Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router TL-WR340G, Vectra, Macintosh (iMac)

Dietr 29 Gru 2010 18:19 1179 1
  • #1 29 Gru 2010 18:19
    Dietr
    Poziom 1  

Napotkałem ostatnio na przedziwny problem. Część rodziny poprosiła mnie o wsparcie - nie mogli ustawić w mieszkaniu routera, ponieważ "kasowały mu się ustawienia". Kupili router TL-WR340G, isp Vectra. Kwestia filtrowania MAC przez dostawcę jest dosyć dziwna, gdyż rodzina twierdzi, że monterzy na bank sprawdzali ustawienia na kompie (o tym dlaczego zaraz), w umowie stoi, że dostawca musi mieć adres mac karty sieciowej, inne podłączane bezpośrednio do modemu komputery nie łączą się z internetem, ale na różnych forach zdania co do tego czy podstawowa usługa Vectry ma filtrowanie czy nie są bardzo podzielone.

Dodatkowy problem stanowi fakt, że pierwszym kompem podpinanym do modemu był Macintosh, w których nie będę ukrywał - nie orientuję się zupełnie. Ma on AirPorta, więc router rodzina kupiła, żeby całkowicie pozbyć się z domu kabli (mają tego maca i dwa laptopy).

Pierwszego dnia uznałem, że po prostu coś źle zrobili przy konfiguracji i ustawiłem im router na szybko, podłączając modem do WAN i Macintosha do LAN. Odpiąłem następnie przewód LAN, WiFi działało, uznałem - misja zakończona. Dwa dni później otrzymałem telefon - "znowu to samo".

Dziś ustawiałem im tę sieć ponownie, tym razem krok po kroku. Podobną metodą jak poprzednio ustawiłem

Lan
    ip: 192.168.2.1
    sub net: 255.255.255.0

sklonowalem adres mac Macintosha

wan po dynamic ip
    nadał ip zgodne z tym, które Macintosh miał podłączony bezpośrednio do modemu
    wymusiłem użycie DNS dostarczonych przez Vectre.

ustawiłem zabezpieczenia, kanał na 11

po odłączeniu przewodu LAN łączącego router i Macintosha, przeniesieniu routera i ponownym włączeniu routera i modemu WiFi działało, podłączyłem się do niego bez problemu z laptopa z Win7. Jednak po dokonaniu ostatniej zmiany (to chyba był kanał na 11 albo po prostu hasło do ustawień) na routerze zgasła lampka SYS. Poprawiłem przewody, zrestartowałem router i modem, wszystkie kontrolki wskazywały, że wszystko jest ok, tyle że WiFi już nie wykrywała żadna maszyna. Po następnym restarcie routera i modemu kontrolki routera wróciły do stanu sprzed całej operacji - power i wszystkie LAN świecące, a modem "nie widział" routera (wyłączona kontrolka Link).

Czy ktoś z Was ma jakiś pomysł co jest nie tak? Robię jakiś głupi błąd czy to jednak wina dostawcy/routera/macintosha? Z góry dziękuję za pomoc.

0 1
  • #2 29 Gru 2010 18:32
    hermes-80
    Poziom 43  

Podepnij laptopa z win bezpośrednio do modemu żeby był na nim internet
    Start/Uruchom/cmd
    wpisz komendy i pokaż ich wynik w screenach:
    ipconfig /all
    ping onet.pl
    ping onet.pl -i 100

0