Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ELMES CB32 - wyjście bistabilne

kasprzyk 27 Gru 2010 14:01 1863 4
 • #1 27 Gru 2010 14:01
  kasprzyk
  Specjalista elektryk

  Witam po dłuższej przerwie.

  Koledzy i koleżanki, mam serdeczną prośbę o pomoc w rozwiązaniu jednego tematu.
  Posiadam centralkę jak w temacie ELMES CB32 oraz bramę wjazdową przesuwną ze sterownikiem Nice RBA3, Centralka realizuje funkcję rejestratora zdarzeń, wprogramowanych jest kilku użytkowników, jej praca ma polegać tylko na zazbrojeniu (zamknięciu bramy) i rozbrojeniu (jej otwarciu).
  Rzecz w tym, że sterownik do bramy w stanie otwartym przyjmuje tylko informację - pojedynczy impuls 1 zamyka, 1 otwiera - centrala elmesa może realizować stan ciągłego zwarcia do masy (system zazbrojony) lub przerwa (system rozbrojony).

  Czy może ktoś rozrysować schemat na przekaźnikach lub innych elementach, gdzie ostatni przekaźnik wykonawczy realizował by funkcję krótkiego impulsu ? (w tej chwili jest wyłącznik "dzwonkowy" uruchamiany ręcznie.

  Proszę o pomoc

  0 4
 • #2 27 Gru 2010 14:13
  sharp
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Cześć Marku.

  A gdybyś tak zastosował samochodowy sterownik centralnego zamka ST-1000 https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2546552#2546552 - sterujesz go podaniem/zabraniem masy lub 12v, na wyjściach masz sekundowe impulsy (na jednym otwieranie, na drugim zamykanie). Zasilanie 12V, obciążalność przekaźników wyjściowych 10A

  0
 • #3 27 Gru 2010 18:47
  kasprzyk
  Specjalista elektryk

  Witam Macieju :)

  Z alarmami samochodowymi mało miałem do czynienia. Żeby się upewnić:
  Zazbrajam CB32 - jedno z wyjść zostaje zwarte do masy - tym sposobem wysterowuję wejście sterownika centralnego - wyjście podaje kilkusekundowe napięcie które zamknie mi styki przekaźnika (impuls musi być krótki chyba max do 2sek) styki puszczają -ale brama "jedzie".
  Centrala alarm. CB32 jest zazbrojona - czyli cały czas zwarte wyjście do masy - nie stanowi to problemu ? OK - teraz rozbrajam alarm - następuje przerwa (brak zwarcia do masy) i co się dzieje ? sterownik centralnego przez zanik masy puszcza na wyjście ponownie napięcie (tym razem z odwróconą polaryzacją, - dla przekaźnika to nie istotne) dobrze rozumuję ?

  dzięki za odzew

  Pozdrawiam

  0
 • Pomocny post
  #4 27 Gru 2010 19:26
  sharp
  VIP Zasłużony dla elektroda

  To jest tak: podając (przykładowo) masę na wejście sterujące powodujesz zadziałanie jednego z dwóch przekaźników wyjściowych na czas 0.8 sek. Na wejście masa może być podawana dowolną długość czasu - i tak na wyjście zostanie podany tylko jeden impuls. Zabierając ze styków sterujących tą masę powodujesz zadziałanie na czas 0.8 sek. styków drugiego przekaźnika. I też czas bez wysterowania wejść może być dowolnie długi.
  Do tego - masz oczywiście możliwość ręcznego sterowania sterownikiem z tego Twojego natynkowego wyłącznika - podłączasz go sobie do styków sterujących 3 i 6.

  0
 • #5 29 Gru 2010 23:06
  kasprzyk
  Specjalista elektryk

  Witam ponownie

  Próbujemy jeszcze wykorzystać istniejący system nexo (inteligentny dom) - w ostateczności zakupię proponowaną przez Ciebie centralkę.

  Pojawił się jeszcze jeden problem - budynek (firma w której pracuje) to płyty wypełnione styropianem na zewnątrz blacha - działa to jak konserwa i piloty mają problem z dotarciem do odbiornika - zastanawiam się, czy można przedłużyć, dołożyć antenę (do Elmesa CB 32) i wystawić ja na zewnątrz - robiłeś coś takiego ?

  pzdr

  0