Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mrugająca gwiazda (z ogonkiem) - ozdoba do szopki

przjurcz 28 Gru 2010 12:40 5049 6
 • Mrugająca gwiazda (z ogonkiem) - ozdoba do szopki


  Witam,

  Chciałbym przedstawić moją pierwszą konstrukcję na mikrokontrolerze AVR Attiny2313. Jest to mały gadżet - ale cieszy oko młodszych członków rodziny:) Zostałem poproszony przed świętami przez właśnie młodszego członka rodziny o zrobienie jakiegoś mrugającego światełka do szopki..
  Jest to projekt banalny, ale dla kogoś początkującego wykonanie takiej gwiazdki i pozytywny efekt końcowy może przysporzyć sporo satysfakcji.

  Do zbudowania wykorzystałem 17 diód LED 5mm, (5szt czerwonych, 5 żółtych, 1 niebieska i 6 zielonych). Do każdej diody rezystor, zlutowane na płytce PCB jednostronnej, z wyprowadzeniem pinów do programatora szeregowego, więc można sekwencję świecenia ustalić już po złożeniu.
  Na wykonaną płytkę PCB po wlutowaniu elementów nałożyłem pomalowaną srebrną farbą 'nakładkę gwiazdy'. Ta obudowa to wycięty kawałek z obudowy tworzywowej drukarki. Efekt jak na zdjęciach. Projekt płytki narysowałem sobie w Autocadzie, a przeniosłem na płytkę za pomocą markera. Niestety były małe problemy z trawieniem i niektóre linie zostały lekko podtrawione, ale wszystko działa.

  Polecam złożenie takiego gadżetu dla początkujących. Jak tylko będzie jakiekolwiek zainteresowanie, mogę udostępnić wszystkie materiały - płytkę, listing programu - pisanego w C++.

  Radość dziecka - bezcenna :).

  Zdjęcie 1
  Mrugająca gwiazda (z ogonkiem) - ozdoba do szopki

  Zdjęcie 2
  Mrugająca gwiazda (z ogonkiem) - ozdoba do szopki

  Zdjęcie 3
  Mrugająca gwiazda (z ogonkiem) - ozdoba do szopki

  Zdjęcie 4
  Mrugająca gwiazda (z ogonkiem) - ozdoba do szopki

  Filnik  inventco.eu - proszę o zapoznanie się z zasadami umieszczania postów w tym dziale. Tym razem poprawiłem.

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  przjurcz
  Poziom 10  
  Offline 
  przjurcz napisał 32 postów o ocenie 14, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście rzeszow. Jest z nami od 2006 roku.
 • PCBway
 • #2
  mario06
  Poziom 15  
  Małe i proste a naprawdę fajnie to wyszło. W jaki sposób została wykonana płytka, chodzi tu o skomplikowany kształt płytki, jak wycinana?
 • PCBway
 • #3
  1996arek
  Poziom 20  
  Ladnie ci to wyszło. Małe a cieszy tak jak napisałeś. Czym ciąłeś płytkę?
 • #4
  przjurcz
  Poziom 10  
  Ale fajnie że pozytywnie się ktoś wypowiedział :)
  Ten kształt gwiazdy wycinałem małym brzeszczotem.. trochę jak od wyrzynarki. Potem pilnikiem i papierem ściernym wyrównałem nierówności po piłce. Trochę zabawy było, ta piłka musi być na tyle "cienka", żeby taki kształt można było wyciąć.
  Wszystkie diody były połączone wspólną katodą, a wysterowane są "1" na wyjściu mikrokontrolera. Czerwone, żółte i niebieska - każda na osobnym porcie. Zielone - 2 diody na jeden port. :)
 • #6
  przjurcz
  Poziom 10  
  Założenie miałem takie, że zasilanie jest gotowe z zewnątrz 5V - nie projektowałem żadnego stabilizatora w gwieździe ze względu na miejsce, które było mocno ograniczone. Płytka krzemowa na której są wlutowane diody i mikrokontroler miałą być jaknajcieńsza i jaknajmniejsza, żeby nie było jej widać poza 'obudową przednią' gwiazdy. A więc ja moją gwiazdkę zasilam z zasilacza z demobilu, w którego wnętrze wsadziłem stabilizator LM7805. Bardziej mobilym byłoby zastosowanie np baterii 9V z zastosowanym tym samym stabilizatorem, próbowałem też podłączać układ na baterii od starego telefonu - efekt też był ok.
 • #7
  andygf
  Poziom 9  
  jak byłbym jak najbardziej zainteresowany mimo iż już po świętach . Jeśli możesz podeślij mi materiały , pozdrawiam