Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diora ws 704 - wyjście na wzmacniacz

wolffik 28 Gru 2010 11:25 4329 19
  • #1 28 Gru 2010 11:25
    wolffik
    Poziom 16  

Witam. Mam pytanie dotyczące wzmacniacza diora ws704. Jak bezpiecznie i w jaki sposób zrobić wyjście na następny wzmacniacz a raczej sama końcówkę mocy tak aby cały sygnał był regulowany w diorze. Domyślam się ze sygnał będzie musiał wyjść za balansem, zaraz przed wejściem do samej końcówki stk. Czy idę w dobrym kierunku ?

-1 19
  • Relpol
  • #2 28 Gru 2010 12:08
    goldi74
    Poziom 43  

wolffik napisał:
    Domyślam się ze sygnał będzie musiał wyjść za balansem, zaraz przed wejściem do samej końcówki stk. Czy idę w dobrym kierunku ?

Dokładnie tak jak piszesz. Wyjście zewnętrzne możesz podłączyć przez wtórnik napięciowy tak aby podłączony dodatkowy wzmacniacz nie wpływał na oryginalną elektronikę.

-1
  • #3 28 Gru 2010 12:16
    wolffik
    Poziom 16  

Kiedyś właśnie tak zrobiłem, tylko bez tego wtórnika napięciowego. Sygnał był i działał ale powstawały stuki, puki i niewielkie buczenie. Sygnał poprowadzony był przewodem ekranowanym, na pewno nie zrobiłem pętli masy. O co chodzi z tym wtórnikiem napięciowym?

-1
  • Relpol
  • #4 29 Gru 2010 18:39
    wolffik
    Poziom 16  

Widzę ze temat bez odpowiedzi. Trochę poczytałem o tym wtórniku napięciowym i znalazłem taki temat:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=398154&highlight=ne4558n&sid=

Wyczytałem ze w moim wzmacniaczu jest wtórnik napięcia na kostce ne4558n którego śmiało można zamienić na ne5532.
    Chciałbym właśnie zbudować taki wtórnik na tej kostce. Schemat jest pokazany w w/w temacie. Jest tam kilka zdjęć z schematami ( 4 zdjęcia w tym 3 poprawki). Niestety nie umiem jeszcze do końca zrozumieć o co chodzi z tym odwracaniem fazy i nie wiem z którego schematu mam zrobić wtórnik napięcia aby mi pasował. Ktoś pomoże ?

0
  • #5 20 Sty 2011 09:34
    wolffik
    Poziom 16  

A tak może być ?

Pomóżcie koledze w potrzebie.

0
  • #6 04 Lut 2011 08:55
    wolffik
    Poziom 16  

Pomocy. Czy ktokolwiek mógłby zweryfikować schemat i dać jakąkolwiek wskazówkę ?

0
  • #7 04 Lut 2011 13:39
    druniu25
    Poziom 20  

Witam !!!

Proszę bardzo :

Oczywiście zamiast wzmacniacza TL072 można użyć inny - byle o małych szumach własnych. Może być choćby NE5532.

Pozdrawiam.

0
  • #8 04 Lut 2011 14:35
    wolffik
    Poziom 16  

No i w końcu po ponad miesiącu ktoś odpisał. Czyli taki schemacik mogę zastosować do kostki ne 5532 ? A co jest nie tak z moim schematem ?

0
  • #9 04 Lut 2011 14:46
    druniu25
    Poziom 20  

Niby nic ale polecam zastosować te parę dodatkowych elementów - zapobiegnie to ewentualnym problemom przy dopasowaniu impedancji no i wykluczyłem zastosowanie symetrycznego zasilania co często bywa kłopotliwe.
    ne 5532 pasuje tutaj jak najbardziej.

0
  • #10 04 Lut 2011 15:01
    wolffik
    Poziom 16  

No to mam kolejny problem. W moim wzmacniaczu wzmacniacze operacyjne na kostkach ne 4558 są zasilane +/- 15v.Czyli mam już gotowe zasilanie +/- 15V. Tym napięciem chciałem tez zasilić w/w wtórnik napięcia o który tutaj cały czas chodzi. Ten podany przez pana jest zasilany napięciem pojedynczym. Ostatecznie mogę zrobić osobne zasilanie bo trafo ma wyjście 40V. Ale czy tak bedzie dobrze ?
    PS.
    Dziękuje za odpowiedz i że w końcu ktoś się zainteresował moim problemem.

0
  • #11 04 Lut 2011 15:06
    druniu25
    Poziom 20  

Podłącz tylko do + i masy. chyba, że modernizujemy wtedy wywal rezystory 2k7 i kondensatory 22uF a zasilanie podłącz symetrycznie VCC na 8, VEE na 4

0
  • #12 04 Lut 2011 15:48
    wolffik
    Poziom 16  

Jak wywale 2k7 i 22uF to powstanie podobny schemat jak wzmacniacza operacyjnego w moim wzmacniaczu Diory.

Chyba że podłącze do + i masy tak jak pan proponował. Wtedy będzie zasilane 15 v tak ?

0
  • #13 04 Lut 2011 15:56
    druniu25
    Poziom 20  

dokładnie o to chodziło!!!
    Już na samym początku mogłeś powielić istniejącą część z twojego wzmacniacza!

0
  • #14 04 Lut 2011 21:34
    wolffik
    Poziom 16  

No ale jak to powiele to to nie będzie wtórnik napięciowy tylko wzmacniacz operacyjny. A ja nie potrzebuje wzmocnienia tylko odseparowania oryginalnej elektroniki wzmacniacza od wyjścia na końcówkę mocy. No chyba ze się mylę.

0
  • #15 04 Lut 2011 22:19
    druniu25
    Poziom 20  

Połamałeś mi ręce !!! :)

prezentowany układ w którym zastosowany jest WZMACNIACZ OPERACYJNY nazywamy wtórnikiem napięciowym czyli niejako "separatorem" jednej części układu od drugiej i może (ale nie musi) posiadać jakieś wzmocnienie - choćby 0 :)

Dla ciekawostki na wzmacniaczach operacyjnych buduje się także układy całkujące, różniczkujące komparatory czy odwracacze fazy itp itd...

Polecam naukę

0
  • #16 05 Lut 2011 08:53
    wolffik
    Poziom 16  

No uczę się uczę. Półtora miesiąca temu jeszcze nie wiedziałem co to jest wzmacniacz operacyjny. Czyli co, powielam układzik z mojego wzmacniacza, robię go na kostce ne 5532 zasilanie mam symetryczne +/- 15 v. Tylko jakie dać parametry rezystorów ? Takie same jak w oryginale? 220k i 10 k ?

0
  • #17 05 Lut 2011 09:10
    druniu25
    Poziom 20  

rezystory bocznikujące 220k możesz pozostawić takie jak w oryginale a co do sprzężenia zwrotnego tutaj rezystor 10k (to od niego zależy wzmocnienie układu) dobierasz w zależności od czułości twojego podłączanego wzmacniacza najlepiej jak zamiast rezystora stałego zastosował byś potencjometry montażowe o wartości powiedzmy 1M i podczas prób z nowym wzmacniaczem dobrał sobie odpowiednią wartość tak aby nie było zbyt cicho i żeby się nie przesterowywał
    schemacik rysowałem "na kolanie więc nie przejmuj się zamienionymi wejściami op-amp'a (to tylko poglądowo)

0
  • #18 05 Lut 2011 09:27
    PZ IX
    Poziom 32  

Cytat:
    nazywamy wtórnikiem napięciowym czyli niejako "separatorem" jednej części układu od drugiej i może (ale nie musi) posiadać jakieś wzmocnienie - choćby 0

Nieprawda. Układ o wzmocnieniu 0 wcale nie przekazuje sygnału z wejścia na wejście, bo wtedy przecież Uwy/Uwe= nic! Wtórniki mają wzmocnienie w przybliżeniu równie 1.

Ale nie trzeba żadnych prób z potencjometrami robić - przecież są gotowe wzory na obliczanie wzmocnienia wzmacniaczy operacyjnych. Nie będę podawał ich mimo, że są banalne. Sam ich poszukaj.

0
  • #19 05 Lut 2011 09:36
    druniu25
    Poziom 20  

Zgadzam się całkowicie - tylko koledze chodzi o zwykłą separację więc stosowanie jakiś "bardziej" rozbudowanych układów mija się w tym przypadku z celem a co do potencjometru jest to stosunkowo wygodne rozwiązanie z prostą możliwością dostosowania poziomu wzmocnienia. 1M - dałem przykładowo (optymalnie)
    A co do wzmocnienia 0 to fakt mój błąd - pisałem w przypływie emocji - mea culpa

Ps. Jako automatyk-pomiarowiec ze wzmacniaczami op. mam do czynienia praktycznie cały czas więc trochę wiedzy na ich temat już w swoim życiu przyswoiłem

0
  • #20 05 Lut 2011 16:03
    wolffik
    Poziom 16  

Znalazłem wzór taki:

Obliczając z tego wzoru i podstawiając dane z mojego wzmacniacza wychodzi ze jeśli na wejściu będzie np. 5 to na wyjściu 5,22
    Dobrze obliczyłem ? Bo z matmy kiepski byłem.

0