Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat instalacji RTV- Proszę o poradę

Deks 27 Gru 2010 01:54 4049 19
  • #1 27 Gru 2010 01:54
    Deks
    Poziom 12  

Witam
    Muszę wykonać instalacje RTV w swoim domu. Źródła sygnału to antena UHF do odbioru DVB-T i tuner SAT. Chcę sygnały z tych urządzeń rozdzielić na 4 pokoje.
    Z tunera SAT będze można oglądać ten sam kanał we wszystkich pokojach, natomiast kanały z DVB-T niezależnie w każdym pokoju. Chcę zastosować antenę YAGi naziemną, tuner SAT SD Globo, wzmacniacz budynkowy MA-024 Terra i jakiś pasywny rozgałęźnik. Tuner Sat ma wyjście RF (wbudowany modulator). Schemat poniżej:
    Schemat instalacji RTV- Proszę o poradę

Długość przewodów od rozgałęźnika do gniazd RTV wynosi kilkanaście metrów (dom jednorodzinny). Czy tak jest w porządku? Czy jakość sygnału będzie dobra rozdzielając w ten sposób sygnał RF z tunera SAT? A może inne propozycje? Może ten wzmacniacz można jakoś zastąpić bo nie jest tani. Dodam jeszcze że sygnał z DVB-T mam z RTCN Chwaszczyno (100 kW) znajdujący sie 6km odemnie bez przeszkód, więc sygnał jest naprawde mocny.
    Mój wzmacniacz budynkowy: http://www.profan.com.pl/sklep/k1,1/k2,19,akc...0,wzmacniacz_wielowejsciowy_ma-024_terra.html
    Mój rozgałęźnik: http://www.profan.com.pl/sklep/k1,1/k2,19,akc...id,475,rozgalenik_satelitarny_14f_signal.html
    Proszę o pomoc.

• #2 27 Gru 2010 09:17
    mihal2002
    Poziom 43  

Kolego wiele razy pisane. Wystarczy odwiedzić stronę Dipola. A ta twoja instalacja raczej nie zadziała poprawnie.

• #3 27 Gru 2010 11:02
    Deks
    Poziom 12  

Znam strone dipola. Są tam dwa przykładowe schematy. Ja proszę o ocenę mojej propozycji.

Cytat:
    A ta twoja instalacja raczej nie zadziała poprawnie.

A co jest w niej nie tak?

• #4 27 Gru 2010 15:11
    ansat
    Poziom 25  

Wystarczy wzmacniacz AWS 144 koszt około 70 zł + sumator do zsumowania naziemnej i SAT koszt 8 zł.Gdzie postawisz dekoder SAT?

• #5 27 Gru 2010 17:18
    wachcio
    Poziom 24  

Deks a czemu chcesz dawać wzmacniacz? Myślę, że bez problemu sygnał będzie ok bez niego. Ja mam instalację RTV i 25 km do nadajnika koło Sierpca. Antena ustawiona na Trzeciewiec. Jak by Ci bardzo zależało mógłbym odłączyć wzmacniacz (potrzebny na Trzeciewiec) i zobaczyć jak odbiera DVB-T z Sierpca bez niego.

• #6 27 Gru 2010 19:22
    Deks
    Poziom 12  

Cytat:
    Wystarczy wzmacniacz AWS 144 koszt około 70 zł + sumator do zsumowania naziemnej i SAT koszt 8 zł.

No ok, ale ten Terra ma kilka wejść i ma możliwość regulacji wzmocnienie dla każdego wejścia. Inny sygnał (moc) będzie z tunera a inny z DVB-T?

Cytat:
    Gdzie postawisz dekoder SAT?

Na strychu, bede nim sterował za pomocą bezprzewodowego przedłużacza pilota.

Cytat:
    Deks a czemu chcesz dawać wzmacniacz?

Chcę wysterować z jednej anteny i tunera sat cztery telewizory. Dochodzi długość przewodów, myśle że wzmacniacz jest konieczny ale chciałem się poradzić.

• #7 27 Gru 2010 20:23
    wachcio
    Poziom 24  

Deks DVB-T działa trochę inaczej niż analog. Obraz zawsze będzie "żyletka". Jeśli sygnał będzie za słaby będzie szatkowanie czy wręcz zanik sygnały jednak wszystko powyżej tej wartości (zależnej od czułości tunera) będzie dawało jednakowy obraz.
    Ogólnie radziłbym Ci nie pakować się w żaden wzmacniacz dopóki nie stwierdzisz, że jest Ci on niezbędny. Zawsze możesz go dokupić w razie potrzeby.

Zbędny tekst usuwam. [TS]

• #8 28 Gru 2010 08:35
    irekr
    Moderator

Deks:
    Jeżeli mieszkasz w odległości 6 km od Chwaszczyna to zapewniam Ciebie ze sygnał z anteny jest bardzo silny i założenie samego rozgałęźnika sygnału zdecydowanie poprawi jakość odbioru. Mogę tylko przypuszczać że prawidłowo zmontowana i ukierunkowana antena da napięcie znacznie powyżej 90 dB, co dla większości odbiorników jest już sygnałem zbyt silnym.
    Rozgałęźnik na 4 odbiorniki to wytłumienie około/ponad 10 dB, czyli akurat tyle ile trzeba by sygnał zmniejszyć do wielkości optymalnych do odbioru, czyli 60 do 80 dB (1 do 10 mV).
    Wg mojej wiedzy i w tych warunkach instalacja powinna wyglądać tak:
    - kabel z anteny naziemnej wchodzi do WEJŚCIA NAZIEMNEGO tunera sat;
    - z wyjścia tunera sat sygnał jest doprowadzony do rozgałęźnika
    - z rozgałęźnika sygnał jest rozprowadzany do pokoi.

• #9 28 Gru 2010 10:52
    Deks
    Poziom 12  

Cytat:
    z wyjścia tunera sat sygnał jest doprowadzony do rozgałęźnika

Ok, mocny cyfrowy sygnał DVB-T nie potrzebuje wzmocnienia ale czy analogowy sygnał z modulatora tunera SAT też " rozejdzie" się bez strat? Czy jakość obrazu z tunera będzie dobra bez wzmacniacza?

• Pomocny post
    #10 28 Gru 2010 13:02
    irekr
    Moderator

Ja mam w ten sam sposób rozprowadzony sygnał w "domowej kablówce" i działa bezproblemowo....
    Z tym ze za modulator robi stary VHS bo dekoder nie ma modulatora.
    Jakieś straty będą ale jak nie spróbujesz to nie będziesz wiedział. Typowe poziomy z modulatorów w tunerach satelitarnych i VHS-ów to około 10 mV (80 dB) czyli jest co tracić.

• #11 28 Gru 2010 14:02
    Deks
    Poziom 12  

Dzięki, wiec najpierw spróbuję bez wzmacniacza, zobaczymy co z tego wyjdzie,

Cytat:
    za modulator robi stary VHS bo dekoder nie ma modulatora

A czym różni się modulator od VHS? Czy jeśli ewentualnie sygnał będzie słaby to zastosowanie zewnętrznego modulatora poprawi jakość? Np takiego: http://www.axing.pl/#katalog_pl/Audio_Video3.html

• #12 28 Gru 2010 14:09
    irekr
    Moderator

Modulator to jakby mały nadajnik telewizyjny, ma wejście video i audio i bywa sprzedawany jako oddzielne urządzenie.
    W wielu dekoderach satelitarnych jest "na wyposażeniu", natomiast nie pamiętam VHS-a który nie miał takiego modulatora "na pokładzie". W starszych modelach miał możliwość przestrajania "śrubką" w zakresie kanałów np 33 do 36, w nowszych ustawia się programowo w zakresie 21 do 60 a nawet do 69.
    Starsze modele amerykańskie miały ta funkcję wykonywana na VHF-ie (kanał 3 lub 4), ale to naprawdę historia.
    Ważne by modulator w tunerze satelitarnym ustawić na taki kanale na którym nic nie chodzi...

• #13 03 Sty 2011 10:18
    Szaman52
    Poziom 13  

Typowy sygnał z modulatora (w zależności od modelu) to 60-70dB. Zakładając że dzielimy na 4 to 70dB-8dB(rozgałęźnik)- 2dB(gniazdo)-~2dB(kabel)=58dB. Wg normy poziom dla pasma UHF to 60dB. Oczywiście będzie to działać, wszystko zależy od czułości głowic telewizorów. Ja jednak na Twoim miejscu podparłbym się rozgałęźnikiem aktywnym zamiast wzmacniacza, ponieważ nie masz pewności jaki masz sygnał wyjściowy z modulatora. Rozgałęźniki aktywne dzielą sygnał bez strat i mają duży poziom wejściowy. Jeszcze jedna kwestia. Koledzy piszą powyżej, że u Ciebie poziom sygnału z anten jest bardzo duży. Z praktyki wiem, że zbyt duży poziom sygnału na wejściu modulatora potrafi go przesterować. Jeżeli tak się będzie działo (nakładanie się obrazów, zwiększone szumy), to zastosuj tłumik-najlepiej regulowany.

• #14 03 Sty 2011 10:43
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda

Szaman52 napisał:
    Koledzy piszą powyżej, że u Ciebie poziom sygnału z anten jest bardzo duży. Z praktyki wiem, że zbyt duży poziom sygnału na wejściu modulatora potrafi go przesterować. Jeżeli tak się będzie działo (nakładanie się obrazów, zwiększone szumy), to zastosuj tłumik-najlepiej regulowany.
    - proszę spojrzeć na schemat i przeczytać to co napisałeś.
    Co ma piernik do wiatraka?

• #15 03 Sty 2011 19:58
    Szaman52
    Poziom 13  

Forestx

irekr napisał:
    Deks:
    Jeżeli mieszkasz w odległości 6 km od Chwaszczyna to zapewniam Ciebie ze sygnał z anteny jest bardzo silny i założenie samego rozgałęźnika sygnału zdecydowanie poprawi jakość odbioru. Mogę tylko przypuszczać że prawidłowo zmontowana i ukierunkowana antena da napięcie znacznie powyżej 90 dB, co dla większości odbiorników jest już sygnałem zbyt silnym.
    Rozgałęźnik na 4 odbiorniki to wytłumienie około/ponad 10 dB, czyli akurat tyle ile trzeba by sygnał zmniejszyć do wielkości optymalnych do odbioru, czyli 60 do 80 dB (1 do 10 mV).

Jeżeli jesteś z branży to przeczytaj ze zrozumieniem i się zastanów.
    Jeszcze nie spotkałem modulatora który wytrzymałby sygnał wejściowy 90dB.
    Na wyjściu będzie 90dB naziemnej i 70dB sat. Czyli 10 razy więcej naziemnej niż sat. Wzmacniacze dystrybucyjne ledwo wytrzymują taki poziom, a tu ma to wytrzymać modulatorek? Z reguły reagują utratą wzmocnienia, albo zamieniają się w paskudny generator harmonicznych. W swojej wypowiedzi odniosłem się do rady Kolegi irekr. Z uwagi na dużą dysproporcję sygnałów, (naziemnej i sygnału sat z modulatora) zaproponowałem tłumik na wejściu naziemnej przed modulatorem, a następnie bezstratny podział na gniazda. (rozgałęźnik aktywny)
    I nie ma tu specjalnego znaczenia, czy będzie DVB-T, czy analog.
    I tak się ma "piernik do wiatraka"
    W branży pracuję 30lat. Pozdrawiam

• #16 03 Sty 2011 21:35
    forestx

Szaman52 napisał:
    Jeszcze nie spotkałem modulatora który wytrzymałby sygnał wejściowy 90dB.
    Na wyjściu będzie 90dB naziemnej i 70dB sat. Czyli 10 razy więcej naziemnej niż sat. Wzmacniacze dystrybucyjne ledwo wytrzymują taki poziom, a tu ma to wytrzymać modulatorek?
    - albo do końca oślepłem, albo cały czas usiłujesz wejść na modulator sygnałem telewizyjnym z anteny.

• #17 03 Sty 2011 23:38
    Szaman52
    Poziom 13  

Forestx - zauważ, że nie jest to moja propozycja tylko Kolegi irekr. Jednak ją popieram, ponieważ wie o czym pisze. Ja tylko wprowadzam modyfikację. I uwierz mi wiem co piszę. Pozdrowienia.

Dodano po 4 [minuty]:

Mierniki niestety są konieczne w tej branży.
    A dzięki miernikom wzbogaca się wiedza.

Nie myl faktów. Pomyśl tak jak byś miał modulator np. w magnetowidzie.
    I o takiej instalacji tu jest mowa.
    Pozdrawiam. Odpocznij. Dziś ciśnienie takie niskie.

• #18 03 Sty 2011 23:47
    forestx

Propozycja Irka: wyjść z dekodera sygnałem audio/video na modulator, następnie sygnał RF z modulatora zsumować z sygnałem z anteny. W ten sposób wyrównamy poziomy.

• #19 04 Sty 2011 00:13
    Szaman52
    Poziom 13  

forestx napisał:
    Propozycja Irka: wyjść z dekodera sygnałem audio/video na modulator, następnie sygnał RF z modulatora zsumować z sygnałem z anteny. W ten sposób wyrównamy poziomy.

Propozycja irekr to wejść naziemną w modulator odbiornika sat i na wyjściu uzyskać mix naziemnej+sat

Dodano po 3 [minuty]:

irekr napisał:
    Deks:

Forestx napisał
    cytat:W ten sposób wyrównamy poziomy.

Pewnie się powtórzę.
    Przeczytaj dokładnie i ze zrozumieniem.
    Pozdrawiam.

Dodano po 13 [minuty]:

Bla bla bla - modulator nie wyrównuje sygnałów zewnętrznych, tylko je zniekształca jeżeli zostanie przesterowany.
    Pozdrowienia

• #20 04 Sty 2011 09:37
    irekr
    Moderator

Zgadzam się z Szamanem że bufor w modulatorze nie jest idealny i trzeba wytłumić sygnał przed nim do takiego poziomu by nie doprowadzić do przesterowań. Na szczęście większość modulatorów to w zasadzie wtórniki emiterowe i wprowadzają one tłumienie do przenoszonego sygnału. Zniekształcenia są na dużo mniejszym poziomie niż dla zwykłych wzmacniaczy.
    I także zakładam tłumik na wejściu przy tak silnych sygnałach.

Odnośnie mierników: sam poszukuje miernika do pomiaru poziomów DVB-T. Typowe mierniki do sygnałów analogowych nie przydają się zbytnio, gdyż charakterystyka sygnału jest zupełnie odmienna. Tam gdzie mogę to wykorzystuję analizator widma ale nie zawsze mam do dyspozycji.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME