Nie zgodzę się z tym stwierdzeniem. System LCN ( choć dość drogi) wymaga tylko 1 dodatkowego przewodu (może być żyłą dodatkową w nowo prowadzonej instalacji). Ma bardzo duże możliwości rozbudowy. W związku z tym mam pytanie : dlaczego bronek 22 tak bardzo popiera Integre? Pozdrawiam wszystkich.
Zamiast zadawać takie pytania, napisz kolego ile kasy trzeba wydać na podstawowe elementy inteligentnego domu w systemie LCN ?
Kolego, nie czytałeś dokładnie tematu. Ciekaw jestem jak zrobisz alarm na LCN. system alarmowy Integra -SATEL jest najlepszy na rynku.
Ma klasę"C". I cenę niewysoką, wręcz bardzo niską.
Dlaczego ten alarm ma nie sterować częścią elektryki ? Bez zakupu dodatkowego kosztownego sprzętu. Bronek
Dodano po 14 [minuty]:
Miwhoo wrote:
Poza tym Integrę łatwiej programować niż wspomnianego już dla przykładu KNXa, bo skąd do niego weźmiesz oprogramowanie...
Robiłem kilka sztuk "inteligencji" na integrze Jak się zagłębisz w program i scenariusze, to ześwirować można od ilości możliwości... Ograniczają Cię tylko 2 rzeczy: wyobraźnia i pieniądze...
Ja napisze, że nawet nie pieniądze, ale wyobraźnia i otwarta głowa.
Niestety ludzie w Polsce mają głowy zamknięte ograniczone w zakresie projektowania i wymyślania rożnych nowych opcji.
Jak widzisz nie tylko ja mam takie zdanie. Masz zawsze bez niczyjej łaski dostęp do oprogramowania systemu.I możesz zmieniać ile chcesz.
Ja zrobiłem na Integrze facetowi system kontroli czasu pracy pracowników.
Krzyś33 wiesz ze do integry sa moduły, które każdemu urządzonku nadają adres, więc wystarczy teortycznie magistrala(jeden przewód) do większości urządzeń typu czujniki itp. Integra ma dużo możliwosci zaprogramowania (możliwości które wystarczą zwykłemu zjadaczowi chleba w normalnym budynku, a w 99%przypadków większość możliwości jest po prostu nie wykorzystana z braku świadomości inwestora co można jeszcze fajnego zrobić)
W związku z powyższym nie widzę powodu inwestowania większych środków na inne droższe systemy, bo w ilu znowu procentach wykorzystamy ich możliwości:)
Jeśli chodzi o Bronka22 to chciał dać do zrozumienia, że okablowanie nie jest to jak to się mówi zwykłe ciągniecie druta:). Trzeba mieć koncepcje funkcjonowania obiektu, projekt instalacji (choćby w głowie, ale przemyślany), świadomość co na etapie wykańczania jeszcze będzie instalowane w budynku, jakie inne instalacje, żeby nie było kolizji, usterek, uszkodzeń. Może być tak, że dziś robisz okablowanie jutro tynk a za dwa dni ktoś jedzie po Twoich kablach wiertarką bo chce na kołki mocować sufit podwieszany, albo Twoja instalacja okazuje się biegnie w miejscach gdzie jest zaplanowana np instalacja wentylacji wymuszonej. I co? możesz być pewien, że wywalą Twoje przewody bo Ty mogłeś się dostosować do ich projektu a oni raczej rur metalowych i innych konstrukcji nie ponaginają i nie pozmieniaja, bo idzie kilka Twoich kabelków. Życie. Kto kiedykolwiek spędził choćby dzień kablując nieogrzewany obiekt zimą marznąc i potem widział co jest do naprawy lub zmiany to się nauczył raz na zawsze czego unikać i o co zapytać oraz uzgodnić z inwestorem, bo inwestor zawsze powie- ja się nie znam, to pan jest fachowcem powinien pan przewidzieć to i w sumie ma rację
co do kolegi Konopki:
syrena to zawsze kwestia gustu klienta i podejścia psychologicznego, jedni mówią, że dźwięk odstraszy złodzieja- ja tam widziałem już zapiankowane syrenki, które nic nie dały; inni twierdzą widok syreny i pokazanie że jest w domu system ściąga złodzieja przez sugerowanie, że jest dużo wartościowych rzeczy w domu, choć to chyba glupie podejście w czasach gdzie każdy nowy dom ma instalację na dzień dobry wykonywaną.
W kwestii monitoringu to zupełnie nie rozumiem o co chodzi. Jak mogą wymagać od Ciebie wykonywania Ci instalacji alarmowej w calości. Założysz centralę, masz sprawny system, zgłaszasz do agencji i zakładają Ci nadajnik radiowy, DL-kę lub inny sposób powiadamiania stacji monitorowania alarmów, płacisz abonament i wymagasz zeby karki przyjeżdżały na czas. Na szybką interwencję policji czy tez na to że jak sam bys dostawał sms będziesz coś akurat w stanie zrobić jest trochę złudne, już nie powiem o sytuacji kiedy to Ty sam możesz być zagrożony gdy ktoś na siłę będzie Ci chciał się wpier......... do domu jak będziesz w środku. Tylko napadówka zapewni Ci szybką reakcję grupy interwencyjnej.
wszystko znowu rozbija się o kasę- czy uznasz uzasadnionym wydać jakieś 50zł miesiecznie na monitoring(cena z łodzi, nie wiem jak u Ciebie)
Z domofonem podasz symbol co to jest konkretnie to nawet mozna Ci narysować jak podłączyć do Integry żeby jak ktoś stanie pod furtką Ci zawyło zaświeciało zapierdziało i cokolwiek sobie życzysz. Ja tam sobie dla wygody jeden przycisk z pilota zastosowałem do uruchamiania elektrozaczepu jeśli wchodzę z zewnątrz na posesję korzystam. można bramę z pilota lub garażową także sobie sterować. Znowu kłania się kwestia wcześniejszego przemyślenia ile urządzeń chciałbyś zdalnie sterować(zdalnie w obrębie działki a nie przy pomocy tych Twoich sms bo to by bylo tutaj nie praktyczne), jak wiesz ile to wiesz ilo-kanałową radiolinię trzeba założyć.
Z tymi czujnikami gazu lpg, ziemnego, czadu, chloroformu, pozarowymi to zależy jakie masz instalacje w domu i o co musimy się obawiać. A pytanie odnośnie tego czujnika w kuchence, to co on powoduje? jakieś lokalne odcięcie gazu? masz na mysli zabezpieczenie przeciwwypływowe czy jak to się tam nazywa? a co jeśli przeciek nastąpi z gazociągu - gdzieś z rury albo przewodu gumowego przy butli a Ty będziesz wracal do domu nieświadomy zagrożenia? Centrala mogłaby np odłaczyć cale zasilanie w domu, syrena dać Ci znać sygnałem pożarowym albo już ten Twoj ulubiony sms powiadomić o zagrożeniu jeszcze jak bedziesz poza domem, ewentualnie ta agencja ochrony dostanie sygnał i Cię powiadomi.
Z tym sterowaniem sms-ami są pewne ograniczenia bo to raczej dziala na zasadzie uruchamiania jakaś tam komendą konkretnego wyjścia w nadajniku gprs a tych wyjść jest zwykle ograniczona ilość, więc raczje sie nie da regulować płynnie temp od 10 do 30 stopni. trzeba to przemysleć jak zrobić ale na pewno cos można.
Z tym niszczeniem systemu alarmowego to sprawa prosta. Ma być tak dobrze i poprawnie wykonany, że zanim jakiś debil zaingeruje w niego lub spróbuje dostac sie do stref chronionych powinien zdążyć wysłać sygnaly włamaniowe, sabotażowe lub inne takie. No tylko znowu to jest skuteczne jesli za 5-15 min przyjedzie grupa - to będzie mieć szanse jeszcze kogoś zastać na obiekcie, sam raczej nic nie poradzisz.
Urządzenia typu centrala nadajnik klawiatury rejestratory routery itp koniecznie w strefach chronionych natychmiastowo!!! to Ci daje pewność że będzie tak jak wyżej napisałem, zanim ktoś coś zrobi to Ty już wiesz.
Na to ludzie często ludzie nie zwracają uwagi i śni im się np montaż nadajnika w wejściu bo akurat jest troche miejsca obok szafy czy coś. piękna sprawa do momentu jak ktoś nie urwie anteny w czasie na wejście:)
Z rejestracją obrazu z kamerek to mi się wydaje że nie spojrzałeś na cenniki. Nie jest przypadkiem tak że te Twoje kamery IP dodatkowy komputer(bo nie wiem czy planujesz wrzucac ogromny dysk do normalnego PC-ta), router nie będą strasznym kosztem? Nie taniej wyjdzie rejestrator z wlasnym dyskiem w środku, z możliwością podłączenia do sieci i do tego zwykłe kamerki a nie IP? To tylko kwestia tak na prawdę ile masz funduszy, no ale kto chciałby zapłacić za ten sam efekt drożej:)
Tak już na koniec wydaje mi się, że masz sporo pomysłów niesprecyzowanych i nie połączonych w jedną całość i może dlatego się koledzy denerwują. Może mniej powinieneś się skupiać na dokładnych problemach technicznych a bardziej na ogolnej koncepcji- chcę to to i to lub tamto, chcę zabezpieczyć X pomieszczeń, chcę rejestrować obraz z X kamer zewnetrznych Y wewnetrznych, chcę sterować takim i takim urządzeniem, chcę podzielić dom na strefy albo nie, dom jest parterowy, piętrowy ma garaż lub nie jedno dwa trzy wejścia, mieszkają w nim jedna dwie trzy osoby razem czy w wydzielonych pomieszceniach, itp. Bardziej na poczatek istotne jest dla Ciebie jak ten dom ma żyć. Dobór rozwiazań technicznych to Ci łatwo mozna pomóc począwszy od odpowiednio duzej centrali, liczbie klawiatur czujników rozmieszczenia kamer okablowania gdzie po co i dlaczego, a skończywszy na tym jak zdejmować izolację z przewodów żeby sobie paluszków nie pokaleczyć
@neptun93 Bardzo trafny post.
Mam przed sobą katalog Satela z integrą na czele.
Z katalogu rozumiem, że 128 ma moduł bezprzewodowy w sobie, a 64 dołączany. Czy tak ?
Jak to jest z tym domofonem. Z postu rozumiem, że traktujesz go jako czujkę. Ja natomiast chcę, by każde urządzenie, w tym videodomofon działało tak jakby było oddzielne, ale np podgląd z kamery był rejestrowany w systemie zapisu monitoringu. Czyli np każdy wchodzący do domu.
Co do kamer IP i nie IP. Rozumiem, że piszemy o kamerach cyfrowych i analogowych. W tym drugim przypadku są one tańsze, a zatem za podobne pieniądze dostajemy lepszy, przede wszystkim optycznie, sprzęt.
Tylko jak jest ze zdalnym dostępem do podglądu ?
Na bieżąco możemy, przy pomocy podzielników obrazu, podglądać na monitorze, jednoczenie przetwarzać i zapisywać, na dysku. Ten przetworzony (przetwarzany?) obraz można z minimalnym opóżnieniem puszczać do sieci. Tak czy nie ? Kamera cyfrowa z przydzielonym IP też nie będzie dokładnie live.
Ale w układzie cyfrowym latwiej (taniej) się potem rozbudowywać o kolejne urządzenia. Szczególnie gdy sygnał będzie bezprzewodowy, a nowe urządzenia tylko zasilane lokalnie.Tak myślę.
Kloega Bronek napisał, że dobrze jest wykorzystać centralę monitorującą do kilku dodatkowych funkcji. OK. To mam pytanie:
Czy przy pomocy np Integry lub innej centrali mogę sterować roletami w całym budynku ?
Konkretnie. Na dziś mam rolety ręcznie opuszczane. Mogę zainstalować w nich silniki z bezsprzewodowym sterowaniem ( pilot przyklejany w dowolnym miejscu w pomieszczeniu, bez konieczności przeróbek). Dany pilot może sterować nawet kilkoma roletami. Naciskam, zamykam w danej strefie. Przechodzę do innej części domu. Naciskam i zamykam kolejną część. Teraz ja bym chciał, żeby to się odbywało bez mojego chodzenia, o określonej porze ( w programie lub zmierzchowym) też z podziałem na grupy. To samo dotyczy zapalania świateł.
Czy integra to zrealizuje ? Jakaś inna centrala ?
Nie żebym był taki leniwy. Chodzi o pozorowanie obecności w domu.
Do Knopka:
Kolega Neptun dobrze Ci opisał o co chodzi z grupami monitoringu i zabezpieczeniem nagrań i systemu. Właśnie o to mi chodziło. Miałem nadzieję, że poprzestając na syrenie masz jakiś dodatkowy system zabezpieczenia. Z tego co czytam to pozostaje klasyka - strefy chronione i odpowiednio szybka akcja, opisane przez Neptuna.
Mam przed sobą katalog Satela z integrą na czele.
Z katalogu rozumiem, że 128 ma moduł bezprzewodowy w sobie, a 64 dołączany. Czy tak ?
Oba modele nie mają modułu bezprzewodowego.
Może się coś zmieniło, ale ABAX był oddzielny.
Quote:
Jak to jest z tym domofonem. Z postu rozumiem, że traktujesz go jako czujkę. Ja natomiast chcę, by każde urządzenie, w tym videodomofon działało tak jakby było oddzielne, ale np podgląd z kamery był rejestrowany w systemie zapisu monitoringu. Czyli np każdy wchodzący do domu.
Zbytnio się rozpędzasz.Videodomofon to oddzielne urządzenie i tego nie zrobisz. Nawet dzwonka nie wyciągniesz z video. Bo jest na 2 żyłach z audio.
I drzwi nie otworzysz. Videodomofon to bajer który nic nie daje. Jak kogoś znasz, to głos ci wystarczy,jak nie znasz to video jest bezużyteczne.
To bajer dla bogatych nie poprawiający bezpieczeństwa.
Quote:
Koloega Bronek napisał, że dobrze jest wykorzystać centralę monitorującą do kilku dodatkowych funkcji. OK. To mam pytanie:
Czy przy pomocy np Integry lub innej centrali mogę sterować roletami w całym budynku ? Konkretnie. Na dziś mam rolety ręcznie opuszczane.
Mogę zainstalować w nich silniki z bezprzewodowym sterowaniem ( pilot przyklejany w dowolnym miejscu w pomieszczeniu, bez konieczności przeróbek). Dany pilot może sterować nawet kilkoma roletami. [/quote] Integra ma system, program do sterowania rolet. Natomiast szczegółowe sterowanie jest możliwe. Tylko,ze kolega ma indywidualne zapotrzebowanie. I rozbija kolega g... na atomy.
Nie połapie się z tymi roletami, które zaciągnął a które nie.
Natomiast automatyczne sterownie timerem jest jak najbardziej możliwe.
Quote:
Teraz ja bym chciał, żeby to się odbywało bez mojego chodzenia, o określonej porze ( w programie lub zmierzchowym) też z podziałem na grupy. To samo dotyczy zapalania świateł. Czy integra to zrealizuje ? Jakaś inna centrala ?
Bez problemu to Integra zrealizuje. To nie jest skomplikowane. I można to oprócz godzin zawarunkować zmierzchem.
Na dodatek ma kolega podgląd netem z Paryża. Może to sterować telefonem.
Quote:
Nie żebym był taki leniwy. Chodzi o pozorowanie obecności w domu.
Tutaj jest nieograniczone pole do popisu. M kolega stertę timerów działających codziennie inaczej.
Tylko ja radzę Integrę minimum 128, żeby było dużo wyjść wirtualnych do realizacji logiki. Integra m ma 32 komunikaty słowne informujące przez telefon o wybranych zdarzeniach.
Inteligencja ma swoje minusy. Przy zbyt dużej inteligencji, użytkownik tego nie kontroluje.
Inteligentny dom - problemem jest sformułowanie wymagań, czego ja chcę.
jak chcę to sterować. Do tego jest potrzebne duże doświadczenie. Sam system nie sformułuje wymagań.
Bronek
Centrale alarmowe integra:
wbudowana obsługa dwukierunkowych urządzeń bezprzewodowych 868 MHz (tylko model 128-WRL)
to cytat z katalogu
Video - bajer dla bogatych. Dlatego właśnie piszę o możliwości włączenia kamer z nim powiązanych do systemu monitoringu. Zaczynam rozumieć, że układ zapisu jest całkowicie niezależny od centrali monitoringu, np. integry.
Nie napisałem tego wcześniej, ale moją ideą fix jest możliwość programowania wszystkiego z jednego komputera, ale także z każdego monitora w układzie videofonu. Czyli marzę o czymś czego jeszcze nie ma tzn dotykowych panelach.
Chodząc po ziemi, przy dzisiejszych możliwościach i cenach, jedyne co bym chciał to "zintegrować" tak videofon, by móc z każdego z monitorów podglądać wszystkie kamery. Niekoniecznie tylko te zintegrowane z videofonem.
Sformułowanie wymagań to właśnie to o czym tu piszemy. Przynajmniej ja.
W kwestii monitoringu to zupełnie nie rozumiem o co chodzi. Jak mogą wymagać od Ciebie wykonywania Ci instalacji alarmowej w calości. Założysz centralę, masz sprawny system, zgłaszasz do agencji i zakładają Ci nadajnik radiowy, DL-kę lub inny sposób powiadamiania stacji monitorowania alarmów, płacisz abonament i wymagasz zeby karki przyjeżdżały na czas.
Z tą instalacją to jest tak, że firmy z którymi rozmawiałem wcześniej mają systemy alarmowe które obsługują. Nie chcą się podpinać do systemu którego nie znają. Tak przynajmniej dano mi do zrozumienia. Ale tą kwestię już rozwiązałem, znalazłem odpowiednią firmę i będzie to zrealizowane w taki sposób jak opisujesz.
neptun93 wrote:
Na szybką interwencję policji czy tez na to że jak sam bys dostawał sms będziesz coś akurat w stanie zrobić jest trochę złudne, już nie powiem o sytuacji kiedy to Ty sam możesz być zagrożony gdy ktoś na siłę będzie Ci chciał się wpier......... do domu jak będziesz w środku. Tylko napadówka zapewni Ci szybką reakcję grupy interwencyjnej.
wszystko znowu rozbija się o kasę- czy uznasz uzasadnionym wydać jakieś 50zł miesiecznie na monitoring(cena z łodzi, nie wiem jak u Ciebie)
Masz rację, sam i tak nic nie zdziałam w razie wypadku. Zainwestuję w security. Ale sms i tak sobie ustawię, dla spokoju.
neptun93 wrote:
Z domofonem podasz symbol co to jest konkretnie to nawet mozna Ci narysować jak podłączyć do Integry żeby jak ktoś stanie pod furtką Ci zawyło zaświeciało zapierdziało i cokolwiek sobie życzysz. Ja tam sobie dla wygody jeden przycisk z pilota zastosowałem do uruchamiania elektrozaczepu jeśli wchodzę z zewnątrz na posesję korzystam. można bramę z pilota lub garażową także sobie sterować. Znowu kłania się kwestia wcześniejszego przemyślenia ile urządzeń chciałbyś zdalnie sterować(zdalnie w obrębie działki a nie przy pomocy tych Twoich sms bo to by bylo tutaj nie praktyczne), jak wiesz ile to wiesz ilo-kanałową radiolinię trzeba założyć.
No i tutaj właśnie przydatny będzie klient w telefonie. Jest podłączony przez wifi, więc służył by w zasadzie za pilota w pewnym sensie. Telefon zawsze mam przy sobie, więc będzie to wygodniejsze niż pamiętanie o pilocie. Sterowanie przez sms tylko w przypadku braku dostępu do neta. Nie potrzebuję wtedy radiolinii.
neptun93 wrote:
A pytanie odnośnie tego czujnika w kuchence, to co on powoduje? jakieś lokalne odcięcie gazu? masz na mysli zabezpieczenie przeciwwypływowe czy jak to się tam nazywa? a co jeśli przeciek nastąpi z gazociągu - gdzieś z rury albo przewodu gumowego przy butli a Ty będziesz wracal do domu nieświadomy zagrożenia? Centrala mogłaby np odłaczyć cale zasilanie w domu, syrena dać Ci znać sygnałem pożarowym albo już ten Twoj ulubiony sms powiadomić o zagrożeniu jeszcze jak bedziesz poza domem, ewentualnie ta agencja ochrony dostanie sygnał i Cię powiadomi.
Czujnik w kuchence to zwykłe zabezpieczenie odłączenia lokalnego. Dlatego jak już pisałem, po wcześniejszej (chyba Twojej) sugestii zastanawiam się nad dodatkowymi czujnikami w okolicach rur i elektrozaworem odcinającym centralny dopływ gazu. Rozwiązania z powiadomieniami to już kwestia konfiguracji systemu, wezmę pod uwagę.
neptun93 wrote:
Z tym sterowaniem sms-ami są pewne ograniczenia bo to raczej dziala na zasadzie uruchamiania jakaś tam komendą konkretnego wyjścia w nadajniku gprs a tych wyjść jest zwykle ograniczona ilość, więc raczje sie nie da regulować płynnie temp od 10 do 30 stopni. trzeba to przemysleć jak zrobić ale na pewno cos można.
W Vision wygląda to tak, że moduł GSM jest podłączony do kompa. Tam mam zdefiniowaną regułę, powiedzmy [Jeśli sms o treści temp 20-> ustaw zmienną temparatura na 20] Potem pozostaje ustawić dodatkowe reguły korzystające z tej zmiennej - na jej postawie sterować wyjściem analogowym układu I/O, które wysteruje odpowiednio elektrozawór. Tak to sobie na razie wymyśliłem, muszę jeszcze skonsultować z gościami z APA, żeby mi powiedzieli na ile to sensowne rozwiązanie. Może da się to robić łatwiej.
neptun93 wrote:
Urządzenia typu centrala nadajnik klawiatury rejestratory routery itp koniecznie w strefach chronionych natychmiastowo!!! to Ci daje pewność że będzie tak jak wyżej napisałem, zanim ktoś coś zrobi to Ty już wiesz.
Zapamiętam
neptun93 wrote:
Z rejestracją obrazu z kamerek to mi się wydaje że nie spojrzałeś na cenniki. Nie jest przypadkiem tak że te Twoje kamery IP dodatkowy komputer(bo nie wiem czy planujesz wrzucac ogromny dysk do normalnego PC-ta), router nie będą strasznym kosztem? Nie taniej wyjdzie rejestrator z wlasnym dyskiem w środku, z możliwością podłączenia do sieci i do tego zwykłe kamerki a nie IP? To tylko kwestia tak na prawdę ile masz funduszy, no ale kto chciałby zapłacić za ten sam efekt drożej:)
Właśnie dlatego chciałem tą rejestrację obrazu tylko po wykryciu ruchu. Nie będzie potrzeby kupowania ogromnego dysku, ani dodatkowego kompa. Więc koszty nie rosną. Co prawda ten system działa na PC, ale nie jest zbyt wymagający, i przeznaczę na niego swojego starego kompa stacjonarnego.
właśnie takie odpowiedzi są cenne - konkretnie i na temat.
P.S. Może napiszę w wolnej chwili trochę więcej szczegółów, tak jak to wymieniłeś. Nie chciałem się z początku rozpisywać tak szczegółowo, bo zajęło by to kilka stron i kto by to chciał wtedy czytać Chciałem ogólnych rad, ale może faktycznie zbyt ogólnych. Stres kolegi to inna sprawa - ale nie wracajmy do tego
Dodano po 7 [minuty]:
Michaelen wrote:
Nie napisałem tego wcześniej, ale moją ideą fix jest możliwość programowania wszystkiego z jednego komputera, ale także z każdego monitora w układzie videofonu. Czyli marzę o czymś czego jeszcze nie ma tzn dotykowych panelach.
Chodząc po ziemi, przy dzisiejszych możliwościach i cenach, jedyne co bym chciał to "zintegrować" tak videofon, by móc z każdego z monitorów podglądać wszystkie kamery. Niekoniecznie tylko te zintegrowane z videofonem.
Nie jestem pewien czy dobrze Cie rozumiem. Chcesz mieć system na kompie, do tego panele dotykowe wewnątrz domu z których będziesz mógł obsługiwać system tak jak z w.w kompa i dodatkowo do systemu podpięty videofon i wszelkie kamery? Nie wiem jak z tym videofonem, ale reszta jest na bank do zrealizowania w Vision.
dokładnie tak, tylko, że te panele dotykowe miałyby być jednocześnie monitorami.
Co do pilota w telefonie:
Niby mógłby służyć za pilota. I to do sterowania wszystkim co jest w zasięgu twojego wifi. Tylko ile trwa otworzenie aplikacji klienta na komórce ?
Ja bym jednak wolał jakiś zintegrowany dla kilku funcji pilot kilku przyciskowy.
Panele są jednocześnie monitorami, właśnie na czymś takim robili prezentację. Nie wiem ile można ich podłączać, ja widziałem dwa w ich budynku. Nie interesowałem się tym, bo sam nie potrzebuję. Swoją drogą to śmiesznie to wyglądało, jak przechodziłem obok takiego panelu i widziałem jak ktoś sobie tam zdalnie coś dłubie. Aż korciło żeby poklikać i sprawdzić reakcję tego kto się tym bawił ;>
Nie wiem prawdę mówiąc ile się ładuje aplikacja. Co do pilota to też mi proponowali, ale mi podszedł bardziej ten klient - więcej możliwości.
Konopka z tymi kamerami IP to miałem na myśli że właśnie one są najdroższym elementem systemu i zamiana na zwykłe kamery plus rejestrator z wlasnym dyskiem dałoby oszczędność a zapis na dysku to bezwzględnie ciągły ale np z ustawieniem detekcji ruchu, więc w momencie ruchu zapisuje że tak powiem bardizej szczegółowo i akurat ten zapis i dysk to chyba najmniejszy koszt a działanie samego rejestratora nie wiem czy nie będzie mniejszym kosztem energii elektrycznej ale to juz najmniejszy problem. Po prostu weź cennik z byle jakiej hurtowni CCTV i SSWIN i porównaj ile kosztuje kamera IP i kam "normalna" o zbliżonych parametrach.
Jeśli chodzi o integrę to na płycie ABAX ma tylko WRL-ka a jeśli się chcemy bawić w funkcje logiczne to rzeczywiście Integra 128 da nam 128 wejść bez względu na to ile fizycznie będziemy mieli w systemie- na płycie jest 16 wejść 16 wyjść- 4 wysokoprądowe reszta niskoprądowych, plus ewentualne moduły rozszerzenia do dokupienia w każdym momencie.
Z tymi pilotami a telefonem komórkowym to dalej będę walczył o wygodę. Ja tam prywatnie nie wyobrażam sobie że podchodzę np do bramy czy furtki i mam z telefonu pisać sms żeby sobie otworzyć, na pilocie to tylko jedno naciśnięcie a nie trzeba się chyba bardzo męczyć żeby go nie zapomnieć bo to tak mała pierdoła, którą podpinasz do kluczy jako breloczek:)
Wracając jeszcze do tych firm ochroniarskich - to kto tam pracuje zeby się bać "jakichś obcych systemów, które nie znają" to dla mnie jakieś debilne tłumaczenie. Za system odpowiedzialny jest instalator systemu, który dla agencji może wysterować wyjścia na odpowiednie sygnały: włamanie, napad, usterka, sabotaż i inne, a instalator z agencji tylko wiesza swoj nadajnik i podłącza wyjścia z centrali do wejść nadajnika. prostacka operacja godzinka roboty. Są trudne systemy, które strach ruszać, ale nie przez to, że są niewiadomo jakie, tylko co najwyżej w kiepskim stanie technicznym, bez kodów serwisowych(bo takie stare że nikt nie pamięta) i inne takie problemiki, które doświadczony instalator jakoś obejdzie jeśli tylko właściciel obiektu jest rozsądny.
W przypadku Satela, nowego systemu założonego przez właściciela obiektu instalator wręcz czuje komfort psychiczny przy podłączaniu nadajnika:P
Nadajnik GSM o którym piszesz że miałby wyjścia analogowe? nie stosowałem, są takie produkowane? chyba że myślisz o jakimś module do komputera i o przetworniku cyfrowo analogowym, ale to już zaczynamy wkraczać w taką aparaturę i programowanie tego wszystkiego łączenie konfigurację że chyba łatwiej by było zainstalować jakiś sterownik przemysłowy plc z wyjściami analogowymi. straszne komplikowanie sytuacji. po prostu wydaje mi się nieuzasadnione ekonomicznie zeby budować takie coś zeby mieć płynną regulację temperatury w domu, nie wystarczą ze trzy, cztery poziomy ktore można ze zwykłego nadajnika sterować np 16, 18 , 20 , 22 ? zawsze to prostsze.
Zawsze pamiętaj o serwisowaniu takiej pajęczyny elektrycznej i powiązań programowych, jest dobrze jak jest dobrze jak sie zacznie piep..... obyś miał cierpliwość szukać przyczyn usterek no i zawsze pytanie czy będziesz mógł na etapie programowania i uruchamiana przewidzieć wszystkie reakcje systemu który ma czuwać nad jakimś procesem.
Po obejrzeniu strony reklamowej prezentującej vision mam wrażenie jakby ten system był zbieraniną roźnych modulików które w zasadzie realizują te same funkcje co integra ze swoimi modułami, jedyną podejrzewam różnica jest obsługa z programu komputerowego w ładnej oprawie graficznej. tylko nasuwa mi się pytanie jak to dziala jeśli chodzi o awaryjność ile ten produkt jest na rynku i czy jest sprawdzony. Na pewno integra jest sprawdzona pod kątem niezawodności.
@neptun93:
Masz rację, porównam ceny. Zawsze mogę podłączyć to do Vision. A jak wygląda kwestia dodawania dodatkowych kamer? Szukając rejestratora, muszę kupić model dla odpowiedniej liczby kamer? Gdybym chciał potem podłączyć jedną czy dwie dodatkowe, można to realizować na tym samym sprzęcie?
W telefonie (będąc w zasięgu wifi) też realizuje to przez naciśnięcie przycisku. Sms jest przydatny tylko przy sterowaniu na odległość "w terenie".
Co do firm security to też tego nie rozumiem, ale nie było sensu dyskutować - nie chcą to nie Konkurencja się zgodziła i sprawa załatwiona.
Moduł gsm spełnia funkcję tylko związane z gms, nie ma żadnych wyjść. Do wyjść analogowych i cyfrowych są osobne urządzenia, podłączone przez RS485 do kompa. Też na początku myślałem, że to skomplikowane, ale po szkoleniu okazało się, że nawet ja potrafię to obsługiwać i konfigurować. Kwestia podłączania kilku kabelków i paru kliknięć na kompie. Powiedział bym, że jest to idioto-odporne
Taaak, wszystko jest piękne póki się nie sypie. Trzeba to brać pod uwagę kupując nawet ekspres do kawy. Ale od tego jest gwarancja. Potem to już tak jak z innymi rzeczami - jak ktoś ma pecha to mu się posypie, jak nie to działa i działa. Nie wiem jak z ta Awaryjnością w Vision, postaram się skontaktować z kimś kto ma już ten system. Wiem że firma pod kątem automatyki przemysłowej ma dużą renomę, więc chyba nie mogli by sobie pozwolić na wpadkę z kiepskim systemem IB. W zeszłym roku wygrali targi Securex, więc chyba coś w tym jest. Jestem jeszcze na etapie zbierania informacji.
@jotko:
Na takie dodatki mnie już chyba nie stać. Już i tak koszty urosły mi po konsultacjach niektórych rozwiązań. Z resztą, gdyby okazało się że kupię w.w. system, nie będzie mi w zasadzie to potrzebne.
Mozesz rozwazyc np. system Mitho. Opisywane funckje bedzie spelnial. Centrala z ekranem dotykowym bedzie spelniala funkcje domofonu lub wideodomofonu, bez zbednych urzadzen. Jak pominiesz rejestrator to z tego urzadzenia bedziesz mogl podladac obraz np. z dodatkowej kamery cctv w domu jak i w panelu przed domem. To calkiem wygodne rozwiazanie. Ewentualnie Mitho mozesz rozszezyc o system alarmowy, wtedy wszystko bedziesz mial w jednym urzadzeniu ale jesli chodzi o sam alarm to Satel bedzie tanszym rozwiazanie. Kwestia komfortu i pieniedzy
Odradzam domofon w inteligentnym domu.o nie jest jeden klocek,
Jest kaseta zewnętrzna i zamek.
Kto to będzie serwisował ? Diagnozował uszkodzenia ?
Za jaką kasę ?
Jak chcesz video to zamontuj COMAX. Z banalnego powodu, bo ma serwis, i coś nawet można podmienić przy awarii.
Często walnie piorun i uszkodzi kasete zewnętrzną - typowe. I co wtedy ?
Zachwalana Integra. Zastosowania dotyczące elektryki to produkt uboczny, zastosowań alarmowych Integry.
Alarm w domku musisz zrobić. Czyli aplikacje elektryczne są prawie za darmo.
Ja zrobiłem facetowi oprócz alarmu kontrolę obecności pracowników - dokładnie za darmo.
Inteligentny dom jest znacznie lepszy -tylko za ile ? Kasa jest tutaj bardzo istotna.
Często jest tylko kilka problemów do załatwienia.
A zbyt inteligentny dom przerasta intelektualnie klienta.
Bronek
No to chyba wystarczy do tworzenia inteligentnego systemu.
Jeszcze żeby jakiś wyświetlacz graficzny i...
Jak chcesz zbyt dużo to musisz solidnie bulić.
Bajery dużo kosztują.
Identyczna sprawa z videodomofonem - to tylko bajer który nie powiększa bezpieczeństwa.
Można w integrze dołożyć więcej wejść/wyjść? Rozumiem ze wyjścia są na przekaźnikach i trzeba to połączyć ze stycznikami w tablicy, czy są już jakieś gotowe moduły?
Integra 128 ma 16 wejść na płycie głównej i 16 wyjść.
Niezależnie od tego dysponujesz razem 128 wejściami i wyjściami - z czego 112 to wyjścia i wejścia wirtualne 128-16=112. Te 112 fizycznie nie istnieją - nie posiadają zacisków do przewodów. Ale możesz na nich robić logikę. Mogą pracować w systemie.
Możesz zwiększyć liczbę wejść jak i wyjść rzeczywistych stosując ekspandery.
Dowolną liczbę wyjść/wejść wirtualnych zamieniasz na rzeczywiste.
Najlepiej stosować przekaźniki zewnętrzne. Expandery wyjść są 8x i można to sterować z magistrali 4-x Φ0,5. W ten sposób np. 16 przekaźników na pietrze sterujemy 4x0,5. Ta sama magistrala może sterować również 2 piętro i strych.
Jednocześnie zbierać sygnały z expanderów czujników alarmowych.
Ja mam jeszcze jedno, mam nadzieję że ostatnie pytanie. Czym się różni programowe wykrywanie ruchu od sprzętowego? Czy jeśli kupię kamerę bez opcji wykrywania ruchu, to będę mógł wykrywać go właśnie programowo? Jak tak to po co w ogóle to wykrywanie sprzętowe?
No to chyba wystarczy do tworzenia inteligentnego systemu.
Jeszcze żeby jakiś wyświetlacz graficzny i...
Jak chcesz zbyt dużo to musisz solidnie bulić.
Bajery dużo kosztują.
Identyczna sprawa z videodomofonem - to tylko bajer który nie powiększa bezpieczeństwa.
Bronek22 wrote:
Odradzam domofon w inteligentnym domu.o nie jest jeden klocek,
Jest kaseta zewnętrzna i zamek.
Kto to będzie serwisował ? Diagnozował uszkodzenia ?
Za jaką kasę ?
Jak chcesz video to zamontuj COMAX. Z banalnego powodu, bo ma serwis, i coś nawet można podmienić przy awarii.
Często walnie piorun i uszkodzi kasete zewnętrzną - typowe. I co wtedy ?
Kolego,na 12 lat pracy z domofonami i wideodomofonami,to pierwszy przypadek z piorunem o którym czytam.Może tak dla poszerzenia informacji,instalowałem wideodomofon Eury z szyfratorem,z modemem,ma tyle opcji wraz z możliwością zrobienia zdjęcia i przesłania mms-em do paru zaprogramowanych numerów i zestawić połączenie wraz z kanałem rozmównym i strefami wybierania.podłączony do integry pewnie by zadziałał ,cyfrowy sygnał z kamery bramowej, modem na sim i linię,możliwość podpięcia do rejestratora,oraz sterowania bodajże 2 kamerami,oraz zapisem i podglądem...wszystkiego pewnie nie wymieniłem,ale coś by się jeszcze znalazło.Możliwość otwierania wejść,sterowania bramą,elektrozamkiem,załączeniem rejestratora i zapisem odwiedzin z pozycji telefonu,modemu,panela rozmównego i jeszcze takie tam.
Robiłem kilka sztuk "inteligencji" na integrze Jak się zagłębisz w program i scenariusze, to ześwirować można od ilości możliwości... Ograniczają Cię tylko 2 rzeczy: wyobraźnia i pieniądze...
Naprawdę? To zrób sterowanie lamelkami żaluzji na integrze.
I może jeszcze jak podłączyć
Jest jeszcze inny temat. Co będzie z a 10 lat ? Czy obecne systemy inteligentne będą jeszcze dostępne - części zamienne i serwis.
Okaże się,ze tego nie robią i trzeba wszystko wymienić.
Na Integrze mamy gwarancję,ze za 20 lat będzie pełna obsługa i kompatybilność systemu.
Bronek
AHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHA. Zmień szklaną kulę.
Jedynym systemem, który będzie za 20 lat i będzie nadal kompatybilny to KNX.
Bronek22 wrote:
Budując dom trzeba wiedzieć jak go okablować. To wymaga ogromnej praktyki i doświadczenia. Ogromnego doświadczenia.
Bo po wybudowaniu nie można podokładac przewodów. A okaże sie, że radio na być w pokoju na gorze po konkretnej stronie. A tam nie przewidziano przewodu. Z inteligentnym domem jest jeszcze gorzej. Wymaga zacznie wiećej doświadczenia niż alarm.
Więcej nie będę uczestniczył w polemice.
Bronek
Nie wiem jak jest w "inteligentnych domach" na integrze, ale w KNX w najbardziej pracochłonnej wersji trzeba znaleźć najbliższą puszkę z 230V i najbliższą z przewodem magistralnym. Często jest to ta sama puszka.