Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz i kolumny do 1500 zł

Silx 28 Gru 2010 22:40 2992 17
  • #1 28 Gru 2010 22:40
    Silx
    Poziom 8  

Witam. Jestem zielony w tych sprawach wiec proszę o poradę.

Jak widać w temacie wątku poszukuję wzmacniacza i kolumn, sprzęt używany wchodzi jak najbardziej w grę. Budżet to 1000-1500 zł. Pomieszczenie w którym sprzęt miałby grać nie jest duże, 2,5x4,5 metra, czyli około 11 metrów kwadratowych.
    Muzyka która jest preferowana przeze mnie, to przede wszystkim rock i metal, ale nie stronię od rapu, muzyki elektronicznej i instrumentalnej. Tym samym oczekuję od sprzętu, aby zagrał dobrze praktycznie wszystko czyli połączenie precyzji i szczegółowości z dynamiką i muzykalnością.
    Wolę się rozkoszować muzyką, a niżeli wkurzać sąsiadów, więc stawiam na jakość, a nie na głośność i tzw przez niektórych "łupnięcie" w wersji ocenzurowanej ;) Muzykę słucham przede wszystkim z komputera, jak i z cd rodzimej produkcji - CD 042. Mile widziane wejście na gramofon. DIY nie wchodzi w grę - brak umiejętności.

Teraz odnośnie moich pomysłów na temat tego sprzętu. Myślałem nad New Mildton 200 i wzmacniaczem yamaha A-960 mkII.
    Następnym pomysłem był zakup Tannoy M1 (mam nadzieję że dobrze napisałem), ale wątpię by te kolumienki, choć muzykalne, dostarczyły mi bas potrzebny w słuchaniu chociażby rapu.
    Szczególnie zainteresowały mnie New Mildtony 200, gdyż wyczytałem tutaj na forum i nie tylko, że można je ulepszyć. Ale ile w tym prawdy to nie wiem, więc pozwolę sobie zacytować jedną z wypowiedzi i prosiłbym o potwierdzenie tej informacji:

Cytat:
    Witam... Ja osobiście posiadam takie kolumny. Na początku myślałem, że nie da się niczego z nimi zrobić. Odwiedziłem parę stron i okazało się, że można. Dorwałem klej do drewna i posklejałem na nowo obudowę... czyli wszystkie połączenia desek okleiłem nie żałując sobie kleju. zalałem okrągłą zaślepkę z tyłu obudowy (zasilanie kolumny). Wszystkie przewody wymieniłem na 2,5 mm2 linka. Uszczelniłem obręcze głośników. Wysokotonowe wymieniłem na olejowe.

Zacząłem słuchać......... poprawa była zaskakująca, zniknęły trzaski obudowy, dzwięk z głośników był o wiele wyraźniejszy, ale to nie wszystko:

Głośnik niskotonowy nie wytrzymał takiego napięcia (szczelność obudowy rozwaliła gąbkę "resor" membrany) Ze starości gąbka była bardziej delikatna niż papier.

Odstawiłem głośniki niskotonowe do naprawy: wymiana membrany, gąbki, i przy okazji cewki (Mały koszt - 50 zł za 2 głośniki).

W czasie naprawy głośników wykleiłem wnętrze obudowy filcem o grubości 15 mm (tylko boki).

Zlikwidowałem siatki na bass refleksach w ich miejsce zamontowałem gładkie metalowe wyloty (obręcze).

Zamontowałem odnowione niskotonowce i włączyłem muzykę.....

Efekt był imponujący, zupełnie nie te kolumny.
    Bas był o wiele głębszy, nic nie dudniało i nie stukało.
    Przeróbka opłacała się...

Czekam na Wasze propozycje.

0 17
  • #2 02 Sty 2011 23:16
    Silx
    Poziom 8  

Widzę, że nikt nie jest w stanie mi pomóc, więc nieco odświeżam temat. Postanowiłem jeszcze poszukać na allegro i tutaj na elektrodzie:
    zainteresowałem się wzmacniaczem yamahy, model a-1020. Ale czy ten wzmacniacz nie jest za mocny jak na mój pokój ? A może zaproponowalibyście coś z firmy Sony, NAD bądź Denon ?
    Następna sprawa to kolumny. Nadal nie widzę nic lepszego, trójdrożnego od Mildtonów, choć perspektywa kupna Polarisów 200 też jest ciekawa. Wiem, że jest to spowodowane moją niewiedza na temat sprzętu audio i zaznaczam, że interesują mnie raczej kolumny trójdrożne, niekoniecznie Tonsila.
    Kolejna sprawa, jak jest z regeneracją głośników w kolumnach zagranicznych firm. Chodzi mi o to, że sprzęt który chce kupić, ma mi podziałać dłużej niż rok czy dwa. A wiadomo, wszystko może się zdarzyć np zawieszenie górne się posypać. Z tego co widziałem to bardzo łatwo dostać zawieszenie górne jak i inne elementy do głośników rodzimej produkcji i to przyzwoitej jakości (wiadomo o co chodzi: gumowym zamiennikom mówimy nie ;) ). A i nowe głośniki można kupić, jeżeli ktoś nie chce się bawić. Dlatego wypisałem w pierwszym poście New Mildtony.

Czekam z niecierpliwością na wasze propozycje.

0
  • #3 08 Sty 2011 21:35
    Silx
    Poziom 8  

Odświeżam jeszcze raz. Jak się mówi, do trzech razy sztuka, tym bardziej, że powiększam budżet o 500 zł - czyli budżet to w sumie 2000 zł. Ponawiam prośbę o pomoc.

Jak oceniacie taki zestaw - Yamaha A-1020 + Paradigm Monitor 7. Czy może lepiej nie bawić się w monitory i kupić podłogówkę która zejdzie basem niżej ?

0
  • Pomocny post
    #4 08 Sty 2011 21:48
    globus1987
    Poziom 29  

za te pieniądze brał bym takie monitory :
    http://www.audiostereo.pl/monitory-diy-na-seasach-l18rnxp-27tbfcg-sp18r_76582.html

Wzmacniacz może zostać bo to dobra maszyna, większe kolumny ci do tego pokoju nie potrzebne bo to tylko 11 metrów.
    W tej cenie lepszych kolumn możesz być pewien nie znajdziesz.
    Na bas nie będziesz narzekał jest na bardzo dobrym poziomie.
    Sam koszt głośników w tym zestawie jest duży więc na prawdę warto.
    Paradigmy przy tych zestawach wyppadną bardzo blado .

0
  • #5 08 Sty 2011 22:45
    Silx
    Poziom 8  

hmmm... fajne kolumienki. Problem w tym, że za jakiś czas będę chciał się przeprowadzić. A więc potrzebuję sprzęt nie na wymiar, a na wyrost. Jednak taki który zagra pod każdym względem lepiej od mojego starego sprzętu. Poza tym nie słucham muzyki głośno (choć o akustyce tez nie mam dużego pojęcia) więc większe kolumny to chyba nie problem.
    Jednakże co do kolumienek zupełnie nic nie mam, super wykonanie. Następna sprawa (zaznaczam, szukałem, ale nie znalazłem) chodzi mi generalnie o przetworniki zastosowane w tych kolumnach, masz jakieś info na ich temat ? Bardzo ciekawa konstrukcja ;)

Jeżeli miałbym już bawić się w monitorki, to jakieś z renomowanej firmy. Po przeprowadzce spokojnie mógłbym je sprzedać nie tracąc zbytnio na wartości. A z DIY różnie bywa pod tym względem. A przynajmniej takie mam wrażenia.

0
  • #6 09 Sty 2011 13:46
    globus1987
    Poziom 29  

Wiesz co chłopie nie mam słów po prostu przetworniki masz opisane jak byk.
    I temat krok po kroku jak i co było wykonywane ale wiadomo najlepiej wszystko podsunąć pod nos.

seas L18RNX/P Koszt około 300zł sztuka
    Seas 27tbfc/g koszt 150zł sztuka
    SP18R membrana bierna

Znajdź monitory renomowanej firmy tak jak to piszesz na tak dobrych przetwornikach w przedziale do 2000zł to jesteś mistrz.
    Tutaj sam koszt głośników nie licząc membran biernych to 900zł dolicz zwrotnice na świetnych podzespołach, obudów itd.
    Ale jeśli wiesz lepiej życzę powodzenia, zastanawia mnie jedno na tym świecie. Ludzie wolący kupić gówno pod jakąś tam marką powiedzmy Tannoya, monitor audio niż solidne kolumny robione bez żadnych oszczędności na głośnikach i elementach zwrotnicy za które u takiego cudownego producenta trzeba zapłacić minimum 4tyś zł. Te kolumny dadzą i radę nawet w 20m2.
    Szkoda słów na to co piszesz.

Ale jeśli wolisz kup Midltony 200 :D .

0
  • #7 09 Sty 2011 18:53
    Silx
    Poziom 8  

Ja też po prostu nie mam słów... Skąd się biorą tacy ludzie jak Ty ? Polecam jeszcze raz przeczytać moją wypowiedź. Czy ja pisałem że potrzebuję nazwy przetworników ? Czy info na temat tych przetworników ? Idiotą nie jestem, żeby nie odczytać nazwy w temacie tamtego wątku. Mój angielski jest słaby więc się zwyczajnie pogubiłem w poszukiwaniu parametrów (pasmo, moc itp cenę już mi podałeś - dziękuję), a na polskich stronach nic nie znalazłem. No ale nie ma to jak potraktować kogoś z góry i założyć, że ma się idiotę po drugiej stronie... tylko dlatego, że ktoś próbuje się dowiedzieć kilku rzeczy. Jeżeli Ci to nie pasuje, to może zawieś działalność forumowicza ?

Następna sprawa - opisałem moje wrażenia i obawy na temat diy. Ponadto uważam, że pierw (szczególnie kupując diy) musiałbym odsłuchać sprzęt, sprawdzić czy sprzęt jest dobrze wykonany itp. No i czy dźwięk mi odpowiada, nie mając żadnej praktycznie wiedzy na temat owego sprzętu (chodzi o parametry), wiem że cyferki nie grają, ale jeżeli "mówią" prawdę to są bardzo pomocne... A przynajmniej mam takie zdanie.

Jeżeli nie jesteś w stanie pomóc, to się nie wypowiadaj. Bo póki co, to się wyżaliłeś jedynie. Choć utwierdziłeś mnie w przekonaniu, że yamaha to dobry wybór. Dałeś przykład kolumn - też ok, ale po co od razu pretensje, że piszę moje przemyślenia na temat sprzętu, mam pytania itp ? Masz inne zdanie, to spraw abym swoje zmienił, z kulturą i odpowiednimi przykładami oczywiście. A Tobie tego zabrakło.

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc (jaka by nie była, ale zawsze ;) )

0
  • #8 09 Sty 2011 18:59
    Tomq
    Poziom 38  

Slix, nie oburzaj się tak na globusa. Jak ktoś dłużej siedzi w audio to orientuje się w tym co dobre, co złe, więc Twoje wątpliwości mogły mu się widać herezją.

Od siebie dodam, ze samo zdanie:

Cytat:
    Monitory wg projektu misiomora
    jest lepszą gwarancją jakości niż wszystkie znaczki i certyfikaty "markowych" firm.
    Do DIY na seasach żadne Mildtony czy tannoye nie mają startu. O tych drugich możesz poczytać na audiostereo, że to dobre budżetówki, a Mildtony nawet nie są tam wspominane.

Co do tego, by odsłuchać - zgadzam się, ale skoro i tak chcesz wszystkie zaproponowane kolumny odsłuchiwać, to nie rozumiem tej nieufności - i tak w ciemno ich nie kupisz.

0
  • #9 09 Sty 2011 21:28
    Silx
    Poziom 8  

I o takie odpowiedzi mi chodzi ;)

Co do globusa, widać, że gość zna się na tym. Nie zaprzeczam tego i zapewne wie bardzo dużo, w przeciwieństwie do mnie. Jednak oburzyłem się ze względu na to, że uznał mnie za kogoś kto urwał się z choinki odrąbanej od korzenia dekadę temu ;) nie zaprzeczam, że nie ma racji, ale nie spodobał mi się sposób przekazania tego.

Czemu chcę odsłuchiwać sprzęt - nie, że nie ufam, tylko chcę nabyć doświadczenia. Chciałbym umieć dobrać sobie sprzęt, gdy po kupnie tego będę oczekiwał więcej ;) jestem lajkiem więc tak czy siak jestem zdany na Was, ale również chciałbym przy tym nauczyć się jak najwięcej. Sądząc po wielkości tamtych kolumn bałem się, że kiedy bym się przeprowadził i dysponowałbym większym pomieszczeniem, kolumny byłyby po prostu za małe, tym bardziej że nie znałem żadnych parametrów. Trudno jest mi jeszcze ocenić, jaki sprzęt poradzi sobie w danym pomieszczeniu. Następną wątpliwością był bas - również nie jestem w stanie określić jaki on będzie z danej konstrukcji. Jedyne co wiem na ten temat, to to, że jeżeli przetwornik jest mały to ciężko takiemu o dobre zejście (przynajmniej tak tutaj na forum piszą). Ułatwiają mi to parametry, choć czasami nie adekwatne do rzeczywistości, ale zawsze to jakaś informacja.

A jaki sprzęt Ty byś polecił ?

0
  • #10 09 Sty 2011 21:32
    globus1987
    Poziom 29  

A teraz zacznę tak zaprzeczasz swoim słowom a tu masz na to przykłady:

Silx napisał:

Jednakże co do kolumienek zupełnie nic nie mam, super wykonanie

Ponadto uważam, że pierw (szczególnie kupując diy) musiałbym odsłuchać sprzęt, sprawdzić czy sprzęt jest dobrze wykonany

Więc zastanów się czy twoim zdaniem wykonane są dobrze czy nie.
    Po drugie masz w temacie ze sprzedażą podane wszystko temat na 10stron!!!, od scheamtu zwrotnicy krok po kroku co było jak robione , jakie elementy w zwrotnicy
    jak wykonana obudowa z jakich materiałów obudowy złożone i jaka grubość płyt, jaki fornir, wykresy charakterystyk, dosłownie wszystko co można napisać i do tego dużo zdjęc.
    I ty piszesz , że chciałbyś sprawdzić jak są wykonane :) .
    Czego napisz więcej oczekujesz?.

A na początku wątku piszesz, że zastanawiasz się nad kupnem Mildtonów 200.
    Widziałeś te głośniki?.
    To wykonanie skrzyń, elementy zwrotnic i w ogóle.
    Tam cię już, nie zastanawia wykonanie?.

Bo Te tonsile czy Tannoye mają się do dobrego Diy jak Maluch do Porsche.

Silx napisał:

Jeżeli miałbym już bawić się w monitorki, to jakieś z renomowanej firmy

Silx napisał:
    Następnym pomysłem był zakup Tannoy M1

Tak renomowanej firmy i tak dobre jak tannoy m1?.
    Gratuluje wyboru .

Nie ma również kolumn uniwersalnych jeśli masz obecnie 11m2 to dobre monitory na porządnych przetwornikach typu 6,5'' dadzą radę bez najmniejszego problemu nawet i w większym . Ja mam 18cm w 15m2 i na bas nie narzekam.
    Wiadomo w pomieszczeniu 25m2 to one nie zagrają z takim dołem jak powinny, ale znowu jeśli dobierzemy ci podłogówki na 20-25cm wooferach to one mogą nie zagrać za ciekawie w tym pomieszczeniu co masz teraz bo zaczną się jakieś nieprzyjemne rezonanse.

0
  • #11 09 Sty 2011 23:36
    Silx
    Poziom 8  

Nie bardzo rozumiem Panie globus co Cie boli i nie bardzo rozumiem czemu wycinasz dwie wypowiedzi z kontekstu i to z dwóch różnych postów, mówiąc, że sobie sam zaprzeczam. Sama twoja myśl udowodnienia czegoś (nie wiem czego) jest nie do przyjęcia. Żeby cie uświadomić stwierdziłem, że kolumienki dobrze wykonane (czytałem tamten temat), ale ogólnie sprzęt DIY warto posłuchać i sprawdzić przed kupnem, zdarzają się przecież "produkcje" nieudane (proponuje czytać ze zrozumieniem). Czy może się wg Ciebie gdzieś mylę ? Także proszę o wytłumaczenie, jaki sens miało przytoczenie wyciętych z kontekstu wypowiedzi mojego autorstwa ? Co nie znaczy, że przytoczone przez Ciebie kolumienki, fajnie by było odsłuchać. Dźwięku z nich sobie przecież nie wyobrażę...

Jeżeli już przeszedłeś do etapu czepiania się wszystkich moich wypowiedzi:

Nie wiem czemu porównujesz dobrej jakości DIY mówiąc ogólnie do kolumn które są tyle samo warte co połowa wartości przetworników zastosowanych w tamtym DIY. Toż to oczywiste, że DIY będzie lepsze. Jak już pisałem wcześniej - to, że mniej wiem na temat sprzętu, to nie znaczy, że możesz traktować mnie z góry. Trochę kultury. Nie wiem jakie DIY może być dobre:
    -co jest warte zainteresowania
    -co jest dobre, ale zbyt wygórowane cenowo
    -a co jest całkiem nie godne uwagi i źle zaprojektowane od początku...
    Jednakże wiem, że DIY dobrze zaprojektowane może być dużo lepsze od kolumn gotowych w tym samym przedziale cenowym. Gdybym potrafił sam zaprojektować i zbudować odpowiednie kolumny DIY to pewnie problemu by nie było, ale niestety tak nie jest.

Tannoy to dobra firma moim zdaniem (dobre budżetówki przecież mają). Jak są inne lepsze firmy w tym przedziale cenowym, to proszę oświeć mnie, powiększę wiedzę. Jednakże znowu nie bardzo widzę sensu twoich cytatów. Co maja one udowodnić ? Jak na razie udowadniają, że lubisz wycinać wszystko z kontekstu. Jakbyś nie zauważył, gdybym kupił monitorki, a następnie sie przeprowadził, to zmuszony bym był do odsprzedania ich - za mała moc. Myśląc logicznie, kupując DIY ciężej byłoby mi sprzedać i dalej idąc tą drogą - mniej pieniędzy by się zwróciło. Dużo ludzi myśli tak jak ty myślisz, że ja myślę (wiem - masło maślane, ale inaczej się tego nie da napisać, więc mam nadzieję, że zrozumiałeś o co mi chodzi).

A teraz coś na temat ostatniego fragmentu wypowiedzi, która jest zdecydowanie na poziomie i licze, ża taki poziom konwersacji utrzymamy oboje do rozwiązania mojego problemu:
    Jeżeli mówisz, że będą rezonanse to chyba masz rację. Na temat akustyki wiem tyle co o fizyce kwantowej... Czy to jest zależne od tego jak głośno będę słuchał muzyki ? Widząc niektórych ludzi (choćby z tego forum, z tematu "Jakie macie sprzęty grające?") stwierdziłem, że jednak da rade "upchać" większy sprzęt do mniejszego pokoju, nie tracąc zbytnio na jakości. Więc stąd moje stwierdzenia, że owe DIY może być za małe i za słabe, tym bardziej że będę się przeprowadzał, a sprzęt będzie grał w większym pomieszczeniu. Zresztą wyczytałem tutaj na forum i nie tylko, że zapas mocy wcale tak nie przeszkadza. Do podobnego metrażu, pewien użytkownik tego forum polecił kolumny (oczywiście w mniejszym przedziale cenowym) Mildton 110, NewMildton 200 czy Polaris 200, a w Mildtonach siedzą chyba GDN30/80. Tym się póki co kierowałem. Jednakże nie dane mi było mieć dużych podłogówek z dużą mocą i przetestować w swoim pomieszczeniu. To dopiero moje drugie stereo...

Pozdrawiam

0
  • #12 10 Sty 2011 11:10
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Na tak postawione pytanie:

Silx napisał:
    ... Następna sprawa (zaznaczam, szukałem, ale nie znalazłem) chodzi mi generalnie o przetworniki zastosowane w tych kolumnach, masz jakieś info na ich temat...

Nie liczył bym na inną odpowiedź.
    globus1987 napisał:
    Wiesz co chłopie nie mam słów po prostu przetworniki masz opisane jak byk.
    I temat krok po kroku jak i co było wykonywane ale wiadomo najlepiej wszystko podsunąć pod nos...

Wynik kilkusekundowych poszukiwań:
    http://www.google.pl/search?q=seas+L18RNX%2FP...&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a
    http://www.google.pl/search?q=Seas+27tbfc%2Fg...&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a

Silx napisał:
    ...
    Następna sprawa - opisałem moje wrażenia i obawy na temat diy. Ponadto uważam, że pierw (szczególnie kupując diy) musiałbym odsłuchać sprzęt...

I tego kolego się trzymaj. Moim zdaniem warto posłuchać.

Panowie, proszę bardzo o to, aby dyskusja była merytoryczna. Proszę unikać słownych "przepychanek".

Jeśli chodzi zaś o sprzęt. Moim zdaniem nawet w dwudziesty kilku metrach, przy takim budżecie, wystarczyć powinna konstrukcja na jednym głośniku maksymalnie 18cm, tym bardziej, ze zależy Ci na jakości a nie hałasie. "Zapas" mocy to też spory atut. Chociaż nie do końca. Tu jest wszystko opisane:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic941473-0.html

No i moja propozycja:
    Aktualnie sprzedawane są takie modele zestawów głośnikowych:
    STUDIO16Hertz model Hebsonic (cena wywoławcza 1299zł)
    Akustyk HDMX za 1900zł.
    Warto na prawdę posłuchać zestawu, o którym wspomniał kolega Globus.

Jeśli chodzi o wzmacniacze, to niewątpliwie yamaha 960 MkII to dobry sprzęt. Chociaż sam wolę nie co inne brzmienie.
    W zależności od zestawów głośnikowych, pomyślimy nad wzmacniaczem.

0
  • #13 10 Sty 2011 22:20
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    STUDIO16Hertz model Hebsonic (cena wywoławcza 1299zł)
    Akustyk HDMX za 1900zł.

To są renomowane firmy.

Cytat:
    Widząc niektórych ludzi (choćby z tego forum, z tematu "Jakie macie sprzęty grające?") stwierdziłem, że jednak da rade "upchać" większy sprzęt do mniejszego pokoju, nie tracąc zbytnio na jakości.

Tu bym polemizował. Z jednej strony ludzie chwalą się swoimi wielkimi kolumnami w małych pokojach,a potem w dziale akustyka mnożą się tematy w stylu "mam 3-drożne wielkie kolumny w 12m2, jak pozbyć się dudniącego basu?"

Cytat:

Więc stąd moje stwierdzenia, że owe DIY może być za małe i za słabe, tym bardziej że będę się przeprowadzał, a sprzęt będzie grał w większym pomieszczeniu.

O wiele lepiej mieć sprzęt który lekko niedomaga w przetwarzaniu basie, niż taki który jest dobry tylko w przetwarzaniu tego zakresu częstotliwości. Druga rzecz, że czytając opisy gotowych konstrukcji DIY często można napotkać stwierdzenie typu "przed zrobieniem kolumn planowałem dorobić do nich subwoofer, jednak teraz widzę że jest to zbędne". Zresztą - zależy co kto lubi i czego wymaga...
    Cytat:

Gdybym potrafił sam zaprojektować i zbudować odpowiednie kolumny DIY to pewnie problemu by nie było, ale niestety tak nie jest.

Nie trzeba samemu projektować - w wielu przypadkach ktoś już to zrobił za nas - https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1531665&highlight=

0
  • #14 11 Sty 2011 20:40
    Silx
    Poziom 8  

Tomq - przeglądałem część tych konstrukcji, żeby się dowiedzieć co nieco na temat DIY. Wspaniały zbiór, gratuluję ;) Szczególnie spodobał mi się projekt Krs47: http://audiohobby.pl/topic/1/5185/1
    Jeżeli to gra choć w połowie (wątpię aby autor ubarwiał, sprawdzałem na tej stronie również jego inne projekty i widać że się zna) tak dobrze jak opisuje to ten gość, to jestem pod wielkim wrażeniem jego umiejętności, tym bardziej, że jeżeli chodzi o opisywaną specyfikę dźwięku, to trafił w to, o co mi dokładnie chodzi (a raczej marzenie dźwięku)... Sam raczej nie byłbym w stanie wykonać DIY. Mam co prawda znajomego stolarza (robił meble kuchenne do znajomych, fantastyczna robota) który mógłby mi pomóc w zrobieniu obudowy, tak aby wszystko wyszło jak należy. Mam również znajomego elektronika, więc mógłby mi pomóc w zrobieniu zwrotnicy itp. Jednakże, jeżeli miałbym robić swoje pierwsze DIY (nawet z pomocą fachowców) to bałbym się robić sprzęt za 1000 zł. Przecież mógłbym coś nieprofesjonalnie zrobić i cała kasa poszłaby w błoto... Nie wiem, czy moje obawy są bezpodstawne (wg mnie DIY to bardzo ciężki kawałek chleba nawet dysponując znajomymi fachowcami), co nie zmienia faktu, że bardzo zaciekawił mnie temat DIY. Radość po odsłuchaniu swojego, własnoręcznie zrobionego sprzętu musi być niesamowita ;)

Jednakże boli mnie to, że obecnie nie dysponuję odpowiednio dużym pomieszczeniem, wtedy najprawdopodobniej zaryzykowałbym i spróbował zrobić właśnie wymienione wyżej kolumny (najwyżej robiłbym to dłużej ze znajomymi, aby się upewnić, że wszystko idzie tak jak powinno). Tym bardziej, że projekt jest doskonale opisany. Choć mam kilka znaków zapytania... No ale temat muszę dokładnie przemyśleć, może znajdę coś mniejszego i tańszego ;)

przemo-lukas - te kolumny co podałeś to nieco drogie. Mam do przeznaczenia 2000 zł na wzmacniacz, kolumny i kilka drobiazgów typu kable itp...
    Co do brzmienia wzmacniaczy, to jakie lubisz ? Jak mógłbyś krótko opisać i porównać brzmienie Yamahy do tych które Ty wolisz (strzelam, że chodzi Ci o Marantz'a albo Arcam'a). Nie miałem możliwości odsłuchania, choć trochę po salonach się nabiegałem (w sumie nic z tego nie wynikło), ale to nie to samo, co słuchanie we własnym pomieszczeniu i tyle ile się chce...

Pozdrawiam

0
  • #15 11 Sty 2011 22:07
    Tomq
    Poziom 38  

Przejrzyj jeszcze projekty Troels Glavsena (jest link na dole w przeglądzie) oraz konstrukcje Visatona. Jedne i drugie są świetnie opisane i oparte na dobrych głośnikach.

Jeśli zdecydujesz się na DIY to poświęć dzień lub dwa na przejrzenie działów gotowych konstrukcji tu na forum i na diyaudio.pl. Użytkownicy obeznani z tematem zwykle bezlitośnie wygarniają wszystkie błędy ("a gdzie frezy?? dlaczego głośniki tak daleko od siebie??"), masz więc szanse uczyć się na cudzych błędach - wtedy nie strach zaryzykować takiej sumy. Zresztą cała kasa nie pójdzie w błoto, bo zwykle głośniki można wyjąć i sprzedać, podobnie jak zwrotnice.

Co do powierzania zwrotnic elektronikom - zanim to zrobisz zapytaj na forum lub wyślij mi priv to doradzę elementy do zwrotnic, tu raczej trzeba obeznania typu "co ma wpływ, a co nie", zamiast czysto elektronicznej wiedzy.

Ale oczywiście nie namawiam na DIY :D

0
  • #16 12 Sty 2011 12:23
    globus1987
    Poziom 29  

Mam kolumny projektu Krsa47 z audio-hobby i mogę ci do twojego pomieszczenia je w 100% polecić. Ja mam je nawet większym bo 15m2 i bas jest na bardzo dobrym poziomie, nie potrzebuje żadnych subwooferów i nic podobnego. Właśnie takie miałem założenie i udało się. Na początku również miałem obawy czy 18cm midwoofer zapewni mi odpowiednią ilość niskich tonów, po wygrzaniu głośników byłem na prawdę bardzo zaskoczony bo po prostu nie spodziewałem się tego. Zestaw świetnie gra na średnicy moim zdaniem awx-y tą część pasma oddają genialnie, kopułka seasa jest bardzo szczegółowa i precyzyjna ma mnóstwo detali które inne kopułki po prostu gubiły. Bas jest szybki precyzyjny i raczej punktowy nie ma tendencji do przeciągania, jest tam gdzie powinien.
    Jeśli w utworze jest mało basu powiedzmy jakaś muzyka klasyczna tak to odegra, jeśli będzie to rap np Lil' Wayne będzie go dużo również będzie dużo.
    Najbardziej co mi się podoba w niskie tony są różnorodne nigdy takie same. Czego w poprzednich kolumnach nie uświadczyłem grały bardzo podobnym basem na każdym utworze.

Także polecam ale pamiętaj te kolumny to wybór do pokoju max 18-20m2 w większym nie ma sensu bo nie zapewnią odpowiednią ilość niskich częstotliwości. Jeśli zdecydujesz się na ten projekt służę radą i swoją pomocą.

0
  • #17 12 Sty 2011 13:33
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Tu masz jeszcze jedną fajną stronę DIY:
    http://www.zaphaudio.com/

Przy czym jeśli chodzi o moje skromne zdanie, to do Twojego pomieszczenia raczej nie widzę konstrukcji na głośniku 8".
    Natomiast mogę smiało polecić zestaw, który wykonał kolega globus1987:
    http://audiohobby.pl/topic/1/4747/1

Bardzo ciekawa jest konstrukcja "koherentna" na L18RNX/P + 27TBFC/G (ciekawsza niż zapha):
    http://www.audiostereo.pl/l18rnxp-27tbfcg-pochyla-scianka_37441.html

0
  • #18 13 Sty 2011 12:46
    globus1987
    Poziom 29  

przemo-lukas napisał:
    Tu masz jeszcze jedną fajną stronę DIY:
    http://www.zaphaudio.com/

Bardzo ciekawa jest konstrukcja "koherentna" na L18RNX/P + 27TBFC/G (ciekawsza niż zapha):
    http://www.audiostereo.pl/l18rnxp-27tbfcg-pochyla-scianka_37441.html

Te właśnie polecałem były na sprzedaż link do nich dałem pare postów wyżej to konstrukcja z membraną bierną i sprzedawca chciał za nie 1300zł.
    Lecz kolega uznał je chyba za niewystarczające :D .

0