Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Router i sieć na niższej kondygnacji

YreQ 24 Dec 2010 12:42 3731 23
 • #1
  YreQ
  Level 9  
  Sam sobie strzeliłem gola za sprawą instalatora sieci kablowej w domku. Podciągnąl mi kable sieci internetowej tylko na poddasze, omijając parter. twierdził, że kupując router (który już miałem) bede odbierał internet w całym domu. I kicha!!
  Router działa, owszem, ale sygnał łapię tylko na tej kondygnacji, na której on stoi, czyli na poddaszu. Kupiłem większa antenę, ale to nic nie daje - on wysyła tylko sygnał horyzontalnie, a nie sferycznie :/
  Czyli laptop nie łapie mi bezprzewodowej sieci z mojego routera.
  Na domiar złego, nie mogę telewizora Bravia i tunera Nki podłączyć do sieci, bo nie mam jak. Podłączenie kablowe odpada, bo nie bedę ryć ścian.
  Jak podłączyć internet, który mam przewodowo i bezprzewodowo na poddaszu tak, aby odbierać sygnał w telewizorze i tunerze? jakiś specjalny router, karta?
  Nka ma wejście na kabel sieciowy, telewizor też, dodatkowo tv ma USB.
 • #2
  bogiebog
  Level 43  
  Spróbuj przekręć antenę w dół lub poziomo

  Dodano po 1 [minuty]:

  Do bravi/nki potrzebujesz APek z trybem Client i paroma portami LAN.
 • #3
  hermes-80
  Level 43  
  PLC - jeśli masz kontakty na tej samej fazie i są w obrębie tego samego licznika energii to dla ciebie będzie to dobre rozwiązanie.
 • #4
  YreQ
  Level 9  
  Nic nie daje to. Sygnał jest silny na poddaszu, na dole już gubi, bez względu na ustawienie anteny, a kupiłem specjalnie najmocniejszą jaka była. To chyba kwestia stropu żelbetowego, który tłumi sygnał.

  Dodano po 6 [minuty]:

  hermes-80 wrote:
  PLC - jeśli masz kontakty na tej samej fazie i są w obrębie tego samego licznika energii to dla ciebie będzie to dobre rozwiązanie.


  No to wydaje się idealnym rozwiązaniem - licznik ten sam, a czy fazy, sprawdzę.
  Czyli bedzie internet na drugiej kondygnacji.
  Pozostanie kwestia podłączenia do intenetu tv i n, czyli odbiornik sieci bezprzewodowej i z niego kablem do tv i n-ki.
  A kuźwa wystarczyło w ścianie położyć kilkanascie metrów kabla i gniazdko....
 • #5
  YreQ
  Level 9  
  Znalazłem dwa urządzenia asmax różniace się Mbps - 85 i 200. Cenowo podobnie. Rozumiem że lepszy 200?
 • #6
  hermes-80
  Level 43  
  Tak, weź te 200 tylko pamiętaj o tych samych fazach w gniazdkach (przejście z jednego gniazda na drugie poprzez oba druty) w obrębie jednego licznika energii.
 • #7
  YreQ
  Level 9  
  Na pewno jest jeden licznik. Muszę tylko te fazy skonsultować.
  Szukałem w internecie tej 200 ale nigdzie nie ma. Są tylko 85.
 • #9
  YreQ
  Level 9  
  No widziałem u nich, ale niedostępny. Wczoraj wysłałem maila z pytaniem czy będzie ale nie odpowiedzieli jeszcze. W innych sklepach i allegro też nie ma :(
 • #10
  hermes-80
  Level 43  
  Ale nie tylko Asmaxy są na rynku.
 • #12
  hermes-80
  Level 43  
  Osobiście nie używałem żadnych adapterów PLC.
  Ale standardy powinny trzymać wszystkie urządzenia.
  http://www.ceneo.pl/8964651
  TP-Link
  Sweex
  D-Link
  Netgear

  Tak np. to co wskazałeś.

  Oczywiście pamiętaj aby wpinać je do gołych gniazdek, nie przez żadnego typu filtry lub listwy antyprzepięciowe.
 • #14
  hermes-80
  Level 43  
  W ramach 3 faz to dla mnie na chłopski rozum znaczy, że działa w każdej fazie. Nie znam się dobrze na elektryce ale też na chłopski rozum biorąc, że miedzy przewodami o różnych fazach nie może być przejścia, a te urządzenie by działać muszą mieć połączenie na obu drutach miedzy sobą.
  (Chyba, że moje wcześniejsze założenie, że: miedzy przewodami o różnych fazach nie może być przejścia, jest mylne i to urządzenie potrafi kompensować różnice faz i nie ma różnicy w jaką fazę się go wepnie)
  Co do przepustowości to może to urządzenie nowszej generacji i pozwala zestawić link do 1Gb/s. http://www.benchmark.pl/aktualnosci/1Gbs_przez_siec_energetyczna-20478.html
  To by się najbardziej opłacało bo jak wynika z artykułu to urządzenie potrafi zastawiać link ~1Gb/s (oczywiście to zależny od długości przewodów elektrycznych jaka musi pokonać sygnał z jednego do drugiego urządzenia oraz jakości instalacji elektrycznej).
 • #15
  YreQ
  Level 9  
  Tylko że nawet gdyby chciał człowiek kupić to i tak nigdzie nie ma - wszędzie wyprzedany.
  Znalazłem też D-linka dwa różne, i to cenowo prawie dwukrotnie, a jakoś nie potrafię wyłąpać różnicy poza wyglądem a ceną.
  http://www.dlink.pl/cs/Satellite?c=Product_C&...376136388&pagename=DLinkEurope-PL%2FDLWrapper

  http://www.dlink.pl/cs/Satellite?c=Product_C&...376136388&pagename=DLinkEurope-PL%2FDLWrapper
 • #16
  hermes-80
  Level 43  
  Ja tez nie widzę, żadnych różnic ale z tego co można zauważyć te opisy i specyfikacje są skopiowane różnią się tylko językiem.
 • #18
  hermes-80
  Level 43  
  Sam widzisz sprawa nie ogranicza się tylko do Asmaxa.
 • #19
  YreQ
  Level 9  
  Zastanawiam się, czy łącze zadziała w obie strony w taki sposób:
  jedno z urządzeń dlink podłączam kablem do gniazda internetowego i do sieci na poddaszu. Drugie urządzenie podłączam do sieci na parterze i kablem internetowym do tv Sony Bravia i do tunera N-ki za pomocą routera. Mam wtedy usługi dodatkowe w tv, w n-ce i radiowy dostęp do internetu dla laptopa.
  Ale gdybym np chciał zrobić sygnał w druga stronę - skorzystać z usługi multiroom dla N, czyli od głównego odbiornika na parterze idzie sygnał do drugiego tunera na piętrze za pomocą nie kabla ethernet, a gniazda sieciowego.
  Przyznam, że nie wiem jak sobie ludzie radzą w domkach, mając już położone sieci, a gdy pojawiają się nowe usługi i trzeba to kablami połączyć...
 • #20
  hermes-80
  Level 43  
  Nie rozumie o co ci chodzi najlepszy byłby prosty schemat narysowany nawet w paincie.
 • #21
  YreQ
  Level 9  
  No chodzi o to, że w jedną stronę idzie sygnał internetu do tunera N czyli usługi internetowe, aktualizacja oprogramowania. A w drugą sygnał z tunera N z oferty multiroom do drugiego tunera, żeby w ramach jednego abonamentu odbierać sygnał N na drugim telewizorze za pomocą osobnego tunera w ramach ich oferty multiroom. Ale zamiast ciągnąć kabel między tunerami ethernet - łączysz je sygnałem w sieci elektrycznej za pomocą tych urządzeń np dlinka.
  http://n.pl/nmultiroom_hd.html
 • #22
  hermes-80
  Level 43  
  Talk możesz połączyć te tunery tymi PLC.
 • #23
  YreQ
  Level 9  
  Sprawdziłem u siebie gniazdka - są na tej samej fazie.
  kupiłem zestaw d-linka na portalu pixmania - najniższa cena.
  http://www.pixmania.pl/pl/pl/6204608/art/d-li...tml?srcid=7128&Partenaire=ceneo&CodePromo=oui

  Działa rewelacyjnie :) Podpiąłem do tunera N i są dodatkowe usługi internetowe. jeszcze muszę rozgryźć dodatki na TV Sony Bravia od TVN.

  Zastanawiam się tylko, czy można sygnał z gniazda internetowego rozdzielić na dwa za pomocą jakiegoś rozgałęźnika, czy trzeba koniecznie router podłączać.
 • #24
  hermes-80
  Level 43  
  Router jako bramka dostępowa i NAT musi być, żeby podzielić łącze, a do tych 2 możesz dokupić jedno, dwa i same urządzenia będą się komunikować ze sobą jak switch - oczywiście jest ograniczona ilość urządzeń PLC w jednej sieci.

  Softwer PLC powinien umożliwiać dodawanie MAC-ów innych PLC tego samego modelu co skutkuje rozszerzeniem sieci na kolejne adaptery PLC.