Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ariston ATL 83 TX pralka - awaria silnika?

28 Gru 2010 11:58 2926 9
  • Poziom 9  
    witam,
    posiadam pralkę Ariston ATL 83TX. Przestała prać - a mianowicie po pobraniu wody i podgrzaniu jej bęben nie zaczyna pracować, nie działa również sam program wirowania. Jest to moja pierwsza awaria pralki, więc mam pytanie - od czego zacząć?
    Pozdrawiam
    Dreamtrack
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Pytanie mocno podstawowe, czy kolega sprawdzał, czy są jeszcze szczotki w silniku, czy może już wyszły?
  • Poziom 9  
    za podpowiedzią, sprawdziłem szczotki, mają niecały centymetr, jeszcze całkiem nie wyszły. Czy w takim razie jest to przyczyna?
  • Pomocny post
    Moderator AGD i automatyka
    Już wyszły. Wymienić!
  • Poziom 9  
    dziękuję za pomoc, zakupiłem szczotki, jak tylko przyjdą zobaczymy czy pralka zadziała.
  • Poziom 9  
    no i dzisiaj wymieniłem szczotki, niestety jednak pralka nie ruszyła. Objaw nadal jest taki, że pralka pobiera wodę, podgrzewa ją i nic dalej się nie dzieje. Wirowanie nie działa i pralka nie wypuszcza wody po skończonym programie. Może trzeba sprawdzić pompę?
  • Specjalista AGD
    Sprawdź moduł elektroniczny czy nie ma na płycie zimnych lutów szczególnie pod przekaznikami i triakiem silnika , podepnij się woltomierzem na programie wirówki pod wyprowadzenia pompy i sprawdź czy wtedy jest zasilana 230V , jeśli tak sprawdź czy nie ma w pompie obcych przedmiotów.Sprawdź połączenia kabelkowe na przejścia pomiędzy modułem elektronicznym a kostką zaciskową silnika , tak samo czy na kostce silnika istnieją przejścia stojana i zespołu szczotki-komutator wirnika.
  • Poziom 9  
    sprawdziłem zasilanie na pompie (przy filtrze) nie ma prądu na programie wirowania.
  • Specjalista AGD
    Sprawdź na module triak sterujący pracą pompy jak również ciągłość elektryczną przewodów pompa-moduł.
  • Poziom 9  
    historia zakończyła się wymianą modułu sterującego. Nie do końca wiem co nawaliło, ale triak był sprawny. Miałem okazję pożyczyć moduł i na pożyczonym pralka wystartowała bez problemu.