Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Palnik do lutowania twardego

elektryku5 25 Dec 2010 18:09 8384 10
    elektryku5
    Level 39  
    Mam pytanie dotyczące lutowania twardego.
    Czy palniki oferowane na allegro zasilane samym propan-butanem (np od Rothenbergera) są wystarczająco mocne by lutować rurki przy agregacie z lodówki brązem?

Niestety na aukcjach nie podają najważniejszych informacji, zużycie gazu, moc, temperatura.

Aktualnie mam palnik do lutowania miękkiego i aby lut się roztopił musiałem się nieźle namęczyć.

Zestaw tlen+acetylen czy propan+acetylen odpadają bo butla tlenowa jest ciężka, nieporęczna i droga.
    szumrak
    Level 17  
    Kolego widziałem jedno takie rozwiązanie, dwie butle z gazem dwa palniki oba trzymane w jednej ręce a w drugiej lut twardy. Chłopaki lecieli z tym prawie tak szybko jak palnikiem z tlenem i propanem ;)
    serwis
    Level 37  
    elektryku5 wrote:
    Czy palniki oferowane na allegro zasilane samym propan-butanem (np od Rothenbergera) są wystarczająco mocne by lutować rurki przy agregacie z lodówki brązem?
    (...)

Brązu się nie stosuje do lutowania twardego :!:
    szumrak
    Level 17  
    Tak tak kolego napewno chodziło mu o zwykły topnik.
    elektryku5
    Level 39  
    serwis wrote:
    elektryku5 wrote:
    (...)

Brązu się nie stosuje do lutowania twardego :!:

Moim zdaniem to lutowanie twarde, choć kiedyś spotkałem się z opinią że to spawanie.
    Temperatura jest większa niż 450(stopni)C więc sądzę że to lutowanie twarde.
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Na twardo lutuje sie albo mosiądzem, albo srebrem technicznym - i jednym i drugim nie da się w płomieniu palnika propanowego.
    elektryku5
    Level 39  
    Ten palnik jest w przystępnej cenie 1366979577 i podobno jest do lutowania twardego.

Na forum komputerowym gościu gadał o podkręcaniu procesora przy pomocy chłodzenia freonem (choć napełnił to LPG ;)) i pisał że lutował srebrem przy pomocy palnika propan-butan Glt-3 i użył właśnie srebra.

Ja osobiście wolę brąz bo pałeczka w mojej okolicy kosztuje 2zł. (choć gdzie indziej jest po 1zł :))

Myślę że dałbym radę tym brązem polutować jakbym miał mocniejszy palnik, ten co mam ma 2kW i coś tam szło polutować.
    ginger78
    Level 21  
    Swego czasu bawiłem się w freon cooling. Ten palnik (z aukcji którą podałeś) na propan butan będzie wystarczający do lutowania srebrem. Do lutowania brązem/mosiądzem polecam jednak palnik na MAPP GAS- ma wyższą temperaturę spalania i lutowanie na twardo to sama przyjemność :D
    elektryku5
    Level 39  
    Czy jest w ogóle możliwość kupienia gazu MAPP w większych butlach, niejednorazowych?
    gromki1
    Level 9  
    robokop wrote:
    Na twardo lutuje sie albo mosiądzem, albo srebrem technicznym - i jednym i drugim nie da się w płomieniu palnika propanowego.
    Kolego na twardo lutuje sie drutem miedzianym z dodatkami innych metali i mozna to zrobic z pomoca palnikow propanowo- butanowych. Rothenberger (np.) ma palnik osiagajacy 2200stopni przez specjalna budowe cyklonowa, dzieki ktorej zasysa wiecej powietrza a wiec i tlenu tylko firma ma znaczenie i powazne dzieki jednostkom naukowym udoskonalaja swoje produkty ale tego na allegro nie znajdziesz bo kosztuje 1200zł i byle kto takiego nie kupi. Mozna tez kupic w powaznej firmie zajmujaca sie dostawa gazow sam propan i tez przez to uzyskuje sie wieksza temperature płomienia. W niskich temperaturach zewnetrznych jedyne rozwiazanie przy pracach na dachu. Pozdrawiam.