Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja prędkości pompy c.o. w zależności od temperatury

26 Gru 2010 21:54 5298 12
  • Poziom 10  
    W domowej instalacji centralnego ogrzewania posiadam kocioł węglowy 25 kW z podajnikiem. Woda jest wprowadzana w obieg za pomocą pompy wody o mocy 70W (0.3A, 230V). W zależności od temperatury zewnętrznej regulacja układu odbywa się poprzez zmianę ustawienia zaworu 4-drożnego co nie jest zbytnio wygodne ponieważ wymaga ręcznego wykonywania regulacji praktycznie codziennie i po jakimś czasie może prowadzić do przeciekania zaworu.

Problem polega na tym, że chciałbym aby prędkość pompy c.o. zmieniała się automatycznie w zależności od temperatury na zewnątrz. Konkretnie chciałbym umieścić czujnik w ścianie zewnętrznej, gdzie przy temp. zewnętrznej -10 jest ok. 5 stopni mniej od temperatury właściwej dla pomieszczenia. Tak więc powiedzmy, że zamiast temperatury zewnętrznej -25 do +25 miałbym w ścianie około +15 do +23 stopni, gdzie przy +15 pompa działałaby na 100%, zaś przy +23 na 0%.

Termoregulatory które do tej pory widziałem na Allegro działają w sposób skokowy włącz/wyłącz co nie jest najlepsze dla pieca węglowego (wygaśnięcie pieca przy dłuższym braku odbioru ciepłą) i instalacji c.o. (np. pompa na pełnej mocy generuje sporo szumu w rurach a szybki przepływ wody nie jest korzystny dla miedzi).
    Dodam jeszcze, że generalnie jestem zielony z elektroniki. Pozdrawiam.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 25  
    W pierwszych numerach Elektroniki Praktycznej z 1993 roku były schematy regulatora tego parametru w zależności od temperatury. Całe urządzenie zamieszczone było w 2 czy 3 numerach. Myślę że po drobnych zmianach na 100 % spełni twoje potrzeby.
  • Poziom 10  
    Dotarłem do tamtego schematu ale to urządzenie działa tylko w trybie włącz/wyłącz z histerezą. Takich sterowników jest na Allegro całe multum i nie wymagają składania z pojedynczych części co dla laika stanowi problem. Potrzebuję płynnej regulacji pracy pompy c.o. w bardzo szerokim zakresie 0-70Wat.
  • HelukabelHelukabel
  • Spec od Falowników
    Raczej nie reguluje się centralnego ogrzewania wydajnością pompy. Jeśli czujnik odczyta 23 stopnie, to pompa stanie (0%) i kocioł się zagotuje lub spali. Chyba nie o to chodzi?
    Ogólnie spadek przepływu w kotle spowoduje podgrzanie wody do wyższej temperatury, toteż odda ona więcej ciepła w grzejnikach, pomimo wolniejszej wymiany - i wyjdzie na to samo.
  • Poziom 25  
    Pozostaje regulacja ilości powietrza do paleniska za pomocą zmiany prędkości wentylatora nadmuchu ,jeżeli taki jest.
  • Poziom 10  
    Szybkością nadmuchu nie można regulować ponieważ jest to ściśle związane z ilością podawanego węgla. Albo cały węgiel by się wypalił i piec zgasł albo kocioł by strasznie dymił a niespalone węgliki spadałyby z paleniska.
    Jeśli pompa stanie to piec nie zagotuje się ponieważ działa on w ten sposób aby utrzymywać stałą temperaturę (działa w trybie podtrzymania dopóki ma temperaturę nie mniejszą od zadanej a jeśli ma mniejszą to wtedy jest nadmuch + podawanie węgla).
    Już wcześniej regulowałem działanie układu przez zmianę ustawień pompy c.o. ale... ręcznie tzn. miałem odpowiedni regulator umożliwiający zmniejszanie NAPIĘCIA i działało to bez zastrzeżeń dla bardzo różnych temperatur na zewnątrz i ustawień dla pompy.
    Jedyny problem, że trzeba było bardzo często przestawiać pokrętło - chciałbym aby zamiast ręcznie kręcić pokrętłem napięcie na pompce zmieniało się automatycznie regulując tym samym jej pracę.
  • Poziom 25  
    Ja poszedł bym w stronę układu do regulacji prędkości obrotowej silników ( schematu poszukaj na elektrodzie), gdzie zamiast potencjometru użył bym odpowiedniego termistora. Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Takie rzeczy można faktycznie znaleźć nawet na Allegro np.
    http://allegro.pl/avt1007b-regulator-obrotow-silnika-elektrycznego-i1368714269.html
    http://allegro.pl/regulator-obrotow-silnika-wentylator-do-150w-i1380097792.html
    http://allegro.pl/regulator-obrotow-wentylatora-dmuchawy-silnika-i1387314469.html
    Z czego pierwszy dostępny również w formie zmontowanej (http://sklep.avt.pl/p/pl/40017/regulator+obrotow+silnika+elektrycznego.html) z dokumentacją tu: http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT1007.pdf
    Problem tylko, jak dobrać i kupić termistor/termistory i czujnik o odpowiednich paraemtrach.
  • Poziom 25  
    Układ z pierwszego linka za bardzo nie nadaje się . Lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie aplikacji np. LM3914. typowo na wyjściu tego układu są LED ale można to zmienić i zamiast tego zamontować transaptory , które załączają poszczególne prędkości silnika. Tu na wyjściu może być układ z AVT

W roli czujnika temperatury LM335.
  • Spec od Falowników
    Kolega planuje regulację pogodową "w przód" bez sprzężenia zwrotnego - tym nadal trzeba będzie ciągle kręcić - choćby z powodu nieuwzględnienia zmiennej siły wiatru.
    Sensownym rozwiązaniem byłoby zadawanie temperatury na kotle w zależności od temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu. Czynnik pogodowy można również uwzględnić.
  • Poziom 10  
    Działanie w oparciu o temperaturę w pomieszczeniu generalnie zakłada jakieś wahnięcia tej temperatury. Dlatego myślałem o umieszczeniu czujnika w ścianie (albo choćby powiesić na ścianie) aby działać z pewnym wyprzedzeniem.
    Wygląda na to, że gotowego urządzenia nie jestem w stanie znaleźć a zrobienie schematu i wykonanie urządzenia wymaga trochę wiedzy i umiejętności łącznie z umożliwieniem późniejszej kalibracji urządzenia.
    Byłby ktoś chętny podjęcia się takiego zadania za przystępną cenę?
  • Spec od Falowników
    Kolega wyważa otwarte drzwi.