Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nexton m-100 by Emil

nikkos 27 Dec 2010 22:22 7990 10
 • Nexton m-100 by Emil

  Witam nareszcie się zebrałem i chciałbym przedstawić klony kolumn Nexton m-100. Kolumienki te wykonałem jakieś 1,5 roku temu. Cały czas grają w zestawie z altonami 75.

  Dlaczego nexton? Przekonały mnie na pewno koszta i ocena tych kolumienek przez High Fidelity http://www.highfidelity.pl/artykuly/0710/nexton.html

  Schemat budowy zamieszczony jest na stronie stx http://stx.pl/nexton-m-100-diy-heban-fornir.html Boki i tył wykonane z mdf 19mm, a front z 27mm mdf-u. Wszystko skręcane wkrętami do regipsów a na styku płyt klejone grubą taśmą dwustronną która ma zapobiec wszelkim nieszczelnościom. Dodatkowo obudowa wyklejona klejem na gorąco od środka. Wszelkie nierówności zaszpachlowałem szpachlą samochodową. Cała obudowa fornirowana fornirem hebanowym potrójnie lakierowanym twardym klejem bezbarwnym do drewna. Wytłumienie wykonane z potrójnie złożonego materiału poliestrowego i wklejone na ścianki kolumn. Mocniej tłumimy przednią ścianę kolumny. Zastosowałem nakrętki pazurkowe które wciskają się w mdf co pozwala na idealne mocowanie głośników śrubami a nie jakimiś tam wkrętami jak często widzę jest to robione w klonach kolumn.

  Zwrotnice

  Wykonane wg schematu z stx link z małymi przeróbkami tzn zastosowałem tańsze cewki ferrytowe a nie powietrzne. Zmianie także uległa część głośnika wysoko tonowego ze względu na zmianę głośnika na inny. Schemat zwrotnicy wysokotonówki http://img40.imageshack.us/i/131868.jpg/

  Ceny

  Głośnik nisko tonowy GDN-15-100-8-AKX - 99zł ja kupiłem po 60zł ;p
  Głośnik wysoko tonowy - GDWK-10-200-8-PJ 27zł powinien być GDWK-10-200-8 AKX 84zł
  Terminal - 6zł powinien być za 12zł podwójny
  Bass-reflex - 1,5zł
  Fornir Heban - 53zł
  Zwrotnica - Razem około 15zł
  MDF - Miałem za darmo
  Śrubki, nakrętki, klej, wygłuszenie itd. - Ok. 25zł/ na dwie kolumny
  Razem 144zł kolumna
  Komplet z przesyłkami itd. Ok. 355zł

  Odsłuch

  Od razu napiszę że co do odsłuchu podszedłem dość negatywnie i zostałem szybko mile zaskoczony. Pierwszy raz dostrzegłem aż taką głębię niektórych dźwięków. Spodobało mi się takie miękkie brzmienie tych kolumienek tak troszkę jakby ze wzmacniacza lampowego. Moim zdaniem jest troszeczkę za mało niskich tonów. Fajnie współpracowały by jeszcze z jakimś małym subwooferem.

  Naprawdę polecam wykonanie tych kolumienek gdyż nie ma problemu z dostępnością części i można wykonać je tak jak ja po modyfikacjach wychodzą dużo taniej.
  Proszę śmiało pytać i oceniać

  Odsyłam jeszcze na moją stronkę w której jest mowa o tych kolumnach http://diybyemil.cba.pl/nexton.html
  Jest to moje pierwsze dodanie konstrukcji do diy jeżeli coś jest nie tak to proszę o przeniesienie

  Zdjęcia

  Nexton m-100 by Emil Nexton m-100 by Emil Nexton m-100 by Emil Nexton m-100 by Emil Nexton m-100 by Emil Nexton m-100 by Emil

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  nikkos
  Level 11  
  Offline 
  nikkos wrote 50 posts with rating 115, helped 0 times. Been with us since 2007 year.
 • #2
  mkpl
  Level 37  
  Piękne kolumny :)
  Pomaluj podfrezowania czarną farbą będzie to lepiej wyglądać.

  Co powiesz o tych STX PJ ? jaki oferują dźwięk? Mam ochotę sparować je z GND 16/15 a później wykorzystać w jakiejś lepszej konstrukcji
 • #3
  marti_944
  Level 28  
  Witam!

  Bardzo ładna konstrukcja. Cena dość niewygórowana, a wykonanie i przetworniki zdecydowanie na plus.

  Jeśli możesz rzuć tylko zdjęcia tyłu.
  A tak - czym je napędzasz ? :)

  PS Fajny fornir.

  Pozdrawiam! \m/
 • #4
  macioeczek
  Level 11  
  Kolumny wykonane estetycznie . Myślę że klej na gorąco nie jest najlepszym elementem połączeniowym lub uszczelniającym . Taśma na pewno też nie osobiście używam silikonu (* nie pamiętam jak się nazywa ten rodzaj) , lub wikolu . Dużych oczekiwań mieć nie można ze względu wielkości głośnika . Jednakże moja opinia jest jak najbardziej pozytywna .

  Pozdrawiam !
 • #5
  nikkos
  Level 11  
  mkpl wrote:
  Piękne kolumny :)
  Pomaluj podfrezowania czarną farbą będzie to lepiej wyglądać.

  Co powiesz o tych STX PJ ? jaki oferują dźwięk? Mam ochotę sparować je z GND 16/15 a później wykorzystać w jakiejś lepszej konstrukcji


  Muszę powiedzieć że jestem zadowolony z tego przetwornika. Moim zdaniem stosunek cena/jakość jest wyśmienity. Nie wiem jak będą sprawować się z innymi przetwornikami ale jak dla mnie te połączenie jest super. Obecnie kolumny napędza Technics SU-500 (zbieram na coś lepszego;))

  macioeczek wrote:
  Kolumny wykonane estetycznie . Myślę że klej na gorąco nie jest najlepszym elementem połączeniowym lub uszczelniającym . Taśma na pewno też nie osobiście używam silikonu (* nie pamiętam jak się nazywa ten rodzaj) , lub wikolu . Dużych oczekiwań mieć nie można ze względu wielkości głośnika . Jednakże moja opinia jest jak najbardziej pozytywna .

  Pozdrawiam !


  Kolumny są doszczelnione na wszelki wypadek co do wikolu to myślę że przy wysychaniu mógłby spękać i nie doszczelnić dokładnie a co do silikonów to słyszałem że niektóre przy schnięciu mogą wydzielać substancje które źle wpływają na membrany/resory głośników i z uwagi na to odstawiłem silikon ;)

  Więcej fotek wrzucę jak będę miał aparat ;)
 • #7
  nikkos
  Level 11  
  Już użyty klej na ciepło w 100% zdał egzamin doszczelnił super ;)
 • #8
  Kaz K
  Level 20  
  Wykonanie super. Też przymierzam się do zrobienia tych kolumienek (bo właśnie rozleciały mi się głośniki w Altusach 140 a chcę jakieś małe kolumienki) i nawet mam ten sam wzmacniacz :D. A takie pytanie czy udało by się otwór b-r zrobić obok głośnika wysokotonowego (zmieści się? ) i czy będzie duża różnica w dźwięku?

  Dodano po 9 [minuty]:

  I jeszcze jedno pytanko jaka jest częstotliwość podziału dla zwrotnicy.
 • #10
  Tomq
  Level 38  
  Quote:
  Zwrotnica - Razem około 15zł
  :shocked!: Bez komentarza.
  Quote:
  klony kolumn Nexton m-100.
  Gdzie tu klony kolumn Nexton? Ja widzę DIY na 15 AKX + PJ. Tak więc porównanie tych kolumn do Nextonów ( http://diybyemil.cba.pl/nexton.html ) jest nie na miejscu.
  Quote:
  Cały czas grają w zestawie z altonami 75.
  Aż boje się pytać... Słuchasz muzyki zapisanej w stereo na 4 kolumnach?
  Quote:
  Schemat zwrotnicy wysokotonówki http://img40.imageshack.us/i/131868.jpg/
  Przecież jest projekt zwrotnicy IRKA do AKX + Pj. Który z tych schematów (bo sa 3 w linku który podałeś) wykorzystałeś?
  Quote:
  Mój słuch nie wyczuje tej zmiany a szczerze mówiąc nie wiem czy wogóle czyjś wyczuje ponieważ zmiany w częstotliwości na caym paśmie są naprawdę niewielkie a nawet znikome.
  No proszę, nie mów, że nie słychać różnicy miedzy cewką ferrytową, a powietrzną. Jak możesz tak twierdzić, na podstawie Twojego "widzimisie" - nie miałeś przecież obu cewek dla własnego porównania, a mowa, żeby osadzać innych o głuchotę.
  Quote:
  [15akx] "Głośnik pod względem konstrukcji dopracowany jest do granic możliwości." "Nawet przy użyciu tańszego zamiennika." "Zwrotnica wykonana z cewek powietrznych o niskich oporach kondensatory na bardzo wysokie napięcie idealne wytłumienie i konstrukcja z przesuniętymi driverami co naprawdę daje inne odczucia stereo niż konwencjonalna budowa."
  Opis mocno podkolorowany...

  http://diybyemil.cba.pl/galeria/nextongal.html
  Czy to na pewno MDF?


  Poza tym głośniki są za daleko od siebie.


  Wykończenie estetyczne, bardzo ładny fornir. Same kolumny są też "rozwojowe", tzn teraz możesz cieszyć się niezłym dźwiękiem, a w przyszłości wraz z przypływem środków finansowych modyfikować je. Dlatego też można uznać, że to bardzo dobrze spożytkowane 300 zł.
  Nie miałem na celu jakiegoś "dokopania" Tobie, tylko ostudzenie nieco zachwytu po pierwszej udanej konstrukcji. Miałem to samo uczucie, mi różowe okulary zdjął przemo-lukas , dzięki temu zobaczyłem ile jeszcze mogę poprawić.