Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dioda zapalająca sie gdy napiecie = 9V

09 Paź 2004 15:36 1170 8
 • Poziom 22  
  Witam !
  Chcialem zapytac jak mozna zrobic w najprostszy sposób układzik ktory włączy diode gdy napiecie bedzie rowne 9V ??? Myslałem nad rezostorami odpowiednio dobranymi ale nie bardzo wiem jakie jest minimalne napiecie dla diody. Jesli ktos wie jak mozna cos takiego zrobic to z gory dziekuje !!
  Pozdrawiam :-)
  Przeniosłem z: Schematu/instrukcji... [h]
 • Testo
 • Poziom 28  
  Jeśli chcesz aby dioda świeciła się gdy nap jest równe 9V to będzie to dość trudne. Jeśli natomiast na myśli miałeś dioda świeci gdy U>=9V wówczas się upraszcza. Można zrobić tak jak chcesz na dzielniku, jednak dioda będzie włączana stoponiowo od ciemnej aż do pełnego świecenia. Jeśli ma natomiast włączać i wyłączać to najlepiej na wzmacniaczu operacyjnym co będzie porównywać nap badane z napięciem odniesienia i odpowiednio włączać/wyłączać diodę. Napiasz dokładnie do czego, jakim celu, a coś się pomyśli.
 • Poziom 22  
  chcialem sobie zrobic wskaznik 9-12 V ktory bedzie mi pokazywał na diodach jaki jest aktualny stan napięcia. Chodzi oto gdy jest:

  9V: swieci D1
  10V: swieci D1 i D2
  11V: swieci D1, D2 i D3
  12V swieci D1, D2, D3 i D4.
 • Testo
 • Poziom 42  
  Opisz dokładnie, co budujesz i do czego to ma być.
 • Poziom 22  
  chce zrobic wskaznik poziomu paliwa do maluszka, napięcie w przewodzie jest zalezne od wysokosci plywaka w baku...probuje najpierw wykombinowac tak aby dioda sie zapalała gdy napiecie bedzie rowne 9V dalej bedzie z górki.
 • Poziom 16  
  Z diodami świecącymi jest tak, że nie są to elementy jednorodne. I w ogóle w diodizie świecącej nie chodzi o napięcie, ale o prąd. Jeżeli chcesz używać oporników to diody będą świeciły coraz to jaśniej, aż do spalenia. Dlatego stosuje się układy scalone, które ustalają prąd świecenia. I rozwiązanie z opornikami skazane jest na kupę dymu.
  Schematów takich linijek jest sporo, bo były one wykorzystywane w sprzęcie AV. Teraz stosowane są LCD.
  Problemem związanym z opornikami jest prąd diody świecącej przy 9V, jeżeli podłączysz jej np. 18v.
  Spali się. Musi być pomiędzy diodą a zasilaniem "źródło prądowe „. To znaczy taki opornik na tranzystorze, który utrzymuje stały prąd. Lub tranzystor załącza diodę z opornikiem do zasilania o stałym napięciu.
  W Internecie znajdziesz wszystko wpisując hasło "linijka LED"