Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Marshall Valvestate 40V Model 8040 - pytanie co do lampy

28 Gru 2010 18:16 4104 10
  • Poziom 15  
    Witam.

Dostałem do przeglądu combo gitarowe marshalla 8040 jak w tytule. Sprzęt po wyczyszczeniu potencjometrów jest ogólnie sprawny z jednym mankamentem. Mianowicie co jakiś nieokreślony czas (kilka sekund - kilkanaście minut) sygnał wyjściowy tak jakby przysiada. Jest to dosyć płynne (ale za kazdym razem inne) przejscie do niższego poziomu głośności. Tak na ucho do 10-20% sygnału właściwego. trwa to od ułamka sekundy do kilku sekund. Po pcb nie widać żadnych uszkodzeń, wszystko wygląda praktycznie jak nowe (bardzo dobre wykonanie). W przedwzmacniaczu jest lampa 12AX7 philipsa. prawdopodobnie była wymieniana już kiedyś, bo widziałem oryginalne lampy marshalla wiec pewnie wsadzali oryginalnie swoje do swojego sprzetu. Powiem szczerze, że moje pojęcie na temat lamp elektronowych jest bardzo nikłe więc moje pytanie jest takie - czy te objawy mogą być z powodu lampy? Z tego co poczytałem to lampy w przedwzmacniaczach są zasilane małym napięciem i bardzo mało się zużywają, ale innej przyczyny nie widzę. W załączniku schemat. Nie bardzo wiedziałem w którym dziale to umieścić, ale że problem prawdopodobnie dotyczy lampy to dałem tu.
  • PCBway
  • Admin Grupy Retro
    Cytat:
    Z tego co poczytałem to lampy w przedwzmacniaczach są zasilane małym napięciem i bardzo mało się zużywają

Wiesz, czym różni się napięcie od prądu? Jest to dość zasadnicza różnica :roll:

1) Czy w czasie tego "przysiadania" sygnału wyjściowego ulega on zniekształceniom?
    2) Podaj sygnał z gitary na wejście wzmacniacza i pukaj w różne miejsca płyty trzonkiem szczoteczki do zębów lub plastikowego widelca.

Jeśli pukając nie da się wywołać przyciszenia, to przejdziemy do pomiarów napięć.
  • PCBway
  • Poziom 15  
    Wiem czym się różni napięcie od prądu. Powtórzyłem tylko to co przeczytałem gdzieś w internecie. Bardziej miałem na myśli moc - tu lampa tylko przetwarza sygnał, nie jest wzmacniaczem mocy.

Co do zniekształceń to nie. Sygnał po prostu cichnie momentami.
    Nie mam gitary elektrycznej. Podawałem sygnał z komputera. Gość od którego dostałem ten sprzęt do naprawy mówił, że właśnie takie same objawy są przy graniu na gitarze wiec tu bez różnicy (mam dużo muzyki w której jest sporo gitary, więc efekt zbliżony). Z tego co patrzyłem to sygnałem z komputera można bez żadnego problemu wysterować całość (a nawet sygnał z komputera jest za wysoki bo czułość wejścia (gain) ustawiałem prawie na minimum). Co do pukania do pcb to pobawię się tym prawdopodobnie jutro bo dziś mam jeszcze jedną robotę do wykonania i nie mam czasu.

Proszę poprawić pisownię [Futrzaczek] Teraz jest dobrze?
  • Admin Grupy Retro
    Cytat:
    wiem czym się różni napięcie od prądu. powtórzyłem tylko to co przeczytałem gdzieś w internecie.

Czyli powtarzasz bez zrozumienia istoty zagadnienia. Pokaż źródło (może być na PW) takich dziwactw.
    Cytat:
    ale gość od którego dostałem ten sprzęt do naprawy

:roll:
    Cytat:
    a nawet sygnał z kompa jest za wysoki bo czułość wejścia (gain) ustawiałem prawie na minimum

Sygnałem z komputera bez żadnych problemów przesterujesz ten wzmacniacz. Czułość wejścia to kilkanaście miliwoltów, podczas gdy z karty dźwiękowej wychodzi około wolta. Upewnij się, czy nie jest to wina potencjometru wzmocnienia pracującego prawie na zwarciu z masą.
  • Poziom 15  
    Futrzaczek napisał:
    Pokaż źródło (może być na PW) takich dziwactw.

http://www.fixya.com/support/t461135-marshall_valvestate_8040_change_valve

Cytat:
    :roll:

To małe miasto i nie ma tu za wiele osób, które naprawiają sprzęt elektroniczny. Gość mnie zna bo już robiłem mu kilka rzeczy więc dał mi też to. Z lampami nie miałem za wiele do czynienia więc pytam się tu. Coś w tym złego?

Cytat:

Upewnij się, czy nie jest to wina potencjometru wzmocnienia pracującego prawie na zwarciu z masą.

Rozumiem, że podając mniejszy sygnał na wejście. Zaraz to zrobię.
  • Poziom 15  
    Robię teraz coś innego, ale przy okazji załączyłem tego marshalla żeby się zagrzał trochę i mam parę obserwacji:

- w momencie kiedy sygnał jest zmniejszony ("przysiadł") stuknięcie w obudowę powoduje powrót do poprawnej pracy
    -potencjometr na 99% nie jest winien, bo trafił się moment gdzie sygnał przysiadł na kilkanaście sekund i wtedy potencjometrem można było normalnie regulować ten pomniejszony sygnał jak gdyby nigdy nic.

Także na moje oko to albo zimny lut albo jakis zgrzew w lampie puścił i w miarę nagrzewania przerywa tor sygnału, potem kiedy sygnał "siedzi" chłodzi się i wraca do działania. nie mam dzisiaj u siebie narzędzi żeby się więcej pobawić i moze jutro jak będę miał to ostatecznie sie okaze co jest winne.

a co do lampy to poprawka - model jest 12AT7WC JAN-Philips
  • Poziom 25  
    AT7 ?

Ha, mamy winowajcę :). To bardzo dobra lampa, naprawdę, ale... nie do tego układu :). To odpowiednik ECC81 a tu potrzeba ECC83.
    Więc tak czy siak - lampa jest do wymiany. Futrzaczek się zgodzi z tym, że taka zamiana może namieszać (?).
  • Admin Grupy Retro
    Cytat:
    a co do lampy to poprawka - model jest 12AT7WC JAN-Philips

Zgadzam się z sabringerem - powinna tu siedzieć ECC83/12AX7. Lecz nawet taka podmiana powinna przynieść co najwyżej stałe, nieregulowalne obniżenie poziomu sygnału.
    Cytat:
    - w momencie kiedy sygnał jest zmniejszony ("przysiadł") stuknięcie w obudowę powoduje powrót do poprawnej pracy

Stawiam dolary przeciw zeschłym liściom, że to coś na kształt zimnego lutu. Będziesz miał trochę zabawy na mroźny wieczór :)
    Cytat:
    jakis zgrzew w lampie puścił i w miarę nagrzewania przerywa tor sygnału, potem kiedy sygnał "siedzi" chłodzi się i wraca do działania.

Coś Ty się tak tej biednej lampy uczepił ;)
    Cytat:
    Tzn jaka firma, za ile?

Sprawna. To wystarczy. Resztą się nie sugeruj. Najlepiej stare RFT.