Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnikami od wycieraczek

p0ld3k 26 Gru 2010 01:59 1688 2
  • #1 26 Gru 2010 01:59
    p0ld3k
    Poziom 8  

Witam,
    mam problem ze zrobieniem sterowania, do trzech silników z wycieraczek, żeby pracowały tak jak na filmiku.
    http://www.youtube.com/watch?v=Zf7HhIifqIs
    Chodzi o to, że gdy naduszę przycisk to rozpoczyna się jedna z sekwencji tak jak na filmiku, w zależności od tego w jakiej pozycji znajdują się te czerwone kropki. Próbowałem użyć do tego przekaźników różnego rodzaju, ale nie za każdym razem elektromagnes łapie, a zależało by mi raczej na bezproblemowym działaniu :) Pasowało by jeszcze, żeby był drugi przycisk, odpowiedzialny za pracę silników w drugą stronę. Da radę coś takiego zrobić w miarę prosto i tanio?

0 2
  • #2 26 Gru 2010 09:17
    piotr_krak
    Poziom 24  

Na silniczkach z wycieraczek? Jak je chcesz zatrzymać dokładnie w danej pozycji (czerwona kropka). Takie silniczki to możesz załączać i wyłączać ale bez enkodera to nie będziesz wiedział gdzie jesteś i raczej moment bezwładności sprawi że pozycja nie będzie precyzyjna.

0
  • #3 26 Gru 2010 10:32
    p0ld3k
    Poziom 8  

Jak robiłem na tych przekaźnikach to dawałem styki w tych miejscach co ma się zatrzymać silnik,
    Sterowanie silnikami od wycieraczek
    i jakoś to działało. Na razie, tylko z jednym silnikiem (tym środkowym), ale tak jak pisałem, nie za każdym razem przekaźniki załączały. Oczywiście może to też być na przekaźnikach, tylko żeby ich liczba była w miarę rozsądna, bo mi na tej jeden silnik były potrzebne 3, więc spora szansa, że jakiś nie załapie. Co do momentu bezwładności to będą one pracowały pod obciążeniem, więc myślę że nie będzie z tym dużego problemu :)

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo