Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czujnik temperatury CPU nie działa

24 Gru 2010 23:46 6431 13
 • Poziom 10  
  witam
  Proszę o pomoc w wykryciu uszkodzenia i ewentualnej naprawie.
  W moim komputerze nie działa czujnik temperatury procesora, lub czujnik nie jest widziany przez system. Po prostu nie ma odczytu.
  Według programu everest temperatura wynosi 2°C, inne programy diagnozujące
  również pokazują bzdury lub nie pokazują nic.
  Sprawdziłem w BIOSie, tam, w miejscu gdzie powinna być temperatura jest minus.
  komputer chyba się nie przegrzewa, pracuje stabilnie, ale wentylator pracuje na maksymalnych obrotach i hałasuje.
  Co ciekawe - zarówno everest jak i BIOS obroty wentylatora pokazują prawidłowo, czyli około 4200
  Mam jeden wentylator

  Proszę o pomoc w usunięciu awarii i wyciszeniu wyjącego compa.
  M

  Konfiguracja (według everesta):

  Typ procesora Intel Celeron, 2633 MHz (26 x 101)
  Nazwa płyty głównej Gigabyte GA-8PE800 (5 PCI, 1 AGP, 3 DDR DIMM, Audio)
  Mikroukład płyty głównej Intel Brookdale i845PE
  Pamięć fizyczna 1024 MB (PC3200 DDR SDRAM)
  BIOS: Award Software International, Inc. Wersja F8
  Data wydania 09/12/2003

  Czujnik

  Właściwości czujnika:
  Typ czujnika ITE IT8712F (ISA 290h)
  Nazwa płyty głównej Gigabyte 8GE667 / 8GE800 / 8PE667 / 8PE800 Series

  Temperatury:
  Płyta główna 2 °C (36 °F)
  Aux 2 °C (36 °F)
  Seagate ST3160812A 21 °C (70 °F)

  Wentylatory:
  Procesor 4441 RPM

  Wartości napięć:
  Napięcie rdzenia procesora 2.27 V
  +1.5 V 2.06 V
  +3.3 V 4.03 V
  +5 V 5.94 V
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 23  
  Komputery automatycznie sterują wentylatorami (nie ma sterowania poprzez fizyczny sterownik) ale dlaczego masz ustawione na maxa?-Być może czujnik jest uszkodzony, dobrze żebyś miał tą płytę główną jeszcze na gwarancji. Obroty bodajże można regulować w BIOS`ie. A ten wentylator masz podpięty bezpośrednio do płyty głównej czy do zasilacza?

  Dodano po 1 [minuty]:

  Ewentualnie spróbuj zainstalować nowsze drivery i BIOS do płyty głównej ze strony producenta!
 • Spec Overclocking
  Ta płyta nie ma sterowania wentylatorem, zawsze będzie na max, uciszyć możesz przez kontroler lub wymianę chłodzenia.
 • Poziom 10  
  iron64 - dziękuję za info.
  Manual przejrzałem przed zadaniem pytania, niestety, anglojęzyczny manual pełen skrótów dla laika jest naprawdę trudny. Właśnie dlatego laicy często szukają pomocy na forach.
  Gniazdo wentylatora CPU na tej płycie ma cztery styki, a to sugeruje możliwość sterowania obrotami z poziomu płyty. Skoro piszesz, że ta płyta nie ma takiej możliwości, to oczywiście Ci wierzę. Jednak chciałbym go wyciszyć. Stąd kolejna prośba - czy możesz mi bliżej wyjaśnić, co masz na myśli pisząc "przez kontroler lub wymianę chłodzenia" ? Ewentualnie wskazać mi jakąś stronę gdzie to jest przystępnie opisane? Google wyrzuciło mi ogromną ilość wyników, niestety, nie znalazłem nic użytecznego.
  pozdrawiam Madro
 • Poziom 23  
  Tak jak mówiłem ja i kolega iron64-musisz kupić "fizyczny sterownik" wentylatora/ów. Dokładnie się to nazywa: Kontroler obrotów wentylatora /czasem określa się PWM-lecz ty tego regulatora PWM nie masz wbudowanego na płycie więc nie podłączysz 4 pin`owej wtyczki wentylatora aby komputer sam regulował obroty.

  Taki regulator masz tutaj, wybrałem pierwszy lepszy:

  http://aab.com.pl/cooling-speed-controller-black-p-2095.html za 35,9zł

  Spokojnie takie urządzenie dostaniesz w internecie-allegro, sklepy/elektronik/ komputerowy. Postępuj wedle powiedzenia: "Szukajcie a znajdziecie".

  Pozdrawiam! ;)
 • Poziom 10  
  Dziękuję, już wybrałem sobie kontroler.
  Proszę jeszcze z czystej ciekawości o wyjaśnienie;
  Zakładam, że czujnik temperatury jest zamontowany wewnątrz procesora. Jak to się dzieje, że informacja o temperaturze nie jest nigdzie widziana? Już wiemy, że w płycie nie ma kontrolera obrotów, ale przecież BIOS umożliwia odczyt temperatury (niekoniecznie sterowanie). Czy istnieje jakaś możliwość monitorowania temperatury i podglądania na bieżąco temperatury procesora?
 • Poziom 23  
  Nie jestem specjalistą w dziedzinie architektury procesorów ale uważam, że czujnik nie jest zamontowany w procku, wg. mnie jest to mało realne z logicznych powodów. A co do drugiego pytania to napisałeś, że w miejscu temperatury jest minus! Tak, BIOS umożliwia odczyt temperatury na podstawie czujników które są rozmieszczone w odpowiednich miejscach (czyli tylko tam gdzie one są). Są chyba takie cyfrowe termometry, które montuje się w szufladzie 3,5` i umożliwiają one po podpięciu do płyty aktywne monitorowanie temperatury poszczególnych elementów, lecz nie wiem czy znowu nie zamyka się tu błędne koło-tj. czy termometr nie pobiera danych z czujników...

  Spróbuj wgrać nowy BIOS płyty głównej ze stronki producenta. W BIOSie w zakładce "SYSTEM HARDWARE" powinieneś znaleźć temperaturę procka zwaną "CPU Temperature". Podaj model zasilacza i mam do ciebie pytanie, czy ten wentylator procesora masz podpięty do płyty czy do zasilacza?

  Biorąc pod uwagę życiowe doświadczenie-jeśli aktualizacja BIOS`u do najnowszej wersji nic nie da-będzie to wadliwy czujnik temperatury, wtedy oddaj płytę najlepiej do serwisu (chyba nie ma autoryzowanych).
 • Poziom 10  
  O ile mi wiadomo we wszystkich celeronach czujnik temperatury jest umieszczony we wnętrzu procesora. Jest zamontowany właśnie tam z logicznego powodu - interesuje nas temperatura we wnętrzu procesora, a nie na jego powierzchni. Na forach można znaleźć opisy osób które umieszczały dodatkowy czujnik temperatury na powierzchni procesora i porównywały z temperaturą czytaną z wewnętrznego czujnika CPU. Różnice okazywały się znaczne, sięgały minimum 10 a zwykle 20 stopni. Bywało więcej.
  Co do termometrów - istnieją proste regulatory obrotów wentylatorów, np takie jak ty mi podałeś, z regulacją manualną. Istnieją również takie które mają czujniki temperatury i na ich podstawie dobierają prędkość obrotów wentylatora. Znalazłem na allegro. Niestety, taki czujnik można umieścić na powierzchni procesora. Więc wciąż mam problem nierozwiązany.
  Wciąż próbuję dojść, w jaki sposób na bieżąco monitorować temperaturę procesora, korzystając z mojej płyty.

  M

  ps - Wentylator mam oczywiście podpięty do płyty. Przecież w innym wypadku ani everest ani bios nie mogły by monitorować jego obrotów.
 • Poziom 23  
  No mówiłem, że nie specjalizuje się na architekturze procesorów. Nie interesowałem się tym. A tak poza hardware, to BIOS zaaktualizowałeś?

  P.s Jeszcze jedno, czy kiedykolwiek dopuściłeś się do taktowania procesora powyżej fabrycznej częstotliwości?
 • Poziom 10  
  Mówiłeś. Po prostu mam nadzieję, że wypowie się jeszcze ktoś, kto się spotkał z takim problemem. Jak to na forum.
  A procesora nie przestawiałem.

  M
 • Poziom 23  
  Ok. Jeśli chcesz mieć tą temperaturę procka w sofcie a go nie masz to zakładam, że po aktualizacji BIOS`u problem zniknie. Aktualizacje BIOS są za darmo, nie bój się! A tak ściślej to czytałem (:D) i w prockach montuje się mówiąc fachowo-nano czujniki-, z których to danych płyta główna odczytuje wyniki-więc faktycznie twój może nie działać... ale najpierw update BIOS`u.
 • Poziom 10  
  Zaktualizuję. Zobaczymy.
 • Poziom 10  
  Witam

  1. Aktualizacja BIOSu nie pomogła.
  2. Płyta jednak ma regulator obrotów wentylatora cmos.

  Kombinuję dalej.

  M
 • Poziom 10  
  Problem rozwiązałem.
  Spaliłem płytę.
  :]
  temat zamknięty .