Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przetwornica-za mały pobór prądu i napiecie.

Syntony 09 Oct 2004 15:10 1773 8
Tespol
    Syntony
    Level 18  
    Witam

Mam problem. Zrobiłem przetwornice do zasilania swietlówki za strony: http://www.danio.jaw.pl/schematy/swietlowka.html ale cos jest nie tak. Przetwornica najwiecej pobiera 160mA (nawet przy zwarciu), a wytwarza tylko 160V czy to jest prawidłowe działanie? Spodziewałem sie ze wytworzy 300V i bedzie pobierała ok 1A. Chce jej uzyc do ładowania kondensatorow 4x330V 120uF połaczone równolegle. Czy da sie cos z tym zrobic?
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Tespol
    WoŹnY
    Level 28  
    Podejrzewam że klucz Q4 nie otwiera się jak powinien, stąd mały pobór prądu przetwornicy (może pomyliłeś kolektor z emiterem wtedy możliwe). Ewentualnie zbyt duża częstotliwość pracy. Sprawdź oscyloskopem czestotliwość pracy. Dla zasotosowanego troidalnego powinno wynosić 50Hz.

Jeśli chodzi o napięcie to większe uzyskasz stosując trafo o większym przełożeniu np. 230V / 5V Albo zwiększając napięcie zasilania z 12 na powiedzmy 16V
  • Tespol
    Syntony
    Level 18  
    nie pomyliłem kolektora z emiterem, sprawdzałem, a oscyloskopu niestety nie mam :( A trafo zastosowałem zwykłe 9V/220V. Aha zapomniałem jeszcze dodac ze zastosowałem jeden zamiennik, zamiast Q3=2N2219 dałem BC141. CZy trafo albo zamiennik moze byc przyczyną? I jak sprawdzic czy Q4 sie otwiera?

Ps zwiekszenie napiecia zasilania troche pomogło ale to i tak nie załatwia sprawy bo do 300V jeszcze duzo brakuje
    hasen1
    Level 22  
    Witam

Problemem może być zbyt mały wsp. wzmocnienia 2n3055
    Sróbuj dać inny tranzystor Q4 (np BU 326 ) lub
    zmniejsz R6 do 240-270 Ohm.
    Dodatkowo zabezpiecz Q4 diodą impulsową (zaporowo E-C).

Pozdro - Janusz 8)
    Syntony
    Level 18  
    zmniejszyłem R6 do 270ohm i prawie nic sie nie zmieniło. Pobór pradu wzrósł o 10mA a napiecie wzrosło o kilka wolt. Pozniej spróbuje zmienic tranzystor i zobacze czy to cos da.
    shg
    Level 35  
    C3 i uzwojenie pierwotne transformatora tworzą odwód rezonansowy, zasada działania tego układu jest podobna do obwodu cewki zapłonowej w samochodach.

Trzeba dobrać C3, albo ustawić częstotliwość generatora (R3 i R1, albo C1 i C2) tak, aby pracował na częstotliwości rezonansowej obwodu C3- trafo

Niestety, oscyloskop to raczej konieczność, też robiłem przetwornicę (ale inną - generator samodławny) i nie wiem, czy bez oscyloskopu by w ogóle zadziałała, a zresztą i tak marna była, świetlówka 13W świeciła jak 4-5W :(
    WoŹnY
    Level 28  
    2n3055 ma spore napięcie Uce więc dioda zaporowa to niekoniecznie. Napewno musi układ wpaść w rezonans. Co do samodławnego do świetlówki, to muszę się pochwalić że też sobie zrobiłem (oświetlenie bagażnika). Wykonane na ferycie zasila świetlówkę 8W świeci bardzo dobrze, ale najpierw na oko bez oscyloskopu dobierałem wartość C, trochę czasu zajęło ale za to jakie wyniki (w załączniku) :)
    Syntony
    Level 18  
    Ale lepiej dac C3 wiekszy czy mniejszy? Jak by działało to bym poprostu sprawdzał czy daje wieksze napiecie, oscyloskop chyba nie jest taki znowu konieczny. Shg a nie da sie jakos wyliczyc R3,R1 albo C1,C2 tak aby czestotliwosc była odpowiednia?
    Syntony
    Level 18  
    Wozny mozesz mi napisac dokładniej jak dobierałes ta wartosc C bez oscyloskopu? Tak jak pisałem czy jakos inaczej?