Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DIY - Forma styrodurowa, jak zrobić?

25 Gru 2010 17:31 2673 8
  • Poziom 11  
    Witam :) Potrzebuje odwzorować określony półkulisty kształt, mianowicie słuchawki stereo. Chodzi mi o samą obudowę ponieważ chce zrobić słuchawki od podstaw. Taki DIY na początek. Mam kilka pomysłów jak to wykonać bez skomplikowanych urządzeń. Jak wspomniałem chce się zdać na własną kreatywność i tutaj pojawia się moje pytanie, co sądzicie o moim pomyśle? Zaczynamy.
    Na początek rysunek.
    Przedstawia on drewnianą prowadnicę na której krańcach zamieszczę drut oporowy lewy - wycinający kształt w moim materiale podłączony oczywiście. Prawy natomiast jest neutralny, tzn. nie podłączony do źródła zasilania. Właśnie tym prawym drutem będę ,,nakładać" kształt kupionych słuchawek na lewy kawałek styroduru. I tutaj mam kilka pytań, czy dobrze nagrzany drut oporowy bardzo wypala styrodur? Mam na myśli pewną rzecz. Mianowicie gdy przykładamy gorący drucik do styropianu wypalimy w nim określony kształt ale z można powiedzieć błędem bo 3-4mm od druciku styropian się stopi i forma nie będzie w 100% idealna. Kolejna sprawa, czy drut oporowy jest na tyle sztywny żebym mógł dokładnie ,,nakładać" kształt słuchawek które kupiłem na styrodur? Co o tym myślicie? Wpadłem na ten pomysł bo nie mam zbyt dużo pieniędzy na eksperymenty. Chciałbym zrobić to z sylikonu modelarskiego (negatyw) i następnie zalać żywicą epoksydową lub np. wykonać to z jakiegoś kompozytu etc. Ale niestety brak kasy :)
    Co do samych słuchawek 2x 0,5W, do tego wyjście Line-in wyjęte prosto z głośników komputerowych, wyjście dedykowane dla 2 słuchacza. Można się podpiąć pod słuchawki kolegi i słuchać tego samego. Tylko tutaj jest problem bo moc będzie dzielona na dwoje. Myślałem o jakimś przedwzmacniaczu na TDA7200 o ile dobrze pamiętam. Ale znów dawać baterie/akumulator 3,6V - 5V to znów waga. A słuchawki mają być bardzo wygodne. Raczej z przed-wzmacniacza/wzmacniacza będę rezygnować bo raczej mija się to z celem. Głośniczki hmm... Jak ktoś chce wiedzieć.... Wyjęte prosto z ,,głośników komputerowych" creative. Całkiem ładnie grają. Dodatkowa sprawa, dobór potencjometru. nie chce sterowania cyfrowego w mp3/mp4.

Czekam na odpowiedzi, pozdrawiam Grzegorz.
  • Poziom 28  
    Z wytapianiem styroduru na formę to raczej niezbyt trafiony pomysł. Wątpię aby można było to zrobić w ten sposób dość dokładnie, a ewentualne poprawki będzie bardzo ciężko zrobić w tym materiale. Jeśli wykonanie ma być tanie polecam sprawdzony i najprostszy sposób, odlanie formy w gipsie. Wystarczy posmarować obudowę zwykłą pastą do podłóg aby się nie przykleiła i zrobić odlew.
  • Poziom 11  
    Ehh... Obawiam się że mnie kolega nie zrozumiał... Chodzi o wycięcie kształtu drutem oporowym... Jest to dobry sposób? Zrobię animacje to zobaczycie o co mi chodzi... Albo weźcie 2 długopisy w osobne dłonie i narysujcie ten sam kształt na 2 rys. To samo chce zrobić drutem oporowym tylko przy pomocy prowadnicy...

@edit (Zrobiłem animację)
    Niech teraz nikt nie mówi że nie wiadomo o co chodzi... :)

Lewa kol. czarny Styrodur
    Prawa kol. czarny słuchawka
    Brązowe na dole prowadnica
    lewa kol. szary drut oporowy (podłączony)
    prawa kol. szary drut (niekoniecznie oporowy) odłączony

Teraz wiadomo o co chodzi?

Nie znam się na programach graficznych więc Paint + AniGIF pomógł zrobić to ,,coś"
  • Poziom 11  
    Odświeżam temat. Czekam na odpowiedzi.
  • Moderator Samochody
    Płaską nieskomplikowaną formę to i może i tak - na nieduże, wiernie odwzorowane detale nie masz co liczyć - drut nie dość że tnie, to jeszcze powoduje deformację materiału w trudnej do przewidzenia odległości od siebie.
  • Poziom 11  
    Dziękuje uprzejmie, a znacie inne sposoby odwzorowania przedmiotów? Nie mówię oczywiście o żywicy epoksydowej lub sylikonu. :)
  • Poziom 34  
    Daj fotę.
    Dość fajnie kopiuje się przedmioty na frezarce GW z pantografem.
  • Poziom 11  
    No właśnie i tutaj wkraczamy w temat drogich maszyn... ;/ Nie będzie to jedyny przedmiot jaki chce ,,kopiować" zdjęcia słuchawek dodam w najbliższym czasie jak tylko będę miał dostęp do dobrego aparatu tj. jutro. (Będziemy robić zdjęcia na sylwestra lustrzanką kolegi więc użyczy na chwilę).

Jeśli mój pomysł odpada, hmm żywica epoksydowa odlewana w formie sylikonowej daje dobry efekt? Jest to w miarę wytrzymały materiał na uszkodzenia mechaniczne? Tylko tutaj też pojawia się problem jak ja wyjmę te słuchawki z formy sylikonowej nie uszkadzając ,,detali" ;/ Ehh brak mi pomysłów. Zostaje chyba sprawne oko i papier ścierny 180+.

Jak sobie radzicie z takimi problemami?

Dziękuję za zainteresowanie tematem i oczywiście życzę szampańskiej zabawy w sylwestrowy wieczór! Pozdrawiam Grzegorz

@edit 01.01.2011
    Zdjęcia zrobione, niestety zabrakło kabla. Czekam na zdjęcia od kolegi.

Pozdrawiam Grzegorz