Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprzęgło, widełki, docisk sprzęgła w Daewoo Matiz

28 Gru 2010 21:47 7582 10
  • Poziom 13  
    Witam.
    Zwracam się z ogromną prośbą o udzielenie porady: czy docisk sprzęgła jak na zdjęciu założyć do Matiza, czy lepiej nie ryzykować?
    Całe kompletne sprzęgło było wymieniane pod koniec sierpnia br (założone Valeo). Teraz po niecałych 4 miesiącach pękły widełki wysprzęglika (rys. po lewej). W wyniku nierównomiernego dociskania przez łożysko, ujemnym efektem zostało lekko odchylone słoneczko w docisku, jak na zdjęciu po prawej. Sprężyny w docisku mają odchylenia ok.1,5 mm względem siebie.
    (objawy przed rozebraniem były takie:gdy samochód stał jakiś czas to przez około 10 km jazdy z dość częstej zmianie biegów - sprzęgło wysprzęglało poprawnie, natomiast później coraz słabiej aż do całkowitego braku wysprzęglenia. I jak samochód postał parę godzin to znów przez krótki odcinek drogi wysprzęglało poprawnie).
    Dzięki wszystkim, pozdrawiam i czekam na jakieś wskazówki.
    Sprzęgło, widełki, docisk sprzęgła w Daewoo Matiz Sprzęgło, widełki, docisk sprzęgła w Daewoo Matiz
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 13  
    170 zł a może i taniej za nowy komplet więc po co się szczypać ?
  • Poziom 13  
    esprimo napisał:
    170 zł a może i taniej za nowy komplet więc po co się szczypać ?

Całe sprzęgło było wymienione 4 miesiące temu i przejechane na nim około 1500-2000km i dlatego chcę się dowiedzieć jakie są szanse na prawidłowe działanie tego docisku, bo tarcza wygląda prawie jak nowa. Łożysko to z urzędu wymienię.
  • Poziom 11  
    a szczegol tkwi w skrzyni w aluminiowym prowadzeniu na pewno jest uszkodzone wiec prosze obejrzec calosc te widelki pekly od czegos na pewno nie od docisku ale od prowadnika skrzyni rozwiazanie to przetoczenie prowadnika i wlozenie metalowej tuleji :) chyba ze znow za 4 miechy chcesz szarpac skrzynie pozdrawiam:)
  • Poziom 13  
    marcinw2105: możesz coś więcej napisać o tym prowadniku skrzyni? Która to jest część?
  • Poziom 11  
    tak to ta czesc po ktorej chodzi lozysko wyciskowe na niej lubi sie ono klinowac i dla tego z czasem sprzeglo chodzi ciezko i dla tego niszczy docisk i lozysko. popatrz czy na tej tuleji nie ma wyzlobien i wytarc wiesz daewoo troche to kiepsko wymyslili poniewaz ta prowadnica jest odlana z cala sktzynia a nie tak jak w wiekszosci pojazdow jest czescia wymienna tylko dobry tokarz cie ratuje lub wymiana skrzyni ale wiesz jak to jest mozesz trafic na gorsza papierek i pilnik odpada bo tam musisz uzupelnic braki materialu a nie jeszcze go zbierac poniewaz pozniej lozysko bedzie sie klimowac obejrzyj dokladnie zweryfikuj i do dziela :)
  • Poziom 13  
    Masz w 100% rację z tym co wyżej opisałeś. Pedał sprzęgła wciskał się ciężko, nawet po wymianie sprzęgła na nowe.
    Dobry tokarz jest, ale powiedz mi tylko: jak tą prowadnicę, po której ślizga się łożysko podmienić na ten wytoczony kawałek tulei, skoro to jest fragment obudowy skrzyni? Czy odciąć kawałek (ewentualnie jaki długi) i jak zamocować - scalić dotoczony element? Masz jakiś sposób przetestowany na to?
  • Poziom 11  
    nie nie nic w tym stylu nic nie ocinac nic takiego wiesz ja to zrobilem tak zawiozlem skrzynie do warsztatu ktory ma park maszynowy i jwst tam sprytny gosiu ktory napawal to migomatem czyli uzupelnil wytarty material pozniej go obrobil nawet nie wiem jak bo mnie nie bylo tam to tez tajemnica ale mowil ze to marne rozwiazanie i najlepiej byloby wstawic tuleje mosiezna ale do tego musialbym rozebrac korpus skrzyni bo w calosci nie da rady zamontowac skrzyni do tokarni bo nie wysrodkowal by prowadzenia zreszta ja tylko zawiozlem skrzynie i zrobili cco trzeba klijent chwali do dzis i nie ma rroblemu wiec nie draze tego tematu a co do twojego przypadku moze pogadasz z tokarzem jak to wy ugryziecie
  • Poziom 31  
    może autem jeździ kobieta? częste trzymanie nogi na pedale sprzęgła może powodować podobne uszkodzenie widełek /tym bardzie w aucie wykonanym jak Daewoo/, a następnie "przekrzywienie" lub nawet pęknięcie sprężyny centralnej w docisku. powiem że to nawet mniejszy problem niż zdarty do zera pierścień oporowy.
    ps: to nie tyczy się tylko kobiet.
    to prowadzenie też sprawdź
  • Poziom 13  
    Wymieniłem widełki oraz asekuracyjnie dla pewności docisk. Teraz działa jak powinno. Temat zamykam