Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak podłączyć mikrofon dynamiczny do kompa?

jasq7 10 Oct 2004 09:39 2796 11
 • #1
  jasq7
  Level 11  
  Hey!!! Chciałbym się dowiedzieć jak podłączyć mikrofon dynamiczny do wejścia mikrofonowego w karcie dzwiękowej komputera??? Czy potrzebny jest do tego przedwzmacniacz ??? Jeśli tak to jaki ??? Czy taki jak na tej stronie dał by radęhttp://www.proaudio.nwz.pl/konstr_11.htm?
  Z góry dziękuje za odpowiedzi!!!
 • #2
  Czesiek
  Level 28  
  Trudno powiedzieć jaką czułość wejścia mikrofonowego ma Twoja karta. Najlepiei podłącz mikrofon i sprawdź. Napewno nic się nie uszkodzi przy prawidłowym podłączeniu. Jeśli efekt będzie mierny to pomyślisz o przedwzmacniaczu. Po co martwić się na zapas.

  A swoją drogą mikrofony do PC są tanie...
 • #4
  zeberko
  Level 32  
  Tanie ale do d.....
  Ja w swoim pozbyłem się górnego zacisku, który mocuje przetwornik, zaślepkę z dziurką, siła sygnału wzrosła. Inny problem tych patyków to naciąganie się przewodów które pozbawione izolacji lubią zaplatać w warkoczyk i zwierać sygnał.
  To parę doświadczeń co do tych komputerowych mikrofonów
  Pozdrawiam
 • #5
  jasq7
  Level 11  
  Acha jeszce jedno pytanie ? Jak sądzicie mikrofon dynamiczny będzie się lepiej sprawowadz niż taki mikrofon komputerowy (bubel z hipermaketu). Potrzebuje dobry mikrofon do rozmów przez internet ! co radzicie??
 • #6
  Pi-Vo
  Level 37  
  To nie musi być dynamiczny ,jak chcesz lepszy od patyka to kup w sklepie mikrofon elektretowy ,to takie aluminiowe maleństwo o średnicy kilku mm i kosztuje 1-2zł.Podłącza się normalnie ,masa i do lewego kanału.Obudowę wg. własnej fantazjii można wykonać ,może być z jakiegoś starego mikrofonu.Pasmo takiego mikrofonu jest bardzo szerokie a charakterystyka dookólna.
 • #7
  _jta_
  Electronics specialist
  Dynamiczny można podłączyć przez kondensator - 10uF może trochę obetnie pasmo
  od dołu, a może nie - zależnie od impedancji wejściowej karty w komputerze.

  Natomiast raczej nie liczyłbym na to, że dynamiczny będzie lepszy od elektretowego
  - a w każdym razie taki, który jest lepszy, kosztuje naprawdę dużo - chyba kilkaset zł.
  No, chyba że udało ci się kupić mikrofon studyjny tanio na jakiejś wyprzedaży...
 • #10
  cezar11
  Level 15  
  Ja z własnego doświadczenia wiem ze wejścia MicIn na kartach dźwiekowych często maja zawęrzone pasmo co ujemnie wpływa na jakość odbieranego sygnału. Ja najczęściej urzywam mikrofonu dynamicznego (stary dobry polski produkt) z przedwzmacniaczem podpiętym do LineIn i jest naprawda duża róznica w jakości dźwięku. Posiadam Karte SB Live! 1024 więc nie jest jakis totalny bubel (chociaż do profesjonalnego przętu jeszcze jej daleko :) )
 • #11
  radocha
  Level 28  
  _jta_ wrote:
  Mam wrażenie, że sygnał z dynamicznego jest porównywalny z tym, co daje elektretowy ze wzmacniaczem.

  typowy mikrofon dynamiczny daje sygnał kilka-kilkanaście decybeli słabszy od elektretowego. Kondensator jest konieczny gdy podpinasz dynamika, karta daje na wejściu napięcie zasilajęce elektret, te napięcie jak trafi bezpośrednio do dynamicznego - to może paść mikrofon, karta albo jedno i drugie
 • #12
  Filip
  Level 23  
  do rozmow przez i-net nie potrzebujesz dobrego mikrofonu (bo pasmo jest 'telefoniczne' czyli wąskie). Potrzebujesz zeby mikrofon byl wystarczajaco czuly, a zaraz potem zeby mial impedancje i poziom sygnalu dopasowany do twojej karty (jak czegos brakuje, to dopiero wtedy myslisz o dowolnym prostym wzmacniaczu mikrofonowym, zwykle 1 tranzystor wystarczy).