Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PALM v1.0 BETA Atmega128

29 Dec 2010 16:21 44515 88
Bosch
 • Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  User removed account
  User removed account  
  User removed account wrote 0 posts with rating 0, helped 0 times. Been with us since 1978 year.
 • Bosch
 • #2
  tuning86
  Level 15  
  Z czego jest ekran dotykowy? profi robota.
 • #3
  lukas1121
  Level 18  
  no powiem ci że całkiem całkiem wykonanie,widziałem na giełdzie staroci kiedyś starego palma miał podobny wyswietlacz był to chyba sony, z czego go ty masz??
 • #4
  nico41
  Level 13  
  Jestem prawie w szoku. Jednak na twoim miejscu zleciłbym wykonanie płytki firmie, a co do poboru prądu to najprawdopodobniej zastosowanie przetwornicy dało by efekt. kolejna sprawa to pobór prądu przez diody le,. a może przejść na zasilanie całości 3.3v? Podsumowując konstrukcja w którą zostało włożone mase pracy, czasu i dużo. Życzę powstania kolejnych wersji, może na matrycy kolorowej ,mocniejszym procesor... i co tam jeszcze wpadnie ci do głowy.
 • #6
  grala1
  VAG group specialist
  Jak na 16 lat to robi duże wrażenie.
  Jakie koszty całości, jaki koszt wyświetlacza?
  Może jakiś filmik?
  Podaj symbol wyświetlacza.
 • #7
  FastProject
  Level 28  
  Albo nie doczytałem, albo nie napisałeś w jakim języku-środowisku programowałeś urządzenie? Jak kolega wyżej powiedział, na 16lat to świetna robota-trzymaj tak dalej. Wielu starszych kolegów powinno brać z ciebie przykłąd choćby podczas opisywania swoich konstrukcji DIY.

  Gratulacje.

  P.S. Małą uwaga co do pomiaru prądu.Naliczyłem chyba 8 diod LED. Ograniczyłbym ich ilość do minimum. Przecież masz spory LCD :)
 • #8
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  witaj, co to dokładnie za wyświetlacz i jaka cena. czy wyświetlacz był w komplecie z panelem dotykowym, a jak nie to gdzie można taki panelik kupić
  bardzo profesjonalnie wykonane i podziwiam, jako że jesteś moim rówieśnikiem.
  programowane w C czy bascom?
 • Bosch
 • #9
  sundayman
  Level 25  
  Powyższy wątek dedykuję wszystkim pożal się Boże "studentom", którzy nierzadko dają ogłoszenia w rodzaju "kto mi zaprojektuje migacz do roweru na mikrokontrolerze, bo potrzebuję na egzamin".
  Jeśli kolega w wieku 16 lat potrafi zrobić coś takiego, to jestem spokojny o jego przyszłość. Takich ludzi właśnie chciałbym u siebie zatrudniać, bo można być spokojnym o to, że dadzą sobie radę.

  Pozwolę sobie na jedną uwagę a propos płytek i fotochemii.
  Czasem, kiedy rzeczywiście jest potrzeba (bo na przykład super cienkie ścieżki itp)
  skorzystać z fotochemii - to radzę nie męczyć się z positivem (bo z nim zawsze jest walka na śmierć i życie) tylko zastosować gotowy laminat z naniesioną emulsją - do kupienia np. w TME. Można powiedzieć - różnica jak dzień do nocy :)
  Absolutnie powtarzalne (o ile się zrobi na początku próby i potem powtarza warunki naświetlania) - jakość rewelacyjna, szybko i sprawnie i wręcz przyjemnie.

  Niestety , jest to na pewno droższe niż termotransfer, chociaż już niekoniecznie dużo droższe niż positiv - natomiast od czasu od kiedy spróbowałem tego gotowego laminatu nigdy w życiu bym nie wrócił do positiva...

  Pozdrawiam i życzę koledze powodzenia.
 • #10
  Matejkos
  Level 20  
  Moje gratulacje wspaniały projekt oraz wykonanie pomyśl o przejściu na ARM może coś z rodzaju STM32 ceny porównywalne a Atmega128 a możliwości o wiele większe. Życzę wielu sukcesów

  Pozdrawiam Matejkos

  PS czym cynujesz ścieżki ??
 • #11
  peter507
  Level 16  
  Matejkos wrote:
  Moje gratulacje wspaniały projekt oraz wykonanie pomyśl o przejściu na ARM może coś z rodzaju STM32 ceny porównywalne a Atmega128 a możliwości o wiele większe. Życzę wielu sukcesów

  Pozdrawiam Matejkos

  PS czym cynujesz ścieżki ??


  Powiedziałbym nawet że mniejsze koszty. Kupując prosto od chińczyka, sporo wydajniejszego stm'a 32 wychodzi nas on w granicach 12 zł (przy zakupie 10szt.)

  Projekt, fajny. Polecam stworzyć drugą wersję na tymże właśnie STM'ie i jak najszybciej uciekać z bascoma w C na przykład. Czym dłużej się na nim zostaje tym ciężej przesiąść się na inny język, a niestety bascom to tylko dla avr'ów.

  A jeszcze pytanie. Jaki projekt kolega miał opublikowany w EdW jeśli można wiedzieć ?
 • #12
  pawel1029384756
  Level 21  
  Projekt naprawdę ambitny, szczególnie jak na 16 lat. Jak na ilość rzeczy, które tam upchnąłeś, to tych pomyłek i tak mało. Generalnie super. Ale trochę się dziwie, że nie zastosowałeś ARMa, bo AVRki się zbytnio do takich rzeczy nie nadają,
 • #13
  User removed account
  User removed account  
 • #14
  Palmoster
  Level 11  
  Jak pokryłeś płytkę obustronnie lakierem en solder? Bo ja wkładam w imadło lakieruje i płytkę z imadłem wkładam do piekarnika. Tylko że moja ma 2,5cm x 5cm (programator avr usb)
 • #15
  sundayman
  Level 25  
  Quote:
  Wszystko fajnie ale jest jeszcze druga strona medalu, ja umiem wykonać urządzenie ale z matematyki i fizyki jestem noga,a tu trzeba jakoś zaliczyć tą pierwsza klasę technikum... :/


  Jeśli miałbym do wyboru kogoś, kto umie zaprojektować i wykonać, czy kogoś kto zaliczył matematykę na "5", to zgadnij kogo wybiorę ;)

  Ale - oczywiście - do nauki trzeba się przykładać, bo nauka to klucz do czegoś tam :)

  A co do BASCOMA, tak po cichu powiem koledze, że paru klientów ma w swoich drogich urządzeniach program napisany w tymże właśnie. Nie ważne - w czym się pisze - ważne czy i jak potem toto działa. Jak wystarcza BASCOM - to nie widzę problemu...no a jak nie wystarczy - to zaczynamy czytać książeczki i uczymy się czegoś nowego :)
 • #16
  naelektryzowany
  Level 17  
  Witam.
  Widzę, że sprytnie rozwiązałeś problem z którym się borykam od kilku dni - rozdzielenie interfejsu uart na kilka urządzeń. Mam pytanie (bo schemat trochę nieczytelny) wziąłem układ na logikę i działa to chyba w ten sposób, że procek podaje stan wysoki na jedną z bramek i w tym czasie wysyła pakiet przez uart (którego wyjście jest podpięte do obu bramek), ten pakiet dociera do odbiornika poprzez bramkę and która dostała 1 na jednym z wejść. Czy takie rozwiązanie działa skutecznie i nie zmusza do obniżenia prędkości poniżej 38400bps?

  Dziękuję i pozdrawiam rówieśnika :p
 • #17
  User removed account
  User removed account  
 • #18
  scal12
  Level 19  
  Bardzo fajny projekt, mam pytanie jak obsługujesz matrycę dotykową ?Ze zdjęć wynika, że nie jest w cale podłączona.
 • #19
  User removed account
  User removed account  
 • #21
  User removed account
  User removed account  
 • #22
  Damian11235
  Level 10  
  Naprawdę Super konstrukcja, jak miałem 16 lat co ja robiłem, na pewno nie takie cudeńka.Sądząc po dacie rejestracji twórce tematu miał 11 lat jak się rejestrował , w tym wieku to ja jeszcze w pory robiłem.
 • #23
  sundayman
  Level 25  
  Jak ja miałem lat 16-cie, to był rok 84-ty. I wtedy szczytem techniki były chyba układy TTL. A na dyplom w Studium Elektronicznym, czyli znacznie później, robiłem programator epromów, z 8255 IO bodajże, co i tak rzuciło komisję na kolana :)

  A dziś - mikrokontrolery, lasery, szmajsery :)
  Ale to cieszy, że mamy taką zdolną młodzież. Oby więcej.

  (się moderator nie unosi, że nieco przy okazji pochwał wspominamy).
 • #24
  maly_elektronik
  Level 23  
  Chyba w Twoim wieku albo troszkę wcześniej (raptem 2-3lata temu) również bawiłem się metodą fotochemiczną :( Efekty były tragiczne w porównaniu do wydanej kwoty na odczynniki :( Jednak zawsze to jakieś doświadczenie :)

  P.S. Aby dokładnie pokryć pcb równą warstwą positiva zrób sobie mały układ z silniczkiem który będzie obracał pcb podczas pokrywania jej lakierem, później w czasie obracania się suszarka do włosów i płytka jest niemal pokryta tak samo jak te ze sklepu pokryte lakierem :)

  Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów :D
 • #25
  piotrek1984
  Level 11  
  kolego sundayman uogólnianie jest bardzo szkodliwe, napisałeś że "dedykuję wszystkim pożal się Boże "studentom"" a wiec że gdyby nie Ci studenci, doktorzy, profesorowie to nie powstawały by te świetne układy scalone, mikroprocesory i wszystkie genialne wynalazki którymi posługujemy się na co dzień...oczywiście zaraz wszyscy podadzą przykłady jak to ktoś kto nie ukończył żadnej szkoły odkrył to czy tamto...ale to jest znikomy procent całości.
  Oczywiście nie zaprzeczam że tak jak w każdej grupie tak i wśród studentów znajdują się czarne owce, ale proszę nie uogólniać.

  pozdrawiam Piotr Sobotka

  PS oczywiście dla kolegi Mictronic wielkie uznanie za ten projekt, sam jako pożal się Boże student nawet nie wiedziałbym z której strony rozpocząć budowanie takiego urządzenia
 • #26
  User removed account
  User removed account  
 • #27
  sundayman
  Level 25  
  do Piotrek1984 : źle mnie zrozumiałeś - nie miałem na myśli WSZYSTKICH studentów,
  tylko tych wszystkich, którzy zamieszczają takie żałosne posty jak wspomniane przeze mnie (czyli jest to pewnie jakiś mały odsetek wśród studentów).

  Jeśli ktoś zrozumiał mój post tak, że studia są niepotrzebne, albo że jestem przeciwko uczelniom - to oczywiście bardzo źle mnie zrozumiał.
  Co prawda mam wiele uwag do poziomu uczelni w Polsce - ale generalnie, to jest (albo powinien być) motor rozwoju - i oczywiście zachęcam szczerze wątkotwórcę do nauki, studiowania na porządnej uczelni itp. Oczywiście nic nie zastąpi "iskry Bożej" i jak ktoś umie coś zrobić w wieku kilkunastu lat - to znaczy że ma wrodzony talent - i taki ktoś tym bardziej powinien się rozwijać naukowo, poza tym studia to możliwość nawiązywania kontaktów zawodowych itp...
 • #28
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  co do bascoma to powiem Ci tak, na początku niby łatwiej i fajniej się programuje wszystko w bascomie, ale nietypowych rzeczy w nim nie zrobisz tak prosto (choćby np. obsługa dwóch lcd...) a ma on swoje ukryte "atuty" - bugi, które skutecznie zatruwają życie (np. skopana obsługa timerów na niektórych uP, błędy przy niektórych operacjach porównywania, niejednolita obsługa przerwań PCINT)
  ale nie potępiam tego języka, bo do niektórych rzeczy po prostu wystarcza i jest OK, ale jak będziesz miał wolny czas to C warto się nauczyć (co ja obecnie czynię).
  Pozdrawiam rówieśnika ;-)
 • #29
  leonow32

  Level 30  
  O jasny gwint! Chłopak z 1 klasy technikum zrobił pół komputera :) respekt i szacuneczek! Chciałbym, żeby chociażby połowa absolwentów wyższych uczelni technicznych kierunku elektronika potrafiła takie coś zrobić. Jeszcze raz gratulacje!

  Podpowiem tylko tyle, by Bascoma porzucić i wziąć się za C. W pewnym momencie stwierdzisz, że Bascom Cię ogranicza, bo np potrzebujesz mocniejszy procesor taki jak ARM czy inny, a w Bascomie do niego programu już nie napiszesz. Jeżeli będziesz znał C z AVR-ów to łatwo możesz się przerzucić na inne procesory, bo różnice w programowaniu są "pierdułkowe"

  Natomiast krytyka należy się za schemat - chaos i labirynt kresek. Nic z tego nie rozumiem :) schemat nie służy tylko do ilustracji połączeń, ale też tłumaczy zasadę działania urządzenia. W książce Sztuka Elektroniki tom 2 są reguły rysowania schematów. Warto się z nimi zaznajomić, bo poprawne narysowanie schematu wcale nie jest trudne, a drugiemu elektronikowi bardzo ułatwia życie.
 • #30
  Petros
  Level 20  
  super projekt.
  Gratuluje. Szkoda że GSM nie ruszył

  Jeśli chodzi o panel dotykowy i jego nieliniowość to ja opisywałem połozenie wielomianem trzeciego stopnia

  np. X = a*R^3 + b*R^2 + c*R + d

  a b c d - trzeba obliczyć

  mogę dać 2 rady od siebie z własnego doświadczenia
  1. Zastosuj wyświetlacz kolorów TFT z dotykiem. Taki jak w tym projekcie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1723355.html
  jest naprawdę dobry i cena jest rozsądna

  2. ZAWSZE najpierw poskładaj prototyp na płytce stykowej
  przykład: http://www.youtube.com/user/Petros6011#p/u/2/alx1i29wwqU
  zanim przystąpisz do projektowania płytki masz możliwość sprawdzenia wszystkiego