Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącza zabezpieczenie przy 1500W

28 Gru 2010 21:22 3784 17
 • Poziom 18  
  Mam problem, ktory chcialbym zrozumiec. Wynajmuje garaz, gdy podlaczam do gniazdka odkurzarz 1500W, wysadza mi korki garaz+klatka schodowa. Gdy podlaczam suszarke (ok. max 1000W), prostownik wszystko dziala. Sprawdzalalem, na 3 gniazdkach i jest to samo. co moze byc przyczyna wysadzania korkow?

  Na tym forum obowiązują zasady poprawnej pisowni właściwe dla języka polskiego. Znaki przestankowe stawia się bezpośrednio po wyrazie, potem spacja. Zdanie zaczyna się wielką literą. Znaki diakrytyczne /ogonki/ są integralną częścią naszego języka- popraw ten post!
  [Akrzy]
 • Moderator - Elektryka
  Podejrzewam, że "automat" 6A wstawiony nie ze względu na parametry instalacji, ale ograniczenie poboru ze wspólnego licznika rozliczanego "fifty-fifty".
  Więc albo odkurzacz zasilany z akumulatora albo myjnia świadcząca usługę czyszczenia wnętrz :D
  Poza tym odkurzacz przy rozruchu przez ułamek sekundy bierze dużo więcej niż znamionowe 1500W.
 • Poziom 16  
  Skoro sprawdzałeś na 3 gniazdkach i cały czas wybija to może z odkurzaczem jest coś nie tak? Chyba że poza garażem używasz go w domu i wszystko jest ok.
 • Poziom 26  
  rtom napisał:
  gdy podlaczam do gniazdka odkurzarz 1500W, wysadza mi korki garaz+klatka schodowa. Gdy podlaczam suszarke (ok. max 1000W), prostownik wszystko dziala.

  Przyczyny są 2:
  1 1500 W to półtora raza więcej niż 1000 W (prostownik to może być mniej niż 50W), to półtora raza większy prąd płynący przez bezpieczniki i przewody. Nie radzę wymieniać bezpieczników na "mocniejsze" jeśli nie wiesz na ile zaprojektowano instalację.
  2 Silnik odkurzacza w momencie startu pobiera prąd siedmiokrotnie większy niz w trakcie pracy. Szybkość z jaka reagują bezpieczniki - ich charakterystyka ("B", "C" ...)- może być niewłaściwa. Wezwij elektryka, niech obejrzy i oceni.
 • Moderator
  cranky napisał:

  2 Silnik odkurzacza w momencie startu pobiera prąd siedmiokrotnie większy niz w trakcie pracy.


  To nie jest silnik klatkowy, więc te 7 razy to trochę za dużo.
 • Poziom 21  
  No to jeżeli bezpieczniki to B6A to nie ma mocnych żeby nie wyrzucało przy uruchamianiu odkurzacza. Do poprawnej pracy odkurzacza wymagane jest min B10A, a najlepiej B16A.
  Co do wyrzynarki i piły do kafelek to mają one sporo mniejszą moc i prąd rozruchowy od odkurzacza (wyrzynarki mają ok. 400W).

  Pozdrawiam
 • Poziom 26  
  retrofood napisał:
  cranky napisał:

  2 Silnik odkurzacza w momencie startu pobiera prąd siedmiokrotnie większy niz w trakcie pracy.


  To nie jest silnik klatkowy, więc te 7 razy to trochę za dużo.

  Taką wartość podał mi facet z serwisu, były pracownik Zelmera. Nie sprawdzałem do dziś.
  Dziś zmierzyłem swojego Meteora 2 (max 1400W, nom 1200W) i wychodzi ok 4,5 A na pracy i do 5,7 na rozruchu, czyli faktycznie krotność 1,5x dla nowych łożysk i sterowania tyrystorowego.
  Może facet miał na myśli jakieś złomy z zatartymi łozyskami albo centralny z silnikiem klatkowym? Nie wiem ale zdecydowanie masz rację.

  BTW na sam taki odkurzacz B6 by jednak spokojnie wystarczyło.
 • Poziom 42  
  Witam!

  Po co ta dyskusja.
  Sześcioamperowe zabezpieczenie obwodu gniazd nie było spotykane nawet w filmach Bareji.
  Obwody gniazd ogólnych należy wykonywać przewodem 2.5mm2 i zabezpieczać wyłącznikem nadmiarowym B16.
  Każde odstępstwo jest błędem w sztuce a koledzy za chwilę udowodnią, że zabezpieczenie jest ok a winien nieuświadomiony autor wątku chcący uruchomić normalny odkurzacz.
 • Poziom 35  
  Koledzy, zauważcie, że garaż jest wynajęty. Zatem wynajmujący, chcąc ograniczyć ilość używanego prądu, lub znając nie najlepszą jakość instalacji w garażu, mógł założyć bezpieczniki 6A, gdyż dla przeciętnego garażu (oświetlenie, mała wiertarka, inne amatorskie elektronarzędzie, prostownik do ładowania akumulatora etc) powinno to wystarczyć. Jakie ograniczenie prądowe daje wynajmujący, takie najemca musi przyjąć i basta.
 • Poziom 23  
  Przyczyna, zbyt duży pobór prądu.
  Skutek, wyłączenie zabezpieczenia, czy jak to ująłeś"wysadza mi korki"
  Rada, używać odkurzacza o mniejszej mocy, nie próbuj wymieniać bezpieczników na większe ponieważ nie masz pojęcia z jakiego powodu takie jak są zostały zamontowane.Być może instalacja jest słabej jakości, Jeśli przewody w garażu są ok to nie wiadomo jakie są przewody zasilające i pod co podłączony jest garaż. Zapytaj właściciela i najlepiej wezwać elektryka jeśli potrzebujesz podłączyć urządzenia o większej mocy aby sprawdził czy tak małe bezpieczniki ktoś wstawił na "widzimisie" czy z jakiegoś konkretnego powodu.
 • Poziom 26  
  kkas12 napisał:

  Sześcioamperowe zabezpieczenie obwodu gniazd nie było spotykane nawet w filmach Bareji.

  Ja mam zabezpieczenia automatyczne 8A (tak, istnieją takie). Kolega zamontował bezpiecznik automatyczny do gniazd 2A - w piwnicy.
  Wiele osób montuje takie małe zabezpieczenia, żeby nikt nie ogrzewał garaży farelką itd.
 • Poziom 42  
  Witam!

  Są też np D 0,3A.
  Ale to nie jest powodem by je montować w obwodach gniazd które można obciązyć prądem szestastu amper.
  Do tego samego gniazda może kolega włączyć i ładowarkę teletonu i wspomniany odkurzacz. I nie ma to prawa spowodować zadziałania wyłacznika nadmiarowego w funkcjonalnej instalacji.
  To są dzisiejsze standardy.

  A jeżeli kogoś serce boli, że najemca zużyje za dużo prądu (co to znaczy za dużo), to na przełomie pierwszej i drugiej dekady dwudziestego pierwszego wieku nie ma żadnego problemu z zamontowaniem licznika.
  Nie dajmy się zwariować monopolistom i dyktatorom którym się wydaje, że mają prawo decydować o tym jakimi sprzętami możemy się posługiwać. Ich podejście nie ma nic wspólnego z prawidłowo wykonaną instalacją.

  Wynajmując jakikolwiek lokal wyposażony w instalację elektryczną najemca ma prawo w pełni z niej korzystać.
 • Moderator
  kkas12 napisał:

  Wynajmując jakikolwiek lokal wyposażony w instalację elektryczną najemca ma prawo w pełni z niej korzystać.


  To jest już kwestia umowy cywilno - prawnej i to zagadnienie proszę pominąć w rozważaniach.
 • Poziom 42  
  Witam!

  Zostawmy na razie prawo w spokoju.
  Równie dobrze można wykonać obwody gniazdowe przewodem 1mm2 i również zabezpieczyć je wyłacznikem nadmiarowoprądowym 6A. Tylko, że nie będzie to miało nic wspólnego z dobrze wykonaną robotą a co za tym idzie również z funkcjonalnością tej instalacji.
  I jeżeli teraz możemy prawo dostosować do spapranej roboty (bo musimy) to jest to prawo kulawe.
  Nawet wtedy gdy nie zdajemy sobie z tego sprawy.
 • Moderator - Elektryka
  kkas12 napisał:

  Równie dobrze można wykonać obwody gniazdowe przewodem 1mm2 i również zabezpieczyć je wyłacznikem nadmiarowoprądowym 6A. Tylko, że nie będzie to miało nic wspólnego z dobrze wykonaną robotą a co za tym idzie również z funkcjonalnością tej instalacji.

  Niestety w tym sęk, że wspólne instalacje garażowo-piwnicowo-schodowe z założenia mają funkcjonalność ograniczoną do minimum - główne ich zadanie to oświetlenie jednym punktem na piwnicę/garaż i kilka na klatkę schodową.
  Ale zdarzają się tacy, którzy tego nie rozumieją i właczają sobie w garażu grzejnik żeby autko nie marzło, a to spawarkę, a to coś jeszcze np. odkurzacz 1,5kW jak autor tematu. I robią to z premedytacją wiedząc, że koszty energii pokryją wszyscy lokatorzy.
  Antidotum na to są podliczniki, jednak tu jest też multum problemów - a to niemozliwość odczytu w jednym czasie, a to znajdzie się jakiś cwaniak i podepnie się na lewo... Znam takie instalacje opomiarowane podlicznikami, ale żadnej żeby bilans się zgadzał.
  Najlepsze rezultaty są właśnie w zastosowaniu zabezpieczenia o irracjonalnie małym amperażu, uniemożliwienie dostępu i poinformowanie wszystkich użytkowników, że mogą jedynie włączyć żarówkę - jak ktoś włączy coś więcej to zabezpieczenie wyłączy a administrator załączy je np. za tydzień. Warto też tą kwestię ująć w umowie najmu.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Brak zainteresowania "rozjechanym" wątkiem ze strony autora oraz fakt, że
  autor ma w nosie mój wpis w pierwszym poście wątek zamykam.