Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termometr dwupunktowy na szynę TH-35 (attiny 2313 ds18b20)

norbis15 26 Gru 2010 18:51 20069 41
  • Termometr dwupunktowy na szynę TH-35 (attiny 2313 ds18b20)
    Witam, chciałem zaprezentować termometr dwupunktowy oparty na procesorze attiny2313 firmy atmel, oraz czujniku dallas18b20. Termometr powstał jako prezent pod choinkę dla mojego taty, gdyż wspominał kiedyś że przydał by mu się taki termometr do pomiaru temperatury wewnętrznej i zewnętrznej aby mógł się znajdować w rozdzielni bezpieczników. W rzeczywistości są to dwa oddzielne termometry w jednej obudowie, więc do układu użyte są 2 procesory attiny2313.
    Termometr dwupunktowy na szynę TH-35 (attiny 2313 ds18b20) Termometr dwupunktowy na szynę TH-35 (attiny 2313 ds18b20)

Pierwotnie chciałem aby jeden z układów mierzył temperaturę wewnątrz domu i na piecu od centralnego stąd w układzie miejsce na dwa czujniki na kazdej z płytek elektroniki, jednak nie potrafiłem odpowiednio zmienić kodu (temat odnośnie zmiany kodu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8820098#8820098), schemat i program wziąłem ze strony: http://mirley.firlej.org/termometr_uniwersalny Musiałem jednak od nowa zaprojektować płytki gdyż miałem tylko pojedyncze wyświetlacze, a i wyświetlacze nie mogły być na stałe z elektroniką sterującą (tak jak w pierwotnym projekcie) ze względu iż znacznie utrudniło by to skręcenie obudowy. Połączenie elektroniki sterującej i wyświetlaczy odbywa się za pomocą listwy goldpinów przepraszam za brak zdjęcia tego ilustrującego ale najzwyczajniej zapomniałem je zrobić podczas montażu urządzenia. Przedni panel wykonałem w programie Gimp, jest to doskonałe do tego narzędzie, ze względu iz można tam dokładnie określać wymiary i położenia obiektów w znanych powszechnie jednostkach, a nie np w pixelach. Dioda led służy do wyświetlania temperatur ujemnych jako znak minus. Wiem, że to nie profesjonalne ale gonił mnie czas i nie mogłem czekać na wyświetlacz segmentowy z minusem.

Koszt wykonania to:
    attiny2313 2x9zł
    obudowa 9zł
    wyświetlacze 6x2zł
    rezystory kondensatory i tranzystory ok 5zł
    Lwią cześć elementów miałem, a attiny kupiłem już dawno gdy były tanie jak barszcz, więc mnie ten koszt wyniósł dużo mniej.

W termometrze czujnik od temperatury zewnętrznej nie został wyprowadzony na zewnątrz domu (będzie to zrobione w lato) więc jak na razie obydwa wskazania są takie same.
    Termometr dwupunktowy na szynę TH-35 (attiny 2313 ds18b20) Termometr dwupunktowy na szynę TH-35 (attiny 2313 ds18b20) Termometr dwupunktowy na szynę TH-35 (attiny 2313 ds18b20) Termometr dwupunktowy na szynę TH-35 (attiny 2313 ds18b20) Termometr dwupunktowy na szynę TH-35 (attiny 2313 ds18b20) Termometr dwupunktowy na szynę TH-35 (attiny 2313 ds18b20) Termometr dwupunktowy na szynę TH-35 (attiny 2313 ds18b20) Termometr dwupunktowy na szynę TH-35 (attiny 2313 ds18b20)Termometr dwupunktowy na szynę TH-35 (attiny 2313 ds18b20)Termometr dwupunktowy na szynę TH-35 (attiny 2313 ds18b20) Termometr dwupunktowy na szynę TH-35 (attiny 2313 ds18b20)
    Pliki PBC oraz schematy, wszystko w programie Eagle, oraz plik w ze wzorem panelu przedniego w programie gimp. Jeśli jest potrzeba mogę go zamieścić w pliku np:JPG

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    norbis15
    Poziom 14  
    Specjalizuje się w: elektronika cyfrowa
    norbis15 napisał 232 postów o ocenie 87, pomógł 1 razy. Mieszka w mieście Ostrołęka. Jest z nami od 2007 roku.
  • PCBway
    ArturAVS
    Moderator - Na Wesoło HydePark
    Witam.

Gratuluję . Wygląd zewnętrzny jak fabryczny sprzęt , lub nawet lepszy.
    W jaki sposób zasilasz elektronikę ? Popraw opisy , bo trochę nieładnie wygląda pisane z małej litery. Prościej było napisać IN / OUT.
    mrgiver
    Poziom 12  
    norbis15 napisał:
    Pierwotnie chciałem aby jeden z układów mierzył temperaturę wewnątrz domu i na piecu od centralnego z tond w układzie miejsce na dwa czujniki na kazdej z płytek elektroniki

Ratujcie mnie ...

Pytanie o sposób zasilania już padło, ale intryguje mnie takie pytanie: skoro i tak do odczytu trzeba otworzyć drzwiczki, to co stało na przeszkodzie, by wyświetlacze załączać tylko na czas odczytu ?

PS. Ładnie wygląda :D
    Qujav
    Poziom 22  
    Ja zapytam tylko gdzie kolega kupił ATTiny2313 za 9zł ?
    Bo u mnie w sklepie 27, a w TME 16 ;/
  • PCBway
    Karol966
    Poziom 30  
    Co do użycia do tego typu urządzenia dwóch procesorów to jest to drobną pomyłką skoro i tak wszystko pracuje w jednej wspólnej obudowie. Wykonania jak najbardziej estetycznie poprawne.
    bobo
    Poziom 29  
    ATTINY2313 są w AVT po 9zł , są nawet po 4zł w J.M.Elektronika

Pozdrówka
    ezbig
    Poziom 19  
    Mnie zastanawia po co wyświetlacze do pomiaru temperatury w domu i na dworze są w skrzynce rozdzielczej. Rozumiem że jest ona pewnie w pobliżu drzwi wyjściowych, ale jak jest zamknięta to i tak tego nie widać. Pomiar temperatury na piecu i na dworze już bardziej uzasadniałby miejsce instalacji wyświetlaczy. Nie trzeba schodzić do piwnicy, żeby zobaczyć jak się przedstawia sytuacja na piecu w stosunku do tego co mamy na zewnątrz.
    mklos1
    Poziom 25  
    Musisz poważnie popracować nad estetyką prowadzenia ścieżek (bardzo dużo zbędnych segmentów). Front urządzenia jest wykonany estetycznie. Użycie dwóch niezależnych układów ma jedną pozytywną cechę - w przypadku awarii jednego, drugi będzie działał. O ile nie ma takiego wymogu, takie rozwiązanie jest ekonomicznie nieuzasadnione, gdyż w komercyjnych rozwiązaniach podwyższa koszty.
    dedopl
    Poziom 27  
    Projekt ciekawy ale, nie widzę sensu mierzenia temperatury za oknem z dokładnością do dziesiątek części *C, a już na pewno na piecu dziesiątki są zbędne. O zamiast led-a jako minus można już było zmarnować jeden segment skoro tak "na szybkiego", znacznie estetycznie by to wyglądało.
    ps.
    albo tak niefortunnie wyszło to na zdjęciach albo cynowanie tych ścieżek pozostawia wiele do życzenia.
    norbis15
    Poziom 14  
    Rzeczywiście powinienem był napisać coś na temat zasilenia układu, ale juz naprawiam ten błąd. Otóż w rozdzielni znajduje się zasilacz do domofonu z którego podciągnąłem 15V zasilania. Przed stabilizatorem dałem rezystor rzędu 50ohm ( nie pamiętam dokładnie jaki)

Jeśli chodzi o opisy to uważam, że jest to kwestia gustu i mi podobały się bardziej napisy z małej litery, a napisy IN\OUT kompletnie tam nie pasowały.

mrgiver napisał:
    skoro i tak do odczytu trzeba otworzyć drzwiczki, to co stało na przeszkodzie, by wyświetlacze załączać tylko na czas odczytu ?

Z tego co mi wiadomo to możliwe że, w skrzynce na bezpieczniki będzie wykrojona dziura w drzwiach w miejscu termometru i zaślepiona specjalną szybką, a rozdzielnia znajduje się w ganku. Więc np. wychodząc z domu na dwór od razu widzę temperaturę. Także uważam, że jest to dobre miejsce na takie urządzenie. A załączanie wyświetlaczy na czas odczytu bu tu trochę skomplikowało sytuację.

mklos1 napisał:
    Musisz poważnie popracować nad estetyką prowadzenia ścieżek (bardzo dużo zbędnych segmentów).
    Nie bardzo rozumiem o co chodzi, jakie segmenty?

PS: JA attiny2313 kupiłem jak kosztowały ok 2,30,-
    mklos1
    Poziom 25  
    norbis15 napisał:
    Przed stabilizatorem dałem rezystor rzędu 50ohm ( nie pamiętam dokładnie jaki)

Celem? Sprawa jest trochę śliska, gdyż jeżeli rezystor będzie źle dobrany, może pogorszyć stabilizację, szczególnie, gdy pobór prądu ma charakter impulsowy.

norbis15 napisał:
    Nie bardzo rozumiem o co chodzi, jakie segmenty?

Chodzi głównie o to:
    1) Tam gdzie można poprowadzić prostą ścieżkę, u Ciebie są zakręty.
    2) Prowadzisz ścieżki pod różnymi kątami. Dużo ładnej wyglądałoby, gdyby używać tylko kątów 45/90 stopni.
    3) Wyprowadzenia ścieżek z padów są de facto przypadkowe. Powinny być pod kątem 90 stopni.
    4) Przez to, że większość zakrętów masz poprowadzonych pod kątem 90 stopni, przez co długość ścieżki się wydłuża. Zakręty pod kątem 90 stopni powinno się ścinać pod kątem 45 stopni - jak tylko jest taka możliwość.

Akurat w przypadku tego układu estetyka nie ma wpływu na jego działanie, ale warto wykonywać estetyczne laminaty, bo po pierwsze wygląda bardziej profi, nawet w przypadku prostych układów, a po drugie uczy dobrych wzorców, które mogą mieć już znaczenie w układach skomplikowanych.
    norbis15
    Poziom 14  
    Faktycznie projekt PBC mógłby być lepiej zrobiony, ale drugi raz w życiu projektowałem płytkę w Eagle i wszystkie ścieżki łączyłem ręcznie, także cieszę sie, że nie popełniłem żadnego błędu. W przyszłości może będzie lepiej wychodzić.
    A odnośnie rezystora to dałem go w celu ograniczenia wydzielania ciepła na stabilizatorze 7805 (jakby nie było to 10v strat w ciepło). To w jaki sposób miałbym dobrać ewentualnie ten rezystor?
    mklos1
    Poziom 25  
    norbis15 napisał:
    A odnośnie rezystora to dałem go w celu ograniczenia wydzielania ciepła na stabilizatorze 7805 (jakby nie było to 10v strat w ciepło). To w jaki sposób miałbym dobrać ewentualnie ten rezystor?

Jeżeli nie ma możliwości dodania radiatora, to taki rezystor powinien być wyliczony w sposób taki, aby przy największym przewidywanym poborze prądu w impulsie, spadek na rezystorze nie przekroczył VCC-7V (7V wynika 5V+droput_7805).
    piotr_go
    Poziom 28  
    Może przed 7805 zapodaj 7809?
    Zdobądź też prostokątne ledy na minusy.

============== update ==============
    Pomysł numer 2. Zamiast stabilizatora zapodaj przetwornicę z samochodowej ładowarki usb.
    norbis15
    Poziom 14  
    gts1991 napisał:
    Rada zamiast dawać każdy oddzielny wyświetlacz zastosuj takie wyświetlacze płytka jest 50x łatwiejsza i prostsza :)
    Pozdro Marcin!

Drogi kolego specjalnie po to zmieniłem całkowicie projekt PCB aby można było zainstalować tam takie wyświetlacze, gdyż takowe miałem na składzie. W moim sklepie elektronicznym takich części nie można dostać, a na przesyłkę nie mogłem czekać. Co z resztą w tym złego, że użyłem części które były pod ręką?:D
    mklos1
    Poziom 25  
    norbis15 napisał:
    Co z resztą w tym złego, że użyłem części które były pod ręką?:D

Nic w tym złego. Biorąc pod uwagę, że to jednostkowe urządzenie, nie ma sensu na taką gimnastykę, która generalnie tylko podwyższa koszty, a nic znaczącego do układu nie wnosi. Gdyby się przyjrzeć, to na Elektrodzie jest bardzo mało projektów, które są zaprojektowane zgodnie ze sztuką z punktu widzenia komercyjnego zastosowania (mam tu na myśli seryjną produkcję).
    crohn
    Poziom 9  
    mklos1 napisał:
    norbis15 napisał:
    Co z resztą w tym złego, że użyłem części które były pod ręką?:D

Nic w tym złego. Biorąc pod uwagę, że to jednostkowe urządzenie, nie ma sensu na taką gimnastykę, która generalnie tylko podwyższa koszty, a nic znaczącego do układu nie wnosi. Gdyby się przyjrzeć, to na Elektrodzie jest bardzo mało projektów, które są zaprojektowane zgodnie ze sztuką z punktu widzenia komercyjnego zastosowania (mam tu na myśli seryjną produkcję).

Czy kolega może podać przykład,link do takiego małego projektu wykonanego profesjonalnie?

Dziekuje
    dzeniu
    Poziom 10  
    korzystanie z dwóch uP to chyba lekkie marnotrawienie zasobów
    Duch__
    Poziom 31  
    Czy program uwzględnia odczyt numerów ID i przypisanie ich do konkretnego miejsca (tzew, twew)? Niech ci się zepsuje jeden czujnik, to jeśli masz szczęście, podczas wstawiania nowego nie zamienią ci się one miejscami tak że Tzew i Twew będą na właściwych wyświetlaczach, a nie na odwrót.
    victoriii
    Poziom 16  
    Projekt wygląda ładnie. Dwie uwagi: PCB a nie PBC (Printed Circuit Board). Co do diody sygnalizującej temperaturę ujemną, sam stosuję takie rozwiązanie, ale dioda powinna być prostokątna np 2x5mm, wtedy bardziej przypomina minus niż okrągła.
    norbis15
    Poziom 14  
    Duch__ napisał:
    Czy program uwzględnia odczyt numerów ID i przypisanie ich do konkretnego miejsca (tzew, twew)? Niech ci się zepsuje jeden czujnik, to jeśli masz szczęście, podczas wstawiania nowego nie zamienią ci się one miejscami tak że Tzew i Twew będą na właściwych wyświetlaczach, a nie na odwrót.
    Widzę, że kolega nie przeczytał dokładnie tematu, nie możliwa jest tego typu zamiana z tego względu, że to urządzenie to w rzeczywistości dwa oddzielne identyczne termometry w jednej obudowie. Jednak zależałoby mi na tym alby można było w jednym z termometrów zamontować dwa czujniki w połączeniu 1wire, i aby temperatury wyświetlały się na zmianę (w planach miałem jeszcze pomiar temperatury na piecu). Jednak nie potrafię przerobić odpowiednio programu aby to tak działało. W płytce jest przewidziane miejsce na dwa czujniki.
    krychast
    Poziom 20  
    Otwory pod LEDY wycinałeś klasycznie? Jakiś nożyk i pilnik czy inna technika?
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.
    Jaki jest pobór prądu ze stabilizatora?
    Czy przekracza on 150mA?
    Mogę sie mylić ale stabilizator w tej obudowie może oddać do otoczenia 1,5W bez radiatora.
    hubertfab
    Poziom 21  
    :|:| Ja mam na stanie jeden uC ATtiny2313 i nie wiem co skonstruować aby go nie zmarnować a ty do pomiaru temperatury wykorzystujesz DWA MIKROKONTROLERY ?

PSs: Jeszcze w erze AVR za 3zl to bym przyjął bez bólu ale nie teraz..

Urządzenie wygląda dobrze. Najważniejsze to ze spełnia założenia projektowe. :D