Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

request time out podczas pingowania drukarki

mar_dud 26 Gru 2010 11:04 1171 10
  • #1 26 Gru 2010 11:04
    mar_dud
    Poziom 11  

Witam Serdecznie,

Mam dość ciekawy problem i nie za bardzo wiem jak go ugryźć.
    Sytuacja wygląda następująco. Firma ma centralę i kilka lokalizacji. Zarówno w centrali jak i w delegaturach realizowane są wydruki z SAP-a (jednak nie w SAP-ie problem). problem polega na tym, że kilku lokalizacjach drukarki które tam są postawione nie odpowiadaja na pingi. Nie jest to problem drukarek, a przynajmniej nie tak oczywisty ponieważ jak pingujemy drukarkę będąc do niej podpiętym bezpośrednio to wszystko jest ok, wpinamy ją do sieci firmowej - na 50 wysłanych 30 zgubionych. Podczas drukowania z SAP-a jeśli trafi on na taką właśnie "dziurę" to odkłada wydruk na 5 minut, co powoduje duże opóźnienia w wydruku. Żeby bylo jeszcze ciekawiej to jak podepniemy inną drukarkę (inny model) też wszystko jest ok, ale zmiana drukarek nie wchodzi na razie w grę.
    Najwyraźniej coś w tej sieci ubija kartę sieciową w naszej problemowej drukarce i tu jest moje pytanie.
    W jaki sposób mozna wyśledzić co ubija taka drukarkę? Może są jakieś programy które potrafia analizować ruch w sieci i wychwycić co ja blokuje?
    Czy zastosowanie laptopa z dwoma kartami sieciowymi i puszczenie przez niego ruchu pomoże nam zlokalizować problem?

Jedyna różnica podczas pingowania drukarki działajacej i niedziałającej to różnica w TTL - czasieżycia pakietu (działająca - 255, niedziałająca - 64. Nie za bardzo wiem czy to może mieć wpływ na takie zachowanie, ale jeśli tak to jak to zdiagnozować i czy mozna to poprawić?

W innych sieciach drukarka pracuje prawidłowo, tylko w tej firmie i to w niektórych lokalizacjach są problemy.

Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam.

0 10
  • #2 26 Gru 2010 11:15
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

> wpinamy ją do sieci firmowej - na 50 wysłanych 30 zgubionych

mi to pachnie zdublowanym IP a może MAC adres ?

0
  • #3 26 Gru 2010 11:23
    mar_dud
    Poziom 11  

Raczej nie, ten sam adres dajemy innej drukarce i jest ok. Co do MAC adresu to nie ma tam żadnych zastrzeżeń ani filtrowania po MAC adresie.

Coś ją ubija i nie za bardzo wiem jak to 'coś" wykryć.
    Tak jak wspomniałem może laptop + 2 sieciówki + routing, ale nie za bardzo wiem jak to skonfigurować i czym "łapać" ten ruch.

0
  • #4 26 Gru 2010 11:44
    bogiebog

Drastyczna diagnostyka:
    - wypinasz wszystko ze switcha i zostawiasz tylko drukarka + komputer.
    Pingujesz ? działa ? podpinasz po jednym komputerze do switcha (albo grupami), pingujesz.

0
  • #5 26 Gru 2010 11:47
    mar_dud
    Poziom 11  

Taka diagnostyka była by najlepsza, ale raczej niemożliwa. działają tam urządzenia i serwery których nawet na chwile nie da sie odpiąć.

0
  • #6 26 Gru 2010 11:59
    bogiebog

Weż takiego samego switcha i połącz komputer i drukarkę, czy ping problem występuje ?

Kabel ?

Wymuś half duplex na drukarce lub na porcie switcha gdzie drukarka podpięta.

Dodano po 8 [minuty]:

Zainstaluj wireshark-a na komptuerze, uruchom przechwyt, ping, analizuj przechwyt.

0
  • #7 26 Gru 2010 12:08
    mar_dud
    Poziom 11  

Switche podmieniane, zmiana na half dupleks na drukarce - bez zmian.

0
  • #8 26 Gru 2010 12:15
    bogiebog

Nie miałem na myśli wymiany switcha ale podłączenie do osobnego switcha TYLKO komputera i drukarki, czy problem występuje ?

Dodano po 4 [minuty]:

Komptuer z dwoma kartami LAN

[switch] === [komputer] ==== [drukarka]

Zmostkuj obie karty LAN i przypisz mostkowi IP z sieci,

Uruchom wireshark-a na mostku, będzie można podglądać ruch do drukarki.

PS: nie próbowałem sharka na bridge-u, ale powinno działąć.
    http://wiki.wireshark.org/CaptureSetup/Ethernet

0
  • #9 27 Gru 2010 11:19
    Yuppi
    Poziom 16  

Witam. Uściślij dwie kwestie:
    1. Czy chodzi o jeden egzemplarz drukarki, czy też kilka egzemplarzy jakiegoś konkretnego modelu w różnych lokalizacjach?
    2. Z jakiej puli ma drukarka nadawany IP?

0
  • #10 27 Gru 2010 23:01
    mar_dud
    Poziom 11  

1. Czy chodzi o jeden egzemplarz drukarki, czy też kilka egzemplarzy jakiegoś konkretnego modelu w różnych lokalizacjach?

Kilka egzemplarzy jednego konkretnego modelu.

2. Z jakiej puli ma drukarka nadawany IP?

Adres - 10.20.32..211
    Maska 255.255.255.0

0
  • #11 28 Gru 2010 12:17
    Yuppi
    Poziom 16  

Witam. Cz dobrze rozumiem, że w każdej lokalizacji drukarka ma ten sam IP?
    Czy drukarki są dostępne z zewnątrz, tzn. oddział "A" może drukować na drukarce oddziału np. "B"?
    Czy kiedy badasz pingiem drukarkę to jest ona podłączona o tego samego switcha co komputer z którego pingujesz?

0