Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt - jak zbudować dobre combo basowe?

czarnuch.skc 30 Gru 2010 16:09 1978 3
  • #1 30 Gru 2010 16:09
    czarnuch.skc
    Poziom 9  

Witam, jestem świeżym użytkownikiem elektrody, więc wybaczcie jeśli napiszę coś nie tak. To tyle słowem wstępu, a teraz do rzeczy. Jestem w trakcie pisania pracy inżynierskiej o wzniosłym temacie "Projekt wzmacniacza instrumentalnego wraz z kolumną głośnikową" , czyli krótko mówiąc combo, a jako, że jestem basistą to będzie to combo basowe. Poczytałem już trochę na różnych forach na elektrodzie też, ale nadal mam kilka pytań. W związku z tym, że combo ma być dla studia na Politechnice Warszawskie na wydziale elektroniki to muszę się postarać i ma być wypas mieszczący się w kwocie powiedzmy ok. 1000 PLN. Będzie to małe combo z racji moich doświadczeń małe sprzęty łatwiej omikrofonować niż duże paki 4x10, ale z drugiej strony ma być na tyle głośne, żeby można było zagrać kameralny koncert. Wzmacniacz będzie prawdopodobnie oparty na wzmacniaczu Trace Elliot Commando 100W. Do tego głośnik Eminence Delta 10A lub Eminence Legend B102. I teraz pytanie jaki wybrać do tego tweeter? Na eminencach grałem sporo i wiem czego się spodziewać natomiast o tweeterach do paczek basowych nie mam zielonego pojęcia:/ Dalej idąc skrzynia ma mieścić wzmak i głośniki. Będzie to obudowa bass-reflex z tym, że paka ma być tak zrobiona, żeby można ją było przechylić do tyłu. Jak zaprojektować taką skrzynię i gdzie umieścić BR z przodu czy z tyłu? I czy lepiej rura czy wycięcie prostokątne na spodzie z przodu? Materiał MDF gruba na 20 mm. Jak przy takiej obudowie miałoby wyglądać tłumienie? Tył lub boki czy boki i tył?

Proszę piszcie jakieś komentarze i odpowiedzi.
    Pozdrawiam

0 3
  • #2 25 Sty 2011 15:49
    czarnuch.skc
    Poziom 9  

Widzę , że odzewu zero :/ na szczęście sam poczyniłem jakieś tam postępy. Zdecydowałem się na głośnik Eminence Legend B102
    Parametry: http://www.eminence.com/pdf/Legend_B102.pdf

Użyłem dwóch programów WinISD alpha oraz BassBox 6 Pro oczywiście są między nimi rozbieżności spowodowane zapewne, że do BassBoxa wpisałem charakterystykę przenoszenia głośnika. I teraz główne pytanie:
    Jak dobrać wymiary ścianek kolumny(już olewając miejsce na wzmacniacz). Pamiętam, że kiedyś przeczytałem, żeby kolumna niżej schodzi jeżeli jest głębsza, niestety symulacje przeprowadzone BB nie potwierdzają tego.

Kolejnym problemem jest wychylenie cewki. Przy małych mocach powiedzmy 35 W symulacje pokazują, że wszystko mieści się w normie oczywiście poniżej 35 Hz wychylenie idzie ostro w górę. Natomiast przy mocy 100 W robi się niemiło już przy 100 Hz potem znowu w normie przy fb = 45 Hz no i zaraz ostro w górę.

Problem zbyt dużych wychyleń można chyba załatwić filtrem subfonicznym, ale co zrobić, żeby dla tych 100 W mocy zmniejszyć te wychylenie?

Kolejna sprawa: WinISD zasugerował mi objętość kolumny 55L, z kolei na stronie Eminence'a znalazłem papier z symulacjami tegoż głośnika w kolumnie 80L. Co radzicie?

0
  • #3 25 Sty 2011 21:13
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 26 Sty 2011 11:44
    czarnuch.skc
    Poziom 9  

Otóż przejrzałem i przesłuchałem piecyki o podobnej konstrukcji, lecz żaden z producentów nie podaje co się dokładnie w nim znajduje, bardzo często nie podaje też wymiarów takiej paczki. Dzisiejsze wzmacniacze są mocno "przesadzone" pod względem konstrukcyjnym i małe paczki niestety nie brzmią dobrze. Dlatego pytam się na forum z nadzieją, że ktoś powie coś sensownego, da jakąś radę...

Co do ograniczania sygnału z pasma poniżej 35 Hz wg. mnie na logikę wydaje się to potrzebne gdyż to nie ma być subwoofer tylko piec do studia gdzie zależy przede wszystkim na czytelności, selektywności każdego dźwięku i zabezpieczeniu głośnika przed jakimś kretynem, który dowali np. za dużo mocy lub za dużo basów w eq. To studio studentów dla studentów, dlatego nie zawsze można liczyć na inteligencję obsługujących.

Głośnik wg. wielu jest najlepszy na rynku i wg. mnie też. Niestety większość materiałów o kolumnach jest o kolumnach domowych low albo hi-endowych ew. o estradówkach :D Natomiast odnośnie paczek i jeszcze basowych jest bardzo mało, a o małych paczkach to nie ma w ogóle.

Taka jeszcze mała uwaga:
    To forum po przejrzeniu z mojej strony tysięcy postów jest niestety rozczarowujące. Na tematy, w których pytają się laicy znajduje się 100 albo więcej znawców. Wiedzą absolutnie wszystko. Laicy dalej pytają o to samo a znawcy dalej piszą to samo i dyskusja trwa dobre kilka stron. Natomiast jeżeli pojawia się konkretne pytanie nie koniecznie z wyższej półki to odpowiedzi są najczęściej użyj opcji szukaj lub poczytaj w internecie. Nie biorą pod uwagę, że ktoś już to zrobił, ale internet jest niestety bez dna i nie da się go całego przeszukać, a osobę, która coś wie na temat nie kosztuje nic aby odpisać może po raz kolejny w paru słowach, albo dać linka.

To tyle żali z mojej strony. A Tobie dj-MatysAS serdecznie dziękuję za jedyną odpowiedź!!!( nie ma w tym krztyny sarkazmu)

EDIT:

Żeby nie postować podwójnie edytuje więc:
    Zdecydowałem się na preamp Pana Alberta Kreuzera. Do tego muszę wobec tego dobrać końcówkę mocy. Pewna osoba zaproponowała mi końcówkę Holtona o ograniczonym napięciu, żeby osiągnąć mniejszą moc lub końcówkę na Darlingtonach. Szczerze mówiąc o tych Holtonach sporo dobrego słyszałem ale nie wiem jak one się mają do użycia we wzmacniaczach instrumentalnych. Proszę o jakiekolwiek sugestie/wyjaśnienia ewentualnie jakieś linki do projektów.
    Pozdrawiam

a i zapomniałbym chodzi o końcówkę o mocy ok. 60-70 W

0