Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szeregowe łaczenie 2 zasilaczy atx w celu uzyskania 24V

pepelito 24 Dec 2010 10:21 19849 16
    pepelito
    Level 14  
    Witam!

Słyszałem że można połączyć 2 zasilacze ATX szeregowo. Niestety żadnych informacji jak to zrobić nie znalazłem mimo iż długo szukałem.

Chciałbym uzyskać napięcie 24V ok 15A. Tak uzyskany zasilacz miał by służyć do zasilania silnika 24V 250W.

Posiadam 2 zasilacze oba mają po 400W. Jeden markowy Fortron drugi Procomp. Jak je połączyć?

Dodaję rysunek poglądowy jak ja to uważam. 2 zielone są zwarte ponieważ przydało by się aby oba startowały na raz.

Z góry dziękuję za pomoc :wink:

Większość osób zakłada podobne tematy w tym dziale tyle że dotyczą łączenia szeregowego. Jeśli dałem zły dział proszę nie usuwać. Nie wiedziałem gdzie mam go dać.
  • Helpful post
    fuutro
    Level 43  
    Twój rysunek to połączenie równoległe, które może ci... Zniszczyć bardzo szybko te zasilacze. Tu będzie inaczej. Po pierwsze upewnij się np omomierzem, że czarne przewody i obudowy nie są połączone razem. Potem będzie nieco inaczej niż myślisz:
    Szeregowe łaczenie 2 zasilaczy atx w celu uzyskania 24V
    Dla sprawdzenia czy w ogóle tak się da, włącz w miejsce bezpiecznika żarówkę na 12-24V. Pozostałych przewodów nie ruszaj, nie dawaj żadnego obciążenia. Jeśli po włączeniu zasilaczy żarówka się zapali to diabli wzięli teorię o szeregowym łączeniu (załóżmy, że obudowy zasilaczy są połączone ze sobą choćby poprzez obwód uziemienia PE). Jeśli nic się nie stanie, tj nie zaświeci to wstaw bezpiecznik i spróbuj od jakiegoś mniejszego obciążenia. Jesli wszystko będzie ok to możesz działać.
    pepelito
    Level 14  
    Nie sprawdzałem, lecz niestety wydaje mi się że obudowy są połączone z czarnymi przewodami.

Mój rysunek to połączanie szeregowe czarny połączony z żółtym.
  • Helpful post
    fuutro
    Level 43  
    Więc nadal pozostaje szansa na uszkodzenie zasilacza(y) lub ew porażenie. Sprawdź, nie gdybaj.
    pepelito
    Level 14  
    W Fortronie nie ma połączenie z obudową. Natomiast w Procomp'ie niestety jest.

W takim razie nie będę ryzykował. Będę musiał zasilać silnik jednym zasilaczem z linii 12V. Będzie znacznie słabszy, ale działa dość dobrze.
  • Helpful post
    ZBIGNIEW GOGULSKI
    Level 21  
    Witam nie wiem czy jest dobrym pomysłem łączenie dwóch zasilaczy atx różnych producentów z sobą do zasilania tego silnika. Mianowicie na pewno będą problemy z utrzymaniem napięć 12 V ponieważ często w tych zasilaczach kontrola wielkości napięcia jest brana z obwodu 5 V i od obciążenia tego obwodu jest uzależnione napięcie wyjściowe całego zasilacza. Tak że napięcie 12 V może nie być tej wielkości tylko całkiem inne. Różne konstrukcje obydwu tych zasilaczy mogą się tym różnić pomiędzy sobą. Masy tych zasilaczy o tyle co pamiętam są połączone z obudową czyli musiałbyś oddzielić galwanicznie obudowy od siebie.
    pepelito
    Level 14  
    Będę zasilał silnik z jednego zasilacza. 12V mam nadzieje że wystarczy. Silnik będzie słabszy, ale może da radę.
  • Helpful post
    helmud7543
    Level 43  
    Zasilacz ATX jest zasilaczem impulsowym. Nie znam się za bardzo na tym ale działanie jego układów polega chyba na wysyłaniu na łącza krótkich impulsów i na podstawie ich próbkowania stabilizuje napięcie na łączach. Według mojej, podstawowej co prawda, wiedzy Twój sposób połączenia to świetny sposób na stworzenie Świątecznych sztucznych ogni. Nie wiem czy w ogóle jest taki sposób - chyba trzeba by było jeden z zasilaczy przerobić tak, aby dawał na określonej linii 24V.
  • Helpful post
    fuutro
    Level 43  
    Np wpakowując do linii -12V znacznie mocniejsze diody niż to robi producent? Można ale wtedy zostaje niejako połowa wydajności. Gdyby przerobił tak samo dwa identyczne zasilacze to mógłby je połączyć równolegle z diodami i rezystorami wyrównawczymi co prawda będą pewne straty ale nie będzie zniszczeń i awarii....
  • Helpful post
    ZBIGNIEW GOGULSKI
    Level 21  
    fuutro wrote:
    Np wpakowując do linii -12V znacznie mocniejsze diody niż to robi producent? Można ale wtedy zostaje niejako połowa wydajności. Gdyby przerobił tak samo dwa identyczne zasilacze to mógłby je połączyć równolegle z diodami i rezystorami wyrównawczymi co prawda będą pewne straty ale nie będzie zniszczeń i awarii....

Ciekawie to napisałeś że długo się zastanawiałem co chcesz zrobić. Napięcie -12V jest brane z tego samego uzwojenia co +12V tylko odwrotnie spolaryzowane są diody tak że nie można nic z tego zrobić.
    fuutro
    Level 43  
    Możesz zmienić diody z tych co są na mocniejsze. Potem chyba jeszcze zmiany w dławiku wyjściowym i powinieneś dostać połowę mniej wydajny zasilacz ale na napięcie dwa razy większe.
  • Helpful post
    ZBIGNIEW GOGULSKI
    Level 21  
    pepelito wrote:
    Witam!

Słyszałem że można połączyć 2 zasilacze ATX szeregowo. Niestety żadnych informacji jak to zrobić nie znalazłem mimo iż długo szukałem.

Chciałbym uzyskać napięcie 24V ok 15A. Tak uzyskany zasilacz miał by służyć do zasilania silnika 24V 250W.

Posiadam 2 zasilacze oba mają po 400W. Jeden markowy Fortron drugi Procomp. Jak je połączyć?

Dodaję rysunek poglądowy jak ja to uważam. 2 zielone są zwarte ponieważ przydało by się aby oba startowały na raz.

Z góry dziękuję za pomoc :wink:

Większość osób zakłada podobne tematy w tym dziale tyle że dotyczą łączenia szeregowego. Jeśli dałem zły dział proszę nie usuwać. Nie wiedziałem gdzie mam go dać.

Zastanawiam się czy nie prościej by było dla ciebie jakbyś wykorzystał do zasilania tego silnika zwykły transformator na 24V(tzw, bezpieczeństwa) z układem prostownika lub dwa w szereg transformatory do żarówek halogenowych 2*12V i prostownik.
    pepelito
    Level 14  
    Nie chciał bm wydawać kolejnych pieniędzy. Spróbuje wykorzystać 1 zasilacz.
  • Helpful post
    piracik
    Moderator of Heating systems
    Odświeżę trochę, ale chciałbym zwrócić uwagę autorowi wątku, że na swoim schemacie połączył dwa zielone i dwa czarne, aby zasilacze startowały jednocześnie.
    Może byłoby wszystko w porządku gdyby trochę dalej nie podłączył 12V do masy, która po złączeniu czarnych zrobiła się wspólną. Czyli już na dzień dobry mamy zwarcie!!!
    Moim zdaniem lepiej złączyć zielone z czarnymi w obrębie tego samego zasilacza, aby zasilacz startował od razu po podaniu napięcia, a przewody minusowe nie były połączone.
    Tak na szybko spróbowałem jak się będzie to zachowywać. Okazało się, że masa z obu zasilaczy jest jakby połączona ze sobą. Prawdopodobnie przez przewód uziemienia, więc należałoby odizolować masę od obudowy zasilacza przed testami.

Bardzo ciekawi mnie czy jest właśnie jakiś sposób na połączenie dwóch zasilaczy szeregowo, a może już komuś się to udało?
  • Helpful post
    SweetDreams
    Level 11  
    Witam
    Dopisuję się tutaj ponieważ mój temat z podobnym pytaniem usunięto
    Chciałem połączyć dwa zasilacze komputerowe marki Tracer by uzyskać napięcie 24V (do zasilania silnika DC)
    Niestety przy próbie połączenia jeden z zasilaczy zawsze się wyłączą.
    Włączam pierwszy (zwarcie przewodu diagnostycznego z masą), to samo robię z drugim, później próbuję podłączyć przewód żółty jednego (12V) z masą drugiego. W tym momencie następuje "iskrzenie" i zasilacz wyłącza się.
    W teorii wydawało mi się, że nie będzie z tym problemów.
    Schemat połączenia podobny jest do tego z postu nr 2, ale oczywiście masy nie są ze sobą połączone.
    Coś robię źle? Czy po prostu nie ma możliwości uzyskania 24V w ten sposób?
    Nie znalazłem odpowiedzi na swoje pytanie

Zasilacze są podłączone do sieci bez uziemienia. Nie stykają się obudowami ani nie są połączone ze sobą w żaden inny sposób (oprócz linii 12 V i masy)

Za odpowiedź z góry dziękuję
    Pozdrawiam
    fuutro
    Level 43  
    Masy są połączone poprzez choćby przewód ochronny. Od strony pierwotnej przewód ochronny i od strony wtórnej masa są połączone z obudową zasilacza.
  • Helpful post
    SowerOfWind
    Level 17  
    Przepraszam, że wracam do tematu po takim czasie ale nie jestem większym archeologiem od @SweetDreams.

Mam 2 zasilacze, jeden sprawny bodajże 300W - pewnie gdzieś koło 150W mocy realnej, no może ciutke więcej. Drugi to uszkodzony 450W mocy realnej. Mam zamiar wziąć z niego diody linii +12V i włożyć do tego sprawnego na linie -12V. Chcę też wymienić dławik, ale nie wiem czy ma być o tej samej indukcyjności a po prostu o grubszym uzwojeniu(większym dopuszczalnym prądzie). Potrzebuje z lini -12 nie mniej niż 3A.

Drugą opcje jaką rozważam to wykorzystanie zasilacza 450W który ma sprawną strone pierwotną. Myślałem żeby wywalić całą stronę wtórną i między wyjścia +/- 12V z trafa dać po prostu mostek gretza, wygładzić napięcie kondensatorami, pozbywając się tym samym traf pomocniczych, zabezpieczeń itp. Jakie napięcie mogę uzyskać za mostkiem? Nie musi być szczególnie stabilne.