętnemu do wykonania.
    Załączam również plik .hex do PICa, na płytce umieściłem złącze ICSP do programowania PIC16F84A SMD już po wlutowaniu na płytkę. Po włączeniu zasilania port A zerowany jest programowo i wystawia same zera, także multiplexer również dostaje kombinację 000 na wejściach i poda napięcie panujące na wejściu A0, u mnie wypada to funkcja pomiaru częstotliwości i napięcia, ponieważ płytka zaprojektowana jest tak aby maksymalnie uprościć mozaikę ścieżek i programowo podpasować porty PICa pod mozaikę ścieżek.
    Jeśli nie mamy zamiaru zamieniać przełącznika L-C na przekaźnik to switche podłączone do portów RB6 i RB7 są zbędne, nie montujemy wtedy również tranzystora cyfrowego DTC144 podłączonego do portu RA1.
    Plik hex jest już sprawdzony, każdej zmianie zakresu towarzyszy krótki stan wysoki na RA0 którym wysterowany zostaje tranzystor cyfrowy DTC144 którego kolektor połączony jest bezpośrednio z wejściem Reset PIC16F873.
    Przyciski L-C aktywne są na każdym zakresie, tak jak to jest gdy zamontowany jest zwykły przełącznik mechaniczny.
    Miernik FCLU - uniwersalny miernik na PIC16F873A Miernik FCLU - uniwersalny miernik na PIC16F873A Miernik FCLU - uniwersalny miernik na PIC16F873A

A tak finalnie wygląda mój miernik:
    Miernik FCLU - uniwersalny miernik na PIC16F873A Miernik FCLU - uniwersalny miernik na PIC16F873A
    eurotips
    Poziom 36  
    Freddy napisał:
    Ciekawostka, że nie chciało to chodzić bez reseta .

Może nie tak do końca,
    stwierdziłem tylko na 100% że każdorazowo po przełaczeniu z Capacitance na Voltmeter pozostaje u góry nagłówek Capacitance a nagłówek Voltmeter znajduje się w prawym dolnym rogu. Nie wiem czy wskazania woltomierza są poprawne bo nawet gniazd do pomiaru napięcia nie zamierzam wyprowadzać bo do tego mam inne mierniki.

Zrobiłem przystawkę ESR ale prób na razie nie będzie, wiadomo, wszyscy czekamy aż ktoś się zlituje i sprowadzi do Polski LMX w przystępnej cenie i dostępne detalicznie począwszy od jednej sztuki.

PS nikt nie skomentował mojej wersji miernika,
    a tak się starałem :|
    zorg666
    Poziom 21  
    Cytat:

oto odpowiedz na Pańskie zapytanie z 02.01.2011 roku
    oferta element LMX1600TM 2szt

cena netto 29,50 zł /1szt
    termin 4 tygodnie
    (oraz koszt wysyłki 20,- zł)

pozdrawiam,
    Andrzej Stebiński

tel. 71 337 21 15
    fax. 71 337 11 99
    biuro(malpa)proton.com.pl

- odpowiedz dostałem teraz, czyli moje zamówienie ma szanse na dotarcie w tym roku, około września 2011.
    zorg666
    Poziom 21  
    - to juz taka druga firma ( proton, velcom ) startuje drugi miesiąc.
    - a ja stoję ze swoim FRCLU.
    Freddy
    Poziom 43  
    zorg666 napisał:
    - to juz taka druga firma ( proton, velcom ) startuje drugi miesiąc.
    - a ja stoję ze swoim FRCLU.

Velcom wydzieliła sie z Proton. Dokładnie to kilku wkurzonych ludzi uciekło z Protona razem z kontaktami i układami i założyło swoją firmę.
    rysta
    Poziom 21  
    eurotips napisał:

PS nikt nie skomentował mojej wersji miernika,
    a tak się starałem :|

Nooo, nie prawda! Super wygląda.

Btw. te elementy do podłączenia LC w dolnej części przyrządu C to tylko styki czy zaciski?
    eurotips
    Poziom 36  
    rysta napisał:
    [... te elementy do podłączenia LC w dolnej części przyrządu C to tylko styki czy zaciski?

... styki

No a teraz ciąg dalszy testów, wyniki są interesujące.
    Przygotowałem około setki różnych kwarców i pomiar działa nawet na rezonatorach ceramicznych FM 10,7MHz, tak samo na 5,5/6,6MHz z IF fonii TV.
    Na filtrach 455kHz pomiar już nie działa.
    Ciekawa historia jeśli chodzi o pomiary powyżej 20MHz. Jest taki jakby krytyczny punkt przy częstotliwości 24MHz, przynajmniej u mnie, powyżej tej częstotliwości generator startuje ale wskazania wynoszą dokładnie 1/3 mierzonego kwarcu.
    Największy kwarc jaki posiadam pochodzi z modemu Zoltrixa i wynosi 52.416HHz -miernik pokazuje mi 17.465704 MHz. Na innym kwarcu 35.2512MHz pokazuje mi 11.760552. No i teraz najciekawsze, dwa identyczne kwarce 24MHZ i na jednym wskazuje 24.003064 (firma DMC) a na drugim (jakiś znaczek JT) 8.014896.
    A że kwarców zmierzyłem ponad 100 to trafił mi się 28.725 firmy TOYO który wyłamał się z tej reguły dzielenia przez 3 i wskazania mam 28.727128.
    Pomyślałem za duże kondensatorki przy kwarcu, dałem po 18pF bo takie akurat miałem w SMD i wymiarowo podchodziły, zmniejszyłem więc oba na 10pF.
    Jakież było moje zdziwienie kiedy okazało się że nie zmieniło się dosłownie nic, nawet te dwa kwarce 24MHZ zachowują się identycznie tj jeden wskazuje 24 a drugi nadal 8. O co tu chodzi ? Dodam jeszcze że te wskazania przy pomiarze kwarców 52.416MHZ są bardzo stabilne i powtarzalne, pomiaru dokonuję wkładając kwarc bezpośrednio w 2 pojedyncze nózki podstawki precyzyjnej wlutowane bezpośrednio w płytkę bez użycia jakichkolwiek przewodów i gniazd.
    AdamC
    Poziom 24  
    Te typy kwarcy tak mają.
    Gdy kwarc jesr overtonowy np. 27 000 kHz to wzbudzi się w tym układzie na częstotliwości podstawowej 9000 kHz. Stąd ten podział częstotliwości przez 3.
    Pojemności w generatorze niewiele w tym przypadku zmienią.
    eurotips
    Poziom 36  
    AdamC napisał:
    Te typy kwarcy tak mają.
    Gdy kwarc jesr overtonowy np. 27 000 kHz to wzbudzi się w tym układzie na częstotliwości podstawowej 9000 kHz. Stąd ten podział częstotliwości przez 3.
    Pojemności w generatorze niewiele w tym przypadku zmienią.

Chyba masz rację, wrzucam foty ze swoich eksperymentów:
    Miernik FCLU - uniwersalny miernik na PIC16F873A Miernik FCLU - uniwersalny miernik na PIC16F873A Miernik FCLU - uniwersalny miernik na PIC16F873A Miernik FCLU - uniwersalny miernik na PIC16F873A

Czyli mój rekord to 28.725MHz :D ale masz jeszcze 30 i 40 tyle że w SMD i muszę nogi im dolutować aby weszły w podstawkę.
    Aha, ten rezystor szeregowy 10k zmieniłem zgodnie z zaleceniami na 1k, pojemności mam teraz 10pF THT ale chyba wrócę do 18pF SMD, ale to już przy okazji jak będę uruchamiał przystawkę ESR, AD.. już mam ale brakuje mi ATTINY15 którego się już nie produkuje i nie można zamówić więc będę szukał w ludziach co mają z zapasów.

Dodano:
    No i udało mi się znaleźć kwarc z podstawową częstotlowością 40MHz,
    stąd wnioskuję że overtonowe to nawet 120MHz nie są straszne dla tego miernika, swój pomiar uwieczniłem na foto:
    zorg666
    Poziom 21  
    - szukam informacji czy ten układ się nada do tego projektu
    LMX1600 TMA, LMX1600TMX.
    eurotips
    Poziom 36  
    zorg666 napisał:
    - szukam informacji czy ten układ się nada do tego projektu
    LMX1600 TMA, LMX1600TMX.

Code:
    LMX1600TMX is a Non-RoHS Equivalent

wygląda na to, że chodzi tylko o to, że jest to jeszcze wersja która nie spełnia dyrektywy RoHS
    zorg666
    Poziom 21  
    - a ten LMX1600 TMA, spełnia te dyrektywy.
    - czy jest to coś innego, o podobnych parametrach.
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda
    eurotips napisał:
    Code:
    Model Number: LMX1600TMA/TMB 

Operating Temperature: -55℃+150℃
    wygląda to na wersję Military
    Jeżeli jest to wersja dla wojska to prawdopodobnie też nie podlega RoHS.