Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LOGO + tarcza do zliczania impulsów

kracek2 27 Gru 2010 19:12 1954 7
  • #1 27 Gru 2010 19:12
    kracek2
    Poziom 13  

Witam.
    Zacznę od opisania "projektu" będzie łatwiej zrozumieć o co mi chodzi.

Motoreduktor przesuwa wózek w lewo o 400 impulsów. 350 impulsów przesuwa z prędkością X a pozostałe 40 impulsów z prędkości 50%X aby po osiągnięciu 400 zatrzymać się. Następnie po odczekaniu określonego czasu przesuwa się w prawo w taki sam sposób i zatrzymuje na 10 impulsach .Prędkość X jest regulowana falownikiem. Problem jest w tym iż wózek będzie miał zmienny ciężar czyli im cięższy tym większa bezwładność. Jak zrealizować układ aby na przykład po naliczeniu 405 impulsów sam wrócił na 400 i tak samo w pozycji wyjściowej czyli zawsze powracał do 10(pozycja startowa).

Maj już zrealizowane sterowanie zliczania impulsów na liczniku góra/dół, załączania, zwalniania motoreduktora. Brakuje tylko owego powrotu na wybrany impuls.

0 7
  • #2 27 Gru 2010 19:41
    bonanza
    Spec od Falowników

Falownik ma zdolność do dość skutecznego hamowania. prościej i bardziej elegancko byłoby w ogóle nie przekraczać zadanego punktu (wykorzystując hamowanie silnikiem).

0
  • #3 27 Gru 2010 20:26
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

po STOP aktywujesz komparator porównujący zadane i zliczone impulsy - po przekroczeniu (np. ...405) komparator włącza na chwilę start w drugą stronę...;)

0
  • #4 28 Gru 2010 09:57
    kracek2
    Poziom 13  

Falownik mam bez rezystora hamującego więc do regulacji mogę tylko wykorzystać rampę zwalniania=rampę hamującą.

Odnośnie komparatora to jak go można wykorzystać do licznika impulsów jeśli w nazwie już ma Komparator analogowy i przyjmuje tylko wartości analogowe?

0
  • #5 28 Gru 2010 18:54
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Faktycznie - w moich "crouzeta'ach" algebra to standard;Odnośnie LOGO:
    w liczniku można zadeklarować wartość po osiągnięciu której licznik zmienia stan 0/1; to wyzwala zliczanie "nadmiarowe" na kolejnym liczniku. Na podstawie drugiego licznika włączamy odwrotne obroty i zliczamy impulsy - do "0".
    W przełącznikach analogowych można zastosować porównania do dowolnych bloków wcześniej użytych w programie - więc niekoniecznie "analogowych" ale też np. wartości licznika...?!

0
  • #6 28 Gru 2010 19:50
    bonanza
    Spec od Falowników

No ale jak w biegu wstecznym też przegoni przez punkt docelowy, to co? Znów cała naprzód?
    Może prościej dać ten opór hamujący (np. jakąś typową grzałkę), albo hamować prądem stałym?
    Sam silnik, bez jakiegoś koła zamachowego (albo z reduktorem obrotów, który praktycznie nie wnosi żadnej bezwładności) można zatrzymać falownikiem bez rezystora w 0,2...0,3 sekundy (50Hz>0).

0
  • #7 28 Gru 2010 21:48
    siudek2
    Poziom 15  

Witam
    Daje ci kawałek programu. Falownik powinien być sterowany poprzez wyjście analogowe. Włącz symulację a zobaczysz jak zmienia się wartość na wyjściu analogowym.
    Do 350 impulsów masz max predkość po 350 impulsach przez 40 impulsów predkość zaczyna spadać( każdy następny impuls odejmuje pewną wartość na wyjściu analogowym aż do zera) Zrób tak a napewno będzie to funkcjonować. Sprawdzone w praktyce

pozdr.

0
  • #8 29 Gru 2010 07:33
    kracek2
    Poziom 13  

Dzięki za podpowiedzi.

Układ zwalniania i przyspieszania falownika mam zrobiony na przekaźniku:
    bieg szybki- 1000 obr
    bieg drugi - 30 obr
    Myślę ze wystarczy i spokojnie przy prędkości 30 obr. wyhamuje mi w odpowiednim miejscu. Praktyka pokaże:)

Wpadło mi do głowy jeszcze coś takiego:
    dołożyłem do wózka dwie krańcówki jedna skrajne prawo druga skrajne lewo.
    zabezpieczą mi urz. w razie przejechania tych 400 impulsów.
    Po najechaniu na którąś z krańcówek urządzenie dostaje informacje do natychmiastowego zatrzymania i liczniki przestają naliczać. Zliczanie startuje po zjechaniu z krańcówki.

0
  Szukaj w 5mln produktów