Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stuxnet przyczyną uszkodzenia 1000 wirówek?

Mateusz120986 28 Gru 2010 13:21 3044 11
 • Stuxnet przyczyną uszkodzenia 1000 wirówek?Około rok temu, doszło do uszkodzenia 1000 wirówek, służących wzbogacaniu uranu, w Irańskiej placówce w Natanz. Badacze doszli do wniosku, że za wszystkim stoi wirus komputerowy Stuxnet, który zmieniał prędkość obrotową wirówek. Podczas normalnej pracy systemu, każda z nich pracuje z ustaloną prędkością obrotową 1007 obr/s, która nie powoduje uszkodzeń. Komputer zainfekowany wirusem wymuszał zmianę prędkości obrotowej do 1064 obr/s, co powodowało wzrost drgań, pęknięcia i uszkodzenie silników. Niewielka zmiana prędkości nie była łatwa do zauważenia, ale wystarczyłaby spowodować uszkodzenie napędu.

  Ali Akbar Salehi, ówczesny szef organizacji pracującą nad energią atomową i niedawno mianowany minister spraw zagranicznych powiedział, że „Ponad rok temu, zachód wysłał wirusa na naszą stronę internetową”. Irańczycy sądzą, że wirus był stworzony w celu utrudnienia prac nad wzbogacaniem uranu.

  Źródło: http://www.jpost.com/Defense/Article.aspx?id=200843

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  Mateusz120986
  Poziom 22  
  Offline 
  sprzedam programator AVR + PIC, USBasp i Brenner 8 http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1812499&highlight=
  Specjalizuje się w: automatyka, mikrokontrolery
  Mateusz120986 napisał 649 postów o ocenie 24, pomógł 5 razy. Mieszka w mieście Gdynia. Jest z nami od 2004 roku.
 • #2
  john_crichton
  Poziom 9  
  ... mi tez pralka jakby szybciej kręciła ostatnio.. muszę odłączać na noc od prądu..
 • #3
  piotr_45ta7
  Poziom 16  
  Jeżeli to było sterowane przez komputer , i tego nie zauważyli i nikt nie miał kontroli , to znaczy w etapie konstrukcji i dokumentacji technicznej takowej powinni zajrzeć i był taki błąd dopuszczony , ile takie wirówki wytrzymają .
  Ktoś popełnił babola i zgania to na wirus by nie beknąć , zamiast odrazy do dokumentacji technicznej zajrzeć .
 • #4
  cranky
  Poziom 26  
  piotr_45ta7 napisał:
  Jeżeli to było sterowane przez komputer , i tego nie zauważyli i nikt nie miał kontroli , to znaczy w etapie konstrukcji i dokumentacji technicznej takowej powinni zajrzeć i był taki błąd dopuszczony , ile takie wirówki wytrzymają .
  Ktoś popełnił babola i zgania to na wirus by nie beknąć , zamiast odrazy do dokumentacji technicznej zajrzeć .

  Oj, znawco. Zainfekowana S7 podaje do komputera inne wartości od rzeczywistych. A niewielka odchyłka miedzy wskazaniami tachometru ręcznego a komputerem jest pomijana przez obsługę.
 • #5
  quniq
  Poziom 21  
  Hola. Kto mądry podłącza takie komputery do internetu?
 • #6
  pawlik
  Poziom 12  
  Ale co to za obroty? 1,coś tam na sekundę to 60,coś tam na minutę. Jeżeli to miało wpływ na drgania, to urządzenie muszą być okropnie nie centryczne.
 • #7
  wujcio24
  Poziom 13  
  Pisali tutaj o tym wcześniej z tego co sobie kojarzę i ten wirus rozprzestrzeniał się przez pamięci przenośne a zainfekowane komputery nie miały łączności z internetem.
 • #9
  Maticool
  Poziom 20  
  pawlik napisał:
  Ale co to za obroty? 1,coś tam na sekundę to 60,coś tam na minutę.


  W angielskim przecinkiem oddziela się trzycyfrowe grupy w liczbie, więc 1,007 oznacza 1007 oraz analogicznie 1,064 - > 1064. Warto by to poprawić w newsie.
  Druga sprawa czy "cycles per second" musi koniecznie oznaczać obroty na sekunde? Może to częstotliwość zasilania, a ostatecznie nie wiemy jaki to był rodzaj silników.

  W każdym bądź razie, ciężko jest sobie wyobrazić urządzenie które nie wytrzymuje odchyłu o kilka procent od wartości znamionowej. No chyba że rezonans jak Kolega wyżej napisał.
  Tak czy siak, kolejna pożywka dla miłośników teorii spiskowych :D
 • #10
  Urgon
  Poziom 36  
  AVE...

  Wirówka separacyjna kręci się z prędkością właśnie około tysiąca obrotów na sekundę - oddziela przecież dwa izotopy, gdzie różnica masy między nimi wynosi 1-2 masy neutronów. Całość jest bardzo skomplikowaną konstrukcją zawierającą wiele precyzyjnie regulowanych łożysk magnetycznych. Jest niewielki zakres możliwych prędkości. Przekroczysz maksymalną i całość się rozsypuje. Jak silnik Diesla z regulatorem obrotów, który przestaje je regulować. Po prostu po przekroczeniu pewnej prędkości obrotowej mechanika się poddaje...
 • #11
  kris_007
  Poziom 10  
  Może bardziej o to chodzi:

  bo jak piszą prędkość od 50000 obr./min. do70000 obr/min

  cyt:

  "
  Jednym z ważniejszych - a zarazem trudniejszych do wykonania - systemów technicznych zakładu wzbogacania opartego na wirówkach, jest system zasilania energią elektryczną. Problem polega na tym, że prąd zmienny pobierany z sieci o częstotliwości 50 Hz, lub 60 Hz trzeba zamienić na prąd o częstotliwości znacznie większej, zazwyczaj o wartości 600 Hz, gdyż obroty silnika napędzającego wirnik wirówki są proporcjonalne do częstotliwości prądu. Przetwornica częstotliwości musi spełniać wysokie wymagania odnośnie do niskiej zawartości harmonicznych i precyzyjnej regulacji częstotliwości. "
 • #12
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto