Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

utrata danych z HDD, instalacja windowsa po linuxie.

terragady 27 Gru 2010 00:17 2358 20
  • #1 27 Gru 2010 00:17
    terragady
    Poziom 15  

Witam, miałem przez chwilę ubuntu na komputerze. Zrobiłem to tak że jedną partycję zostawiłem NTFS i tam wsyzstkie potrzebne pliki, resztę dysku podzieliłem dla linuxa, wszystko było dobrze, te pliki z ntfs były na dysku i nie było żadnych problemów. Niestety musiałem wrócić na tym komputerze do windowsa. Uruchamiam płytę (boot) xpka sp3. Chcę instalować, w managerze tym od dyskow pokasowalem te linuxowe zostawilem tylko ntfs i dałem żeby utworzył nową. Był problem że mianowicie windows nie moze byc zainstalowany bo nie ma wymaganego systemu plików. Próbowałem próbowałem no ale nic. Nie udało się. Sciągnąłem GParted, i na tym obszarze z partycji lunixowych utworzyłem partycję ntfs. Instalacja windowsa ruszyła ale po formacie ponownym pod windowsem tej partycji komp sie restartuje i instalacja windowsa zaczyna sie od nowa. Uruchomilem znow program GParted, patrzę a tutaj caly dysk jako "przestrzeń niepodzielona". Już dostałem szału gdzie moje dane. Odpaliłem LiveCD ubuntu, nie widzi żadnej partycji. Instalacja windowsa też, GParted jak pisałem też nie. Dalej nic nie robiłem bo boję się o moje dane. Podejrzewam że to coś z tablicą na dysku. Dane pewnie na nim są, ale jak je odzyskać bez uszczerbku? Bardzo są dla mnie ważne.

Z góry dziękuję
    Pozdrawiam
    Marcin

0 20
  • Pomocny post
    #2 27 Gru 2010 02:21
    cepilek
    Poziom 26  

Najważniejsze, to nie nadpisuj już żadnych danych na tym dysku czyli nie używaj go do zapisu czegokolwiek... Potem wykonaj kopię posektorową tego dysku na inny dysk jak radzą tutaj spece... A potem możesz odzyskiwać dane: są do tego programy ale ja zmilczę ten temat bo goście tutaj mnie tępią za moje rady a polecają jakieś DMDE i inne programy, których obsługi trzeba się uczyć z różnym skutkiem jak zauważyłem na tym forum... Poczytaj stare posty na temat odzysku na tym forum a znajdziesz wszystko... migol21 jest dobry w te klocki tutaj, tylko, że nie zawsze pomaga do końca jak zauważyłem a wymaga aby ktoś nabył jego wiedzę bez jego pomocy... Nie wiem dlaczego nie wolno tutaj polecać programów profesjonalnych - goście chyba nie wiedzą o tym , że ludzi stać już na zakup profesjonalnych programów do odzysku danych, że to już jest kapitalizm a nie komuna gdzie każdy hakował na całego... Ja znalazłem ostatnio w sieci prawie darmowy TestDisk i tym programem z powodzeniem odzyskuję dane bez żadnej specjalnej wiedzy na ten temat, wystarczyło to co przeczytałem o tym programie w internecie... Masz rację, że wysiadła u Ciebie tablica alokacji plików i jest ona niewidoczna dla Ciebie, są programy do odzysku tablicy, ale trzeba się znać na tym, jak wykażesz na tyle cierpliwości to się i tego nauczysz, ale zauważyłem, że ludzie tracą cierpliwość przy nauce za pośrednictwem tego forum, wybór należy do Ciebie... Ja tam wolę odzyskać dane niż zaprzątać sobie głowę nauką obsługi nieintuicyjnych programów... Ponadto znajdziesz tutaj moje stare posty w których nie polecam zakupu nowego dysku w celu wykonania kopii posektorowej, bo gdy do odzysku jest jeden plik czy kilka GB to dane z powodzeniem można odzyskać na pendriva czy na kartę pamięci a to już doradzaczom nie mieści się w głowie, że tak można i z uporem maniaka polecają wykonanie kopi posektorowej. Oczywiści nie przeczę, że jak dane są ważne to ważne jest wykonanie kopii bo nie stracisz danych.. Wybór jak zwykle zostawiam Tobie i rób jak uważasz a jak dane są ważne to najważniejsze nie wykonuj na tym dysku żadnych akcji uzdrawiających skanowań typu ScanDisk i nadpisywań danych a rób to na kopii..

Moderowany przez Matuzalem:

Za, mające charakter insynuacji, dygresje nt. innych Użytkowników - ostrzeżenie (pkt 10.8).

-1
  • #3 27 Gru 2010 02:34
    terragady
    Poziom 15  

Właśnie dlatego nie instaluję na razie nic na nim. Mam dyski zewnętrzne dość spore także na nich mógłbym zrobić tę kopię. ALe jak to zrobić? Z poziomu dosa? Czy np z poziomu LiveCD ubuntu mógłbym coś takiego zrobić?
    Proszę mi polecić jakiś dobry program, jak będzie wart swojej ceny oczywiście mogę za niego zapłacić. Najlepiej gdyby nie trzeba było czekać na program tylko aktywować go online. Wtedy już by było super.
    Czyli co mi najpierw radzisz? Tę kopię i później dysk jechać jakimiś programami do odzyskiwania? Tylko wtedy który dysk? ten z kopią czy "orgyginał" ?

1
  • #4 27 Gru 2010 07:29
    cepilek
    Poziom 26  

Kopię robisz z dowolnego poziomu czy systemu aby tylko zrobić... :) Ja uruchamiam system LiveCD i z jego poziomu robię wszystko a Test Diska nie muszę instalować bo on chodzi bez instalki, więc z poziomu LiveCD uruchamia się bezstresowo... :) I to jest jego zaleta... Darmo i przyjemnie... Rzucasz w google temat kopii posektorowej i też znajdziesz wszystko jak to zrobić... Działasz na kopii oczywiście co napisałem wyżej a programów profesjonalnych na tym forum nie wolno polecać bo i tak skasują mi tego posta i wlepią ostrzeżenie lub zabanują za takie polecanie. Znajdziesz tytuły i producentów w google na pewno! Na początek spróbuj ten Test Disk i powinieneś odzyskać dane jak postąpisz wg opisu _Picia_ z 21.09.2010 22:57 zawartego tutaj:
    http://www.dobreprogramy.pl/TestDisk-PhotoRec,Program,Windows,12758.html
    Ja najpierw odzyskuję sobie dane nawet prosto z "oryginału" i mi się udaje za co mnie tutaj rugają bo podobno może się nie udać, i dalej nie rozumiem dlaczego - no chyba dlatego, że w czasie odzysku z "oryginału" może on paść do końca, no ale to się może zdarzyć także i w czasie robienia kopii posektorowej, więc nie bądźmy przesądni a potem bawię się próbą odzysku partycji czy tablicy alokacji plików już bezstresowo co można zrobić także tym programem, chociaż wolę inny co jest komfortem w czasie pracy bo nie boję się o utratę danych, które mam już odzyskane... :)
    W paru przypadkach odzyskałem już dane w ten sposób bez zbędnej nauki, kombinowania i bezstresowo wg algorytmu podanego przez _Picia_ co najważniejsze... Test Disk to całkowicie darmowy program co jest napisane w w/w linku ale działający, więc wolno mi chyba go tutaj polecać...

0
  • #5 27 Gru 2010 08:45
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

cepilek- Twoja porada jest szkodliwa jak się nie znasz to zamilcz bo piszesz bzdury.
    Może najpierw zanim napiszesz pseudo pomoc byś sprawdził jaki jest stan dysku i dopiero stwierdzał czy to się da czy nie zrobić TESTDISK-iem już tu parę postów było jak to wspaniały TESTDISK w rękach jeszcze wspanialszego nie doświadczonego użytkownika zamienił dane w sieczkę. I nie chodzi tu o to, że TESTDISK jest zły tylko, że najpierw się sprawdza czy pomoże zanim się zrobi ten błąd i poleci komuś pistolet maszynowy do zabawy w strzałki dla dzieci.

Cytat:
    LiveCD uruchamia się bezstresowo... Smile I to jest jego zaleta...
    To nie jedyny program, który się tak uruchamia.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1330869.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1330304.html

Cytat:
    Ja najpierw odzyskuję sobie dane nawet prosto z "oryginału" i mi się udaje za co mnie tutaj rugają bo podobno może się nie udać, i dalej nie rozumiem dlaczego -

Bo niewiedza błoga jest i jak smierć przyjdzie to nawet nie boli bo głupota podobno nie boli.

Do podania https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1445635.html

0
  • #6 27 Gru 2010 11:48
    cepilek
    Poziom 26  

Jakoś się nie znam a odzyskuję dane, a Ci co się znają nie potrafią pomóc potrzebującemu koledze - czemu dyskutujecie o moim zdaniu a nie zajmiecie się pomocą koledze - tak jest za każdym razem: tutaj po prostu żenująco żerujecie na czyjejś niewiedzy wywyższając swoją wiedzę ale jej nie pokazując a swojej wiedzy nie użyczacie autorowi postu aby mu pomóc - tak jest za każdym razem... Najlepiej wyzwać kogoś od głupolów i postawić siebie na piedestale za co się nie daje ostrzeżeń... Zarzucając komuś niewiedzę należy swoją wiedzę przedstawić i pomóc koledze. Szatkujecie posty a nie pomagacie autorowi. Tak jest za każdym razem. Moje zdanie jest moim zdaniem i broni się samo efektami w odzysku nawet bez wiedzy... I sprawdza się moje zdanie, że migolu21 kochany nie pomagasz koledze a zajmujesz się od razu pieniackimi wyzwiskami od głupoli za co nie otrzymujesz żadnych banów. Ja napisałem, że jesteś dobry w odzysku, a Ty czemu nie pomagasz w tym odzysku koledze? Lepiej się wyżywać na innych niż pomagać, nie? Napisz algorytm postępowania w celu odzysku danych tak jak _Picia napisał i niech to pomoże każdemu tak jak algorytm _Picia pomaga, czego Ci życzę migol21 w tym i w przyszłym Nowym Roku najgoręcej... Jeszcze mi nigdy Test Disk w sieczkę niczego nie zamienił. W sieczkę zamienia dane zmienne formatowanie FAT na NTFS lub inne systemy plików i odwrotnie. Jakim prawem stosujesz słowo: "zamilcz", jest demokracja jak słyszałem, a może wraca cenzura komunistyczna, wcale by mnie to nie zdziwiło, nagminne były słowa: małczaj, spełniaj - jestem już przyzwyczajony. Przepraszam Ciebie i wszystkich kogokolwiek uraziłem i nie mam zamiaru kontynuować rozmowy pod tym postem, zamilczam...

-2
  • #7 27 Gru 2010 13:05
    helmud7543
    Poziom 42  

No cóż, algorytm pracy z dyskami, w dużym uproszczeniu wygląda mniej więcej tak:
    Jest problem z dyskiem?
    Jeśli tak - diagnoza urządzenia.
    Diagnoza:
    Jeśli dysk uszkodzony - zrób kopię (bo dysk może całkiem paść np: i wtedy nici z odzyskania w domowych warunkach bez wydawania fortuny albo nici w ogóle jak głowica się oderwie i jej ramię będzie sobie jeździć i rysować talerze) a potem naprawa i odzysk danych (na kopii chociażby dlatego, że kopia jest na sprawnym technicznie urządzeniu).
    Jeśli dysk sprawny - diagnoza logicznego ułożenia danych, i tutaj już w zależności od tego co jest nie tak - odpowiedni program do naprawy/odzysku.

Druga sprawa to DMDE - jest dosyć intuicyjny (przynajmniej dla mnie) i ma darmową wersję, która w wielu przypadkach wystarcza. I co do profesjonalizmu to DMDE jest na pewno softem profesjonalnym - ściągnij, zobacz jego budowę i funkcje.

Co do komercyjnych programów - ja polecam również takie, z tym, że zaznaczam że są płatne a wtedy kiedy znam odpowiednie darmowe to polecam darmowe i nikt się o to, narazie przynajmniej nie przyczepił.

Co do szkodliwości porad - jest tak, że jeśli się nie ma wiedzy odpowiedniej dla danego problemy to chcąc odzyskać dane, często niechcący, uszkadza się je, albo dobija dogorywający dysk.

Co do speców tutaj to (z całym szacunkiem - proszę się nie obrażać) są ekscentryczni do potęgi. Ale jak nauczysz się z nimi współpracować to służą nieocenioną pomocą.

Reszta to regulamin całego serwisu i regulaminy poszczególnych działów, które chcesz czy nie, musisz akceptować jeśli korzystasz z elektrody. Mam jednak jeden zarzut: moderatorzy i eksperci, przynajmniej w dziale komputerowym, potrafią czasem nieprzyjemnie i niezasłużenie zjechać niedoświadczonych użytkowników forum. W każdym razie jak ma się uzasadnione pretensje do moderatora to można do administratora napisać.

Sory za offtopic ale myślę, że takie sprawy powinny być rozstrzygane, w tym wypadku choćby dlatego, że jeden użytkownik podważa kompetencje drugiego i osoba, która chce uzyskać pomoc może się pogubić w tym kogo ma się słuchać. Więc w tej materii radzę słuchać migol21.

2
  • Pomocny post
    #8 27 Gru 2010 14:08
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Cytat:
    Jakoś się nie znam a odzyskuję dane, a Ci co się znają nie potrafią pomóc potrzebującemu koledze...
    , że nie przytoczę całości.
    Kolega pisze pisze a ja czekam na odpowiedź autora by podał to o co poprosiłem. Więc proszę cepilek nie kłam. Co do pomocy hmmm ..

cepilek - Pomógł: 13
    Migol21 - Pomógł: 655

Z łaski swojej pisaniem w ten sposób wychodzisz po za temat a z drugiej ośmieszasz się.

Mógł bym odpowiedzieć na twoją delikatnie mówiąc nieprawdę ale ponieważ to nie miejsce na tego typu dyskusje to koniec dyskusji . Co do siecki i TESTDISK to poszukaj a znajdziesz przypadki nie umiejętnego jego stosowania jak i też tego co potrafi zrobić gdy dane są poważnie uszkodzone i jest wiele wpisów co do których nie ma pewności co do ich poprawności. PhotoRec natomiast odzyskuje w trybie RAW a więc bez między innymi struktury katalogów.

Proszę autora terragady o wykonanie następujących czynności :
    1) Podanie modelu dysku i SMART tego dysku : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1467175.html
    2) Podanie tego o co prosiłem a więc okna partycji z DMDE :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1445635.html
    Co do kopii posektorowej poczekajmy do czasu przeanalizowania tych dwóch spraw.

Z tego co piszesz możesz mieć uszkodzenie tylko wpisów ale trudno to określić bo w przeciwieństwie do wróżek nie mam magicznych zdolności jak co poniektórzy dlatego przydało by się sprawdzić stan zarówno dysku jak tego co na nim masz.

Moderowany przez Matuzalem:

Dopraszam się łaski darowania mi obowiązku czytania porównań w ilości "pomógł" i innych, równie zajmujących, statystyk. Miast nich poświęcić racz więcej czasu stronie formalnej swych wypowiedzi.

0
  • #9 27 Gru 2010 14:18
    terragady
    Poziom 15  

Już już, czytam te linki co mi dałeś i analizuje.
    Dysk to seagate barracuda 750gb.
    A z tą analizą to może być problem, bo do tego wymagany jest windows, a ja tego dysku nigdzie nie podłączę. Pozostałe komputery to laptopy, a obudowy do tego dysku nie mam akurat w tym momencie. Przydało by się coś z livecd lub żeby dało się uruchomić pod livecd linuxa.

Co do "kłótni" to sądzę, że cepilek też ma wiedzę, a na pewno chęć pomocy, naświetlił mi trochę problem pierwszym postem, za co dziękuję.
    Widzę, że migol21 jest też dobrym specem, z chęcią pomocy więc trochę nie rozumiem też dlaczego ma być "bez chęci pomocy". Dajcie chłopaki spokój kłótniom i przepychankom. Dziękuję wam wszystkim za odpowiedzi na mój problem. Jest na prawdę dość ważny, miałem tam chociażby wiele artykułów któych nie zdążyłem skopiować na inny nośnik, a pisać od nowa w dwóch językach to by była męczarnia, także bardzo mi zależy na odzyskaniu całkowitym danych.
    Z tego co się zorientowałem to sektory ani dane nie zostały uszkodzone. Jest to najprawdopodobniej ta tablica.

1
  • #10 27 Gru 2010 14:24
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

DMDE jest pod Linuxa można też stworzyć dyskietkę :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1330426.html..

W Linuxie możesz też podać SMART :).
    Dodatkowo podaj pełny model dysku i serię 7200.11 ? 7200.12 ? ST3750...

PS. wyjaśnienie.
    Porównanie pomógł było tylko po to by uzmysłowić koledze cepilek, że pisząc iż nie chcę pomagać mija się (delikatnie mówiąc) z prawdą. Zresztą zajmuje się teraz pomocą i myślę już więcej nie wchodzić dyskusje.

0
  • #11 27 Gru 2010 14:36
    terragady
    Poziom 15  

jest to ST3750640A.
    SMART? Tzn?
    Ok zaraz się pobawię tym DMDE pod linuxa.
    Aha, a jak będę kombinował z tym LiveCD linuxa na tym kompiyterze i bawił się tymi programami na nim to nie będzie mi czegoś nadpisywał na tym dysku?

1
  • Pomocny post
    #12 27 Gru 2010 14:37
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Seria 7200.10 w takim razie.
    utrata danych z HDD, instalacja windowsa po linuxie.
    SMART Podałem linik jak go podać np. pod linuxem.

Cytat:
    Aha, a jak będę kombinował z tym LiveCD linuxa na tym kompiyterze i bawił się tymi programami na nim to nie będzie mi czegoś nadpisywał na tym dysku?

Do puki nie dasz zastosuj w DMDE to nie w TESTDISK tez trzeba zapisać. DMDE ma możliwość zmiany bez zapisu w ten sposób można sprawdzić efekt w DMDE swoich prac (tak jest w wersji Windows).

Na spokojnie najpierw ściągnij SMART i podaj okno partycji i sektory od 0-100 Powiedz też jak wielka i gdzie była ta partycja NTFS. Czy była logiczna czy podstawowa?
    Tu masz troche wiedzy może to rozjaśni sytuacje i będzie łatwiej.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic962055.html

0
  • #13 27 Gru 2010 17:28
    terragady
    Poziom 15  

Ok, już sobie poradziłem jako tako, dane odzyskałem mam na drugim dysku.
    Tablica nie była tak do konca chyba spaprana, pod linuxem udało mi się odczytać normalnie partycję. Choć po wielu próbach i dopieor jak kombinowałem z tymi programami odczytać dla Ciebie te dane.
    A teraz mam pytanie, jak to wszystko dobrze teraz sformatować, czy w GParted jak wezmę żeby stworzyło nową tablicę to będzie ok? Czy jakoś inaczej to zrobić?

0
  • #14 28 Gru 2010 00:19
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

to zależy co chcesz osiągnąć i pod jakie systemy zasadniczo każdy system ma własny formater i tego powinno się używać Windows ma swój Linux swój. Każda nakładka inaczej zapisuje pliki istotne dla systemu. MFT - Boot Dlatego jeśli używa się domyślnych formaterów łatwiej jest odgadnąć co i gdzie się znajduje.

0
  • #15 28 Gru 2010 00:22
    terragady
    Poziom 15  

Będzie na nim stał teraz system windows (xp sp3). Chciałbym żeby nie było na nim żadnych pozostałości z poprzednich tablic itd, wyczyścić wszystko żeby ładnie wszystko chodziło. Taki restore to defaults ;)

0
  • #17 28 Gru 2010 00:55
    terragady
    Poziom 15  

Hmm, ale tam jak się doczytałem jest to metoda nadpisywania? Tzn że wszystkie sektory będą nadpisane jakimiś plikami? Nie ma czegoś żeby tylko normalnie porządnie go zformatować i zrobić porządnie tą tablicę?
    W tym GParted nie mogę tego zrobić?

0
  • #18 28 Gru 2010 09:08
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Jeśli piszesz

Cytat:
    Chciałbym żeby nie było na nim żadnych pozostałości z poprzednich tablic itd, wyczyścić wszystko żeby ładnie wszystko chodziło.

To zerowanie samo się nasuwa. Możesz oczywiście otworzyć w DMDE dysk i kasować (nadpisywać , wypełnić) sektory o których mówisz Boot Boot Copy MBR i Tablice oraz MFT lub FAT.

0
  • #19 28 Gru 2010 13:56
    terragady
    Poziom 15  

Tzn nie chodziło mi o to żeby usunąć jakieś tajne dane, po prostu chciałbym żeby wszystko chodziło. Ok teraz już rozumiem to zerowanie. Cały dysk zamienia na 00 ? Bo myślałem wcześniej że to powiela jakiś plik miliony razy i zapełnia tym dysk.
    Ok, czyli jak wykonam to zerowanie to mówisz, że cały dysk z tablicami i tam wszystkim co na nich jest zostanie przywrócony do "ustawień fabrycznych" ?
    Czy poszczególne sektory i tablicę muszę oddzielnie usuwać?

0
  • Pomocny post
    #20 28 Gru 2010 14:21
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

"Zerowanie" To potoczna nazwa nadpisywania danymi dysku czyli zapisu dowolnymi danymi dysku lub innego nośnika. Przyjęła się taka nazwa gdyż zazwyczaj zapisuje się zera ale nie muszą to być zera mogą to być np znaki FF. Zasada jednak pozostaje cały dysk jest nadpisywany czyli zapisywany np. zerami 00 a z fabryki taki właśnie zazwyczaj przychodzi . Jeśli nadpiszesz zapiszesz cały dysk zerami to wykasujesz również wszelkie informacje dotyczące podziału partycji czy inne dane jak Boot sektor boot copy czy MFT lub FAT. Taki dysk jest czysty można a nawet trzeba założyć na nim partycje i formatować go do żądanego systemu plików. Zazwyczaj robi to instalator Windowsa . Jeśli dysk jest czysty to instalator ten działa bardzo poprawnie i wręcz książkowo. Jeśli natomiast są pozostałości to może się okazać, że instalator ten nie pozwoli na instalacje w sposób w jaki by się chciało lub też instalacje tą zrobi ale po podglądzie okaże się że jest na dysku sporo starych wpisów po poprzednich partycjach i systemach plikowych.

0
  • #21 28 Gru 2010 14:41
    terragady
    Poziom 15  

Ok w takim razie zabieram się do zerowania ;)
    Dzięki wielkie za pomoc!

Pozdrawiam

0