Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Serwomechanizm z silnika od wycieraczek samochodowych

dyzio121193 26 Gru 2010 00:39 6366 5
  • #1 26 Gru 2010 00:39
    dyzio121193
    Poziom 16  

Witam, na forum odnośnie mojego tematu jest wielki nieporządek, chciałbym abyście napisali raz a porządnie jak rozwiązać ten problem. Sam potrzebuje zrobić takie serwo ale nigdzie nie mogę znaleźć dobrego schematu. Wiem tyle że potrzeba zrobić mostek który wytrzyma prąd potrzebny do sterowania silnikiem z wycieraczek. Schemat poglądowy moim zdaniem powinien wyglądać tak:
    Serwomechanizm z silnika od wycieraczek samochodowych
    Na obrazku widać ze silnik od serwa jest odłączony a jego ramię ma być podłączone pod ramie wycieraczek bezpośrednio, wykorzystanie układu z serwa jest tylko po to aby przetworzyło sygnały z odbiornika i do zczytywania położenia ramienia poprzez potenciometr. Układ o którym mowa ma służyć do wzmocnienia napięcia i prądu jakie ma być przekazane na silnik od wycieraczek.
    Odpowiedzią na pytanie jest tylko schemat jak zrobić działający mostek na max 12V i te parę amper potrzebnych do obrócenia silnika przekładni.
    Starałem się napisać to w miarę prosto, jeśli czegoś nie zrozumieliście z mojego postu to napiszcie a ja staram się to jeszcze raz objaśnić

0 5
  • #2 26 Gru 2010 14:26
    Jabulami
    Poziom 17  

Mostek H zrobisz na tranzystorach mocy BDxxx. Przykładowo tranzystor BD649 może ci dać max 8A przy dużym radiatorze. Zmierz ile twój silnik pobiera prądu przy pracy pod obciążeniem i przy zablokowaniu wirnika.

0
  • #3 26 Gru 2010 14:29
    dyzio121193
    Poziom 16  

Oki jak zmierzę to podam wyniki ale jak zrobić taki mostek żeby działał w dwóch kierunkach?

0
  • #4 26 Gru 2010 15:24
    Jabulami
    Poziom 17  

Taki mostek znajdziesz w Google grafika wystarczy wpisać: "mostek H na tranzystorach".

0
  • #5 26 Gru 2010 15:37
    dyzio121193
    Poziom 16  

Oki poszukam, ale czy ten mój schemat 1 temacie jest dobry czy to zadziała tak jak trzeba ?
    Wygląda na to że problem został rozwiązany ale dziwi mnie to dlaczego w innych tematach ciągneło sie to setkami postów.

Dodano po 3 [minuty]:

Szukałem tego mostka ale nie wiem za bardzo gdzie daje się to napięcie które ma tym wszystkim sterować. Chodzi mi o napięcie te które idzie do silnika w serwie. Napięcie w seryjnym serwie wynosi od 4.8 do 6V poddajcie schemat z zaznaczonym wejściem sygnału zasilaniem i wyjściem do tego silnika z wycieraczek.

0
  • #6 26 Gru 2010 15:39
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wysil się łaskawie trochę i poszukaj, bo to co majstrujesz już było na tym forum opisywane, a gdybyś tylko wpisał "Mostek H" w googlach nie musiałbyś pisać tego postu.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=569357

Temat zamykam, następnym razem będzie ostrzeżenie za skrajne lenistwo:

dyzio121193 napisał:
    poddajcie schemat z zaznaczonym wejściem sygnału zasilaniem i wyjściem do tego silnika z wycieraczek.

0