Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sieć komputerowa + VoIP z połączeniami na zewnątrz

29 Gru 2010 11:18 1619 11
  • Poziom 9  
    Witam,

Robię na studia zadany projekt z sieci komputerowych i mam też zaplanować telefonię VoIP chociaż nie było o tym ani słowa, a sam nie mam o tym żadnego pojęcia. Mam kilka pytań dotyczących VoIP'a, na które nie potrafię znaleźć odpowiedzi w google. Dowiedziałem się, że sieć VoIP można zrobić z telefonów VoIP, zwykłych podłączonych do bramy VoIP i oprogramowania na komputerze. Chciałem wykorzystać pierwszy pomysł znalazłem nawet telefony:

Linksys

Założeniem projektu jest jednak żeby można było dzwonić na zwykłe telefony (domowe + komórki) i odbierać takie połączenia. Wiem, że potrzebne jest dogadanie się z operatorem ale mniejsza z tym, chciałbym wiedzieć czy komplikuje to coś w mojej sieci na której strukturę widzę teraz tak:

Sieć komputerowa + VoIP z połączeniami na zewnątrz

Wydaje mi się, że gdzieś tu muszę znaleźć miejsce na linię telefoniczną i urządzenie, które mi połączy tą sieć telefoniczną z tymi moimi telefonami. Tylko jakie to urządzenie i przy okazji (w dwóch zdaniach) jak działa i co robi centralka VoIP bo nie ma za bardzo nic na ten temat.

Pozdrawiam
  • Specjalista Sieci, Internet
    Jeśli używasz VOIP to nie potrzebujesz lini telefonicznej.
    Twoją 'centralą' jest komputer operatora telefoni VOIP.
    Ty potrzebujesz bramkę VOIP (pudło z gniazdem RJ45 i gniazd/ami RJ11) wpiętą do twojej sieci LAN, do której wpinasz normalne telefony. Domowe bramki zwykle maja możliwość podłączenia jednego aparatu lub dwóch.
  • Poziom 9  
    Może inaczej nie wiem czy doczytałeś mam za pośrednictwem tej telefonii voip dzwonić również na zwykłe telefony i od takich linii telefonicznych odbierać połączenia. Mam też telefony VoIP nie chce się babrać ze zwykłymi co muszę zrobić. Mówisz że dogadać się z operatorem VoIP ale on mi doprowadzi chyba osobną linię z numerem na który ludzie będą dzwonić tak mi się wydaje logicznie. jakie urządzenie mi będzie potrzebne żeby tą linię do tych telefonów doprowadzić?
  • Specjalista Sieci, Internet
    No ja nie bardzo cię rozumiem.
  • Poziom 9  
    Jest coś takiego jak telefon VoIP podobno on nie potrzebuje bramki VoIP tak?
  • Poziom 43  
    Nie znam się ale logicznie myśląc czy nie ma zaimplementowane funkcje brami i dla tego jej nie potrzebuje ?? A konfiguracja bramki przenosi się na aparat ?
  • Poziom 9  
    no pewnie tak, ale teraz łączę te telefony powiedzmy 10 switchem w sieć podłączam to routerem do neta, ale w ten sposób mogę tylko gadać z VoIPami a nie może do mnie zadzwonić nikt z normalnego telefonu stacjonarnego powiedzmy tpsa, a mnie interesuje żeby też ludzie normalni mając telefon w domu stacjonarny mogli do mnie zadzwonić
  • Poziom 43  
    Ale chodziło mi o to, że konfiguracja bramki wykupionej u operatora przenosi się na aparat.
    Nie wiem czy dobrze myślę ale, żeby komunikować się z infrastrukturą GSM jak i operatorami stacjonarnymi trzeba mieć wykupione konto u operatora VoIP i nic tego nie zmieni, a tym się różni telefon VoIP od bramki, że na nim bezpośrednio konfiguruje się bramkę operatora.
    Jeśli się ośmieszam ;) to trudno ale nigdy nie interesowałem się tym głębiej i jeśli się mylę proszę o sprostowanie.
  • Poziom 9  
    Cytat:
    W przypadku telefonu IP, bramki VoIP lub programu (typowego VoIP lub komunikatora internetowego) połączenie wykonuje się przez posiadane łącze internetowe. Istnieje możliwość wykupienia towarzyszącego numeru telefonii stacjonarnej, co pozwala na odbieranie rozmów przychodzących. Obecnie dla tego typu połączeń istnieje możliwość dzwonienia na dowolny numer telefoniczny na całym świecie (niektórzy operatorzy ograniczają możliwość połączeń na płatne infolinie i telefony alarmowe).

To jest cytat z wiki muszę podobno dokupić numer telefonii stacjonarnej i jakoś go z tym wszystkim spiąć chyba
  • Poziom 43  
    Załapałem to taki "Skype" tylko że przez słuchawkę.
  • Poziom 9  
    A odpowiedzi jak nie ma tak nie ma
  • Poziom 10  
    Cytat:
    Załapałem to taki "Skype" tylko że przez słuchawkę.

Tak to właśnie wygląda.
    Ty uruchamiasz sobie prywatny nr telefonu z puli konkretnego operatora voip któremu płacisz za połączenia z dowolną siecią czy to TPSA czy komórki.

Jako ciekawostkę dodam że zaprogramowaną bramkę voip można wziąć ze sobą na narty w alpy podłączyć do netu i odbierać telefony na swoim nr telefonu.
    Tylko operator voip będzie o tym wiedział.