Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa nadajnika i odbiornika dwukanałowego

JacobSo 29 Gru 2010 14:01 2250 5
  • #1 29 Gru 2010 14:01
    JacobSo
    Poziom 2  

Witam,
    chciałbym zbudować prosty nadajnik i odbiornik do sterowania modelu samochodu własnej konstrukcji. Jestem nowy w tej dziedzinie i proszę o pomoc.
    Nadajnik ma przekazywać informacje do sterowania silnikiem i serwomechanizmem.
    Czytałem trochę o tym lecz nic nie rozumiem. Proszęo wytłumaczenie prostym językiem. Nie chcę odpowiedzi typu kup sobie gotowe bo to nie o to chodzi.
    Z góry dziękuję.

0 5
  • #2 29 Gru 2010 16:51
    płetwa
    Poziom 29  

Jeżeli nie chcesz aby odradzać Ci budowę takiego zestawu, to proponuje przeczytać całe forum, oczywiście tematy związane z zagadnieniem jest ich sporo. Dział "Robotyka i modelarstwo" zajmuje 44 strony parę wieczorów i na pewno wyciągniesz wnioski.

0
  • #3 29 Gru 2010 17:40
    Madrik
    Moderator Robotyka

JacobSo napisał:
    Witam,
    chciałbym zbudować prosty nadajnik i odbiornik do sterowania modelu samochodu własnej konstrukcji. Jestem nowy w tej dziedzinie i proszę o pomoc.
    Nadajnik ma przekazywać informacje do sterowania silnikiem i serwomechanizmem.
    Czytałem trochę o tym lecz nic nie rozumiem. Proszęo wytłumaczenie prostym językiem. Nie chcę odpowiedzi typu kup sobie gotowe bo to nie o to chodzi.
    Z góry dziękuję.

Może i nie o to, ale najprawdopodobniej nie masz wyposażenia by i tak to wykonać.
    Samo wykonanie nadajnika i odbiornika niby jest banalne, ale trzeba je ze sobą zestroić, a to wymaga baaaardzo kosztownego sprzętu. Druga sprawa to selektywność i czułość. To z kolei wymaga elementów elektronicznych z najwyższej półki i znacznie podnosi koszty.

A za 30-40zł kupisz sobie cały samochodzik i wykorzystasz z niego i nadajnik i odbiornik (zintegrowany ze sterownikiem silnika i serwa). Producenci z reguły mają spore upusty w hurtowniach i stać ich na wyposażenie kontrolno pomiarowe.
    I muszą niestety zachować te minimalne standardy do utrzymania homologacji, albo wylecą z rynku.

Wreszcie - twój nadajnik z odbiornikiem, musiałby przejść homologację, żeby móc być legalnie użytkowany. To niestety podlega regulacjom prawnym.
    A nikt ci nie powie jak złamać prawo.
    A ryzyko jest duże. Bo "siejący" nadajnik, nawet niedużej mocy może wyrządzić spore szkody w okolicy. Nie tylko samochodziki są sterowane na radio...
    A samoróbki z powodu złego zestrojenia miewają problem z zasięgiem, więc domorośli radiobudowniczy idą najkrótszą drogą oporu i zwiększają moc nadawczą, zyskując niewiele, za to skutecznie demolując sąsiednie pasma radiowe.
    A tu nie ma żartów, bo z pasmami stricte "modelarskimi" sąsiaduje np. nawigacja lotnicza lub inne bardzo ważne pasma. Jesteś w stanie zagwarantować, że twój nadajniczek nie wlezie np. na pasmo ILS jakiegoś lotniska nie "posadzi" pasażerskiego odrzutowca 5m OBOK pasa?
    I to mając do dyspozycji śrubokręt i kryształową kulę?
    Wiem, że to przykład skrajny lecz tak to niestety wygląda. Kilka herzów w bok pasma i nagle zaczyna być poważnie.

Budowa prostego samochodu do jazdy po mieście też jest prosta i tańsza niż kupno nowego w salonie, ale koszty i trudność jego legalizacji są tak duże, że praktycznie nikt nie jeździ po drogach publicznych samochodami własnej konstrukcji.

Tak samo wszyscy modelarze kupują gotowe aparatury z homologacją.
    Nawet jak nadajnik zawiedzie - jest podkładka do ratowania 4 literek, że miałeś atestowany sprzęt. A koszty naprawdę mogą być spore.

Np. zakłócenie łączności GSM (a byli już tacy co koniecznie chcieli na paśmie GSM bawić się modelami), może być przyczyną takich szkód finansowych, że twoja rodzina przez 3 pokolenia się nie wypłaci. To potrafią być setki tysięcy, a nawet milionów złotych.

0
  • #4 29 Gru 2010 17:55
    JacobSo
    Poziom 2  

Czyli zostaje apka z innego modelu?
    Czy jeśli bym wyciągnął z 1:10 tt-01 RTR'a apararturę do modeu długości ok 20cm to będzie lepszy pomysł?

0
  • #5 29 Gru 2010 18:20
    płetwa
    Poziom 29  

Jeśli takowy posiadasz to na pewno.

0
  • #6 19 Paź 2011 23:37
    Seba2249
    Poziom 2  

ale żescie człowieka nastraszyli samolotem który wyladuje obok pasa no bez przesady zasieg moze 20-30 metrów zrobi demolke

0