Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik FCLU - uniwersalny miernik na PIC16F873A

Freddy 21 Mar 2013 20:30 110005 236
    Freddy
    Poziom 43  
    krzycho123 napisał:
    Przelotki sprawdzane po kilka razy , tak samo zwory od strony TOP,ścieżki też sprawdzałem po kilka razy .
    Początkowo miałem kondensatory 1uF zamiast 1nF bo zmyliło mnie 1000 (pF) na liście ale to i tak bez zmian w działaniu.

Sądziłem że wersja PICa nie wpływa na działanie ale możesz mieć rację bo po przełączeniu na zakres F1 i F2 w górnej linii raz na jakiś czas pojawia się "00.00V" jakby jakiś błąd programowy .

1000pF jest napisane celowo, bo ma być dokładny 1% najlepiej.
    Skoro na zakresach F1/F2 "wyskakuje" Ci 00.00V to może po prostu masz "trzeszczący potencjometr" zmiany funkcji ?
    Nie przypominam sobie, aby autor mówił coś o innych wersjach softu dla PICów 873 i 873A. Na samym początku tematu napisałem zresztą za autorem ...
    Cytat:
    ... Mikrokontroler PIC16F873A można zastąpić PIC16F873, PIC16F876A. ...
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • PCBway
    eurotips
    Poziom 36  
    Freddy napisał:
    ...
    Nie przypominam sobie, aby autor mówił coś o innych wersjach softu dla PICów 873 i 873A. Na samym początku tematu napisałem zresztą za autorem ...

Wersja A ma inną organizację pamięci, nie ma takiej opcji że wsad zajmujący prawie całą pamięć napisany na nowszą wersję z literką A będzie działał na starszej bez tej literki -tak może być ale tylko i wyłącznie kiedy wsad zajmuje mniej niż połowę dostępnej pamięci Flash.
    krzycho123
    Poziom 31  
    eurotips napisał:
    Wersja A ma inną organizację pamięci, nie ma takiej opcji że wsad zajmujący prawie całą pamięć napisany na nowszą wersję z literką A będzie działał na starszej bez tej literki -tak może być ale tylko i wyłącznie kiedy wsad zajmuje mniej niż połowę dostępnej pamięci Flash.

Masz rację , doczytałem również że procki bez A nie mają komparatorów czyli różnic jest więcej.
    Jak tylko uda się nabyć 873A podziele się informacją z działania układu .
    Freddy
    Poziom 43  
    eurotips napisał:
    Freddy napisał:
    ...

Może, nie upieram się, nie znam PICów, jak patrzyłem w DS nie zauważyłem tych różnic. Powtórzyłem w tłumaczeniu tylko za autorem.
    Sprawdź, czy druga załączona wersja nie jest przypadkiem dla 873.
    krzycho123
    Poziom 31  
    Różnice miedzy 873 a 873A opisane są tutaj : http://ww1.microchip.com/downloads/en/devicedoc/39591a.pdf

Koledzy, jeszcze taka kwestia - hex dla PIC zawiera dane konfiguracyjne , wczytując go mam ustawienia :

Nie chciałem zmieniać skoro takie są w pliku , chyba jednak są błędne FOSC1.FOSC0 w konfiguracji 10 to nie ustawienie XT .

Podpowiecie jak jest u Was ?
    krzycho123
    Poziom 31  
    Po wielu godzinach spędzonych na układem mogę podsumować że po podstawieniu PIC16F873A który zakupiłem miernik pokazuje już pojemność/indukcyjność na zaciskach Lx/Cx .

Dobrałem C1 i C6 z tego posiadałem tj 1nF i 680pF .

Niestety na podłączenie pojemności do Cx_I zero reakcji ,jak rozumiem pomiar powinnien następować na zakresie "Capacitance" ? Wsad dla wersji ESR.

W układzie pomiaru mam BC558B , zmieniłem również rezystor R22 na 1k zgodnie z tym schematem - http://www.rlc-hb1.narod.ru/images/cx1.gif a także dodałem VD6 dla 2 pinu PICa.
    Na R22 mam cały czas stan wysoki (5V) niezależnie od podłączonego elektrolitu.
    eurotips
    Poziom 36  
    VT3 nie bierze udziału w pomiarze pojemności, to jest bufor wyjściowy generatora.
    R22 jest podłączony pod plus zasilania więc nic dziwnego że masz tam cały czas stan wysoki. Jeśli nie zwiera ci C14 (wylutuj go najlepiej bo to tylko odcięcie składowej stałej dla sygnału generatora) to spróbuj + mierzonego kondensatora podłączyć bezpośrednio do nogi R20 a jeszcze lepiej bezpośrednio do nogi 4 PIC-a.
  • PCBway
    krzycho123
    Poziom 31  
    Niestety na podłączenie między masę a R22 zero reakcji . Ze schematu wynika że Pin 4 PICa nie bierze udziału w pomiarze C , Pin 2 ,11 i 13 są w tej sekcji podłączone.

C14 jest w układzie pomiaru częstotliwości , chyba C15 nie ?
    wito33
    Poziom 2  
    krzycho123 patrz na schemat zamieszczony na pierwszej stronie.
    Ten do którego dałeś odnośnik ma inną numerację elementów.
    krzycho123
    Poziom 31  
    Zgadza się , teraz dopiero zauważyłem że kolega eurotips odnosił się do schematu który zamieściłem w linku - inna numeracja elementów.
    eurotips
    Poziom 36  
    krzycho123 napisał:
    .. Ze schematu wynika że Pin 4 PICa nie bierze udziału w pomiarze C , Pin 2 ,11 i 13 są w tej sekcji podłączone...

Przytaczasz tu numerację wyjść szyny, więc trzeba patrzeć gdzie dochodzą "pary" dla adresów 2, 11, 13 szyny a wtedy nie będziesz pisał że pin4 PICa nie bierze udziału w pomiarze C bo linia 11 szyny wchodzi właśnie na pin4 PICa.

Rezystor o który mi chodziło na tym schemacie na pierwszej stronie tematu ma oznaczenie R21.
    radziq
    Poziom 12  
    Gdzie obecnie mozna kupic LMX1600 lub LMX1601?
    Batman191
    Poziom 12  
    LMX1600 można kupić na aliexpress z przesyłką kosztuje 5.34$
    eurotips
    Poziom 36  
    Batman191 napisał:

To nie jest zakup krajowy gdzie cena z wysyłką stanowi już koszt całkowity.
    Po drodze masz jeszcze Bank (o ile w ogóle jesteś w stanie wykonać przelew walutowy). Prowizje bankowe mogą wynieść kilkadziesiąt zł, mnie przelew za fakturę litewską na 18 litów (około 20 pln) kosztował w sumie 80zł bo same prowizje za przelew walutowy wyniosły 60zł. Jeśli się mylę albo mam słaby bank niecj mnie poprawi, konto osobiste mam w MultiBanku z możliwością dokonywania transakcji walutowych. Sam jestem ciekaw jak kupować np na eBay aby nie popaść w dodatkowe koszty dlatego uważam że ten post jak najbardziej pasuje do tematu.
    Freddy
    Poziom 43  
    eurotips napisał:
    Batman191 napisał:

To nie jest zakup krajowy gdzie cena z wysyłką stanowi już koszt całkowity.
    Po drodze masz jeszcze Bank (o ile w ogóle jesteś w stanie wykonać przelew walutowy). Prowizje bankowe mogą wynieść kilkadziesiąt zł, mnie przelew za fakturę litewską na 18 litów (około 20 pln) kosztował w sumie 80zł bo same prowizje za przelew walutowy wyniosły 60zł. Jeśli się mylę albo mam słaby bank niecj mnie poprawi, konto osobiste mam w MultiBanku z możliwością dokonywania transakcji walutowych. Sam jestem ciekaw jak kupować np na eBay aby nie popaść w dodatkowe koszty dlatego uważam że ten post jak najbardziej pasuje do tematu.

Kolego, zanim napiszesz bzdury, sprawdź.
    Towar kosztuje 2,65$ + wysyłka do Polski 2,69$ co razem daje 5,34$.
    Bez żadnego problemu kupuje na Aliexpress, nikt mi nic nie dolicza.
    Sprzedający podaje sposoby płatności. Trzeba popytać, wielu akceptuje też PayPAl.
    hts
    Poziom 15  
    Czy miał ktoś taką sytuację, kiedy miernik nie mierzy ESR, natomiast poprawnie i bez problemu mierzy pojemność? ESR cały czas niezmiennie 0,000Ω
    Batman191
    Poziom 12  
    Witam
    Czy w końcy udało się komuś uruchomić w 100% przystawkę ESR? Mam wszystkie elementy oprócz attiny15 lecz po przeczytaniu całego tematu zastanawiam się czy nie szkoda nerwów :)
    Batman191
    Poziom 12  
    Freddy czy zamiast attiny15 można by zastosować attiny25 w trybie zgodności z 15? A może któryś z kolegów miałby odsprzedać 15, ułatwiłoby to życie :wink:
    Batman191
    Poziom 12  
    Polutowałem wczoraj przystawkę i podłączyłem narazie bez attiny. Pomiar rezystancji, napięcia i temperatury działał od razu lecz czasem zdarzały się małe wariacje. Dziś podmieniłem w mierniku pic-a z 873A na 876A i wszystkie problemy jak ręką odjął :) W zasadzie attiny mi nie potrzebny bo do esr mam inny miernik :wink:
    hts
    Poziom 15  
    Również i ja złożyłem taki miernik. Zamiast układów 082 użyłem 062 od TI. Problem pojawił się podczas kalibracji. Kalibracja z rezystorem 10Ω powiodła się. Niestety ale po podłączeniu rezystora 1Ω miernik pokazuje 0.000Ω. To samo przy pomiarze jakiegokolwiek elektrolita - ciągle ESR wynosi zero. Gdy podłączyłem precyzyjny potencjometr o wartości kilku omów i ustawiłem na nim wartość 0,004Ω wtedy na mierniku pokazała się wartość 1Ω.
    Sprawdziłem chyba wszystkie elementy. Czy ktoś z forowiczów miał podobny przypadek?

Pozdrawiam
    pawelcb33
    Poziom 24  
    Odświeżę temat.
    Zabieram też się do budowy tego miernika, głównie dla pomiaru częstotliwości, mam już większość na płytce ale zauważyłem że jest dużo nieścisłości między schematem a montażówką.

Pytanie do osób które zrobiły miernik, według czego montować schematu czy spisu elementów bo są w paru miejscach różne wartości elementów.