Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeliczanie panela słonecznego kilka metod???

El_kuzyn 28 Gru 2010 18:59 2925 0
    El_kuzyn
    Poziom 8  
    Witam.
    1.Chciałbym się dowiedzieć jaka metoda liczenia panela słonecznego jest najbardziej wiarygodna?
    2. Jak można oszacować w którym momencie rozłączy regulator (przy ilu Ah)?
    Obliczenia przykładowe i dane ?
    -akumulator 12V 100Ah
    -panel słoneczny 130 W (daje przy dniach słonecznych około 8A- prąd ładowania)

Jeśli chodzi o akumulator to np 100Ah/przez amperaż urządzenia=na ile godzin starczy bez słońca - i tu już mi nie pasuje to przeliczenie bo nie wiem ile jeszcze regulator zostawi w akumulatorze Ah??? skoro odcina go przy spadku np:poniżej 11,5V.

Jeśli chodzi o panel słoneczny to tez liczony jest na kilka sposobów co mnie irytuje. np:
    12W * 10h = 120Wh później 120Wh/12V=10Ah jeżeli chcemy duży zapas energii w akumulatorze mnożymy wynik razy 3 i tym sposobem otrzymujemy 30Ah. Dzwoniłem kiedyś do pana od paneli słonecznych i powiedział mi, że bateria w okresie wiosenno - latnim oddaje od 3 do 5 krotność swojej mocy więc liczą to w bardzo prosty sposób np: panel 130W * np:tą całą krotność 4,5=585Wh i dzielę tą wartość przez waty (np: LED 12W)= 48,75h i to wyszedł czas działania latem. Natomiast gdy jest zima (w warunkach pochmurnych) panel ma 80% sprawności i 130W ma 104W przy jednokrotności. np: 104Wh/12W=8,6h.
    Podaje link tej strony i ich wyliczeń - które się sprawdzają podobno do 10%
    http://www.modernhome.pl/product-pol-2353-Zestaw-bateria-sloneczna-130W-regulator-12A.html.
    A mi żadne wyliczenia nie odzwierciedlają tego co mam w rzeczywistości. Ps. Oni podają tam krotność 4,9 dokładnie - możecie sobie to łatwo przeliczyć.
    Mam jeszcze parę opcji liczenia ale żadna nie spełnia choć tych 10% dokładności. Proszę o dobre rady i sposoby liczenia. Pozdrawiam.
  • Fabryka prądu