Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mutacja dzwięku ?!

10 Paź 2004 23:31 1245 2
  • Poziom 2  
    Witam, mam mały problem. Na początek chciałbym sie spytać czy dałoby rade skonstruować urządzenie, które bedzie mutować dziwięk tzn. głos ... Prościej: mikrofon podłączony do karty muzycznej... nagrywam dzięk na komputer, jestem mężczyzną a chce, żeby było nagrane jako głos kobiety... ktoś wie moze jak takie coś skontruować... albo czy poprostu istnieje program do komputera tego typu.
  • Poziom 42  
    Witam! Nie wiem czy są takie karty do komputera, ale cos podobnego jest w kicie AVT, kit 2423 a nazywa się to,,Metali zer głosu” Jest to opisane łącznie z schematem i płytką w Elektronika dla wszystkich 5/2000. Miałem okazje to słyszeć, czystego głosu kobiety tam nie było, ale faktycznie głos się zmieniało płynnie za pomocą potencjometru, jest to układ do modyfikacji dźwięku.
    Pozdrawiam
  • Poziom 34  
    Można to zrobić prosto ale efekt będzie nienajlepszy przez zastosowanie filtru górnoprzepustowego(stopnia co najmniej 3) o częstotliwości granicznej 0d 200 do 500Hz(trzeba dobrać eksperymentalnie,w zależności od tembru głosu który chcemy zniekształcić).Można to zrobić elegancko stosując modulację i filtry.Np chcemy przesunąć pasmo mowy z częstotliwości od fd=300Hz do fg=6kHz(nazwijmy ten sygnał F1) do pasma 600Hz do 6.3kHz(czyli o 300Hz(nazwijmy ten sygnał F2)).Dokonujemy modulacji sygnału częstotliwością modulującą fm1=10kHz(fm1->przykładowa).Na wyjściu typowego modulatora otrzymamy widmo sygnału zmodulowanego przedstawione w dołączonym pliku.Jest to modulacja dwuwstęgowa.Jak widać są dwie wstęgi boczne (I: fm1-fg;fm1-fd i II: fm1+fd;fm1+fg) oraz częstotliwość modulująca fm1.Jeżeli zdemodulujemy ten sygnał to otrzymamy spowrotem ten sam sygnał co przed demodulacją.Ale możemy uzyskać sygnał przesunięty o zadaną częstotliwość.Jedna metoda to zastosowanie modulacji jednowstęgowej z wytłumioną falą nośną (fm1) i w demodulacji dodanie fali nośnej (fm2) =fmi+żądane przesunięcie (w naszym przykładzie 300Hz).Druga metoda to odfiltrowanie wstęgi górnej (fm1+fd do fm1+fg),czyli uzyskanie modulacji jednowstęgowej, znowu dodanie fm2 i demodulacja.Pierwsza metoda jest prostsza.Na wyjściu demodulatora należy stosować filtr dolnoprzepustowy,o częstotliwości granicznej=fm2+fg.Jak widać rozwiązanie istnieje,lecz wykonanie nie jest proste.Filtry najlepiej stosować aktywne,pasywne są trudniejsze do wykonania.