Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Calormatic 400 i Vaillant turbo tec plus vu 242 - ustawienia

30 Gru 2010 13:29 6378 12
  • Poziom 2  
    Chciałbym prosić o pomoc i wyjaśnienia dotyczące logiki sterowania powyższym zestawem. Może najpierw opiszę instalację i jej umiejscowienie: dom dwukondygnacyjny o powierzchni użytkowej około 150m2, budowany 12 lat temu, wyłącznie grzejniki wysokotemperaturowe (co było m.in. przyczyną wybrania pieca bez kondensacji). Stary piec (dwufunkcyjna Beretta z otwartą komorą spalania) wyzionął ducha. Zgodnie z sugestią wybrany piec jak w temacie ze sterownikiem pogodowym calormatic 400, założony czujnik temperatury zewnętrznej. Sterownik zamocowany poza piecem na ścianie w salonie.
    Piec został zainstalowany jesienią i początkowo sterownik działał w trybie O-RT=1, czyli pomiar temperatury pokojowej (uwzględnienie temperatury pokojowej do obliczania temperatury zasilania) w trybie automatycznym (czyli obniżania temperatury w nocy). Przy pierwszych mrozach zaobserwowałem dziwne zachowanie sterownika, mianowicie w nocy w trybie obniżenie piec grzał, pomimo iż temperatura w pomieszczeniu była znacznie wyższa niż ustawione Eco=17C. Ponieważ nie było to komfortowe a ponadto spalało dużo więcej gazu, zmieniłem tryb pracy sterownika na O-RT=2, czyli funkcja termostatu. W teorii wyłączenie ogrzewania po osiągnięciu zadanej temperatury pokojowej, ale nie do końca. Przy mrozach rzędu -5 i niżej piec pomimo pracy ciągłej nie dociągał do temp zadanej 22C, na sterowniku było do 21.5C. Przy temperaturach powyżej 0 z kolei zdarzało się, że na sterowniku było 22.5 a piec grzał dalej (sprawdzałem kody pieca). Czy ktoś mógłby rzucić nieco światła na tę łamigłówkę? :)

Pozdrawiam

Grzesiek
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Zamiast się rozpisywać poczytaj o nastawach krzywej grzewczej. Ostatnio wałkowałem temat, na opisany powyżej - coś z VKS w temacie.
  • Poziom 2  
    No właśnie czytałem, ale nie wyjaśnia to kwestii, że przy tej samej wartości nastawy krzywej grzewczej kocioł raz przegrzewa a raz nie dogrzewa. Ze wszystkich informacji jakie znalazłem, ustawienie krzywej powinno odbyć się raz, a potem niezależnie od warunków zewnętrznych powinno to działać a u mnie tak nie jest. No i druga kwestia, czyli ustawienie w trybie termostatu. W poprzednim piecu osiągnięcie temp. zadanej wyłączało piec. Tutaj tak nie jest - czy jest to błąd sterownika czy też może taka logika sterowania?
  • Poziom 30  
    Odepnij sterownik od pieca jęśli piec nie zgaśnie to wina leży po stronie pieca jeśli się wyłączy to winien jest sterownik

• Moderator na urlopie...
    zybie napisał:
    Odepnij sterownik od pieca; jeśli piec nie zgaśnie to wina leży po stronie pieca, jeśli się wyłączy, to winien jest sterownik
  • Poziom 2  
    No cóż, wygląda że ten sterownik dopuszcza wahania do pół stopnia w trybie pracy termostatu. Jeszcze jedno pytanie o krzywą grzewczą: parametr HC steruje kątem nachylenia krzywej. Czy jakiś inny parametr steruje jej odległością od osi poziomej? Czy jest to parametr Tmin? I czy w takim razie poszukiwanie krzywej grzewczej nie powinno polegać na poszukiwaniu tych dwóch parametrów?
    Inercja budynku, akumulacja, czy bezwładność, na to nie ma ustawień w regulatorach Vaillant. Szkoda, wystarczyło by dodać inercję - to Twój problem. Gdybyś miał wpływ na ustawienie średniej to nie miał byś problemu z wahaniem temperatur.
  • Poziom 2  
    No właśnie. Kupiłem w miarę zaawansowany technologicznie piec ze sterownikiem pogodowym i wydawałoby się, że powinienem ustawić to raz i spokój, a tu w zimie trzeba w zależności od temperatury zewnętrznej machlować krzywą grzewczą :(
    Postaraj się znaleźć krzywą w opisywany sposób na innych postach. Jeżeli już znajdziesz to można nastawić głowice termostatyczne na grzejnikach, które są indywidualnym termostatem pomieszczenia. Z opisywanej instalacji wynika, że masz stary system, mieszany z różnorodnie dobraną mocą grzejników do pomieszczeń. W takiej instalacji najlepszym było by, zamontować termostat dla każdego grzejnika - to by Cię zadowoliło. Sterownik pogodowy jest przeznaczony dla instalacji z prawidłowym doborem grzejników, tzn. jeżeli grzejniki są niedowymiarowane w jednych lub przewymiarowane w innych pomieszczeniach to żaden najbardziej rozbudowany sterownik regulujący całym systemem nie wysteruje Twej instalacji. Pozostaje Ci ustawienie wpływu na 2 i lekkie przewymiarowanie krzywej, aby dynamiczniej dogrzewać pomieszczenia między obniżkami a komfortem.
  • Poziom 2  
    Podłączę się do dyskusji i dodam że posiadam piec gazowy vaillant VU PL 200/3-5 atomo TEC plus z regulatorem calormatic 400, sterowanie było kupione okazyjnie bo nie myślałem wcześniej o pogodówce. Zamontowałem sterownik w salonie, nie podłączyłem do niego czujnika temperatury zewnętrznej i załączyłem funkcję termostatu (0-RT; 2 odłączenie ogrzewania przy osiągnięciu wartości zadanej dla pomieszczenia) na wyświetlaczu regulatora świeci mi się symbol zegara i symbol słoneczka dodatkowo temperaturę dzienną ustawiłem taką samą jak temperaturę obniżoną (dzienna od godz 5.30-23.30).Zasobnik mam 200l i ustawiłem temperaturę 50 stopni (grzanie 5.10-21.00). Grzejniki mam aluminiowe z termostatami wszystkimi odkręconymi na ful i ogrzewam sam parter około 90m2. Spalanie mam mierzone od 2 tygodni mniej więcej o tej samej porze i waha się w zależności od temperatury 7-8m3 na dobę. Nie szaleje mi temperatura i utrzymuje się na jednym poziomie.
    Proponuję spróbować podobnego ustawienia.
    Lepiej regulator wystawić za okno. Temp, pomieszczenia nie osiągnie, ale termostaty pozamykają przepływy. A może kocioł i grzejniki zamontować na ścianach zewnętrznych -świata nie nagrzeją ale wewnątrz będzie cieplej?
    To, że grzejniki są pootwierane nie oznacza, że się nie zamykają przy danej temp. pomieszczenia. Albo kocioł pracuje do zredukowanej temp. albo głowice nie są spasowane z zaworami, ale złe rady są do niczego, lepiej przemilcz swoje lenistwo dot. montażu czujnika zewnętrznego.
  • Poziom 2  
    dariuszu67 bez "Z" nie zarzucaj nikomu lenistwa bo mi to się tak wydaje że z ciebie to taki JE....K TEORETYK, opisałem swoje ustawienia nie po to a by cię obrazić i zabrać ostatniego być może klienta twojego serwisu lecz to co w moim przypadku się sprawdza. Pozdrawiam cię gorąco i życzę samych pochlebnych postów na twój temat.
    Będąc praktykiem który zajmuje się wyłącznie marką Vaillant - znam pracę sterowników. Twój sterownik bez czujnika temp. zewnętrznej pracuje z pomiarem temp. zewnętrznej -40 stop. czyli obojętnie jaką ustawisz krzywą grzewczą, regulator wyznacza zawsze wysoką temp. zasilania. Przy ustawieniu trybu termostat, regulator rozłączy pracę kotła po przekroczeniu o jeden stopień temp. pomieszczenia.
    Do takiej pracy wystarczy regulator za 1/3 ceny, a jego praca będzie i tak o wiele sprawniejsza niż proponowane przez Ciebie rozwiązanie, a wystarczy zamontować czujnik zewnętrzny. Wiem, że wielu klientów ma problemy z nastawą krzywej grzewczej dlatego tak wiele o tym piszę. Moich klientów odsyłam do forum. Po moim instruktarzu podczas uruchomienia, jak czegoś zapomną to mogą doczytać. Wielu klientów zarzuca Vaillantowi, że instrukcja jest do "d" i to potwierdzam, tłumacz czasami nie wie co ma tłumaczyć, lub tłumacz fachowy pisze instrukcję dla fachowców nie dla klientów - nieznających slangu fachowego.