Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podgrzewacz przepływowy - migotanie światła...

28 Gru 2010 20:39 3046 2
 • Poziom 9  
  Witam.
  Zamontowałem teściom przepływowy podgrzewacz wody firmy Clage, (DEX ELECTRONIC MPSŸ 400 V 3~, 18..27 kW) z nastawianą temperaturą wody (grzeje impulsowo), pojawił się problem: migające światło w całym gospodarstwie, również słyszalne "szarpanie" małych silników elektrycznych podczas pracy podgrzewacza (wieś-gospodarstwo rolne), wcześniej kupę lat używali podgrzewacza Siemens (skończył się jednak) 24KW, światło przygasało, ale nie było to tak upierdliwe jak to migotanie. Pytanie do doświadczonych forumowiczów: zastosowanie kondensatorów spowoduje zmniejszenie lub ustanie migotania? Jeśli tak to jaka pojemność tych kondensatorów. Podgrzewacz ustawiony jest obecnie na 24KW (może zmniejszyć mu doraźnie moc?) Przewody miedziane, wyglądają na 6 kwadrat do rozdzielni i 4 kwadrat do podgrzewacza, pomiarów ani odwiedzin przy transformatorze jeszcze nie dokonałem. Proszę o pomoc, z góry dziękuję.
 • Poziom 25  
  Kondensatory to w bajki włożyć.
  Ocena jedynie przez pomiar pętli zwarcia lub rzut oka fachowca..
  Migotanie światła to spadki napięcia w instalacji w chwilach pracy podgrzewacza?
 • Moderator - Elektryka
  1. Sprawdź gdzie występuje spadek napięcia - w instalacji odbiorczej czy w sieci zasilającej (u sąsiadów zasilanych z tej samej linii też "miga"?)
  2. Sprawdź jaka jest moc przyłączeniowa i jakie zabezpieczenie przedlicznikowe. Może być tak, że moc jest przekraczana ale ze względu na krótkotrwały (impusowy) charakter zabezpieczenie nie reaguje.
  Jeśli upewnisz się że w/w punkty spełnione są na twoja korzyść możesz próbować interwencji w energetyce. Znam przypadki gdy klient używał urządzenia o udarowym poborze i "światło migało" na całym obwodzie z trafo. ZE, chcąc nie chcąc, doprowadził do niego oddzielny obwód i wymienił transformator na większy, a w innym przypadku, ze względu na odległość postawiono nową stację.
  Ale najpierw sprawdź dokładnie swoją (teściów) instalację - pomiar IPZ do granicy własności niezbędny.