Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gwiazdka choinkowa -2 efekty świecenia /bez uC/

pawcios123 29 Gru 2010 12:15 4906 15
  • Gwiazdka choinkowa -2 efekty świecenia /bez uC/

Gwiazdka powstała niedawno jako ciekawy i efektowny gadżet na choinkę. Pracę zacząłem od narysowania gwiazdki na sklejce "cytrusowej"(skrzynka po cytrusach). Wyciąłem ją miniszlifierką z tarczką tnącą . Po wycięciu wywierciłem otwory na diody led, i pomalowałem gwiazdkę ... lakierem do paznokci (siostry oczywiście:D).

Układ elektroniczny:
    W układzie przewidziałem dwa efekty:
    1. Efekt rozchodzenia się światła - powstał on na podstawie licznika Johnsona - 4017, którego cykl zliczania został skrócony do pięciu (wyjście Q0 nie zostało wykorzystane). Sygnał zegarowy dostarcza układ 4060 (wyjście Q 14). Szybkość efektu można regulować potencjometrem 1M ohm.

2. Kombinacja- wykorzystałem jeden układ 4060 i jego wyjścia Q4-Q7.

Wyjścia obu układów zostały odseparowane za pomocą diod 1N4148. Do sterowania diod użyłem tranzystorów BC547. Rezystory dla gałęzi diod dobrałem następująco:
    Czerwone- 470 Ohm
    Zielone- 470 Ohm
    Żółte- 1k Ohm
    Niebieskie- 1k Ohm
    Środek gwiazdki stanowi dioda trzykolorowa. Zapala się ona się czerwonym światłem, gdy świecą żółte diody, niebieskim gdy świecą czerwone i zielonym gdy świecą niebieskie. Dioda trzykolorowa nie została uwzględniona na schemacie ideowym. Tranzystory z rezystorami zostały umieszczone na gwiazdce w celu uproszczenia obwodu drukowanego. Płytkę wykonałem samodzielnie, malując ścieżki lakierem celulozowym. Uwaga na schemacie wkradł się błąd, brakuje przełącznika między efektami (zasilanie pojedynczego układu 4060 powinno być oddzielone przełącznikiem zasilania między układami 4060 (2) i 4017). Nie wiem czemu, ale na filmach gwiazdka wyszła czarna.

(Siostra kręciła, a ja sterowałem potencjometrem:D)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • PCBway
    yetihehe
    Poziom 13  
    Ciekawy efekt i dobre wykonanie, w końcu coś dla tych co ciągle mówią "A po co tam ładować procka?". Szkoda, że nie dałeś zdjęcia ścieżek.
  • PCBway
    pawcios123
    Poziom 10  
    Nie dałem, bo nie wyszły mi ładnie:(
    riodoro1
    Poziom 22  
    To sprzedają jeszcze zwykłe scalaki ? na prawdę można zapomnieć już o licznikach, dekoderach... co do projektu to widać że płytki nie są Twoją mocną stroną (poćwicz), ale najważniejsze że działa tak jak chciałeś!
    pawcios123
    Poziom 10  
    Schemat
    yetihehe
    Poziom 13  
    KSX napisał:
    Heh, tyle roboty a taniej pewnie by wyszło zamontować tam zwykłe uC i miałbyś ful efektów. Powinieneś zamieścić schemat bo niektórzy "anty uC" też by takie coś zmajstrowali ;D

Taniej na pewno nie, najtańszy scalak atmegi z sensowną ilością wyjść to minimum 4zł, a te trzy scalaki razem kosztują około 1,70zł. Do tego uC trzeba zaprogramować, a tutaj złożył kilka części i działa :)

Efektów rzeczywiście byłoby więcej.
    KSX
    Poziom 19  
    Ja tam problemu nie widzę, po prostu świat idzie do przodu i na siłę zatrzymywanie czasu nic nie da, w pewnym momencie ludzie zapomną o tych scalkach jak zapominają już o lampach. Tekst że ludzie nie umieją nic poza językami programowania jest nie na miejscu ponieważ ludzie znający języki programowania są mniejszością. Niemniej jednak pochwała dla autora
    Schengens
    Poziom 12  
    KSX napisał:
    Ja tam problemu nie widzę, po prostu świat idzie do przodu i na siłę zatrzymywanie czasu nic nie da, w pewnym momencie ludzie zapomną o tych scalkach jak zapominają już o lampach. Tekst że ludzie nie umieją nic poza językami programowania jest nie na miejscu ponieważ ludzie znający języki programowania są mniejszością. Niemniej jednak pochwała dla autora

nie zgadzam z tym że
    KSX napisał:
    Tekst że ludzie nie umieją nic poza językami programowania jest nie na miejscu ponieważ ludzie znający języki programowania są mniejszością.

wiekszość osób na elektrodzie zna przynajmiej 1 język programowania a 50% nie wie nic o cmos'ach :D
    Mefu
    Poziom 22  
    Ja popieram ten projekt... wszyscy idą na łatwiznę z uC, a jak przyjdzie komuś zaprogramować CPLD czy FPGA to już nie wiedzą jak brameczki poskładać w funkcjonalne układy. Miło zobaczyć, że są jeszcze ludzie których obchodzi hardware.
    yetihehe
    Poziom 13  
    Mefu: pewnie dlatego, że do większości zastosowań wystarczy procek, poza tym dobry procek jest za 4 zł, a fpga za 40 (najmarniej). Procek działa po podłączeniu zasilania, fpga wymaga zewnętrznej pamięci do wgrania programu.
    mrgiver
    Poziom 12  
    pawcios123 napisał:
    Nie dałem, bo nie wyszły mi ładnie:(
    W sumie to ścieżki widać na zdjęciu. Choć "ścieżki" to chyba zbyt delikatne słowo ...
    W jakim programie narysowany został schemat? BO wygląda "ładniej" od tych rysowanych w eaglu / pspicie - ma wygląd jak w jakimś czasopiśmie. :D
    pawcios123
    Poziom 10  
    Schemat został narysowany w programie Corel draw12 za pomocą bibliotek udostępnionych przez redakcję Elektroniki dla Wszystkich. A jesli chodzi o ścieżki to dopiero uczę się w eaglu, ie mam papieru, folii ani drukarki laserowej więc narazie termotransfer jest dla mnie nie dostępny i muszę używać prymitywnych metod
    Longer1989
    Poziom 24  
    A ten przełącznik to gdzie powinien być?
    pawcios123
    Poziom 10  
    Pomiędzy dwoma układami
    umieszczonymi wyżej, a tym na samym dole.
    Longer1989
    Poziom 24  
    Czyli że co działa albo ten po lewej albo te dwa po prawej czy jak ? Bo za nic nie mogę zaczaić:/
    pawcios123
    Poziom 10  
    Właśnie wczesniej się pomyliłem, post poprawiony.