Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komputer nie widzi mi dysku

inasnie 29 Dec 2010 23:13 4026 25
    inasnie
    Level 10  
    Chciałem naprawić Windowsa z płyty instalacyjnej "R" i po wciśnięciu Napraw mam komunikat że Windows nie widzi mi mojego dysku SATA. Przy starcie systemu mam też "No RAID" W biosie mam jako pierwsze dysk, cd, dyskietka.
    Moje ustawienia biosu http://i51.tinypic.com/aew41c.jpg

Proszę wklejać zdjęcia wg tej instrukcji: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html [DriverMSG]
    quattro87
    Level 18  
    Ustaw sobie dysk na tryb IDE -zgaduje że używasz win xp, on nie widzi dysków sata w trybie RAID. Potem przestaw FIRST BOOT DEVICE - CDROM

ma działać
    inasnie
    Level 10  
    A jak ustawić dysk w tryb IDE? Chodzi o bios "Enabled"?
    helmud7543
    Level 43  
    Zaraz ale z obrazka wynika że BIOS też go nie widzi (chyba, że masz podpięty do osobnego kontrolera). Przemawia za tym jeszcze fakt, że masz kolejność - HDD>CD>Flopy - skoro przy takim konfingu wczytuje płytę to raczej nie widzi dysku. Sprawdź taśmy sygnałowe, napisz jaki to dysk i podaj resztę konfiguracji komputera (łącznie z zasilaczem), system, sądząc po opisie próby naprawy to XP ale napisz jeszcze który service pack. Jeżeli BIOS jednak widzi dysk (tylko nie ma go w menu na Twoim obrazku) to musisz zastosować sterownik SATA wczytywany z dyskietki podczas uruchamiania instalatora.
    MrMajst3r
    Level 22  
    Potrzebujesz sterowniki SATA. Znajdziesz je na stronie producenta płyty głownej. Wgrywasz na dyskietke, podczas ładowania instalatora wciskasz F6, a w dalszym etapie wybierasz odpowiedni sterownik.
    quattro87
    Level 18  
    Szukaj w ustawieniach biosu opcji zmiany trybu raid na ide

A najpierw to odłącz kompa od zasilania i wyciągnij z płyty głównej baterie tak na 3min - zawsze może pomóc
    inasnie
    Level 10  
    Przed tym "zajściem" chciałem pomniejszyć dysk D i wolne miejsce przekazać C. Później 3 godziny miałem "Sprawdzanie dysku przez system w poszukiwaniu błędów" 5 godzin temu dysk dobrze działał. Mam Windowsa Xp. 1Gb Ramu, zasilacz Tracer 4life 400HF. Service Packa nie pamiętam, ale chyba 2
    MrMajst3r
    Level 22  
    Dobrze, tak więc zastosuj się do rad przedstawionych wyżej. Zmiana dysku na tryb IDE lub sterowniki SATA. Ale najpierw napisz jeszcze czy BIOS poprawnie rozpoznaje dysk.
    inasnie
    Level 10  
    Sprawdziłem podłączenie dysku i wydaje się dobre.
    IDE mam Enabled
    SATA MODE mam Non RAID.
    I nie mam możliwości zgrania sterowników na dyskietkę.
    I jak sprawdzić czy BIOS rozpoznaje dysk?
    quattro87
    Level 18  
    Jak wchodzisz do biosu na zakładkę -Standard CMOS Features czyli Podstawowe funkcje BIOS-u to szukasz czegoś takiego- IDE HDD Auto-Detection potem klikasz enter i albo wykryje twój dysk albo nie. Poza tym kiedy włącza się twój komp to dotknij dysku czy on w ogóle pracuje.

Swoją drogą to myślę, że twój dysk ma bad sectory w technicznych częściach dysku czyli tam gdzie są zapisane dane o jego pojemności etc.

Na to pomoże już tylko low format ale o tym jak się okaże że faktycznie jest uszkodzony.

Aha a to "non Raid" to spróbuj zmienić na DISABLED.
    inasnie
    Level 10  
    Myślę że dysk pracuje w gdy uruchamiam MINI XP to widzę swoje pliki.

Quote:
    "Swoją drogą to myślę, że twój dysk ma bad sectory w technicznych częściach dysku czyli tam gdzie są zapisane dane o jego pojemności etc. "

Też tak myślę. A jak konkretnie zrobić ten LOW FORMAT?
    Przez jakąś aplikacje?

Co do Non Raid to tam mam tylko RAID albo non Raid

Mój BIOS
    http://i53.tinypic.com/2nuqgli.jpg
    http://i52.tinypic.com/2akb34g.jpg
    http://i54.tinypic.com/29o6fqw.jpg
    MrMajst3r
    Level 22  
    Wygląda na to, że BIOS rozpoznaje dysk jako macierz... Zmień RAID na non-RAID i pokaż screeny.

Aczkolwiek tak czy inaczej potrzebujesz sterowniki SATA, bo nie widzę nigdzie opcji żeby dało się przestawić dysk na IDE.

Jak nie masz stacji dyskietek, to pobierz sterowniki i skompiluj sobie instalkę Windowsa XP razem z tymi sterownikami w programie nLite.
    inasnie
    Level 10  
    Sprubuję coś zrobić z tą dyskietką
    Gdzie mogę znaleźć sterowniki?
    To ma być do dysku WDC WD2500JS-23MHB0 ?
    Czy płyty głównej AsRock 775Dual VSTA

Dodano po 6 [minuty]:

Poszukałem i znalazłem sterowniki SATA
    http://www.asrock.com/MB/download.asp?Model=775Dual-VSTA&o=XP
    Ale czy trzeba je rozpakować na dyskietkę?
    MrMajst3r
    Level 22  
    Sformatuj dyskietkę i przekopiuj na nią pliki z archiwum. Tak, żeby były widoczne od razu po wejściu na dyskietkę (a nie w jakimś folderze).

I jak będziesz instalował system to przestaw w BIOSie "SATA Operation Mode" na RAID (tak zaleca producent w manualu).
    inasnie
    Level 10  
    Ok wgrałem sterowniki z dyskietki.
    Mogę zrobić instalację Windowsa, kliknąłem też "R" czyli napraw,
    ale gdy wpisuję który dysk ma naprawić "1" to nic się nie dzieje.
    Później zresetowałem komputer i mam
    Quote:
    "reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key"

wyciągnąłem baterię z płyty głównej na 5 minut, włożyłem z powrotem i nadal to samo. Ale teraz mogę wykonać instalację Xpka. Co mam teraz zrobić?
    MrMajst3r
    Level 22  
    Nie naprawiaj, tylko wgraj system od nowa.
    inasnie
    Level 10  
    Spróbuję go zainstalować.
    Tylko co zrobić z partycjami?
    Mam dysk 250Gb. Chciałbym zrobić 2 po 125Gb.
    Resztki chciałbym sformatować.
    MrMajst3r
    Level 22  
    Kasujesz wszystkie partycje jakie będą. Tworzysz partycję 1 o rozmiarze 128000MB, oraz partycję 2 z tego co Ci zostanie (ok. 100GB). Wiąże się to z utratą danych zawartych na dysku! Partycje oczywiście NTFS pod system Windows. Formatowanie szybkie wystarczy.
    inasnie
    Level 10  
    I to jest raczej pewne że po formacie nie wyskoczy mi już
    Code:
    "reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key"

Coś się boje tego komunikatu : /
    cormo
    Level 16  
    Jak zrobisz nowe partycje i posadzisz nowy system, to powinno być ok.
    inasnie
    Level 10  
    Już sformatowałem partycję, ale czy będę mógł coś odzyskać z partycji E:/ ?
    Miałem tam kilka cennych plików. Czy jest to możliwe?
    cormo
    Level 16  
    inasnie wrote:
    Już sformatowałem partycję, ale czy będę mógł coś odzyskać z partycji E:/ ?
    Miałem tam kilka cennych plików. Czy jest to możliwe?

Jeżeli jej nie formatowałeś, to jak najbardziej. Gorzej jeśli odwrotnie. Tak na szybko, to jeśli masz jakąś dystrybucję linuxa, to odpal ją z LIVECD i zobacz, co masz na partycji E. Zrzuć na pendrive'a i po sprawie.
    inasnie
    Level 10  
    Chyba nic nie będę miał bo najpierw ją sformatowałem a później usunąłem w instalatorze windowsa. Dodam że nie jestem pewien czy się sformatowała. Czy jest jeszcze jakaś szansa?
    MrMajst3r
    Level 22  
    Format + usunięcie partycji = ciężka sprawa. Na forum jest sporo tematów o odzysku danych, ale jeśli nie masz doświadczenia i sporo czasu to nie wróżę zbyt dobrych efektów :(
    helmud7543
    Level 43  
    Jeżeli to kilka cennych plików to DMDE darmową wersją odzyskasz - jeżeli tam są, a jest na to jeszcze spora szansa, to program je znajdzie. Inna sprawa, że im więcej robisz na tym dysku tym więcej danych nadpisujesz (tracisz bezpowrotnie). Jeżeli chcesz odzyskiwać to załatw sobie inny dysk na którym zainstalujesz system operacyjny i programy, poza tym na ten będziesz odzyskiwał pliki z Twojego dysku. A na Twoim dysku nic nie zapisuj, nie instaluj, nie formatuj dopóki nie odzyskasz plików.