Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moduł IPM IGBT np pm200dsa060 - przyczyny uszkodzenia.

28 Gru 2010 19:42 2702 12
  • Poziom 25  
    Witam elektrodowiczów.

Mam pytanie odnoście modułów mocy IGBT (IPM). Chodzi mi o to, dlaczego takie moduły się "palą"? Z PDFów wynika, że mają zabezpieczenia przeciwzwarciowe i przetężeniowe, oraz układy mierzące napięcie przewodzenia tranzystora ( żeby IGBTek nie wszedł w stan przewodności liniowej). Czy ja coś źle rozumiem, czy jest coś, o czym jeszcze nie wiem ;).
    Dyskusje rozważmy na przykładzie pm200dsa060.

Pozdrawiam Przemek
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Witam

Sam moduł nie ma żadnego zabezpieczenia - jeżeli się "palą" w fabrycznym układzie
    to jest coś uszkodzone, prawdopodobnie jeden z driverów. Jeżeli palą się w konstrukcji prototypowej, to został zrobiony pewnie jakiś błąd na sterowaniu lub na zabezpieczeniu modułu. Napisz, co to za układ, jakiś schemat może i wtedy będzie można coś powiedzieć konkretnie gdzie może być problem. Pozdrawiam L
  • Poziom 25  
    IGBT paliły się w układzie przetwornicy półmostkowej o mocy 10kW, tzn przetwornica chodziła po naprawie ale nie za długo (10h) po czym zwarcie było na tranzystorze, był to układ fabryczny nic amatorskiego. Prawdopodobną przyczyną były przepięcia bo tranzystory były na 1200V a na szynie DC 700V (tak wiem ze w pierwszym pisze o innym tranzystorze a ten co odlatywał to pm100dsa120) zastanawiam mnie dlaczego kiedyś ten układ działał na tych IGBT i nagle przestał? drugą sprawą czy moje tranzystory były oryginalne...
  • Poziom 18  
    Jeżeli przetwornica chodziła 10godz to można podejrzewać że wszystko było prawie OK. Jeśli chodzi o przepięcia, to bzdura - takie rzeczy zostały przewidziane w projekcie i odfiltrowane. Powstaje pytanie - ile ma lat ta przetwornica, jakie są tam drivery, czy kondensatory zasilające drivery są w dobrym stanie, czy były wymienione podczas naprawy.
    Do dobrych obyczajów należy wymiana WSZYSTKICH kondensatorów jeżeli urządzenie ma >8 lat. A jeżeli ma mniej to wykonać pomiar ESR który da jakąś informację na temat ich stanu.
    Bez schematu w dalszym ciągu trudno coś mówić na temat przyczyny ponownego uszkodzenia, ale jeżeli przetwornica chodziła godzinami, to ja bym podejrzewał
    jakąś chwilową niestabilność w układzie która mogła być związana z niewłaściwym zasilaniem (np zaszumionym) a to z kolei mogły spowodować kondensatory, chociaż inne elementy też nie są wieczne i mogły się uszkodzić Pozdrawiam L
  • Poziom 27  
    Kolego leszku_w, podejrzenie przepięć o uszkadzanie tranzystorów nie jest żadną bzdurą! Może tak pisać, ktoś kto ma małe doświadczenie w tej dziedzinie.
    Trzeba mieć na uwadze, że warystory które zabezpieczają klucze przed przepięciami mogą przyjąć skończoną ilość pełnych udarów [J]. Dla warystorów zawiera się to w przedziale od 10 do 15 . Po takiej ilość udarów producent nie gwarantuje, że warystor zachowa swoje pierwotne parametry.
    Zamiast obcinać impulsy do 1 kV, obcina dla 1,3 kV a to dla IGBT 1200 V jest nie do przyjęcia. Problemy te powszechnie znane są w przetwornicach zasilanych z trakcji kolejowej, tramwajowej, metra gdzie prawa komutacji dają znać o sobie :).
  • Poziom 18  
    ronwald napisał:
    Kolego leszku_w, podejrzenie przepięć o uszkadzanie tranzystorów nie jest żadną bzdurą! Możne tak pisać, ktoś kto ma małe doświadczenie w tej dziedzinie.

Heh......:D Ja mam dosyć małe doświadczenie
    tylko 23 lata praktyki w serwisie: http://www.omega-e.pl/ :D

Powiem tak: jeżeli jakiekolwiek urządzenie po naprawie uszkadza się po kilku minutach czy godzinach, to można oczywiście zwalić winę na zakłócenia, przepięcia,
    winne też mogą być czarownice a nawet Bóg.
    Ale najczęściej jest to błąd serwisanta - czegoś nie sprawdził, czegoś nie zauważył
    albo coś źle zrobił.

Jeżeli urządzenia by się masowo psuły na wskutek zakłóceń, to taki producent by dawno splajtował. Pozdrawiam L.
  • Poziom 25  
    ronwald napisał:

Problemy te powszechnie znane są w przetwornicach zasilanych z trakcji kolejowej, tramwajowej, metra gdzie prawa komutacji dają znać o sobie :).

Właśnie tak była zasilana ta przetwornica, z trakcji i sprawdzana była jak pojazd stał, a uszkodziła się podczas jazdy, (raz w przypadkowym miejscu, raz zaraz po przejeździe pod izolatorem sekcyjnym) i wg mnie tu jak ktoś wspomniał problem był w zaszumieniu spowodowanym ślizgiem odbieraka. Serwis producenta wymienił tranzystory na 1700V i problem przestał istnieć.

kolego ronwald wiesz możne jak zminimalizować wpływ przesuwu odbieraka, oraz jakie zabezpieczenia stosuje się w takich przetwornicach trakcyjnych? (tylko porządne kondensatory filtru DC?) a zimą takie przetwornice jeszcze bardziej narażone są na takie "niepełne" napięcie ze względu na oblodzenie trakcji.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Oprócz filtru wejściowego stosuje się układ wykrywania niskiego napięcia oraz wysokiego napięcia (przepięć) zasilania przetwornicy. Działanie układu polega na blokowaniu wysterowania kluczy (IGBT) i powrotne ich załączanie po upływie np. 1s.
  • Poziom 25  
    Czy w roli wykrywania napięć wystarczy przekładnik LEM ? Jak jest z szybkością działania takiego układu? Czy napięcie mierzy się bezpośrednio na wejściu czy za dławikiem filtru sieciowego na kondensatorach filtru...
    Możesz kolego powiedzieć coś jeszcze na temat takich przetwornic trakcyjnych bo interesuje mnie taka tematyka. np jakie częstotliwości się stosuje (podejrzewam ze dość niskie bo słychać;)pisk )

Szczęśliwego nowego roku :) mniej spalonych tranzystorów życzę :)
  • Poziom 25  
    Widziałem też takie przetworniki napięciowe, działają chyba na tej samej zasadzie to prądowe tylko ze mają wewnętrzny dokładny rezystor na którym odkłada się napięcie i przepływ prądu jest proporcjonalny do napięcia. Mogę się mylić ale chyba tak jest...
  • Poziom 27  
    Przetworniki LEM-a nie tylko są do pomiaru prądu ale również do pomiaru napięcia, dla przykładu LV100 ( zakres napięć wejściowych 100 ÷ 2500V, separacja, wyjście prądowe).
    Do wykrywania zbyt niskiego napięcia czy też przepięć występujących na wejściu przetwornicy zasilanej z trakcji, wystarczą rezystory, diody oraz transoptor :).
  • Poziom 25  
    A z Tym modułem IPM pm100dsa120 to jak jest? W PDF pisze
    Protection Logic
    – Short Circuit
    – Over Current
    – Over Temperature
    – Under Voltage

To ja źle rozumuję angielski, czy ten moduł sam się zabezpiecza?