Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VCR Mitsubishi M48 - strojenie

26 Gru 2010 18:00 2599 18
  • Poziom 15  
    Postanowiłem po kilku latach ożywić mój leciwy już magnetowid.
    W tej chwili magnetowid działa, odtwarza, nagrywa i przewija. Jednym
    słowem chyba wszystkie funkcje są sprawne, ale niektóre wymagają
    strojenia. W związku z tym mam kilka pytań.
    1. Czy strojenia prowadzenia toru taśmy aby uzyskać najlepszy obraz należy
    wykonać przy odtwarzaniu kasety z prędkością SP czy LP?
    Nie posiadam taśmy wzorcowej, mogę skorzystać z taśmy nagranej na
    innym magnetowidzie w SP, lub skorzystać z taśmy nagranej (jak
    magnetowid był chyba jeszcze sprawny) na moim magnetowidzie w LP.
    2. Strojenie głowicy nagrywającej dźwięk:
    W tej chwili po wstępnym strojeniu nagrywany dźwięk jest dużo cichszy
    niż było to kiedyś.
    Które śrubki służą do regulacji wysokości głowicy, a która z nich do
    ustawienia jej pochylenia? Głowica widoczna na zdjęciach (białe kreski i kropki to pyłki).
    Ponieważ nie jestem elektronikiem i nie posiadam oscyloskopu a ucho
    ludzkie jest dość zawodne, to czy jest jakaś możliwość ustawienia takiej
    głowicy podłączając tor audio do komputera?
    Potrzebny byłby mi jakiś sygnał wzorcowy i program komputerowy gdzie
    widziałbym co się dzieje podczas regulacji.
    3. Głowica TV. Czy mogę coś z nią zrobić, od samego zakupu ostrość obrazu
    jest gorsza niż obrazu z tunera telewizora. Chyba jej czułość przy strojeniu
    też jest niższa.
    A może za jakość obrazu odpowiada sam modulator, ale chyba nie bo
    sygnał podany po niskiej częstotliwości jest też mniej ostry.
    Nie jestem elektronikiem i poprosiłbym fachowców o cenne rady.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Moderator
    Odpowiadając:
    1. Do sprawdzenia toru prowadzenia taśmy można używać zarówno taśm nagranych SP jak i LP ale należy używać nie tylko jednej ale wielu różnych taśm,warto też na początek wyczyścić mechanizm oraz nasmarować.
    2.Tor audio możesz oczywiście ustawić na ucho ale możesz skorzystać:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1799097.html
    3.Nie piszesz jak pracuje głowica nagrywając na kasetę czy również jakość jest gorsza?
    Warto poszukać instrukcji serwisowej - tam jest zawsze podane jak regulować, jakie powinny być oscylogramy itd.
  • Poziom 15  
    Dzięki za podpowiedzi.
    ad 3. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale jakość nagranego obrazu jest taka jaką podaje tuner magnetowidu. Czyli nie ma strat na pierwszy rzut oka. Chodzi mi o to że obraz z tunera magnetowidu w porównaniu z obrazem z tunera telewizora ma mniejszą ostrość. I nie jest to wina połączeń z telewizorem, tak po niskiej jak i po wysokiej częstotliwości.
    Co do serwisówki to mam, ale niepełną i do tego w wersji angielskiej. Ponieważ słabo znam angielski więc mam dodatkowy kłopot z tłumaczeniem języka technicznego.
    Wszelkie mechaniczne połączenia i przełożenia nasmarowałem i wymieniłem pasek klinowy.
  • Moderator
    No to masz 50% problemu z głowy, pozostaje następne. Co do sygnału no to tak będzie.
  • Poziom 15  
    Z dźwiękiem pobawię się może jutro. Czy skorzystam z porad z linku podanego przez Ciebie jeszcze nie wiem, bo nie wiem czy dam radę.
    Póki co pojawił mi się dzisiaj niechcący problem z przełącznikiem BG/DK na tylnej ściance. Były momenty że dźwięku nie było wcale.
    Zapytałbym jeszcze raz o jakość obrazu z tunera magnetowidowego. Masz może jakiś pomysł żeby w prosty sposób poprawić jego ostrość?
  • Moderator
    A jaki jest obraz przez euro? Może modulator tak "sieje" rożnego rodzaju zniekształcania.
  • Poziom 15  
    dzimi napisał:
    A jaki jest obraz przez euro? Może modulator tak "sieje" rożnego rodzaju zniekształcania.

Przez euro obraz też jest mniej ostry niż z tunera telewizyjnego.
  • Moderator
    A co sygnałem W.CZ. z anteny przez wideo do TV po euro też słaby?
  • Poziom 15  
    Po W.CZ. sygnał z anteny z tunera magnetowidowego taki sam jak po niskiej. Obraz z anteny przez wideo z tunera telewizora OK.
  • Moderator
    Do sprawdzenia w takim razie P.CZ. tam jest pewnie cały problem.
  • Poziom 15  
    A jak to sprawdzić w prosty sposób i czym, zupełnie się na tym nie znam.
    Informacja w którym miejscu na płycie znajduje się P.CZ. też by się przydała.
  • Moderator
    Poszukaj w instrukcji serwisowej bloku przed głowicą W.CZ.
  • Poziom 15  
    dzimi napisał:
    Poszukaj w instrukcji serwisowej bloku przed głowicą W.CZ.

Serwisówkę mam w wersji gif, którą kiedyś ktoś mi przesłał zeskanowaną. Podejrzewam że oryginał był mocno sfatygowany.
    Jest średnio czytelna dla fachowca, a jak dla mnie to czarna magia.
    Pozwolisz że wgryzę się w temat po nowym roku i poproszę o dalsze podpowiedzi.
    Korzystając z okazji życzę Tobie i wszystkim forumowiczom wszystkiego dobrego w Nowym 2011 Roku.
  • Specjalista od sprzętów RTV
    Chcesz całą w PDF, 180 str. ok. 28MB?
  • Poziom 15  
    marck1 napisał:
    Chcesz całą w PDF, 180 str. ok. 28MB?

Ślicznie poproszę :D
  • Poziom 15  
    Witam ponownie,
    Po przerwie przerwie świątecznej spróbowałem dostroić głowicę audio korzystając z kasety nagranej na innym magnetowidzie w SP z nagranym na nią sygnałem testowym 6kHz. Do pomocy wykorzystałem program WINSCOPE.EXE uruchamiany pod Windowsem który zasugerował mi kolega dzimi.
    Uzyskałem w miarę poprawny dźwięk o głośności ok 80% w stosunku do oryginału.
    Taki wynik by mnie zadowalał, ale chyba coś jest nie tak.
    Poprawnie nagrany dźwięk (te 80%) uzyskuję tylko na kasecie którą użyłem do testów. Na innych dźwięk się nagrywa dużo ciszej.
    Może być to wina zużytej gumowej rolki dociskowej lub delikatnie odkształconych taśm (rozciągniętych np. po jednej stronie) na starych kasetach.
    Co o tym sądzicie Panowie?
  • Poziom 15  
    Witam ponownie w sprawie mojego leciwego magnetowidu.

Od ostatniej własnoręcznej naprawy używałem go sporadycznie.
    Dzisiaj pojawił mi się taki problem.
    Włączam magnetowid i okazuje się że:
    1. Brak obrazu i dźwięku na za zaprogramowanych kanałach podanych tak po niskiej jaki i wysokiej częstotliwości.
    2. Brak obrazu i dźwięku przy odtwarzaniu kasety podanych tak po niskiej jaki i wysokiej częstotliwości.
    3. Gdy wejdę w MENU na pierwszy ekran z dostępnymi poszczególnymi opcjami, pojawia się dźwięk.
    4. Gdy próbuję np. zestroić ponownie kanały, menu do tego służące nie pojawia się i dźwięk z kanału zaprogramowanego wcześniej zanika.

W tej chwili magnetowid znów zaczął działać poprawnie i za chwilę znów się popsuł.
    Co może być przyczyną takich objawów?
  • Moderator
    Wszystkie te problemy są wokół modulatora i głowicy W.Cz. Ale może na początek sprawdź napięcia zasilania obydwu tych podzespołów.
  • Poziom 15  
    dzimi napisał:
    Wszystkie te problemy są wokół modulatora i głowicy W.Cz. Ale może na początek sprawdź napięcia zasilania obydwu tych podzespołów.

Na tę chwilę magnetowid działa. Najprawdopodobniej przyczyną usterki były zimne luty które poprawiłem.
    Dzięki dzimi