Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Korektor parametryczny (moog)

c_04 29 Gru 2010 17:28 2843 5
 • #1 29 Gru 2010 17:28
  c_04
  Poziom 21  

  Witam
  Zbudowalem korektor parametryczny wg schematu Mooga tyle, że problem jest w regulacji częstotliwości. Zastosowalem potencjometry takie jak w oryginale 2x100kC i mieszany tj: 470A i 47kB. Regulacja częstotliwości odbywa mi się tylko na jakichś 15 min zegarowych w skrajnej prawej części potencjometru. Częstotliwości reguluje się w dobrą stronę czyli kręcąc w prawo wzrastają, a w lewo maleją. Poniżej zamieszczam schemat filtra. Różnice jakie wprowadzilem w stosunku do oryginału to przede wszystkim opampy NJM4580 zamiast 4558 (ale to raczej bez znaczenia), wejście i wyjście korektora jest symetryczne, 4 pasma (w oryginale 3 - inaczej strojone), stopień wyjściowy też jest na opampie (oryginalnie byl tranzystor), pominąłem uklad detekcji przesterowania, pominałem bypass na układach cyfrowych (u mnie przełącza sie na sztywno przełącznikiem). Calość zasilana z +/-12V.
  Pojemności kondensatorów podane w zakresach (np 1uF-470n) są odpowiedzialne za strojenie filtra. Na płytce mam miejsca na różne zależnie od tego na jaki przedział częstotliwości ma być dana plytka.
  Jak rozszerzyć na cała skalę potencjometru jego działanie?
  Korektor parametryczny (moog)Pozdrawiam


  [Przypominam, że na forum stosujemy polską czcionkę oraz przyjęte zasady pisowni. Proszę poprawić post. Regulamin, punkt 15. Mariusz Ch.]

  0 5
 • Megger
 • #2 29 Gru 2010 19:08
  Dar.El
  Poziom 40  

  Witam
  Podłącz potencjometry odwrotnie, tak aby regulacja była w przeciwną stronę i podziel się spostrzeżeniami.

  0
 • Megger
 • #3 18 Sty 2011 02:13
  c_04
  Poziom 21  

  Teraz mam regulację na 3/4 skali. Na dodatek w odwrotną stronę. Czyli musiałby być tutaj 2x100kB, a jeszcze lepiej 2x50kB albo 2x50kA. Akurat czekam na te 2x50kA. Wtedy filtr trochę niżej zestroję żeby pokryć to co mi będzie ew brakowało. Hmm, a nie da się tego w inny sposób jakoś rozwiązać? Co prawda próbowałem zmieniać oporniki ale nic to nie daje. Można np zmieniając bodajże R4 zwiększyć lub zmniejszyć podbicie filtra.
  Zmieniłem potencjometr 2x100kC na 2x100kA i mam teraz regulację na pół skali... czyli zmieniając na 2x50kA będę miał działający korektor:)
  Zobaczymy kiedy dotrą te potencjometry.
  Pozdrawiam
  ================================================================================================

  Dzisiaj siadłem z miernikiem nad tymi potencjometrami i prawdę powiedziawszy to niczym one sie nie różnią od B. Jako że były wykonywane na zamówienie podejrzewam, że TELPOD zrobił jakąś małą zmyłkę i namalował na potencjometrach B znaczek C. Patrząc od osi potencjometru ustawiłem wałek na środek skali i zmierzyłem impedancje pomiedzy nogami 1 i 2 (ta od lewej i środkowa). Wynik to ok 15k... czyli jak dla potencjometru B... hmmm ciekawe co oni na to. Napisałem im dość ironiczne zapytanie - jak sprawdzić czy C to jest C?;) Zobaczymy co odpowiedzą bo najtańsze to one nie były (biorąc pod uwagę jakość) no i na dodatek teraz okazuje się że i bezużyteczne. Poki co powkładalem 47kA i jakoś ten korektor działa. Nie podoba mi sie jeszcze regulacja +/-. Trzeba by chyba zastosować jakieś kombinowane potencjometry np do połowy skali B, a dalej C ale takich niestety mi nie zrobią. Chyba jedynym wyjściem będzie zamówić kombinowany podwójny potencjometr B i C na jednym wałku.
  Pozdrawiam
  =================================================================================================

  Witam
  Czy ma ktoś pomysł jak rozwiązać problem dziwnej regulacji +/-? Mam tam potencjometry 20kA i regulacja jest na 15 min zegrowych od skrajnych położeń ślizgacza. Próbowałem zmieniać wartość potencjometru na 10kA, 4k7A, 2k2A i nic to nie daje zawsze jest tak samo. Próbowałem też dołączać oporniki 10k pomiędzy ślizgacz i zaciski ścieżki. W końcu kupiłem potencjometyry 50kB podwójne i poskładałem je tak żeby jedna ścieżka była 50kB, a druga 50kC. Oba były sprzęgnięte ślizgaczem, z jednego wykorzystałem zacisk lewy, a z drugiego prawy. Też nic to nie dało tzn niewiele. Próbowałem też użyć podwójnego 10kA sprzęgniętego wszystkimi wyprowadzeniami.
  Jak poszerzyć regulacje? Czy jedyna możliwość to specjalistyczny potencjometr? Ew jakieś elektroniczne przełączanie skokowo? Może tranzystory sterowane? Ale to już chyba przerost formy.
  Pozdrawiam

  0
 • #4 23 Sty 2011 00:39
  bobo
  Poziom 29  

  A czy próbował kolega takiego połączenia potencjometru VR3?
  Pozdrówka

  Korektor parametryczny (moog)

  0
 • #5 25 Sty 2011 06:02
  c_04
  Poziom 21  

  Tak próbowałem, nawet w 2 konfiguracjach. Jedna to taka, że kupiłem kilka szt potencjometrów 50kB i je porozbierałem składając na nowo ale wykorzystując tylko scieżki B ponieważ da się je odwracać, a w każdym takim potencjometrze jest jedna B i jedna C, a że są odwrócone stanowią podwójny potencjometr B. No więc użyłem 2 takich samych. Taki zmodyfikowany potencjometr w środkowej pozycji miał ok 7-10k i kręcąc w stronę gdzie wartość impedancji dążyła do 0 miało odbywać się to łagodnie, za to impedancja z drugiej strony gwałtownie przyrastała. Mam nadzieję, że to jest jasne. Mimo takiego połączenia też niewiele się zmieniło. Jak będę miał kasę może spróbuję jeszcze z potencjometrami 22kB. Teraz mam wsadzony 2x10kA i jest podłączony trochę inaczej zwarte są wszystkie wyprowadzenia części tej od osi z tą od tyłu... wyprowadzenia 1A + 2A, 1S+2S i 1E+2E. Wcześniej był też podłączony jak na Twoim obrazku, tylko że 1S zwarte do 2S. Chyba w oryginale stosowano jakieś kombinowane potencjometry bo przecież jak to inaczej wytłumaczyć? Te 2x100kC też nie za bardzo się nadają, trochę lepiej by było na 2x47kC ale z braku laku wkładałem 2x47kA. Może jeszcze spróbuję poskładać takie potencjometry z tych które mam ale póki co krytycznym dla mnie jest ten 22kA, którego nijak nie mam pomysłu jak zastąpić tak żeby działał jak ja chcę.
  Pozdrawiam
  ==============================================================================================

  Ohh sorry mała pomyłka nastąpiła w mojej odpowiedzi. Oczywiście nie VR3 mam i różnie łączyłem tylko VR1. VR3 od biedy może zostać. Spróbuję może Twojego rozwiązania z potencjometrem logarytmicznym (VR3) ale to chyba nic nie da. Teraz są wykładnicze - czyli takie jak mają być.
  Pozdrowiska

  0